Domů     Napínavé dobytí evropských vrcholů: Horolezce žene prestiž i špatné počasí
Napínavé dobytí evropských vrcholů: Horolezce žene prestiž i špatné počasí
29.9.2022

Trojici mužů bičuje déšť, do toho všeho není vidět na krok. „Jsme tu,“ hlesne jeden z nich. Jeho kolega vytahuje připravený vzkaz a strká ho do láhve. Jenže v horách se mění počasí každou chvílí, zničehonic vylézá sluníčko.

Překvapená skupina hledí do dálky, vrchol Olympu je totiž ještě o pár metrů výš.

Horolezecké sny a touhy se pohybují především v osmitisícových výškách. I zdánlivě nudné zasněžené vrcholy na starém kontinentě ale slibují dobrodružství. Vytáhněte ze skříně cepíny a vydejte se s EPOCHOU po stopách evropských horách!

Hora na hranicích Itálie a Francie láká řadu dobrodruhů. (Simo Räsänen / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Hora na hranicích Itálie a Francie láká řadu dobrodruhů. (Simo Räsänen / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Výstup s matrací

Hora: Mont Blanc

Země: Francie a Itálie

Výška: 4 808 m. n. m.

Leží ve Francii nebo Itálii? Handrkování o nejvyšší horu Evropy nemá konce. Pokud jde ale o dobytí monumentálního vrcholu rozkládajícího se přímo na hranicích, máme jasno. Na druhou stranu, velkou měrou se na něm podílí švýcarský občan.

Přespat venku? Jde to!

Horace Bénédict de Saussure (1740–1799) nemá o peníze nouzi, získává kvalitní vzdělání a věnuje se botanice. Už od roku 1774 při svých toulkách závistivě sleduje Mont Blanc, vrchol trčící nad městečkem Chamonix.

Zdolá sice několik okolních kopců, ale na obávanou horu si netroufne. A tak přistoupí k svéráznému plánu. Odvážlivci, kterému se úctyhodný kousek podaří, vyplatí štědrou odměnu. Jedním z harcovníků se stává Jacques Balmat (1762–1834).

Rodák ze Chamonix má hluboko do kapsy a živí se porůznu. Ještě před dobytím uspořádá několik neúspěšných výstupů „Jdu hledat krystaly,“ zalže Balmat své manželce a práskne za sebou dveřmi.

Začátkem srpna 1786 narazí na starého známého Michela-Gabriela Paccarda (1757–1827). Společně se vydají na cestu. Navléknou se do tlustých svetrů, na hlavy nasadí klobouky a v rukou třímají hole.

Píše se 8. srpna 1786, krátce po šesté hodině večerní, kdy dvojice poprvé dobývá nejvyšší horu Evropy. Po zpáteční cestě ale postihuje Paccarda sněžná slepota a jeho kolega ho musí doslova vést za ruku.

Zapomenutý hrdina

Když se o celé události dozví de Saussure, je nadšením bez sebe! Než horalům vyplatí slíbenou odměnu, musí mu pomoci dobýt Mont Blanc. Za přispění Balmata a dalších sedmnácti mužů se tak stává o rok později.

Celé procesí vypadá jako fanfaronská výprava, protože de Saussure s sebou vláčí postel s matrací a hromadu nepotřebného oblečení. Po výstupu patří Balmat mezi vážené občany, stává se i radním.

Od sardinského krále Viktora Amadea III. (1726–1796) dokonce obdrží titul vévoda z Mont Blancu. Zatímco si Balmat užívá slávy, na Paccarda se jaksi zapomnělo. O všem vypovídá i sousoší, které ztvárňuje de Saussurea a Balmata.

Až po určité době ozdobí ulice Chamonix pomník sedícího Paccarda. Účast na prvenství mu už ale nikdo nikdy neodpáře.

Slovenskou chloubu údajně zkrotí místní muž. (Jozef Kotulič / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Slovenskou chloubu údajně zkrotí místní muž. (Jozef Kotulič / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Sousedská dominanta

Hora: Gerlachovský štít

Země: Slovensko

Výška: 2 654 m. n. m.

Slovenský titán nese od roku 1796 jméno na počest Františka Josefa I. (1830–1916). Během meziválečného období zase najdeme na mapě Štít Legionářů, v dobách komunistického útisku pro změnu vzdává hold Josifu Stalinovi (1878–1953).

Až začátkem 60. let se název ustálí, inspirací je nedaleká obce vesnička Gerlachov.

Horal s vyznamenáním

Jenže osud Gerlachovského štítu má podobnost s pohádkou o Popelce. Horu, kterou bychom našli nedaleko polských hranic, totiž v roce 1763 nepřesně změří císařští úředníci. Díky tomu se nejvyšším vrcholem stává Kriváň, národní symbol Slovenska.

Až po několika letech přírodovědci přichází s důležitým tvrzením. „Gerlachovský štít je daleko vyšší!“ píší ve svých zprávách. Do celé situace se přimíchává učitel Ján Still (1805–1890). V roce 1834 jako první vystoupá na „Gerlacha“.

Původně se vypraví s několika dalšími přáteli na kamzíky. Jenže prokazatelné důkazy chybí, sám Still o svém výkonu mlčí. I přesto se stává renomovaným a horským vůdcem.

Opakovaně vystupuje na nejvyšší bod Slovenska, v 70. letech dokonce mezi sněhové závěje dovede maďarského horolezce a cestovatele Móra Déchyho (1847–1917).

Still patří mezi populární osobnosti zapomenutého kraje, v roce 1882 se dokonce dočká Stříbrného kříže, ocenění od samotného císaře Františka Josefa!

Jakoby Matterhorn zvedal výstražný prst… (Marcel Wiesweg / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Jakoby Matterhorn zvedal výstražný prst… (Marcel Wiesweg / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Zkáza odvážné výpravy

Hora: Matterhorn

Země: Švýcarsko

Výška: 4 478 m. n. m.

Pokud by se udílela cena krásy i mezi skalnatými obry, švýcarský Matterhorn by získal nálepku jasného favorita. Jeho dobývání ale patří k tomu nejsmutnějšímu, co mohou horolezecké dějiny nabídnout.

Celý svět u nohou

Za vším hledejme náhodu. Když dvacetiletý Edward Whymper (1840–1911) dostává za úkol nakreslit vrcholky švýcarských hor, netuší, že se zblázní do zdolávání kopců. Matterhorn ho dráždí a nedá mu spát, chce ho dobýt.

Donkichotský boj trvá bezmála pět let, Záhy se dává dohromady s dobrodruhem Francisem Douglasem (1847–1865), kaplanem Charlesem Hudsonem (1828–1865) a horolezcem Douglasem Hadowem (1846–1865).

Britskou ekipu naruší tři průvodci, Francouz Michel Croz (1830–1865) a Švýcar Peter Taugwalder (1820–1888) se synem. Když vyráží 13. června 1865 z ospalého Zermattu, netuší, že se jich dobrá polovina nevrátí.

Výstup probíhá podle předpokladů a na ikonický vrchol jako první dokráčí Croz s Whymperem. „Ve 13:40 nám celý svět ležel u nohou, Matterhorn byl dobyt!“ píše do svého deníčku o své věčné Nemesis.

Při sestupu ale nezkušený a zbrklý Hadow uklouzne a bere s sebou Croze, Douglase a Hudsona. Ostatní mají velké štěstí, protože lano se přetrhne. Zlí jazykové později očerní Taugwaldera z toho, že v zájmu záchrany života lano uřízne.

Média celý incident rozmáznou, a tak v celé vřavě zcela zaniká informace, že švýcarský titán je zkrocen.

Na Dia horolezci bohužel nenarazí. (Bignoter / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Na Dia horolezci bohužel nenarazí. (Bignoter / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Mezi antickými bohy

Hora: Mytikas

Země: Řecko

Výška: 2 917 m. n. m.

Vystoupat na mýty opředený Olymp a stanout po boku všemocného Dia? Lákavá myšlenka má ale řadu úskalí. To hlavní tkví v politické situaci, která úplně nepřeje odvážným horolezcům. K tomu všemu ještě musíme připočítat nevyzpytatelné počasí.

Dvakrát a dost

O dobytí druhé nejvyšší hory na Balkáně se pokouší řada cestovatelů. Jenže oblast mají pod kontrolou osmanské úřady, a tak v okolí řádí řečtí bandité.

Na začátku 20. století například unáší německého horolezce Edwarda Richtera, jeho četnický doprovod bez skrupulí povraždí. Když Řecko oblast získá, trvá pouhý rok, než slovutná hora najde přemožitele.

Švýcarský fotograf Frédéric Boissonnas (1858–1946) a jeho krajan Daniel Baud-Bovy (1870–1958) chtějí oblast procestovat. Najmou si pasáčka divokých koz Christa Kakkala (1882–1976). Jejich výstupu ale nepřeje počasí, kromě mlhy kraluje studený déšť.

Ten málem skupinu připraví o kýžený primát. Trio se po úmorné cestě domnívá, že dosáhlo cíle. V téže chvíli vysvitne slunce a nedaleko nich se zjeví opravdový vrchol. Toho dosahují 2. srpna 1913, Kakkalos se díky tomu stává oficiálním průvodcem. Svou poslední túru vykoná v úctyhodných 91 letech!

Foto: commons.wikimedia Titulka (Matthieu Riegler / commons.wikimedia.org / CC BY 3.0)
reklama
Související články
Historie
Slazení v historii: Evropu zaplavil levný americký cukr
Zastánci zdravé výživy ho prudce odsuzují. Přehánět byste to s ním rozhodně neměli. Odkdy se u nás začalo sladit cukrem. Jaká sladidla se používala předtím? A odkdy známe řepný cukr? Mezi nejstarší sladidla u nás patřil med, ovoce, ale třeba i šťáva z mízy stromů či sušená řepa nebo mrkev, jež se také vyznačují sladkou chutí. „Ve […]
Historie
Napoleona I. Bonaparta se bál i papež
První konzul Francie Napoleon Bonaparte se bojí o svůj život. 18. května 1804 proto přiměje senát, aby ho jmenoval císařem. Dědičným následnictvím trůnu chce zmařit pokusy případných atentátníků. Pozice Napoleon Bonaparte (1769–1821) tehdy není nijak silná, a to ani ve vlastní rodině. Matka Letizia (1750–1836) se na syna naštve. Vadí jí, že z rodiny vylučuje své […]
Historie
Rudolf Habsburský donutil Přemysla Otakara II., aby se vzdal Chebska
Sňatkem s mnohem starší Markétou spadlo v roce 1252 budoucího českému králi Přemyslu Otakarovi II. do klína babenberské dědictví – Rakousy. Po smrti svého otce Václava I. (1205–1253) se ale králi Přemysl Otakar II. (kolem r. 1233–1278) kvůli rakouským zemím utká s uherským králem Bélou IV. (1206–1270). Drancování území zastaví až papež Inocenc IV. (asi 1195–1254) a […]
Historie
Rakousko postavil na nohy z bankrotu Vídeňský kongres
Za Marie Terezie prý habsburská říše zažila obrovskou inflaci. Došlo dokonce ke státnímu bankrotu. Papírové bankovky se u nás poprvé objevují v roce 1762 za vlády rakouské panovnice Marie Terezie. Ta provádí reformu celého peněžního systému, jejíž součástí se stává také vydání tzv. bankocetlí. Rakouská panovnice Marie Terezie (1717–1780) zavádí takzvané bankocetle. Nové papírové bankovky vydává […]
reklama
historie
Co jsme zdědili po neandertálcích?
Neandertálci jsou jedinou rasou podobnou lidem, která se na Zemi vyvinula. Nějakou dobu s námi sdíleli životní prostor a potom vyhynuli. I když oni sami zmizeli, neztratili se z povrchu Země úplně. Zanechali po sobě totiž otisk přímo v našem těle. Neandertálská DNA je součástí dědičné informace, kterou si neseme ve svých buňkách. Dnes už […]
Staroegyptský Seneb: Malý vrůst? O to strmější kariéra!
Když se po náročném porodu konečně rozezní novorozenecký pláč, má vyčerpaná matka na mysli jediné jméno: Seneb (?–2528 př. n. l.), což znamená zdravý. A dítko zdravé je – jen neroste podle očekávání. Ve starověkém Egyptě to ale není na škodu.   Archeologové dodnes žasnou nad zastoupením význačných osob s nanismem. Když německý archeolog Hermann […]
Odkdy jezdíme autem a kde se vůbec vzalo?
Když vlámský jezuita a misionář Ferdinand Verbiest vyrobí kolem roku 1672 pro čínského císaře Kchang-siho asi 65 centimetrů dlouhý, plně funkční model vozítka na parní pohon, asi netuší, že právě položil základy vynálezu, který způsobí v lidské civilizaci doslova revoluci. Do výtvoru Ferdinanda Verbiesta (1623–1688) by se nenasoukal ani ten sebemenší řidič, a tak si […]
Papež Alexandr VI.: Kvůli zvolení vraždí
Je krátce před půlnocí z 10. na 11. srpna 1492. Po dlouhé volbě mají kardinálové konečně jasno – novým papežem se stává Alexandr VI. ( 1431–1503), vlastním jménem Rodrigo Borgia. Z konkláve odcházejí mnozí s příslibem pohádkového bohatství. Jeden z největších intrikánů totiž využívá veškerých svých kontaktů a peněz, aby se stal dalším papežem. Kličkuje a ničeho se […]
reklama
zajímavosti
Souboj sladkých gigantů o zdravější životní styl: Místo alkoholu pijte čokoládu!
Alkohol je metla lidstva,“ soudí nejspíš obchodník John Cadbury a usilovně přemýšlí, jak zabránit chudým Angličanům, aby ho nekonzumovali v tak hojné míře jako dosud. A už to má! „Čokoláda také chutná skvěle!“  Ve 2. polovině 19. století se vzácný sladký nápoj postupně mění v levnou potravinu a z luxusních salonů míří do pouličních stánků. O […]
Rekordní Čingischán nezrezne: Možná je to socha i vašeho předka!
Nejvyšší jezdecká skulptura světa. Pocta prvnímu Velkému chánovi Mongolů a jednomu z nejslavnějších vojevůdců historie. 40 metrů vysoká socha Čingischána na koni z nerezové oceli vás však dokáže překvapit několika bizarnostmi…   Turisté vyjedou výtahem umístěným v zadních nohou gigantického koně. „Mamí! My jsme v zadku!“ vykřikne nadšeně 6letý hoch. Několik lidí se znechuceně ohlédne, […]
Nebe jako druhý domov! Nejdelší let světa trvá úctyhodné dva měsíce!
Cestující prochází lasvegaským letištěm, jen pohledy některých skončí na stroji zavěšenému u stropu haly. Kdyby jen věděli, že mají před očima stroj, který absolvoval rekord, jež už více než 60 let odolává všem pokusům! Rok 1958 je pro rekordy zaslíbený. V létě přistává dvojice pilotů, která ve vzduchu vydrží 50 dní. Jenže Robert Timm (1926-1976) […]
Granátové jablko: Symbol plodnosti i ukazatel počtu dětí
„Jezte granátová jablka a dopřávejte si lázeň, vrátí se vám mládí,“ tvrdí dávné egyptské přísloví. Kromě toho, že v sobě tyto plody mají cenné látky, jsou také velmi chutné. Navíc se kolem nich v průběhu historie vytvořilo neobyčejné množství legend a prý si je v rajské zahradě dopřáli i Eva s Adamem. Granátové jablko, jedno […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Konec žhavého románku
nasehvezdy.cz
Konec žhavého románku
V oblíbeném seriálu ZOO hraje nejenom zpěvák Tomáš Klus (37), ale nově i jeho dcera Josefína (10). Ta má doma přezdívku „Keliška“ podle postavy drbny z filmů Slunce, seno… a to zcela po právu. Klus
Nelítostná smrt Gianniho Versace: Proč musel zemřít slavný návrhář?
epochalnisvet.cz
Nelítostná smrt Gianniho Versace: Proč musel zemřít slavný návrhář?
Jindy posílá pro noviny a kávu asistenta, tentokrát má chuť na ranní procházku, a tak na sebe rychle hodí oblečení a vyrazí. Krátce před devátou se vrací, od domovních dveří ho dělí jen pár schodů, kd
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Frederique Constant & seconde/seconde/ demonstrují, jak skloubit humor s precizní ruční prací
iluxus.cz
Frederique Constant & seconde/seconde/ demonstrují, jak skloubit humor s precizní ruční prací
Frederique Constant se pyšní tím, že je pravou švýcarskou hodinářskou manufakturou, která si vyrábí vlastní strojky a hodinky sestavuje ručně. Přesto není tato skutečnost vždy výrazně zdůrazňována.
Nové „dělo“ pro Karolinu: Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q
21stoleti.cz
Nové „dělo“ pro Karolinu: Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q
Celoevropský společný podnik EuroHPC (EuroHPC JU) vyhlásil výběrové řízení na dodavatele nového kvantového počítače konsorcia LUMI-Q, který bude umístěn v České republice a propojen se superpočítačem
Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku
epochanacestach.cz
Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a
Záhada „mořského národa“: Prošli Frygové i přes Slovensko?
enigmaplus.cz
Záhada „mořského národa“: Prošli Frygové i přes Slovensko?
Starověkou Frygii najdeme na historických mapách na území Malé Asie. V současnosti jde o území Turecké republiky. Původní domovinou Frygů však byla Evropa, zejména oblasti jižního Balkánu, odkud se př
Minulost ukrytá ve zřícenině
skutecnepribehy.cz
Minulost ukrytá ve zřícenině
Během zahraniční dovolené se mi stala neuvěřitelná věc. V chátrajícím kostele jsem nahlédla do minulosti! Když jsem se před deseti lety rozvedla, začala jsem se hodně věnovat turistice. Nevadilo mi podnikat výlety sama, ale nejraději a nejčastěji jsem jezdila s kamarádkou Magdou, která byla rovněž rozvedená. Před časem jsme se vydaly do rumunského vnitrozemí. V den, kdy se mi
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
panidomu.cz
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle. Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u
Příčinou neplodnosti může být i netradiční tvar dělohy  Komplikuje početí i těhotenství
21stoleti.cz
Příčinou neplodnosti může být i netradiční tvar dělohy Komplikuje početí i těhotenství
Netradiční tvar dělohy může být příčinou neplodnosti, samovolných potratů nebo komplikovaného početí. Lékaři upozorňují, že na tento důvod neplodnosti se často nemyslí a vyšetření, která umí vady dělo
Fungoval Houdiniho posmrtný experiment?
enigmaplus.cz
Fungoval Houdiniho posmrtný experiment?
Policejní želízka, svěrací kazajka nebo trezor? Maďarsko-americký kouzelník a kaskadér Harry Houdini (vl. jm. Ehrich Weiss, 1874–1926) se dokáže dostat z jakéhokoliv zajetí! Před nenasytnými spáry smr