Domů     Subkultury: Život s černou patkou, bradkou nebo na drogách?
Subkultury: Život s černou patkou, bradkou nebo na drogách?
23.1.2019

„Tak na blázny. Ztracené existence. Rebely. Potížisty. Na ty, co nezapadají do šablony. Na ty, kteří vidí věci jinak,“ řekne jednou beatník Jack Kerouac. Vyrůstá v době, kdy se novátorství příliš nenosí. A každý, kdo pluje proti proudu, pluje zkrátka špatně.

Odlišují se vzhledem, pouští si do uší jinou hudbu, mají jiné představy o chování. A je jim to úplně jedno. To, že vyčnívají z davu, si naprosto užívají.

Zatímco jedni si libují v dlouhých natupírovaných vlasech, druzí zase rádi nekončící intelektuální konverzace a kostkované košile. Svět se neustále vyvíjí a my s ním. Proč si proto dělat násilí, když nechceme zapadnout?

Nepochopení tuláci

Kdo: beatníci

Éra: 50. léta 20. století

Jsou znudění a škatulkovaní už od 50. letech 20. století. Ostatně samotné slovo beat má slangový překlad jako zbitý a vyčerpaný.

Zatímco americká společnost dává přednost pohodlnému způsobu života, který sestává nejlépe ze studia, vysněné práce a potom vegetění v řadovém domku s pečlivě upravenou zahrádkou, oni ne. Ze života chtějí vyždímat maximum, toulají se, experimentují.

S alkoholem, drogami, promiskuitou. Civilizační vymoženosti je nezajímají, stejně tak peníze.

Americká idylka? Blbost

Vše odstartuje dvojice Allen Ginsberg (1926–1997) a Jack Kerouac (1922–1969). Oba pánové, nezávisle na sobě, vydávají díla, která se stanou jakousi biblí jejich následovatelů.

Z Ginsbergovy básně Kvílení (1956) a Kerouacova románu Na cestě (1957) na čtenáře přímo křičí touha se vymanit z pravidel. Americký sen je ideologický hnus. Potřebují peníze? Vydělají si je. Je jedno jak, je jedno kdy.

I kdyby měli dělat tu nejodpornější práci. Mnoho z beatníků usedá k tužce a papíru. Slova hážou na papír, jak je napadne, s přehnanou stylizací se nezaobírají. Stejně tak vulgarismy.

Odlišnost Spojených států poznávají stopem, na ulici je nejde přehlédnout pro zmuchlané oblečení, divoké vousům a zastřený výraz. Aniž by to sami tušili, svým postojem přispějí ke vzniku hnutí hippies.

Bohémové, kteří se bouří proti přesně nalinkovanému životu. To je generace Allena Ginsberga.
Bohémové, kteří se bouří proti přesně nalinkovanému životu. To je generace Allena Ginsberga.

Příroda jako stimulant

Kdo: hippies

Éra: 60. léta 20. století

Rok 1967, západ USA. V Golden Gate parku v San Franciscu se právě koná happening proti zákazu LSD. Účast je hojná, sejde se tu na 25 000 lidí. Stárnoucí beatnická generace se právě tady a teď probouzí do své mladší, životem a květinami překypující podoby.

Rodí se hippies, kteří hlásají lásku, mír a svobodu. Jsou mladí, vzdělaní, z dobře situovaných rodin, zároveň ale zhnusení rasismem, válkou ve Vietnamu či konzumem, upřednostňují prostý život po vzoru indiánů.

Co na tom, že jsou sem tam něčím nadopovaní nebo zkouření. Právě strhávají obrovskou světovou lavinu.

Barvy a vůně marihuany

Působí jako éterické bytosti, plující po ulicích v batikovaných hadrech. Barvy jsou jejich nábojem, celou parádu doplňují o změť náramků, šátků nebo korálků lásky. Všichni bez rozdílu mají dlouhé vlasy, nosí stejné oblečení.

Volné zvonáče spolu s vytahanými svetry jsou jakýmsi předchůdcem dnešní unisex módy. Americká společnost však jejich volnosti a rovnosti příliš nevěří. Mnohdy dostávají pořádnou nakládačku a jejich sluníčkaření jim úřady zakazují.

Podle většiny usedlíků jde jen o neustále sjeté povaleče bez jakýchkoliv cílů a ambicí. Cestují jako šílení, nejčastěji v pomalovaných, zrezlých minibusech značky Volkswagen. Kromě drog a sexuálních radovánek jsou jejich zábavou i hudební festivaly.

Naprostou peckou a mementem éry se stane Woodstock, uspořádaný 15.–16. srpna 1969, kde se sejde na 800 000 lidí a 32 vystupujících umělců včetně Joan Baezové (*1941), Janis Joplin (1943–1970) nebo Jimiho Hendrixe (1942–1970).

„Máničky“ jsou od té chvíle k vidění snad všude. Dnes jde však o velkou raritu.

Hippies neboli květinové děti připomínají svým vzezřením éterické bytosti.
Hippies neboli květinové děti připomínají svým vzezřením éterické bytosti.

Intelekt a asymetrie

Kdo: hipsteři

Éra: 90. léta 20. století

Všechno, co frčí, správného hipstera nezajímá. Je rád sám, zahloubaný, jde v protisměru. Než aby se zařadil ke stádu, radši podlehne kouzlu kapely, která odehraje třeba jen jediný koncert a najde si knihu od autora, kterého nikdo nezná.

Svůj ideál spatřují hipsteři v beatnících. I samotný Kerouac se jim věnuje ve svých knihách. Jednoduše volní jako ptáci, když se jim někde nelíbí, prostě si sbalí fidlátka a jdou jinam. Novodobé hnutí se ale probouzí k životu teprve v 90. letech 20. století.

Chytrý pán s brýlemi

Samotný název „hipster“ bývá vykládán jako vášnivý milovník jazzu. Stejně jako v minulosti i tady jde o reakci na pohodlný život střední třídy. Tehdy si na sebe poprvé oblékají typické kostkované košile, nasazují brýle, pěstují vousy.

Začínají se poflakovat po kavárnách, odmítají pětidenní pracovní týden a nákupy v obchodních centrech. Nad přehnanými stylizacemi a pozérstvím bez větších servítek ohrnují nos.

Na druhou stranu jsou však nesmírně vzdělaní, není nic, co by uniklo jejich intelektuálnímu oku. Nechybí jim ani odvaha, často jsou proto zarytými ekology, bojujícími za lepší životní prostředí či třídění odpadu. Zálibu nachází také v umění a v tzv. vintage stylu, kdy obdivují vše, co se jen trochu stihlo smísit s modernou.

Hipsteři jsou známí pro svůj originální styl a dlouhé intelektuální debaty.
Hipsteři jsou známí pro svůj originální styl a dlouhé intelektuální debaty.

Emoce jako přednost

Kdo: emo

Éra: počátek 21. století

Za pomoci tupírovacího hřebene vytvořit hodně silné a pevné háro s obří patkou, tlustou, černou linkou zase smutný look. Je to hlavně výrazný make-up, který příznivce emo na první pohled odlišuje od ostatních. Za ním se však skrývají citlivé, vnímavé duše, které rády kreativitu.

Odstrkovaní smutní klauni

Vůči společnosti jsou tolerantní, netouží po revoltě ani vzdoru. Na předstíranou lehkost bytí ale přesto reagují po svém, a to právě za pomoci skepse a smutku.

V jejich očích není smrt nepřítel a strašák, což dávají najevo kreslením lebek, jakýmsi mučením plyšáků nebo postaviček, kterým chybí jednotlivé části těla. Ke všemu však přistupují s nadsázkou. Svoji orientaci nejčastěji neřeší.

Podle psychologů má jejich subkultura i jisté terapeutické účinky. Nehrozí totiž, že by se jedinci naváděli k nezákonným kouskům. Příklon k emo má ale vždy skrytý, a pro člověka důležitý, emocionální podtext.

V očích ostatních subkultur jsou k smíchu, často jsou proto prezentováni jako ubrečené chudinky, které touží jen po krvi a ostrých žiletkách, v nichž hledají útěchu.

Citlivost, ta je pro emo klíčová. Ne náhodou vznikne jejich název z anglického emotions.
Citlivost, ta je pro emo klíčová. Ne náhodou vznikne jejich název z anglického emotions.
Foto: Shutterstock.com, Wikipedia.org
reklama
Související články
Lifestyle
Kde leží pravlast špaget? Skutečně je jako první připravovali Italové?
Pocházejí špagety z Itálie, nebo recept na jejich přípravu přivezl z Asie Marco Polo? Špagety bývají synonymem Itálie, i když svoji popularitu si už dávno vydobyly po celém světě. Jíst špagety je tak trochu životní styl. Pochutnáte si na kvalitních těstovinách s prověřenými přísadami. Italové jsou proslulí chutnou kuchyní, ve které kladou důraz na maximální kvalitu výchozích surovin, […]
Lifestyle
Premiéry hudebních kusů napomáhaly k revoluci a způsobovaly skandály
Římské divadlo Teatro Argentina uvádí 20. února 1816 premiéru opery Lazebník sevillský od italského skladatele Gioacchina Rossiniho. Během představení však spousta diváků syčí a píská, čímž dává najevo svoji nespokojenost. Úspěchu se Rossini dočká až později. Když v roce 1814 pobývá německý hudební skladatel Carl Maria von Weber v českých lázních Libverda, nedaleká rokle ho prý inspiruje […]
Lifestyle
Hudební géniové: Citliví, závistiví i toporní
Třebaže je rakouský skladatel Franz Schubert (1797–1828) neuvěřitelně pracovitý, nikdy se mu nepodaří se finančně zajistit. Po celý život musí proto spoléhat na pomoc svých příbuzných, přátel a obdivovatelů. Se Schubertovým dílem se začíná veřejnost seznamovat teprve v posledních letech jeho krátkého života. Francouz Hector Berlioz (1803–1869) ve své umělecké tvorbě dokonale vystihuje pojem romantický umělec. […]
Lifestyle
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!     […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemství jantarové komnaty: Převážel ji Wilhelm Gustloff?
36 hodin. Tak krátká doba stačí v září 1941 nacistům na demontáž jantarového skvostu umístěného v Kateřinském paláci v Carském Selu, dnešním Puškinu. Vejde se do 27 beden. Co s nimi? Putují do Královce. Už v tu chvíli mizí florentská mozaika. A bude hůř…     Královec se v srpnu 1944 ocitá pod palbou. Šest […]
Záhady kolem krále Artuše: Kým vlastně byl, kde ležel bájný hrad Camelot a kde se vzala kouzelník Merlin?
„Zítra nás čeká boj,“ prohlašuje Artuš a přehlédne svoje rytíře. Usedá s nimi u kulatého stolu, kde nikdo nemůže být v čele. Kde se jejich legendární setkání mohla odehrávat? A jak to bylo se samtoným Artušem? Po téměř čtyřech staletích vlády Římanů nad Anglií zůstává na ostrovech spousta římských staveb včetně amfiteátrů. Jeden z nich se nachází […]
Posvátný oltář na hoře Ebal: Je dobývání Kanaánu Izraelity jenom mýtus?
„Až tedy přejdete Jordán, postavíte na hoře Ébalu ony kameny, jak vám dnes přikazuji, a obílíš je vápnem. Vybuduješ tam oltář Hospodinu, svému Bohu, oltář z kamenů, ale nebudeš je opracovávat železem,“ přikazuje Mojžíš (1394/1393–1274/1273 př. n. l.) vojevůdci Jozuovi (†1245 př. n. l.). Ten poslechne a skutečně oltář vybuduje a provádí na něm oběti Hospodinu. […]
Tajemný Ötzi: Z Itala kočovným zemědělcem?
Byl urostlý, svalnatý, měl dlouhé vlasy a tmavou pleť… I přestože se kvůli „zubu času“  poněkud scvrkl a i jeho kštice vzala za své, patří k nejatraktivnějším vědeckým artefaktům. Řeč je o nejslavnější evropské mumii, jejíž tělo odkryl ledovec v Ötztalských Alpách 19. září 1991. Ötzi, jak se ledovému muži dnes přezdívá, přitom nebyl žádným […]
zajímavosti
I delfíní matky „šišlají“ na mláďata
Původ lidské řeči je stále ještě záhadou. Záchytné body hledají vědci v komunikaci zvířat, zvláště u pěvců. Ale zdá se, že mnohem blíže k nám budou mít delfíni.   Každé novorozeně se musí co nejrychleji nadechnout, jak lidské, tak zvířecí. Malí delfíni, kteří přicházejí na svět pod vodou, to ale mají složitější. I když vynořit […]
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
Co si vybavíte, když se řekne Plzeň? Jednoznačně pivo. Dějiny piva se v tomhle městě táhnou zpátky v čase až do roku 1292, kdy král Václav II. poskytl 260 plzeňským měšťanům právo várečné. Nejslavnější pivařská kapitola ale začíná v 19. století. Obyvatelé Plzně si v roce 1839 zakládají Měšťanský pivovar. Bavorský sládek Josef Groll v něm první pivo uvaří […]
První obchodní styky dávných obyvatel Čech: Frčely hlavně korálky
České země jako izolovaná kotlina skrytá za horami a v lesích? Taková představa je skutečně velice naivní. Obchodní styky s okolím se zde pěstovaly už v dobách před naším letopočtem. Ačkoliv by to mnozí vás jistě neřekli, už tehdy prodej a koupě čile kvetla. Na našem území se obchodovalo už dávno před příchodem Slovanů, kteří do české kotliny […]
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla. Tyto neobyčejné […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jeskyně Lovelock: Žili zde kdysi obři?
enigmaplus.cz
Jeskyně Lovelock: Žili zde kdysi obři?
Na planetě je mnoho míst, která fascinují zároveň vědce i záhadology, a ENIGMA vám představuje ty nejzajímavější z nich. V tomto článku se vydáme do nitra tajemné jeskyně Lovelock v americkém státě Ne
Oceněný seriál Had, známý jako Serpent, v říjnu na EPIC DRAMA
epochalnisvet.cz
Oceněný seriál Had, známý jako Serpent, v říjnu na EPIC DRAMA
Již tento týden uvidí diváci vysoce ceněný seriál Had, který poprvé v češtině uvede Epic Drama.  Napínavé osmidílné kriminální drama bude na kanálu vysíláno od 6. ledna, vždy v pátek ve 21:00.
Role náhradní mámy už má po krk?
nasehvezdy.cz
Role náhradní mámy už má po krk?
Když si herečka Agáta Kryštůfková (30) ze seriálu Táta v nesnázích našla partnera Tomáše Havlínka (31), měl už dceru Juditu (4) ve střídavé péči s herečkou Beátou Kaňokovou (34). A tak se musela ry
Prokletá anglická dálnice: Může za zdejší nehody znesvěcení dávného pohřebiště?
enigmaplus.cz
Prokletá anglická dálnice: Může za zdejší nehody znesvěcení dávného pohřebiště?
Britský mystik Mike Brooker se ponoří do transu. Seance je nezvyklá tím, že probíhá u dálničního tahu M6, který proslul nevysvětlitelnými nehodami, mizením aut a oslepující mlhou. Brooker během ní při
Oceněný seriál Had, známý jako Serpent, v říjnu na EPIC DRAMA
21stoleti.cz
Oceněný seriál Had, známý jako Serpent, v říjnu na EPIC DRAMA
Již tento týden uvidí diváci vysoce ceněný seriál Had, který poprvé v češtině uvede Epic Drama.  Napínavé osmidílné kriminální drama bude na kanálu vysíláno od 6. ledna, vždy v pátek ve 21:00.  Seriál
PINKASOVA SYNAGOGA: Bývala hlavní stavbou pražského ghetta
epochanacestach.cz
PINKASOVA SYNAGOGA: Bývala hlavní stavbou pražského ghetta
Pinkasova synagoga je druhá nejstarší dochovaná synagoga v Praze a svým významem i architektonickou hodnotou představovala na dlouhou dobu hlavní stavbu pražského ghetta. Jako vzácná relikvie byl v Pinkasově synagoze po staletí chován praporec a roucho mesianistického mučedníka Šeloma Molcha, upáleného v Mantově roku 1532. Do své původní podoby byla synagoga obnovena v letech 1950–54. Památník obětí šoa
Zélandie, osmý světadíl, odhaluje tajemství svého vzniku i dobu potopení
21stoleti.cz
Zélandie, osmý světadíl, odhaluje tajemství svého vzniku i dobu potopení
Nový Zéland tvoří nejvyšší místo ponořené Zélandie, která formální status kontinentu získala v roce 2017. V letošním roce se vědcům podařilo dokončit její podrobné mapování i objasnit, jak vznikla a k
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Synchronicita napoví a poradí
panidomu.cz
Synchronicita napoví a poradí
Nic není náhoda a vše přichází v pravý čas… také o tom je synchronicita. Co to je a jak se ji naučit více vnímat a využívat? Synchronicita je něco, co je tady, a je podle psychologů dokázáno, že tento jev opravdu existuje. Můžeme ji volně přeložit jako „pozoruhodné shody náhod“. Je pouze na nás naučit
Čeští umělečtí skláři nadchli italské Benátky
iluxus.cz
Čeští umělečtí skláři nadchli italské Benátky
Sedmý ročník mezinárodního festivalu sklářského umění Venice Glass Week patřil i českým sklářům. Svá umělecká díla zde v rámci výstavy CZECH GLASS | FRAGILE představili Dana Zámečníková, Alena Matějka
Pomstila jsem se, abych mohla odpustit
skutecnepribehy.cz
Pomstila jsem se, abych mohla odpustit
Můj manžel nepatřil nikdy mezi věrné muže. Dlouho jsem se tím trápila, až jsem mu začala nevěru oplácet. Sice o tom stále neví, ale já se od té doby cítím mnohem lépe. Po šestnácti letech manželství jsem zjistila, že mi je manžel nevěrný. Zahýbal mi od samého začátku, věděli to všichni, jen já asi měla na