Původní obyvatelé Ameriky umírali kvůli otravě z jedovatých nádob! K tomuto názoru dospěli v roce 2017 vědci z prestižního Smithsonianova institutu.
Zkoumali nádoby staré tisíce let, které používali indiáni na Channel Islands, tichomořských ostrovech západně od Los Angeles.
Badatelé zhotovili napodobeniny těchto předmětů a zjistili, že jejich materiál je škodlivý a negativně ovlivňuje lidské zdraví. Indiáni je totiž vyráběli z živice, tedy přírodní formy dehtu či asfaltu.
Živice se sice snadno tvaruje a je voděodolná, jenže jejím zahříváním se uvolňují polycyklické aromatické uhlovodíky, které mají na svědomí spoustu zdravotních potíží od vývojových poruch, hormonální nerovnováhy až po rakovinu.
Zhoršení zdraví
Během výroby nádob zahříváním se dostával do ovzduší kouř, v němž bylo mnohonásobně více aromatických uhlovodíků než v dnešním tabákovém kouři.
Přibližně před 5000 lety se tak zdravotní stav indiánských kmenů usazených na území dnešní Kalifornie začal prudce zhoršovat.
Zrádné nádobí
Olovem se nevědomky trávili i starověcí Římané v dobách před naším letopočtem. Olověné nádoby používali na víno a do nápoje přidávali ještě octan olovnatý pro zastavení kvašení.
Nebezpečné byly i olověné rozvody vody, popisované stavitelem Vitruviem (asi 80/70–po r. 15 př. n. l.). Obyvatelé dávné říše totiž netušili, že jde o jedovatý kov.