Skip to content
reklama

Špion Alois Musil: Pomohl moravský beduín svými mapami nepříteli k vítězství?

„Proč právě v Přední Asii vznikla víra v jednoho Boha? Jak to, že se z ní vyvinula tři nejvýznamnější náboženství na světě, židovství, křesťanství a muslimství?“ přemítá ve student bohoslovectví Alois Musil.

Kolébka víry ho zláká natolik, že se Arábie stane jeho druhým domovem.

Když Alois Musil (1868–1944) s kmenem Beni Sachr putuje jako jejich lékař a 8. června 1898 dosáhne svého cíle – vstoupí pod klenbu zámku v Kusejr Amře, zatají se mu dech z té nádhery. Vládci, zemědělci a řemeslníci, lovci, zvířata, byzantský císař… nástěnné malby z 8.

století n. l. jsou ohromující. „Musím si všechno nafotografovat, jinak mi ve Vídni nikdo neuvěří,“ uvědomuje si objevitel. Výpravu ale přepadnou nepřátelští beduíni a všechno přehluší výstřely a sténání raněných.

Nezbývá než uprchnout, jenže lékař na útěku ztrácí svůj fotoaparát s jediným snímkem, důkazem, že místo skutečně navštívil.

Cestovatel Alois Musil se nezalekne žádného nebezpečí. Ani domorodých kmenů, které nemají cizince v lásce.

Vědecká kariéra v troskách Přes Damašek a Cařihrad se vrací do Vídně. S císařskými akademiky má ale těžké pořízení, přestože z Arábie přiváží zajímavé umělecké předměty. „Neexistují žádné mapy území ležícího východně od Mrtvého moře, proto si můžete o nějaké Amře vyprávět cokoli chcete,“ odmítne diskusi o jeho cestovatelských objevech dvorní rada Joseph von Karabacek (1845–1918).

„Figurální nástěnné malby v muslimském světě neexistují. Nemáte-li žádný skutečný doklad ani fotografii, nemůžete vyvrátit podezření akademického kolegia, že jste si celý objev vymyslel jenom kvůli tomu, abyste se proslavil,“ nevybíravě mu naznačuje Karabacek.

Rázem je orientalistova vědecká pověst v troskách. Tvrdohlavý arabista se ale nevzdává. Učí sice náboženství v Olomouci, ale do milované Arábie se vrátí.

blank
Dvorní rada Joseph von Karabacek Musilovi nevěří,

Vídeňská akademie konečně podlehne Po roce výuky dostává dovolenou a v Londýně, Cambridgi a Berlíně se věnuje studiu dějin národů žijících v Přední Asii. Oživuje si svoje znalosti z kreslení map. Právě mapováním Amry a také fotografováním chce vzít vítr z plachet všem pochybovačům.

Dokáže jim, že měl pravdu. Amra i se svými malbami skutečně existuje, není výplodem jeho fantazie! Léto roku 1900 už opět stráví v Damašku.

V červenci dorazí do tábora kmene Beni Sachr. S beduíny znovu putuje do Amry, kde fotografuje a kreslí náčrtky. Musí přece ty zatvrzelce z vídeňské akademie konečně přesvědčit. Během své práce naráží i na další stavby v okolí Amry, ovšem žádná z nich svým významem nepřevyšuje Kusejr Amru.

Když se Musil po mnohatýdenní výpravě objeví znovu ve Vídni, jeho odpůrci nyní podlehnou pod tíhou důkazů. Z neznámého Aloise Musila z Moravy je přes noc uznávaný vědec. Sám Karabacek uznává svůj omyl.

blank
Nástěnné malby v Kusejr Amře jsou ohromující. Teď ještě přesvědčit svět, že opravdu existují.

Maluje mezinárodní hranice Cestovatel, jehož objev vzbuzuje světovou senzaci, přednáší a píše a v následujících letech několikrát znovu cestuje do Arábie, kde ho beduíni z kmene Bení Ruála označují za svého miláčka a šejka Músu ar-Rwejli.

Jakmile znovu pobývá ve Vídni, dostává k ruce vojenské kartografy, s jejichž pomocí kreslí mapu Arábie a dílo vychází pod hlavičkou vídeňské akademie.

V oblasti mapování dosahuje takové autority, že ho roku 1906 žádá britský ministr zahraničních věcí Edward Grey (1862–1933) o pomoc při stanovení hranic mezi Egyptem a tureckou Palestinou. Znalec arabských poměrů se úkolu ochotně ujme a jeho názor respektují i obě znepřátelené strany.

Musilova práce měla co říci ještě mnohem později, kdy se řešila sporná hranice Egypta s Izraelem.

blank
Britský ministr zahraničí Edward Grey žádá Musila o pomoc.

Vyhrává nepřátelský vyzvědač Perfektní znalost poměrů v Arábii a kartografické schopnosti předurčí Musila stát se v letech 1914–1918 během 1. světové války rakouským vyzvědačem. Do Arábie vyráží na tajné mise s cílem získat arabskou podporu proti Velké Británii a zároveň zvýšit rakousko-uherský hospodářský vliv v oblasti.

Na druhé, dohodové straně fronty ovšem stojí naprosto rovnocenný protihráč, proslulý špion Lawrence z Arábie (1888–1935), který roku 1916 organizuje Araby proti Turecku. Zatímco ale Lawrence rozhodne 1.

světovou válku na Blízkém východě v neprospěch Turků a proslaví se, o Aloisi Musilovi ví dnes jenom hrstka zasvěcenců.

Přitom s pomocí jeho map arabské oblasti se během 1. světové války orientovali dokonce i samotní nepřátelští Britové a nejspíše i díky nim nakonec vyhráli…

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Město Úštěk má mnohé co nabídnout
epochanacestach.cz

Město Úštěk má mnohé co...

Úštěk leží na Litoměřicku,...
blank
epochalnisvet.cz

Jednou z nejluxusnějších nemovitostí Dubaje...
Umělé zlato Německa: Co objevil vědec Miethe?
enigmaplus.cz

Umělé zlato Německa: Co...

Úžasný objev profesora Mietheho! Využije Německo umělé...
Dinosauři vymřeli na jaře!
21stoleti.cz

Dinosauři vymřeli na jaře!

Mezi vědci panuje už dlouhé roky shoda, že dinosaury na...
Hroutí se Tereze Brodské celý svět?
nasehvezdy.cz

Hroutí se Tereze Brodské...

Všechno v posledních...
Gruzínské kuře čakhokhbili
tisicereceptu.cz

Gruzínské kuře čakhokhbili

Rádi zkoušíte zahraniční recepty? Uvařte pro...
Kuchyňské ostrůvky a jejich možnosti
rezidenceonline.cz

Kuchyňské ostrůvky a jejich...

Kuchyňské ostrůvky jsou již běžnou součástí mnoha...
Miluje Patrasová víc alkohol, nebo svou rodinu?
nasehvezdy.cz

Miluje Patrasová víc...

O herečku Dagmar...
Záhadný sériový vrah Zodiac: Byla jeho identita konečně odhalena?
enigmaplus.cz

Záhadný sériový vrah Zodiac:...

Nepolapitelný Zodiac řádí na konci šedesátých a...
Oslavte Velikonoce v hotelu The Mozart Prague
iluxus.cz

Oslavte Velikonoce v hotelu...

Hotel The Mozart Prague, který se řadí mezi...
Můj syn zkrátka neumí jít zlatou střední cestou
skutecnepribehy.cz

Můj syn zkrátka neumí jít...

Náš Honza se nejprve utápěl v alkoholu....
Léčivé koření pro vaše zdraví
panidomu.cz

Léčivé koření pro vaše zdraví

Ne každou medicínu musíme polykat s přemáháním. Vždyť kdo z...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha