Domů     Díky moderním technologiím lze bez obav odstranit oční vady již ve 20 letech
Díky moderním technologiím lze bez obav odstranit oční vady již ve 20 letech
20.5.2022

Nová generace femtosekundových laserů způsobila v oftalmologii revoluci. Krátkozrakosti, dalekozrakosti i astigmatismu je díky nim možné se dnes zbavit mnohem dříve, než tomu bylo v minulosti. Už kolem 20 let lze zahodit brýle i kontaktní čočky.

Bez doživotní záruky totiž mohou následné operace konečnou cenu laserové korekce zraku navýšit. Foto: Pixabay
Bez doživotní záruky totiž mohou následné operace konečnou cenu laserové korekce zraku navýšit. Foto: Pixabay

Spousta mladých lidí, které trápí refrakční oční vady, podléhá mýtu, že je lepší s odstraněním dioptrií vyčkat, až se vada „ustálí“. Pak se ale zbytečně trápí a kvůli nutnosti nošení kontaktních čoček či brýlí omezují své aktivity.

Odborníci ovšem v současné době uvádějí jako ideální dobu, kdy si nechat odstranit dioptrickou vadu, čerstvou dospělost, nejlépe ve věku kolem 20 let. Moderní technologie totiž přinášejí nové možnosti.

Laserovou operaci díky nim lze v případě potřeby v budoucnu doplnit, a to i několik let po prvním zákroku. Je proto vhodné zvolit zákrok s doživotní zárukou.

Již máme dlouholeté zkušenosti, že i výsledky tohoto doplnění bývají výborné a pacienti si užívají dobrý zrak dlouhodobě.

Na naší klinice dokonce takovýto zákrok provádíme bezplatně v rámci garance původní laserové operace dioptrií – tím vyjadřujeme také to, že věříme své práci, a že těchto doplňujících operací je velmi malé množství,“ uvádí MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha.

Pro pacienty to znamená, že už nemusejí vyčkávat, ale mohou se zbavit brýlí a čoček už po završení plnoletosti.

Odhodlával jsem se tak dlouho, až mě sestra objednala na kliniku…

Ideální čas k operaci dioptrií laserem je mladá dospělost, jelikož vada už je z větší části ustálená, a protože si výsledek operace člověk užije celý život a zlepšení zraku pro něj má dlouhodobý efekt,“ argumentuje Valešová, proč je pro mladé lidi výhodné se zbavit oční vady včas.

Přesto však mnoho mladých lidí zákrok odkládá a trvá jim, než se odhodlají udělat první krok. Patřil mezi ně i sedmadvacetiletý kajakář Adam Satke, který nosil brýle od 5. třídy.

Protože mu však dioptrická skla na nose překážela v jeho sportovních aktivitách, přesedlal přibližně v patnácti letech na čočky. Ani ty ale pro něj nebyly ideálním řešením. „Nosil jsem je častěji, než je zdravé, a oči mě pak pálily.

Několikrát mi dokonce čočka vypadla při tréninku, když jsem zajel do vodního válce,“ přiznává mistr České republiky v dlouhém sjezdu.

Mnoho žen se setkává s mýtem, že je lepší vyčkat s odstraněním dioptrií až po porodu. Foto: Pixabay
Mnoho žen se setkává s mýtem, že je lepší vyčkat s odstraněním dioptrií až po porodu. Foto: Pixabay

Neustálé komplikace spojené s oční vadou mu vadily natolik, že začal uvažovat o laserové operaci. Dlouho se však nemohl odhodlat, až jej k akci nakonec popostrčila sestra.

Jako dárek k narozeninám svému bratrovi zařídila operaci na Oční klinice NeoVize a oznámila mu, že je vše domluvené. Byl postavený před hotovou věc a už mu bylo hloupé couvnout.

Události nabraly rychlý spád a koncem roku 2020 podstoupil zákrok, při kterém mu odstranili dioptrie na obou očích. „Je to nádherné, protože člověk najednou nemá žádné starosti. První měsíc nebo dva jsem si každý den uvědomoval, jak je to krásné.

Teď už jsem si natolik zvykl, že už si jen občas vzpomenu, jaké to bylo dřív,“ dodává úspěšný sportovec.

Péče o brýle či kontaktní čočky může celkově zabrat i 60 hodin ročně

Každodenní péče o brýle a zejména o kontaktní čočky zabere čas. Brýle je nutné denně čistit, často opakovaně. Jejich nositelé potvrdí, že jim tato údržba zabere minimálně 5–10 minut denně.

Neméně času strávíte i péčí o kontaktní čočky a jejich aplikací – vyndání z fyziologického roztoku, nandání, pak opětovné vyndání, vyčištění a uložení do pouzdra s čistým roztokem…

Pokaždé je samozřejmě nutné důkladně umýt mýdlem a teplou vodou i ruce, abyste si do oka nezanesli nečistoty. I zkušený „čočkař“ procedurou stráví pět minut ráno a pět minut večer. Dohromady to dělá 3650 minut ročně, tedy přes 60 hodin.

Místo toho můžete například přečíst 12 tenčích knih (když počítáme, že v průměru strávíte 5 hodin u každé z nich), jet na 5 celodenních výletů nebo zhlédnout všechny díly seriálu Hra o trůny.

A to nepočítáme návštěvy optiky, řešení rozbitých brýlí a další záležitosti spojené s nošením korekčních pomůcek.

Stačí několik sekund: Doba působení laseru se nyní zkrátí o více než polovinu

Samotná laserová operace očí je oproti tomu velmi krátká, na sále stráví pacient obvykle kolem 20 minut. Ostrý zrak lze získat rychleji, než by vám dorazila objednávka pizzy nebo jste zhlédli jeden díl sitcomu.

Už druhý den se můžete radovat z nového pohledu na svět. „Laser udělá třímilimetrový vstupní řez, aniž by se chirurg skalpelem musel dotknout oka.

V hloubce odstraní tenkou vrstvičku tkáně a operatér tímto malým otvůrkem tuto takzvanou lentikulu vyjme z oka ven. Odstraněním tkáně dojde ke změně tvaru rohovky a tím k odstranění dioptrií.

Povrch rohovky přitom zůstává celistvý a během zákroku nedochází k narušení její stability a pevnosti,“ vysvětluje princip operace MUDr. Lucie Valešová.

Podle dosavadních studií provedených ve Velké Británii, Německu, Francii a Dánsku dosáhne pacient zrakové ostrosti do dvou hodin po výkonu. Foto: Pixabay
Podle dosavadních studií provedených ve Velké Británii, Německu, Francii a Dánsku dosáhne pacient zrakové ostrosti do dvou hodin po výkonu. Foto: Pixabay

Na očních klinikách NeoVize v Praze a v Brně mají navíc jako první zařízení v České republice k dispozici nejmodernější femtosekundový laser nové generace, který dokáže zkrátit působení laseru o více než 60 %.

Vytvoření rohovkové lamely s jeho pomocí trvá jen 5 sekund při standardní operaci femtoLASIK a vytvoření rohovkové lentikuly při operaci zvané Smile trvá 10 sekund.

„Výrazně se tím zkrátí čas takzvané sukce, tedy přisátí laseru, která je důležitá na spolupráci pacienta. Pacienti se před výkonem často strachují, zda dokážou v určité části výkonu zafixovat svůj pohled do jednoho místa a dobře spolupracovat.

Díky dobré komunikaci s operatérem to nakonec nebývá problém. Každopádně výrazně zkrácená doba sukce přispěje k tomu, že tato obava už bude zcela irelevantní,“ uvádí doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno.  

Investice se vrátí nejpozději do deseti let

Podstoupit laserovou operaci v nižším věku se vyplatí i z finančních důvodů. Nákup brýlí, čoček a roztoků totiž v dlouhodobém horizontu znamená neustálé náklady. Uvědomila si to i sedmadvacetiletá učitelka Markéta Stará z Vlašimi.

Přešla na jednodenní čočky, které si ráno vzala a večer vyhodila. Tím pádem ušetřila za roztok, do něhož se čočky ukládají, nicméně pořizovací cena těchto čoček je vyšší. „Kupovala jsem si plato na 3 měsíce, což mě vyšlo asi na 1000 korun,“ přiznává.

To dělá 4000 Kč za rok jen za čočky, další náklady padly na brýle. Čočky nenosila stále, aby si oči odpočinuly, ale při sportovních aktivitách se jim nevyhnula.

Někdy si je brala pouze na dvě hodiny, když šla hrát volejbal – a tyto dvě hodiny se potom prodražily… I to byl důvod, proč začala uvažovat o laserovém odstranění dioptrií a poohlížet se po klinikách, kde by ji oční vady zbavily.

Laserové odstranění dioptrií s doživotní zárukou stojí od 21 000 Kč za jedno oko včetně předoperačního vyšetření a pooperační péče.

Již večer po zákroku může většina pacientů sledovat televizi a po týdnu, kdy se vidění stabilizuje, se lze věnovat sportovním aktivitám. Foto: Pixabay
Již večer po zákroku může většina pacientů sledovat televizi a po týdnu, kdy se vidění stabilizuje, se lze věnovat sportovním aktivitám. Foto: Pixabay

„Doporučuju jít do toho! Cena je sice vyšší, ale do lepšího zraku se vyplatí investovat. Navíc se dá operace platit i na splátky. A nebudu si muset kupovat nové brýle a čočky, takže se mi to v průběhu let vrátí,“ vysvětluje Markéta Stará.

Když jde na operaci mladý člověk okolo 20 let, už v 27,5 letech se mu investice vrátí (za předpokladu, že nosí pravidelně kontaktní čočky a k tomu za 7,5 roku pořídí dvoje brýle v hodnotě 6000 Kč).

A každoročně ušetřené 4000 korun pak může využít na řadu užitečných věcí.

To nejdůležitější však je, že mu odpadnou starosti s brýlemi a čočkami při sportu, koupání, cestování, studiu, zamlžování skel při nošení respirátoru či vaření, komplikace při výběru slunečních brýlích i během mnoha dalších každodenních situací.

Foto: Úvodní foto: Pixabay
Související články
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
reklama
historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
I já si přece zasloužím něco si užít!
skutecnepribehy.cz
I já si přece zasloužím něco si užít!
Nevím, kde se to v nich vzalo. Stále ode mě něco potřebují. Hlavně peníze. Nestačí jim můj důchod ani úspory, které se rychle tenčí. Dělají si zálusk i na můj domek! Snažila jsem se jim dát všechno, jen aby se necílily ukřivděné a méněcenné oproti ostatním dětem ve třídě. Moje dvě holčičky totiž vyrůstaly bez otce, kterého jsem
Když potřebujete ochránit…
nejsemsama.cz
Když potřebujete ochránit…
Věříte na padající hvězdu či na zázračná kouzla úplňku? Poznejte rituály, které ve vás probudí sílu, jež vás ochrání před negativními lidmi i energiemi. Pomocí bílé magie si udržíte psychickou pohodu. Ikdyž třeba ráda tvrdíte, že na žádnou magii nevěříte, možná čas od času použijete něco, co prostě magické je. Musíte se ale zcela otevřít, jinak to nebude fungovat.
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
Půvabná herečka Eva Burešová (30) nedávno oznámila svým příznivcům, že končí v seriálu ZOO. Jako vysvětlení uvedla, že se chce více zaměřit na svou pěveckou kariéru a také se věnovat rodině v čele s d
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
První festival klášterních minipivovarů
21stoleti.cz
První festival klášterních minipivovarů
Už dlouho se snaží program pivních speciálů Volba sládků Plzeňského Prazdroje podporovat rozmanitost českého pivního trhu. Zítra to můžete ochutnat. V březnu a dubnu se Prazdroj spojil se všemi
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Papeži zlomil vaz únos dítěte
historyplus.cz
Papeži zlomil vaz únos dítěte
Zoufalý ženský pláč se v pozdních nočních hodinách 23. června 1858 rozléhá jedním domem v italské Boloni. Vyděšení sousedé vybíhají na ulici. Před stavením židovského obchodníka Mortary stojí kočár s emblémy Papežského státu a právě k němu teď míří skupinka stráží. Jeden z mužů v náručí pevně svírá vyděšeného šestiletého chlapce. Edgardo Mortara přichází na svět v roce 1851 jako
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
iluxus.cz
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
Tvorba Tatiany Kováříkové je typická svou možností navázat a kombinovat modely i z předchozí tvorby. Je vždy důležité, aby outfit, který žena zvolí s ní souzněl a podtrhl její přednosti. Nová kolekce
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
enigmaplus.cz
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
Sahara je největší poušť světa, která se rozkládá na území 10 afrických států. Avšak pouze v oblasti Mauritánie, v obklopení tisíců kilometrů písku, leží fascinující skalnatý útvar Richat, který je dv
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml