Domů     Díky moderním technologiím lze bez obav odstranit oční vady již ve 20 letech
Díky moderním technologiím lze bez obav odstranit oční vady již ve 20 letech
20.5.2022

Nová generace femtosekundových laserů způsobila v oftalmologii revoluci. Krátkozrakosti, dalekozrakosti i astigmatismu je díky nim možné se dnes zbavit mnohem dříve, než tomu bylo v minulosti. Už kolem 20 let lze zahodit brýle i kontaktní čočky.

Bez doživotní záruky totiž mohou následné operace konečnou cenu laserové korekce zraku navýšit. Foto: Pixabay
Bez doživotní záruky totiž mohou následné operace konečnou cenu laserové korekce zraku navýšit. Foto: Pixabay

Spousta mladých lidí, které trápí refrakční oční vady, podléhá mýtu, že je lepší s odstraněním dioptrií vyčkat, až se vada „ustálí“. Pak se ale zbytečně trápí a kvůli nutnosti nošení kontaktních čoček či brýlí omezují své aktivity.

Odborníci ovšem v současné době uvádějí jako ideální dobu, kdy si nechat odstranit dioptrickou vadu, čerstvou dospělost, nejlépe ve věku kolem 20 let. Moderní technologie totiž přinášejí nové možnosti.

Laserovou operaci díky nim lze v případě potřeby v budoucnu doplnit, a to i několik let po prvním zákroku. Je proto vhodné zvolit zákrok s doživotní zárukou.

Již máme dlouholeté zkušenosti, že i výsledky tohoto doplnění bývají výborné a pacienti si užívají dobrý zrak dlouhodobě.

Na naší klinice dokonce takovýto zákrok provádíme bezplatně v rámci garance původní laserové operace dioptrií – tím vyjadřujeme také to, že věříme své práci, a že těchto doplňujících operací je velmi malé množství,“ uvádí MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha.

Pro pacienty to znamená, že už nemusejí vyčkávat, ale mohou se zbavit brýlí a čoček už po završení plnoletosti.

Odhodlával jsem se tak dlouho, až mě sestra objednala na kliniku…

Ideální čas k operaci dioptrií laserem je mladá dospělost, jelikož vada už je z větší části ustálená, a protože si výsledek operace člověk užije celý život a zlepšení zraku pro něj má dlouhodobý efekt,“ argumentuje Valešová, proč je pro mladé lidi výhodné se zbavit oční vady včas.

Přesto však mnoho mladých lidí zákrok odkládá a trvá jim, než se odhodlají udělat první krok. Patřil mezi ně i sedmadvacetiletý kajakář Adam Satke, který nosil brýle od 5. třídy.

Protože mu však dioptrická skla na nose překážela v jeho sportovních aktivitách, přesedlal přibližně v patnácti letech na čočky. Ani ty ale pro něj nebyly ideálním řešením. „Nosil jsem je častěji, než je zdravé, a oči mě pak pálily.

Několikrát mi dokonce čočka vypadla při tréninku, když jsem zajel do vodního válce,“ přiznává mistr České republiky v dlouhém sjezdu.

Mnoho žen se setkává s mýtem, že je lepší vyčkat s odstraněním dioptrií až po porodu. Foto: Pixabay
Mnoho žen se setkává s mýtem, že je lepší vyčkat s odstraněním dioptrií až po porodu. Foto: Pixabay

Neustálé komplikace spojené s oční vadou mu vadily natolik, že začal uvažovat o laserové operaci. Dlouho se však nemohl odhodlat, až jej k akci nakonec popostrčila sestra.

Jako dárek k narozeninám svému bratrovi zařídila operaci na Oční klinice NeoVize a oznámila mu, že je vše domluvené. Byl postavený před hotovou věc a už mu bylo hloupé couvnout.

Události nabraly rychlý spád a koncem roku 2020 podstoupil zákrok, při kterém mu odstranili dioptrie na obou očích. „Je to nádherné, protože člověk najednou nemá žádné starosti. První měsíc nebo dva jsem si každý den uvědomoval, jak je to krásné.

Teď už jsem si natolik zvykl, že už si jen občas vzpomenu, jaké to bylo dřív,“ dodává úspěšný sportovec.

Péče o brýle či kontaktní čočky může celkově zabrat i 60 hodin ročně

Každodenní péče o brýle a zejména o kontaktní čočky zabere čas. Brýle je nutné denně čistit, často opakovaně. Jejich nositelé potvrdí, že jim tato údržba zabere minimálně 5–10 minut denně.

Neméně času strávíte i péčí o kontaktní čočky a jejich aplikací – vyndání z fyziologického roztoku, nandání, pak opětovné vyndání, vyčištění a uložení do pouzdra s čistým roztokem…

Pokaždé je samozřejmě nutné důkladně umýt mýdlem a teplou vodou i ruce, abyste si do oka nezanesli nečistoty. I zkušený „čočkař“ procedurou stráví pět minut ráno a pět minut večer. Dohromady to dělá 3650 minut ročně, tedy přes 60 hodin.

Místo toho můžete například přečíst 12 tenčích knih (když počítáme, že v průměru strávíte 5 hodin u každé z nich), jet na 5 celodenních výletů nebo zhlédnout všechny díly seriálu Hra o trůny.

A to nepočítáme návštěvy optiky, řešení rozbitých brýlí a další záležitosti spojené s nošením korekčních pomůcek.

Stačí několik sekund: Doba působení laseru se nyní zkrátí o více než polovinu

Samotná laserová operace očí je oproti tomu velmi krátká, na sále stráví pacient obvykle kolem 20 minut. Ostrý zrak lze získat rychleji, než by vám dorazila objednávka pizzy nebo jste zhlédli jeden díl sitcomu.

Už druhý den se můžete radovat z nového pohledu na svět. „Laser udělá třímilimetrový vstupní řez, aniž by se chirurg skalpelem musel dotknout oka.

V hloubce odstraní tenkou vrstvičku tkáně a operatér tímto malým otvůrkem tuto takzvanou lentikulu vyjme z oka ven. Odstraněním tkáně dojde ke změně tvaru rohovky a tím k odstranění dioptrií.

Povrch rohovky přitom zůstává celistvý a během zákroku nedochází k narušení její stability a pevnosti,“ vysvětluje princip operace MUDr. Lucie Valešová.

Podle dosavadních studií provedených ve Velké Británii, Německu, Francii a Dánsku dosáhne pacient zrakové ostrosti do dvou hodin po výkonu. Foto: Pixabay
Podle dosavadních studií provedených ve Velké Británii, Německu, Francii a Dánsku dosáhne pacient zrakové ostrosti do dvou hodin po výkonu. Foto: Pixabay

Na očních klinikách NeoVize v Praze a v Brně mají navíc jako první zařízení v České republice k dispozici nejmodernější femtosekundový laser nové generace, který dokáže zkrátit působení laseru o více než 60 %.

Vytvoření rohovkové lamely s jeho pomocí trvá jen 5 sekund při standardní operaci femtoLASIK a vytvoření rohovkové lentikuly při operaci zvané Smile trvá 10 sekund.

„Výrazně se tím zkrátí čas takzvané sukce, tedy přisátí laseru, která je důležitá na spolupráci pacienta. Pacienti se před výkonem často strachují, zda dokážou v určité části výkonu zafixovat svůj pohled do jednoho místa a dobře spolupracovat.

Díky dobré komunikaci s operatérem to nakonec nebývá problém. Každopádně výrazně zkrácená doba sukce přispěje k tomu, že tato obava už bude zcela irelevantní,“ uvádí doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno.  

Investice se vrátí nejpozději do deseti let

Podstoupit laserovou operaci v nižším věku se vyplatí i z finančních důvodů. Nákup brýlí, čoček a roztoků totiž v dlouhodobém horizontu znamená neustálé náklady. Uvědomila si to i sedmadvacetiletá učitelka Markéta Stará z Vlašimi.

Přešla na jednodenní čočky, které si ráno vzala a večer vyhodila. Tím pádem ušetřila za roztok, do něhož se čočky ukládají, nicméně pořizovací cena těchto čoček je vyšší. „Kupovala jsem si plato na 3 měsíce, což mě vyšlo asi na 1000 korun,“ přiznává.

To dělá 4000 Kč za rok jen za čočky, další náklady padly na brýle. Čočky nenosila stále, aby si oči odpočinuly, ale při sportovních aktivitách se jim nevyhnula.

Někdy si je brala pouze na dvě hodiny, když šla hrát volejbal – a tyto dvě hodiny se potom prodražily… I to byl důvod, proč začala uvažovat o laserovém odstranění dioptrií a poohlížet se po klinikách, kde by ji oční vady zbavily.

Laserové odstranění dioptrií s doživotní zárukou stojí od 21 000 Kč za jedno oko včetně předoperačního vyšetření a pooperační péče.

Již večer po zákroku může většina pacientů sledovat televizi a po týdnu, kdy se vidění stabilizuje, se lze věnovat sportovním aktivitám. Foto: Pixabay
Již večer po zákroku může většina pacientů sledovat televizi a po týdnu, kdy se vidění stabilizuje, se lze věnovat sportovním aktivitám. Foto: Pixabay

„Doporučuju jít do toho! Cena je sice vyšší, ale do lepšího zraku se vyplatí investovat. Navíc se dá operace platit i na splátky. A nebudu si muset kupovat nové brýle a čočky, takže se mi to v průběhu let vrátí,“ vysvětluje Markéta Stará.

Když jde na operaci mladý člověk okolo 20 let, už v 27,5 letech se mu investice vrátí (za předpokladu, že nosí pravidelně kontaktní čočky a k tomu za 7,5 roku pořídí dvoje brýle v hodnotě 6000 Kč).

A každoročně ušetřené 4000 korun pak může využít na řadu užitečných věcí.

To nejdůležitější však je, že mu odpadnou starosti s brýlemi a čočkami při sportu, koupání, cestování, studiu, zamlžování skel při nošení respirátoru či vaření, komplikace při výběru slunečních brýlích i během mnoha dalších každodenních situací.

Foto: Úvodní foto: Pixabay
Související články
Věda a technika
Coober Pedy: Město, kde se žije pod zemí
Uvnitř australského vnitrozemí leží městečko, které na první pohled nevypadá nijak zvláštně, jen denní teploty tu dosahují až 50 °C a k vodě je to daleko. Tak proč žít zrovna tady? Byly zde objeveny velké zásoby opálu, které sem přilákaly tisíce nadšených hledačů. Aby ale vydrželi v tak nehostinných podmínkách, které zde během roku panují, přesunuli svá […]
Věda a technika
Přírodní antibiotika z našich zahrádek
Stále více lidí se zajímá o nejrůznější alternativy v léčení. Nechtějí se spoléhat jen na uměle vyrobené léky, které sice slibují úlevu a pomoc při celé řadě zdravotních obtíží, ale představují i chemickou zátěž pro náš organismus. Zcela jistě existují i situace, kdy lze zdravotní problémy řešit přírodní cestou. V takových případech není hned nutné […]
Věda a technika
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se […]
Věda a technika
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet […]
reklama
záhady a tajemství
Petr Muk: Rozervaná duše, kterou nešlo zachránit
Zpívá v několika úspěšných kapelách, rádia celá desetiletí hrají jeho populární písničky a dvakrát se umisťuje na druhém místě ankety Zlatý slavík. Přesto není šťastný, nebo alespoň ne úplně. Deprese, velikášství i nadměrná sebekritika umělce ničí a stahují na dno. Když má pocit, že mu už prášky nepomáhají, sahá k alkoholu. Chodí na terapie a […]
Od zločinu k slávě: Příběh tanečníka a herce Jana Révaie
Jan Révai začínal jako talentovaný tanečník, ale život ho zavál do vězení za loupežné přepadení benzínové stanice. Během pobytu za mřížemi se zdokonalil ve svém umění a po propuštění se vydal cestou úspěšného muzikálového herce a tanečníka. Jeho příběh je o druhých šancích, odvaze překonávat chyby a proměně z rebela ve vzor. I přes svou […]
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
reklama
historie
Odkud pocházeli Hunové a proč se vydali na západ?
V roce 375 našeho letopočtu se před Evropou objevila hrozivá síla – Hunové, kteří svou zuřivostí a brutálností otřásli civilizací a vyvolali strach v srdcích lidí mnoha národů. Vpád Hunů byl jedním z nejvýznamnějších a nejpozoruhodnějších vojenských událostí v historii starověkého světa. Útok Hunů na Evropu je jednou z velkých hádanek v historii západní civilizace. […]
Vražda Johna Lennona: Nejdřív si přišel pro podpis, pak na něj namířil zbraň!
Jedna z největších legend hudebního nebe se stala obětí chladnokrevné vraždy. Hudebníka a spoluzakladatele skupiny The Beatles Johna Lennona zastřelil jeho fanatický fanoušek Mark David Chapman. Dne 24. srpna 1981 za to byl odsouzen k doživotnímu vězení. Co ho vedlo k hrůznému činu? Osmého prosince 1980 má přes sebou John Lennon náročný den. V jeho newyorském bytě ve slavném […]
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Za mořem do země faraonů a skvělých zážitků
nejsemsama.cz
Za mořem do země faraonů a skvělých zážitků
Chcete zažít dokonalou exotiku jen za cca 4 hodiny letu z Česka? Vydejte se do Egypta! Je magickou kolébkou starověké historie, protéká tu životodárný Nil, a navíc se na břehy Rudého moře dostanete jen za několik tisíc. Egypt je díky poloze na severu Afriky vyhlášený mírnou zimou a horkým létem. Mezi dnem a nocí sice mohou
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
epochalnisvet.cz
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě. U každého čtvrtého klíštěte byly nalezeny bakterie způsobující lymeskou borreliózu. V řadě parků pak bylo borrelií infikováno i více než
Bábovka se zakysanou smetanou
tisicereceptu.cz
Bábovka se zakysanou smetanou
Vláčná bábovka se hodí jako zákusek po nedělním obědě nebo jako sváteční snídaně. Potřebujete 4 vejce 1 hrnek cukru krupice 2 hrnky polohrubé mouky 1 prášek do pečiva 1 kelímek (200 g) zakys
Čerstvá manDarinka je prý téměř k nepoznání
nasehvezdy.cz
Čerstvá manDarinka je prý téměř k nepoznání
Své ctitele šokovala  zpěvačka Dara Rolins (51), když se nazvala čerstvou mandarinkou. Ačkoli patří k těm nejudržovanějším ženám v českém a slovenském rybníčku, s vráskami se nehodlala smířit a došl
Děsivá univerzita v Ohiu: Jaké síly ovládají pokoj číslo 428?
enigmaplus.cz
Děsivá univerzita v Ohiu: Jaké síly ovládají pokoj číslo 428?
Noční klid na univerzitní koleji ve městě Athens v americkém státě Ohio náhle protrhne pronikavý dívčí křik! Mladá studentka s hrůzou v očích vybíhá jen ve spodním prádle z budovy a hystericky volá o
Klášter Porta coeli: Brána do nebes leží na Moravě
epochanacestach.cz
Klášter Porta coeli: Brána do nebes leží na Moravě
Ojedinělý gotický portál není jedinou chloubou kláštera Porta coeli. Klášterní komplex s bohatou a slavnou historií nás při prohlídce přesvědčí, že tato stavba si své výjimečné místo v našich dějinách opravdu zaslouží. Založit klášter cisterciaček se rozhodl na počátku 13. století už král Přemysl Otakar I., za svého života však už nestačil učinit rozhodující krok. Postarala se
Svět ohrožuje nedostatek vody, čeká lidstvo boj o tento symbol života?
21stoleti.cz
Svět ohrožuje nedostatek vody, čeká lidstvo boj o tento symbol života?
Světu začíná docházet pitná voda. Jejím nedostatkem trpí asi čtvrtina lidí na planetě, do konce roku 2050 jich přibude další miliarda. V průběhu 20. století přitom množství vody využívané lidmi rostlo
Letní comeback nadčasových perel
iluxus.cz
Letní comeback nadčasových perel
Příběh české značky Olivie začal v roce 2017, kdy Martina Sluková a její syn Lukáš Sluka, založili společnými silami internetové klenotnictví OLIVIE.cz, které prodává velmi kvalitní a prověřené stříbr
Nikdy se už nevzpamatuju…
skutecnepribehy.cz
Nikdy se už nevzpamatuju…
Nedávno jsme oslavili pětadvacáté výročí svatby. V té chvíli by mě ani nenapadlo, že budu podávat žádost o rozvod a láska se promění v prach. Bylo to fantastické. Uspořádali jsme večírek pro naše blízké přátele. A protože bylo pěkné počasí, konal se na zahradě. Nechyběly květiny a nádherné dárky, úžasný dort, momenty plné emocí, úsměvů a přání. Láska na první pohled Potkali
Kimchi: Salát plný vitaminů
panidomu.cz
Kimchi: Salát plný vitaminů
Všichni jsme o něm už slyšeli, ovšem málokdo z nás může říct, že ho ochutnal, nebo je dokonce jeho pravidelným jedlíkem. Škoda. Kimchi totiž patří mezi pět nejzdravějších pokrmů světa. V korejských restauracích se miska kimchi automaticky podává ke každému jídlu zdarma. Přitom by se mohlo vyvažovat zlatem: výrazně snižuje špatný cholesterol, bojuje proti volným
Jak Vikingové vařili nápoj bohů?
historyplus.cz
Jak Vikingové vařili nápoj bohů?
„Je mi zima, “ drkotá zuby mladý Viking Erik. „Napij se, nápoj bohů tě zahřeje,“ podává mu otec pohár s horkou vonící tekutinou. Mladík si přihne. Za chvíli se mu po celém těle rozlije příjemné teplo.   Brzy je pohár prázdný. Erik sáhne po dalším a také ho vyprázdní. Opilý už sotva mluví a jeho