Domů     Stalin Klementu Gottwaldovi vlastní socialistickou cestu nedovolil
Stalin Klementu Gottwaldovi vlastní socialistickou cestu nedovolil
15.10.2023

Radost z „vítězství pracujícího lidu nad reakčními silami“ z února 1948 začíná Klementu Gottwaldovi v dalších letech postupně trochu hořknout. Stále více si uvědomuje, že je jenom loutkou ve Stalinových službách a tenhle pocit zmaru utápí v alkoholu. Jenže to mohl tušit už dávno…

Opojení z nově nabyté svobody kombinované s rozpaky, kam vlastně má poválečné Československo v roce 1945 patřit. Západním mocnostem českoslovenští demokraté nemohou zapomenout podpis Mnichovské dohody. A Sovětský svaz?

Rudá armáda se sice lvím podílem zasadila o vyhnání okupantů, jenže ti znalejší, kteří východního souseda třeba navštívili nebo se o sovětskou politiku zajímali, vědí o bolševicích své. Zaznívají proto slova o jakémsi mostu mezi Východem a Západem.

Ve skutečnosti si demokratičtí politici moc nevědí rady. Tím, kdo ale perfektně ví, co chce, jsou zdejší komunisté v čele s Klementem Gottwaldem (1896–1953). Chtějí získat moc a připravují si pro to živnou půdu.

Košický vládní program z března 1945 je víceméně jejich dílem. Vítězí ve volbách v roce 1946, získávají více než 40 % hlasů. Demokracie v Československu už to má tehdy spočítáno.

Gottwald chtěl vlastní řešení, ale měl smůlu. FOTO: ČTK/Unknown authorUnknown author, Public domain
Gottwald chtěl vlastní řešení, ale měl smůlu. FOTO: ČTK/Unknown authorUnknown author, Public domain

Odmítnutí na Stalinův rozkaz

Gottwald usedá 2. července 1946 do premiérského křesla. Kurz politiky otáčí doleva. Poslední kapkou, která definitivně rozhodne o tom, kam bude po dalších čtyřicet let Československo směřovat, se stává odmítnutí Marshallova plánu.

Program, který má zajistit pomoc válkou zbídačené Evropě Spojené státy v roce 1947 velkoryse nabídnou všem evropským státům.

Počáteční úvahy vlády, že by ho Československo mělo přijmout, se ale v červenci 1947 radikálně mění na přímý rozkaz Josifa Vissarionoviče Stalina (1878–1953). Sovětský vůdce si pozve čs.

vládní delegaci do Moskvy, kde jí dá co proto. Do těla dostane i sám Gottwald.  Na plnou pusu vývoj situace vylíčí ministr zahraničí Jan Masaryk (1886–1948):

„Jel jsem do Moskvy jako ministr zahraničí samostatného státu, vracím se jako Stalinův pacholek!“

Jan Masaryk se označí za Stalinova pacholka. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/ Public domain
Jan Masaryk se označí za Stalinova pacholka. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/ Public domain

Chtějí uplatit demokraty

Pokud Gottwald do této chvíle sázel na nějakou vlastní socialistickou cestu, v dalších měsících rychle pochopí, že Stalin žádá jiný styl.

Převzít moc v co nejkratší době, protože komunisté v některých evropských státech ztrácejí dobyté pozice, například ve Francii a Itálii přicházejí o ministerská křesla ve vládě.

Stalin ale za žádnou cenu nedopustí, aby se jeho vize komunistického světa rozplynula v nenávratnu. Gottwalda proto tlačí k radikálnější cestě. Ten souhlasí. Stalinovi není radno odporovat. Jak posílit svůj vliv?

Postup komunistů během podzimu a zimy roku 1947 asi nejlépe vystihuje Machiavelliho heslo:

„Účel světí prostředky.“ „Vedení KSČ slíbilo úplatným a mocichtivým, zároveň však třetiřadým politikům v nekomunistických stranách ministerská křesla…, budou-li komunisty informovat o tom, co se v ostatních stranách děje a připravuje,“ uvádí publicista Pavel Tigrid (1917–2003).

Václav Nosek se na jednání vlády nedostaví. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/ Public domain
Václav Nosek se na jednání vlády nedostaví. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/ Public domain

Obratný manipulátor

Demokraté ukolébaní iluzí svobody zůstávají v klidu, i když vnímají nebezpečí komunistů. Za to Gottwaldova aktivita sílí. Pracuje na tom, aby ovládl tisk, rozhlas a bezpečnostní složky států – klíčové body pro převzetí moci.

Slovo kompromis je pro něj nepřípustné. Stalin do něj nahustil, že politickou dohodou nic nezíská. Ke slovu se brzy dostane síla. Termín voleb se zatím kvapem přibližuje.

Komunistické vedení je přesvědčeno, že jejich strana shrábne absolutní většinu hlasů a díky tomu sestaví svoji vládu. Jenže volební průzkum, který proběhne v lednu 1948 nic takového nenapovídá. Hovoří o pouhých 28 %. Gottwald si uvědomuje, že je třeba zabrat. Kritiky KSČ označuje za „reakční síly“ a šikovně manipuluje s lidmi.

Petr Zenkl žádá prezidenta Beneše o vyjádření. FOTO: unknown, taken in 1938/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Petr Zenkl žádá prezidenta Beneše o vyjádření. FOTO: unknown, taken in 1938/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Odvolaní velitelé

Vývoj ale nakonec bude ještě rychlejší. Gottwaldovi nahrají sami demokraté.

Když se 12. února 1948 dozvědí o tom, že Jan Dybal, zemský velitel Sboru národní bezpečnosti z funkcí právě odvolal osm posledních pražských velitelů, kteří ještě neměli stranickou knížku KSČ, zvoní na poplach.

Den poté se situace probírá na jednání vlády. Nařízení je pozastaveno do chvíle, než se vrátí nemocný ministr vnitra, komunista Václav Nosek (1892–1955), aby se k situaci vyjádřil.

Ovšem 17. února 1948, kdy vláda znovu jedná, se Nosek opět nedostaví. Premiér Gottwald se vymlouvá, že neví, co se vlastně na ministerstvu vnitra v ožehavé otázce podniklo.

Pro ministry z demokratických stran (národně socialistická, lidová a slovenská demokratická strana) jde o jednoznačný pokyn podat demisi.

Celá vláda nepadne

Komunisté mají v demokratických stranách svoje špiony a díky tomu se dozvědí, co se děje. Co na to Gottwald? Přemlouvá předsedu sociálních demokratů Bohumila Laušmana (1903–1963) k vytvoření společné vlády.

Ten se ale k ničemu nemá, tak mu začne vyhrožovat. Demokratičtí ministři Petr Zenkl (1884–1975) a Hubert Ripka (1895–1958) se sejdou s prezidentem Edvardem Benešem (1884–1948).

O demisi zatím nemluví, ale prosí ho o vyjádření k situaci. Beneš je žádá o opatrnost. Myslí si, že si Gottwald není svými úmysly jistý. Demokratickým ministrům ale dojde trpělivost. Dvanáct z nich opravdu podává 20. února 1948 demisi.

S Janem Masarykem a třemi dalšími sociálnědemokratickými ministry ale svůj postup neprobírali a tito čtyři proto zůstávají. V 26členné vládě to znamená, že sice 12 ministrů odchází, ale 14 zůstává (trojka s Masarykem a komunisté). Demokraté ale věřili, že padne celá vláda.

Foto:
reklama
Související články
Historie
Proč křesťané odmítali spalovat své mrtvé?
Smuteční průvod pomalým krokem za zpěvu smutečních písní míří na hřbitov. Tam už je připravena navršená hranice. Oblečeného nebožtíka na ni položí. Příbuzní zažehnou oheň. „Po spálení hranice a těla buď hned, nebo na druhý den sebrali pozůstalí popel s opálenými zbytky kostí, zbraní, šperků buď prostě na hromádku, nebo jej vsypali do popelnice, kterou […]
Historie
Češi štvali císaře písní Kde domov můj
Vládnutí své velké zemi František Josef I. chápe hlavně jako vyřizování spousty listin. Pevně věří, že právě tohle od něho očekávají jeho poddaní, kterých je celkem asi 50 milionů. Lidé se mu snaží projevovat loajalitu, a to platí dokonce i pro rebelantské Čechy. Například jen pár dní po nezdařeném atentátu na jeho osobu (proběhl 18. […]
Historie
Malárie a stavba Panamského průplavu
Jedna z nejvýznamnějších infekčních nemocí, která i dnes zabíjí až půl milionu lidí ročně, malárie ovlivnila i stavbu Panamského průplavu, jenž spojuje Atlantský a Tichý oceán. Jeho budování však neprobíhalo bez komplikací.   Kanál je dlouhý téměř 82 km, lodím jeho proplutí trvá 8 až 10 hodin. Jeho otevření významně zkrátilo lodní dopravu. Dříve musela loď […]
Historie
Čím pruský kancléř Otto von Bismarck rozzuřil Francouze?
Zklamání. I tak se dají popsat pocity Francouzů, když Rakousko prohraje v roce 1866 válku s Pruskem. Mnohem raději by byli, kdyby válečné štěstí stálo při Vídni. Pruské vítězství a rychlé uzavření míru mezi oběma zeměmi považují za vlastní selhání. Francouzský císař Napoleon III. (1808–1873) chtěl v tomto sporu hrát prostředníka. Počítal s tím, že si za tuto pomoc […]
reklama
svět zločinu
Postaršímu miliardáři zmizí žena před nosem
V zasněžených ulicích východního Osla se zvedá vítr. Vhání chodcům do očí bílý poprašek. Zavane až k okraji bytových domů, kde stojí vila jednoho z nejbohatších Norů. Tom Hagen (69) si nepotrpí na přehnanou okázalost. Odmala je mu vtloukáno do hlavy, aby se svými úspěchy příliš nechlubil. Jeho dům je sice velký, ale jednoduchý. Ve svém věku už […]
Vůdkyně kultu ubije oběti paličkami
V 90. letech minulého století má japonská žena jménem Sačiko Etoová (65) mnoho následovníků. Stojí v čele kultu, jenž uctívá její mystické síly. Podle jejích stoupenců dokáže z lidí vymítat ďábla. Nepoužívá při tom modlitby a symboly, ale speciální bubenické paličky. Sačiko paličkami sví zákazníky bije, dokud z nich všechno zlo nevyžene. V lednu 1995 však její praktiky definitivně […]
Albert Fish: 120 dní Sodomy je proti němu čajíček…
Britská spisovatelka a muzikanta Charlotte Greigová (1954–2014) považuje za hlavní zdroj inspirace pro Hannibala Lectera amerického natěrače a neuvěřitelně perverzního sadistického vraha Hamiltona Howarda „Alberta“ Fishe (1870–1936). U Fishe není kanibalismus žádná výjimka. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct […]
Čtyřnásobný vrah Robert Maudsley: Na svobodě vraždí jen jednou
Britskému sériovému zabijákovi Robertu Johnu Maudsleymu (*1953) se přezdívá skutečný Hannibal Lecter. Je nadprůměrně inteligentní, miluje klasickou hudbu, a když se zeptáte jeho známých, vylíčí vám ho všichni jako vtipného a zdvořilého společníka, který byl vždy každému nápomocen.   Přesto svůj život zřejmě již dožije ve speciální cele o rozměrech 5,5 × 4,5 metru. V […]
reklama
historie
Smrt miláčka davů: Mohl někdo tragické nehodě princezny Diany zabránit?
Ve výtahu vládne uvolněná atmosféra. Snědý muž prohodí k usměvavé ženě nevinný vtípek, ta se rozchichotá na celé kolo. Zatímco si užívají zdánlivého klidu, před hotelem panuje nevídaný chaos! Každý chce totiž objektivem zachytit Dianu a jejího egyptského milence! Pohřeb princezny Diany (1961-1997) se změní v celonárodní tryznu. „Sbohem, anglická růže,“ pěje zpoza klavíru uslzený Elton John […]
Síla páry: Od Heronovy koule až po lokomotivu
S párou si lidé pohrávali už ve starověku. Řecký matematik Heron Alexandrijský (asi 10–75 n. l.) jako první sestrojil mechanismus, který využíval její sílu. Nazve ho Aeolipile, čili Míč boha větrů Aiola. Funguje na principu, kdy je do koule přiváděna horká pára a tryskami usměrněná vychází ven. Díky působení zákona hybnosti se taková koule roztočí. […]
Tichý souhlas s hákovým křížem: 3 slavné osobnosti s nacistickým škraloupem
Na stole leží několik popsaných papírů, kousek vedle tužka a kalamář s inkoustem. Luxusně vypadající lampička osvětluje zbytek pokoje a na jednom z konferenčních stolků trůní fotka Henryho Forda. Takovou ozdobu by v Hitlerově pracovně čekal málokdo, i když… Zrůdná ideologie opanuje Německo v roce 1933, kdy se Adolf Hitler (1889-1945) ujímá kancléřského úřadu. Některým […]
Čistota v minulosti: Ludvík XIV. se myl v pálence
Hygiena v minulosti netvořila vždy samozřejmou součást každodenních rituálů. Některé národy a civilizace si na ni potrpěly už ve starověku, jiné nikoliv. Jak tomu bylo třeba ve středověku? Skvělou ukázkou starověké hygieny je i palác v Knossu. V letech 2000–1200 př. n. l. v něm nechybí důmyslný systém na odvod vody z královniny koupelny a přístavku. V něm stojí zařízení podobné […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
enigmaplus.cz
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
Muži hromadí kameny a zeminu, se zadní částí si dají záležet a promění ji ve stabilní zeď. Ta je ve většině případů orientovaná k moři. Pak prostranství u zdi zarovnají a vydláždí plochými kameny nebo
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
Synův otec se náhle objevil
skutecnepribehy.cz
Synův otec se náhle objevil
Lhala jsem a nikdy nepřiznala, kdo je synův otec. Netušili to ani moji rodiče! Minulost mě doběhla a já stála před rozhodnutím, zda přiznat pravdu. Těhotenství jsem tajila až do sedmého měsíce. Bála jsem se tehdy, že mě můj přísný otec donutí jít na potrat. Možná že právě ta jeho přísnost mě přivedla do náručí o rok staršího
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
21stoleti.cz
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úct
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Žádost o ruku na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Žádost o ruku na spadnutí?
Zamilovali se do sebe na první pohled, a čím déle spolu jsou, tím je jejich láska silnější. Herec ze seriálu Zlatá labuť Adam Vacula  (36) se netají tím, že je půvabná kuchařka Veronika Beskydiarová (
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
enigmaplus.cz
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
Kdo umí plavat, ten se zpravidla s radostí rozběhne do každé lákavě působící vodní plochy. Jenže někdy bývají zatraceně zrádné! O život vás může připraven nejen neznalost hloubky, ale možná i jevy či
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
panidomu.cz
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
21stoleti.cz
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
V krátkém létě zelené planiny, jinak zaledněná krajina, kde strom bývá vzácnější než vegan ve lví smečce, plná ostrých zlomů, připomínajících, že zdejší terén vznikl teprve nedávno. Takový je Island.