Skip to content

Štefánikova tragická smrt: Kdo má krev na rukou?

Onoho nedělního rána počasí posádce příliš nepřeje. Je zima a fouká silný vítr. Milan Rastislav Štefánik spěchá ke stroji za ostatními. Letadlo Caproni 450 mají řídit dva zkušení piloti – poručík Giotto Mancinelli-Scotti a četař Umberto Merlini.

K ruce bude ještě mechanik-radista Gabriele Aggiusti. Píše se 4. květen 1919.

Přestože je posádka přesně dána, není dodnes stoprocentně jasné, kdo stroj vlastně řídil. „S největší pravděpodobností seděl Štefánik vpředu na místě pozorovatele. Není ale vyloučeno, že si Štefánik (1880–1919) na poslední chvíli přesedl na místo levého pilota.

S tím, že stroj bude řídit poručík Mancinelli-Scotti, jen při klidném letu a snad symbolicky při přistání v Bratislavě Štefánik,“ popisuje generál Luigi Piccione (1866–1942), k čemu došlo vyšetřování.

Mladý slovenský politik byl bezpochyby nejviditelnější tváří sjednocovacího procesu ze strany Slovenska.

Přetržený drát

V osm hodin sedm minut ráno se konečně letadlo odlepí od ranveje. Teprve až po dvou hodinách letu je ale o startu posádky poslána zpráva do Bratislavy. Proč? Snažil se Štefánik přesný čas svého letu utajit?

Let neprobíhá úplně hladce a první potíže se objeví už před Vídní. „Kolem táhla kormidla byl ovinutý přetržený drát,“ píše se v nalezeném zápisníku mechanika. Posádka problém zřejmě nevyhodnotí jako vážný a rozhodne se v cestě pokračovat.

Půda je rozmáčená, den před plánovaným letem vydatně pršelo a travnaté plochy se proměnily v bahniště. Nikdo se ale neobtěžuje nepřízeň počasí do Campoformida, odkud stroj se Štefánikem odstartoval, ohlásit.

Pilot provede první neúspěšný pokus o přistání. Několik dlouhých minut krouží nad Bratislavou a čeká, až bude moci přistát na jiném místě. Konečně dostal povolení a jde znovu na věc. Štefánik pevně svírá madla svého křesla a ostatní členové posádky lehce znervózní.

Další pokus o přistání se nezdaří, pilot se snaží se strojem opět nabrat výšku, ale něco se pokazí. Stroj se nakloní a nosem se zřítí k zemi. Ozve se rána oznamující, že životy celé posádky na místě vyhasly.

Stojí za neštěstím „jen“ nevhodná konstrukce letadla a vliv počasí?

Šetření tragédie

Okamžitě se rozjíždí vyšetřování. Byla to nešťastná náhoda, nebo se chtěl někdo Štefánika zbavit? Ve hře je i možnost, že nehodu zavinil Štefánik sám. Simulace, kterou provede na Slovensku odborná společnost, ukáže, že se Štefánikovo letadlo při přistávání, když dělal poslední okruh okolo primitivního letiště, sklouzlo po křídle dolů.

Důvodem bylo, že letadlo bylo poměrně nevyvážené, mělo rozměr křídel 24 metrů, ale bylo dlouhé jen deset metrů, takže se neudrželo, protože vrtule, které poháněly stroj, nestačily naplnit vzduchovou mezeru, jež vznikla prudkým otáčením.

Co když ale vliv počasí a nevhodná konstrukce letadla jsou jen dílo náhody, která pomůže zakrýt to, co se skutečně onen den odehrálo? V roce 1927 obdrží Tomáš Garrigue Masaryk (1850–1937) dopis s žádostí o opětovné prošetření celé události.

„Jel jsem tehdy na kole k místu neštěstí a viděl jsem, jak měl jeden z Italů prostřelenou hlavu,“ líčí svědek Michal Lechta v psaní prezidentu republiky. Ten sice Lechtu osobně nepřijme, ale nařídí tragédii znovu vyšetřit.

Ke zvláštním výsledkům se však nedobere a tvrzení, že by na letadlo střílelo omylem naše vojsko v domnění, že pálí po maďarském letounu, se nepotvrdí.

Pohřbu Štefánika se nezúčastnil ani prezident Masaryk. Náhoda?

Nedobré vztahy?

Byl by ale Štefánik natolik zoufalý, aby si naplánoval skoncování se životem a na onen svět s sebou vzal tři nevinné lidi? Co když mají komplikace během letu poukázat na cizí zavinění? Velmi dlouho se spekuluje o tom, že Štefánik nemá příliš vřelé vztahy s Edvardem Benešem (1884–1948) a Masarykem.

Samozřejmě na veřejnosti jsou schopni zachovat formu, ale za zavřenými dveřmi se k sobě rozhodně nonšalantně nechovají. Ostatně i bezprostřední reakce Masaryka na tragédii je více než chladná. „To je dobře,“ okomentuje Masaryk na obědě u ministra vnitra Antonína Švehly (1873–1933), který se koná právě 4.

května, telefonní sdělení, že Štefánik je mrtev. Mohla přijít českým státotvůrcům Štefánikova smrt vhod? Přestože se skládanka jeví poměrně jasně, možná její jednotlivé dílky zapadají až příliš snadně a pravda je někde zcela jinde.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor: Kateřina Pelikánová
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Svatošský dětský ráj
epochanacestach.cz

Svatošský dětský ráj

Označení „dětský ráj“ nemá...
Stylové spaní v luxusu a pohodlí
rezidenceonline.cz

Stylové spaní v luxusu a...

Odpočinek, při němž člověk obnovuje své duchovní i...
Rozhledna Klínovec: Odměna na vrcholu stejnojmenné hory
epochanacestach.cz

Rozhledna Klínovec: Odměna...

Vrchol nejvyšší hory...
Kvůli kovům v rostlinách se spojí vědci z 30 zemí
21stoleti.cz

Kvůli kovům v rostlinách se...

Kovy v rostlinách – to je téma, které...
Moët & Chandon tyto Vánoce uvádí speciální dárkovou edici „Tie your wish“
iluxus.cz

Moët & Chandon tyto Vánoce...

Šampaňský dům Moët & Chandon si pro...
Incident na lodi Nimitz: Slavné „Tic Tac UFO“, které prolomilo bariéry
enigmaplus.cz

Incident na lodi Nimitz: Slavné...

Incident z roku 2004 se zřejmě stává jedním z hlavních...
Čekání na prolomení kletby ostrovního města Nan Madol
enigmaplus.cz

Čekání na prolomení kletby...

Tajuplné ruiny Nan Madol jsou možná nejzáhadnějším...
Záhada děsivého hlasu opakujícího číselný kód v ruském rádiu
enigmaplus.cz

Záhada děsivého hlasu opakujícího...

V ruském městě Povarovo nedaleko Moskvy je v...
Tuňákový salát s těstovinami
nasehvezdy.cz

Tuňákový salát s těstovinami

Jednoduše, rychle, kvalitně. Připravit...
Himmler chtěl příměří se Spojenci už v roce 1943!
epochalnisvet.cz

Himmler chtěl příměří se...

Hitler na konci války sesadil Himmlera a...
Očkování proti chřipce – nedostatek vakcíny
21stoleti.cz

Očkování proti chřipce...

Češi se v minulých letech o očkování proti...
Karel Fiala – Limonádový Joe pořádal večírky, které končily v jezírku
nasehvezdy.cz

Karel Fiala – Limonádový Joe...

Věděli jste, že se Karel Fiala vyučil kominíkem? Při...