Většina obyvatel nejenom u nás by určitě označila svoje město a opravdu pohodové místo. Bruntál na úpatí Jeseníků se tím zřejmě může pyšnit. Alespoň na to odkazuje jeho jméno.
Podle tzv. Uničovské listiny, kterou v roce 1223 vydal český král Přemysl Otakar I. (1155/1167–1230), se odborníci domnívají, že město Bruntál v předhůří bylo založeno patrně už roku 1213.
Sálá z nich optimismus
Nemůžeme proto ani vteřinu pochybovat, že jde o jedno z našich nejstarších měst. Jeho název přímo sálá optimismem, svůj původ totiž má v německém Freudenthal, což znamená v překladu údolí radosti. Název Bruntál tak vznikl zkomolením právě tohoto výrazu.
Těžba drahých kovů
Z čeho měli zdejší měšťané takové potěšení, ale bohužel nevíme. Jisté je, že v okolí se těžily drahé kovy, vedla tu důležitá obchodní cesta spojující Moravu se Slezskem a nejspíš právě to bylo zdrojem jejich bohatství a štěstí.
Poprvé se ale v dnešní podobě vyskytuje až na listině z roku 1456. Předtím se v latinské podobě vyskytuje slovo Vreudentdal (rok 1238), Vrudental (1263) nebo také Worwdintal (1306).