Skip to content
reklama

Hitler: Všechny příští olympiády budou jen v Berlíně!

blank

„Olympismus usiluje o vytvoření způsobu života, založeného na radosti z vynaloženého úsilí, na výchovné hodnotě dobrého příkladu a na respektování základních etických principů,“ praví se v Olympijské chartě.

Jenže ze sportu se postupem času stala věc prestiže, do které zasahuje i vysoká politická hra. Dějiny 20. století jsou příkladů, kdy byl sport takto zneužit, plné.

V roce 1931 se Mezinárodní olympijský výbor (MOV) schází v Barceloně. Světem sice otřásá hospodářská krize, ale všeobecně panuje optimismus, že se ji brzy podaří překonat. V Německu nacistická strana neustále posiluje, málokdo však věří, že by mohla znamenat vážné nebezpečí.

Funkcionáři olympijského výboru tak na svém zasedání přidělují pořádání olympijských her v roce 1936 Berlínu. Ve chvíli, kdy nastane rok pořádání berlínských her, však Německo již vypadá jinak. V křesle říšského kancléře sedí už tři roky Adolf Hitler (1889–1945). V Německu jsou zavedeny do praxe tzv. norimberské zákony, které společnost segregují a ze Židů dělají občany poslední kategorie.

blank
Zahajovacího ceremoniálu se přichází zúčastnit i Adolf Hitler. FOTO: Bundesarchiv Bild / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 de

Bojkot? Anebo…

Nacističtí pohlaváři mají hlavu plnou starostí, neboť se obávají bojkotu her. Svoji účast dlouho nepotvrzují Američané a Britové, dvě sportovní velmoci. Československo má výhrady od samého počátku a před hrami je vydáno oficiální komuniké, podle kterého reprezentace ČSR na hry nepřijede.

Lákadlo olympiády je však silnější a nakonec se všechny zmíněné země v Berlíně objeví. Proti bojkotu bojuje zejména tehdejší předseda amerického olympijského výboru Avery Brundage (1887–1975). I když je diskriminace Židů v Německu nesporná, Brundage po své cestě do Berlína prohlásí, že o žádném pronásledování neslyšel.

blank
Vyhlášení vítězů skoku do dálky: První je Američan Jesse Owens, německý reprezentant Luz Long zvedá pravici. FOTO: Bundesarchiv Bild / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 de

Vztyčené pravice

V Berlíně zatím probíhají horečné přípravy. Z oficiálních míst je nařízen takzvaný týden smíchu, během kterého se Berlíňané učí být veselí a přátelští k cizincům. (Před OH v Pekingu v roce 2008 byli Číňané podrobeni velmi podobné „masáži“.) Protižidovská propaganda je pozastavena.

Přestane vycházet plátek Der Stürmer, tiskovina plná stupidních útoků na Židy. 1. srpna 1936 v 16 hodin a 51 minut na berlínském stadionu prohlásí pomenší muž s charakteristickým kartáčkem pod nosem: „Prohlašuji olympijské hry v Berlíně, jedenácté novodobé hry, za zahájené.“

Následuje slavnostní průvod jednotlivých výprav. Už první výprava, tradičně z Řecka, zvedne před Hitlerovou lóží pravice na pozdrav. Napodobí je Bolivijci, Bermuďané a Bulhaři, stejně jako Francie, Estonsko, Island, Itálie, Rakousko nebo Kanada.

Nutno ovšem podotknout, že olympijský pozdrav je tomu nacistickému podobný, na což se mnohé z výprav později vymlouvají. Když se na stadionu objeví Čechoslováci, diváci na stadionu demonstrativně zmlknou.

blank
V plném hledišti se sotva našel někdo, kdo by si troufl vynechat nacistický pozdrav. FOTO: Fortepan / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Podat ruku černochovi? Nikdy!

Samotné hry mají být podle nacistických ideologů oslavou nadřazenosti bílé rasy. Škrt přes rozpočet těmto plánům udělá americký atlet černé pleti Jesse Owens (1913–1980), který si z Berlína veze čtyři zlaté medaile.

Hitler je svědkem jeho skvělých výkonů, ale na rozdíl od jiných vítězů Owense nepozdraví. V zákulisí pak prohlásí: „Myslíte si, že dopustím, aby mě fotografovali, jak si potřásám rukou s černochem?“ Ale jinak je z her nadšen: „Příští hry se budou ještě konat v Tokiu,“ prohlašuje, „ale poté bude olympiáda vždy pouze v Berlíně.“

Foto: olympic-museum / Creative Commons / volné dílo, Bundesarchiv Bild / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 de, Fortepan / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Rozpad vztahu kvůli nevěře?
nasehvezdy.cz

Rozpad vztahu kvůli nevěře?

Půvabná herečka...
Prémiové domácí vinotéky
rezidenceonline.cz

Prémiové domácí vinotéky

Abychom měli z konzumace vína ten nejlepší požitek, měl by být...
Švagr nás připravil o vysněný dům
skutecnepribehy.cz

Švagr nás připravil...

Měly to být dva krásné domy, v nichž měly žít...
Skončila v posteli s kolegou z televize?
nasehvezdy.cz

Skončila v posteli s kolegou...

Myslela si, že v něm...
Pečené plněné brambory s brynzou
tisicereceptu.cz

Pečené plněné brambory...

Jednoduchý recept si vás získá kombinací chutí...
Městská hora v Berouně: Výhled na město medvědů
epochanacestach.cz

Městská hora v Berouně: Výhled...

Nepoštěstí se každému městu, že jeho občané nemusejí za...
Pokroky ve výzkumu příčiny syndromu náhlého úmrtí kojenců
21stoleti.cz

Pokroky ve výzkumu příčiny...

Syndrom náhlého úmrtí kojence je postrachem všech rodičů...
Digestoř vyčistí vzduch
panidomu.cz

Digestoř vyčistí vzduch

Dnes už se staly nepostradatelnou součástí...
V liberecké zoo se po 30 letech vylíhnul ohrožený sup hnědý
epochalnisvet.cz

V liberecké zoo se po 30 letech...

V Zoo Liberec zažili radost, kterou 30 let nepamatují. V zázemí...
Záhadná civilizace: Proč neměly minojské paláce opevnění?
enigmaplus.cz

Záhadná civilizace: Proč neměly...

Zdi paláců starověké minojské kultury se řítí k zemi. Padají...
Pravěk neskončil? Případy novodobých pozorování prehistorických monster!
enigmaplus.cz

Pravěk neskončil? Případy...

Skutečnost, že před miliony let vládli naší planetě...
Fototerapie: Mnohem víc než jen omlazení pokožky pomocí světla
iluxus.cz

Fototerapie: Mnohem víc než jen...

Umí zpomalit proces stárnutí pleti, ale také...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha