Domů     Napínavé dobytí evropských vrcholů: Horolezce žene prestiž i špatné počasí
Napínavé dobytí evropských vrcholů: Horolezce žene prestiž i špatné počasí
29.9.2022

Trojici mužů bičuje déšť, do toho všeho není vidět na krok. „Jsme tu,“ hlesne jeden z nich. Jeho kolega vytahuje připravený vzkaz a strká ho do láhve. Jenže v horách se mění počasí každou chvílí, zničehonic vylézá sluníčko.

Překvapená skupina hledí do dálky, vrchol Olympu je totiž ještě o pár metrů výš.

Horolezecké sny a touhy se pohybují především v osmitisícových výškách. I zdánlivě nudné zasněžené vrcholy na starém kontinentě ale slibují dobrodružství. Vytáhněte ze skříně cepíny a vydejte se s EPOCHOU po stopách evropských horách!

Hora na hranicích Itálie a Francie láká řadu dobrodruhů. (Simo Räsänen / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Hora na hranicích Itálie a Francie láká řadu dobrodruhů. (Simo Räsänen / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Výstup s matrací

Hora: Mont Blanc

Země: Francie a Itálie

Výška: 4 808 m. n. m.

Leží ve Francii nebo Itálii? Handrkování o nejvyšší horu Evropy nemá konce. Pokud jde ale o dobytí monumentálního vrcholu rozkládajícího se přímo na hranicích, máme jasno. Na druhou stranu, velkou měrou se na něm podílí švýcarský občan.

Přespat venku? Jde to!

Horace Bénédict de Saussure (1740–1799) nemá o peníze nouzi, získává kvalitní vzdělání a věnuje se botanice. Už od roku 1774 při svých toulkách závistivě sleduje Mont Blanc, vrchol trčící nad městečkem Chamonix.

Zdolá sice několik okolních kopců, ale na obávanou horu si netroufne. A tak přistoupí k svéráznému plánu. Odvážlivci, kterému se úctyhodný kousek podaří, vyplatí štědrou odměnu. Jedním z harcovníků se stává Jacques Balmat (1762–1834).

Rodák ze Chamonix má hluboko do kapsy a živí se porůznu. Ještě před dobytím uspořádá několik neúspěšných výstupů „Jdu hledat krystaly,“ zalže Balmat své manželce a práskne za sebou dveřmi.

Začátkem srpna 1786 narazí na starého známého Michela-Gabriela Paccarda (1757–1827). Společně se vydají na cestu. Navléknou se do tlustých svetrů, na hlavy nasadí klobouky a v rukou třímají hole.

Píše se 8. srpna 1786, krátce po šesté hodině večerní, kdy dvojice poprvé dobývá nejvyšší horu Evropy. Po zpáteční cestě ale postihuje Paccarda sněžná slepota a jeho kolega ho musí doslova vést za ruku.

Zapomenutý hrdina

Když se o celé události dozví de Saussure, je nadšením bez sebe! Než horalům vyplatí slíbenou odměnu, musí mu pomoci dobýt Mont Blanc. Za přispění Balmata a dalších sedmnácti mužů se tak stává o rok později.

Celé procesí vypadá jako fanfaronská výprava, protože de Saussure s sebou vláčí postel s matrací a hromadu nepotřebného oblečení. Po výstupu patří Balmat mezi vážené občany, stává se i radním.

Od sardinského krále Viktora Amadea III. (1726–1796) dokonce obdrží titul vévoda z Mont Blancu. Zatímco si Balmat užívá slávy, na Paccarda se jaksi zapomnělo. O všem vypovídá i sousoší, které ztvárňuje de Saussurea a Balmata.

Až po určité době ozdobí ulice Chamonix pomník sedícího Paccarda. Účast na prvenství mu už ale nikdo nikdy neodpáře.

Slovenskou chloubu údajně zkrotí místní muž. (Jozef Kotulič / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Slovenskou chloubu údajně zkrotí místní muž. (Jozef Kotulič / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Sousedská dominanta

Hora: Gerlachovský štít

Země: Slovensko

Výška: 2 654 m. n. m.

Slovenský titán nese od roku 1796 jméno na počest Františka Josefa I. (1830–1916). Během meziválečného období zase najdeme na mapě Štít Legionářů, v dobách komunistického útisku pro změnu vzdává hold Josifu Stalinovi (1878–1953).

Až začátkem 60. let se název ustálí, inspirací je nedaleká obce vesnička Gerlachov.

Horal s vyznamenáním

Jenže osud Gerlachovského štítu má podobnost s pohádkou o Popelce. Horu, kterou bychom našli nedaleko polských hranic, totiž v roce 1763 nepřesně změří císařští úředníci. Díky tomu se nejvyšším vrcholem stává Kriváň, národní symbol Slovenska.

Až po několika letech přírodovědci přichází s důležitým tvrzením. „Gerlachovský štít je daleko vyšší!“ píší ve svých zprávách. Do celé situace se přimíchává učitel Ján Still (1805–1890). V roce 1834 jako první vystoupá na „Gerlacha“.

Původně se vypraví s několika dalšími přáteli na kamzíky. Jenže prokazatelné důkazy chybí, sám Still o svém výkonu mlčí. I přesto se stává renomovaným a horským vůdcem.

Opakovaně vystupuje na nejvyšší bod Slovenska, v 70. letech dokonce mezi sněhové závěje dovede maďarského horolezce a cestovatele Móra Déchyho (1847–1917).

Still patří mezi populární osobnosti zapomenutého kraje, v roce 1882 se dokonce dočká Stříbrného kříže, ocenění od samotného císaře Františka Josefa!

Jakoby Matterhorn zvedal výstražný prst… (Marcel Wiesweg / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Jakoby Matterhorn zvedal výstražný prst… (Marcel Wiesweg / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Zkáza odvážné výpravy

Hora: Matterhorn

Země: Švýcarsko

Výška: 4 478 m. n. m.

Pokud by se udílela cena krásy i mezi skalnatými obry, švýcarský Matterhorn by získal nálepku jasného favorita. Jeho dobývání ale patří k tomu nejsmutnějšímu, co mohou horolezecké dějiny nabídnout.

Celý svět u nohou

Za vším hledejme náhodu. Když dvacetiletý Edward Whymper (1840–1911) dostává za úkol nakreslit vrcholky švýcarských hor, netuší, že se zblázní do zdolávání kopců. Matterhorn ho dráždí a nedá mu spát, chce ho dobýt.

Donkichotský boj trvá bezmála pět let, Záhy se dává dohromady s dobrodruhem Francisem Douglasem (1847–1865), kaplanem Charlesem Hudsonem (1828–1865) a horolezcem Douglasem Hadowem (1846–1865).

Britskou ekipu naruší tři průvodci, Francouz Michel Croz (1830–1865) a Švýcar Peter Taugwalder (1820–1888) se synem. Když vyráží 13. června 1865 z ospalého Zermattu, netuší, že se jich dobrá polovina nevrátí.

Výstup probíhá podle předpokladů a na ikonický vrchol jako první dokráčí Croz s Whymperem. „Ve 13:40 nám celý svět ležel u nohou, Matterhorn byl dobyt!“ píše do svého deníčku o své věčné Nemesis.

Při sestupu ale nezkušený a zbrklý Hadow uklouzne a bere s sebou Croze, Douglase a Hudsona. Ostatní mají velké štěstí, protože lano se přetrhne. Zlí jazykové později očerní Taugwaldera z toho, že v zájmu záchrany života lano uřízne.

Média celý incident rozmáznou, a tak v celé vřavě zcela zaniká informace, že švýcarský titán je zkrocen.

Na Dia horolezci bohužel nenarazí. (Bignoter / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Na Dia horolezci bohužel nenarazí. (Bignoter / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Mezi antickými bohy

Hora: Mytikas

Země: Řecko

Výška: 2 917 m. n. m.

Vystoupat na mýty opředený Olymp a stanout po boku všemocného Dia? Lákavá myšlenka má ale řadu úskalí. To hlavní tkví v politické situaci, která úplně nepřeje odvážným horolezcům. K tomu všemu ještě musíme připočítat nevyzpytatelné počasí.

Dvakrát a dost

O dobytí druhé nejvyšší hory na Balkáně se pokouší řada cestovatelů. Jenže oblast mají pod kontrolou osmanské úřady, a tak v okolí řádí řečtí bandité.

Na začátku 20. století například unáší německého horolezce Edwarda Richtera, jeho četnický doprovod bez skrupulí povraždí. Když Řecko oblast získá, trvá pouhý rok, než slovutná hora najde přemožitele.

Švýcarský fotograf Frédéric Boissonnas (1858–1946) a jeho krajan Daniel Baud-Bovy (1870–1958) chtějí oblast procestovat. Najmou si pasáčka divokých koz Christa Kakkala (1882–1976). Jejich výstupu ale nepřeje počasí, kromě mlhy kraluje studený déšť.

Ten málem skupinu připraví o kýžený primát. Trio se po úmorné cestě domnívá, že dosáhlo cíle. V téže chvíli vysvitne slunce a nedaleko nich se zjeví opravdový vrchol. Toho dosahují 2. srpna 1913, Kakkalos se díky tomu stává oficiálním průvodcem. Svou poslední túru vykoná v úctyhodných 91 letech!

Foto: commons.wikimedia Titulka (Matthieu Riegler / commons.wikimedia.org / CC BY 3.0)
reklama
Související články
Historie
Jak Marie Terezie pomáhala svobodným matkám?
Za porod nemanželského dítěte čeká ženy v habsburské monarchii během první poloviny 18. století smrt. Ještě v roce 1743 se mohou podle platného zákona dočkat stětí hlavy. Ovšem Marie Terezie tuto praxi změní. Ačkoliv je Marie Terezie (1717–1780) velmi silně věřící katolička a katolíci považují početí a porod nemanželského dítěte za hřích, panovnice chápe, že […]
Historie
Méšova stéla popisuje vítězství Moabitů nad Židy
Území Izraele tvoří jedno velké archeologické naleziště, téměř při každém kopnutí do země tu dostávají biblické příběhy reálné obrysy a tajemné postavy z Písma svatého se vynořují z hlubin starověku. Potvrzuje se, že skutečně existovaly. „Můžeme přečíst jedno písmeno a to B, o čemž si ostatní myslí, že by mohlo být začátkem slova Balak,“ říká například Ronald Hendel, profesor […]
Historie
Malíř Alfons Mucha v Praze čelil závisti
Nabídka, která se neodmítá. Právě tu dostává Alfons Mucha v létě 1909 v Čechách, kam se na skok vrací. Jde o malířskou výzdobu interiérů čerstvě dostavěného Reprezentačního domu hlavního města Prahy (dnešní Obecní dům). Mucha o tuto práci přitom projeví zájem už v roce 1905. Tehdy malíře Alfonse Muchu (1860–1939) navštíví starosta Prahy Vladimír Srb. (1856–1916), aby mu […]
Historie
Podnikání Františka Štěpána Lotrinského zaplatilo dluh v rakouské státní kase
Františka Štěpána Lotrinského láká armáda. K vojenské kariéře však nemá schopnosti a jeho žena Marie Terezie to naštěstí brzy pochopí. Snaží se ho proto přesvědčit, aby neodjížděl k vojsku, a užívá k tomu typicky ženské zbraně. „Uchýlila jsem se k našim obvyklým prostředkům, polibkům a slzám, ale co ty u manžela po devítiletém manželství zmohou? Také jsem ničeho […]
reklama
svět zločinu
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
David Berkowitz: Samův syn střílí na páry v autech
Z domova v činžáku na newyorském předměstí vyráží násilník na své mise. V okolí propukají nové a nové požáry. A umírají psi. Po čase vrah uvede, že mu v hlavě nezněl jejich štěkot, ale hlasy, kterým rozuměl. A jednomu takovému hlasu nakonec začal naslouchat. Narození Davida Berkowitze se datuje do 1. června 1953. Kulisy pro […]
Yorkshirského rozparovače prý vedl Bůh: Prostě prý čistil ulice
Je to noční můra každé prostitutky. Co prostitutky. Každé Angličanky! Někdo chodí setmělými ulicemi a vraždí ženy. Nejprve svoji oběť omráčí, poté ji rozpárá, ubodá, zkrátka zabije. Ale kdo to je? Začnou mu říkat Yorkshirský rozparovač. Říká se, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Nakolik a jak rychle mlely v případě anglického sériového vraha […]
Spekulace o vraždě: Otrávil někdo maličkého synka Karla IV.?
Konečně vytoužený mužský potomek a dědic trůnu. Karel IV. plný radosti už spřádá velkolepé plány. Narodil se budoucí český král! Kdyby jenom tušil, že malý synek v kolébce se nedožije ani dvou let. Druhá manželka Karla IV. Anna Falcká (1329–1353), dcera rýnského falckraběte Rudolfa II. (1306–1353), svému muži porodí syna Václava (1350–1351), který pořádně zamíchá nástupnictvím […]
zajímavosti
Boříme mýty o antikoncepci: Zabrání citron či kojení početí?
Je kolébkou medicíny civilizace Řecka a Říma ve 4. století před naším letopočtem? Zčásti. Teprve v druhé polovině 19. století se ukáže, jak vyspělá je medicína ve Starém Egyptě.   Německý egyptolog Georg Ebers (1837–1898) kupuje roku 1873 papyrus, který ponese jeho jméno. A hlavně – až jej přeloží, zboří zažité představy o egyptské kultuře. […]
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.     […]
Kult známého světce: Komunistům se svatý Václav nelíbil
Už od konce 10. století se v českých zemích začíná šířit kult svatého Václava (asi 907–935). Nejdříve se český kníže stal symbolem panovnické dynastie a poté i patronem národa. Velký význam získává svatováclavský svátek za první republiky, ale nejde to jednoduše. První republika se totiž hodně orientuje směrem na husitské tradice a svatý Václav tak zůstává […]
Proč se říká: Svině a perly, roh hojnosti a máj podzimu
V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V této rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly. Pýcha se nevyplácí, to je známá věc. Podíváme se, co se může stát lidem, kteří nosí nos nahoru. Zjistíme i to, odkud […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
iluxus.cz
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
DS 3 ESPRIT DE VOYAGE má světlý interiér, v němž velkou část tvoří kůže Nappa v šedém odstínu Galet na palubní desce, doplněná vyraženým nápisem ESPRIT DE VOYAGE. Tento design symbolizuje ambice značk
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Mořský mnich: Prastaré tajemství z hlubin moří
enigmaplus.cz
Mořský mnich: Prastaré tajemství z hlubin moří
Je rok 1546, když moře na pobřeží největšího dánského ostrova Sjælland vyvrhne podivného tvora. Nic podobného dosud lidské oko nespatřilo. Bytost je napůl ryba a napůl člověk! Nález se okamžitě st
Láska se vrátila s důchodem
skutecnepribehy.cz
Láska se vrátila s důchodem
Jako školačka jsem nosila vlasy „na kluka“. Maminka s tatínkem mi nikdy nevysvětlili, proč jsem nemohla mít dlouhé vlasy jako moje ségra. Je fakt, že já byla vždycky taková dračice, skoro jako kluk. Přesto jsem se hned v první třídě zamilovala do modrookého blonďáčka. Netuším proč, ale modré oči ve mně odmalinka vyvolávají mírné závratě, prostě se
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
21stoleti.cz
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
Raflézie jsou parazité známí největšími květy světa, navíc se vzhledem a zápachem zkaženého masa. Ještě pozoruhodnější je ale jejich bizarní genom, který odhaluje, čeho jsou parazité schopni: Manipulo
Denivky na talíři
panidomu.cz
Denivky na talíři
O jedlých květinách už jste jistě slyšeli, ale možná nevíte, že jednu z nich máte na zahrádce. Je to ta, jejíž květy kvetou jen jeden den, a odtud také pochází její jméno. Je krásná, a nevyžaduje téměř žádnou péči. Existuje spoustu druhů všech možných barev a vůní, i proto ji máme tak rádi. Vlastně si
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
epochalnisvet.cz
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
Na sklonku 16. století má Benátská republika nepřítele doslova za dveřmi. Turci okupují podstatnou část Balkánu a vážně hrozí, že s dosavadním dobytým územím se jen tak nespokojí. Benátčané musejí jed
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
epochanacestach.cz
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
Bratislavský podzim se spojuje s kvalitním vínem, jedinečnou domácí gastronomií a tradiční kulturou. Kratší dni, když vám pod nohama šustí listí a venku se příjemně ochladí, patří v Bratislavě mezi ty nejhezčí. Objevte kouzlo města na Dunaji, ochutnejte jeho různorodost a zažijte skvělou atmosféru. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků v městě, kde je
Potravinové lesy: Přírodní produkty zdarma, zlepšení klimatu i zdraví lidí
21stoleti.cz
Potravinové lesy: Přírodní produkty zdarma, zlepšení klimatu i zdraví lidí
Procházka v lese, spojená se sběrem hub nebo lesního ovoce, je příjemná záležitost. Ale na různých místech světa můžete narazit také na takzvané potravinové lesy, které sice les připomínají, ale plní
Už má zase novou modelku v posteli!
nasehvezdy.cz
Už má zase novou modelku v posteli!
Když se Leonardo DiCaprio (48), kterého proslavil film Titanic, nedávno vrátil ze své několikatýdenní plavby na jachtě, hned se ukázal s italskou modelkou Vittoriou Ceretti (25). Ta se zdá takřka
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
enigmaplus.cz
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
Anglická policie dostane dopis, v němž jim pisatelka sděluje, že zná místo pobytu i povolání obávaného vraha, známého jako Yorskhirský rozparovač. Policisté se k tvrzení staví skepticky, protože pochá