Domů     Sověti si servítky neberou: Poláci jako oběti mučení a lovná zvěř!
Sověti si servítky neberou: Poláci jako oběti mučení a lovná zvěř!
23.5.2019
Polská Zemská armáda se stane terčem pro ukrajinské nacionalisty, německé nacisty i sovětská vojska.
Polská Zemská armáda se stane terčem pro ukrajinské nacionalisty, německé nacisty i sovětská vojska.

Během roku 1944 vytlačila sovětská vojska z Polska vojáky německého wehrmachtu i jednotky SS. Současně se však někteří členové Rudé armády a především NKVD podíleli na odporných masakrech polského obyvatelstva, zejména antikomunistů a členů Zemské armády!

Oknem proniká světlo dovnitř nechvalně proslaveného moskevského vězení Butyrka.

V letech hrůzovlády diktátora Josifa Vissarionoviče Stalina (1878–1953) se Butyrka změnila na trestnici, určenou k soustřeďování a likvidaci domnělých i skutečných nepřátel stalinského režimu.

Dej tý polský svini ještě několik ran!“ huláká na podřízeného důstojník NKVD. Druhý Rus v uniformě sovětské tajné policie začne mlátit do muže svázaného do kozelce.

Zmasakrovaný a na mnohých místech popálený Polák – jeden z důstojníků protinacistické Armie Krajowe – se již nezmůže na odpor. Pouze chrčí a z úst mu vytéká krev. Záhy jeho mrtvé tělo odvlékají Rusové pryč.

Podobně však v režii NKVD dopadli také tisíce dalších obyvatel Polska, kterým se tímto způsobem Stalin „odvděčil“ za jejich názory, sociální status nebo příslušnost k protinacistickému odboji.

Okupované Polsko bylo během druhé světové války zemí, která byla pro ozbrojené síly nacistické třetí říše noční můrou. Poláci se nikdy nesmířili s nadvládou a perzekucemi německých ozbrojených sil a tajné policie – gestapa.

Adolf Hitler (1889–1945) opakovaně vytýkal generálnímu guvernérovi Hansi Frankovi (1900–1946), že nedokáže i přes hrozivý teror v této zemi udržet klid.

V Polsku se zformovalo několik aktivních odbojových skupin, které pravidelně prováděly sabotáže i útoky proti okupantům. Nejsilnější z nich byla pravicově zaměřená Armie Krajowa – Zemská armáda, jenž vznikla v roce 1942 spojením menších organizací.

Toto sofistikované stínové vojsko, podléhající polské exilové vládě v Londýně, disponovalo výcvikovými středisky, tajnými výrobnami zbraní, zkušenými veliteli i speciálními diverzními a výsadkářskými oddíly. Jeho hlavním cílem pak byla příprava Poláků na velké povstání.

V období největší síly Armie Krajowe, která se zhruba překrývá s érou varšavského povstání – tedy v létě 1944, dosahovaly počty jejích členů okolo 380 000 lidí!

Přes velký počet příslušníků byla hlavním problémem nedostatečná výzbroj, stejně jako velký počet žen a špatně vycvičených mužů v jejích řadách.

Přesto se jednalo o významnou bojovou sílu, se kterou museli počítat Němci i sovětská Rudá armáda, jejíž první jednotky překročily v lednu 1944 předválečné hranice Polska.

Do bojů proti wehrmachtu se především ve východním Polsku i v Pobaltí zapojily i jednotky Armie Krajowe. Její oddíly osvobodily v červenci 1944 jak litevské hlavní město Vilnius, tak později i mnoho menších měst a vesnic své rodné země. Stateční Poláci dokazovali, že se umí vzepřít útlaku i sami.

Řádění Rudé armády v ukrajinském Lvově.
Řádění Rudé armády v ukrajinském Lvově.

Již v litevském hlavním městě se začaly potvrzovat polské obavy.

Poláci měli s Rudou armádou a především s oddíly sovětské tajné policie NKVD, řízené sadistickým Lavrentijem Berijou (1899–1953), hrozivé zkušenosti již z let 1939 až 1940. Tehdy Rudá armáda zabrala východní část Polska a jednotky NKVD hromadně odvlekly přes milion Poláků a polských Židů do různých částí Sovětského svazu, často i do gulagů.

Sovětská tajná policie se také podílela na likvidaci tisíců polských důstojníků, policistů i polské inteligence.

Například během známého Katyňského masakru bylo počátkem 40. let 20. století zavražděno přes 28 000 příslušníků polské elity, ale ten nebyl zdaleka jediný! Jenže sovětské metody se za několik let příliš nezměnily…

Hned poté, co Zemská armáda dobyla Vilnius a další obce, začalo s příchodem Rudé armády a NKVD hromadné zatýkání jejích členů. Nepomohlo, že Poláci z jejích řad nikdy proti Sovětům nebojovali. Velitelé NKVD s úspěchem využili mnohokrát podobný postup. Jaký?

Vylákali velitele Armie Krajowe na místní sovětské velitelství s tím, že s nimi chtějí probrat další společný postup. Poté polské důstojníky postříleli nebo umučili, a většinu řadových členů „odeslali“ v dobytčácích do gulagů na Sibiř nebo nucené práce v Rusku.

Sověti totiž nemohli této organizaci zapomenout její antikomunistický postoj a napojení na polskou exilovou vládu v Londýně nepodléhající „řezníkovi“ z Gruzie – Stalinovi. Cíl byl jasný:

Zemská armáda musí zmizet z povrchu Země, neboť by v poválečném Polsku podněcovala odpor proti tomuto krutému diktátorovi.

Stalin si spolu se šégem NKVD Berijou kvůli masakrům vrásky na čele nedělají.
Stalin si spolu se šégem NKVD Berijou kvůli masakrům vrásky na čele nedělají.

Podobně dopadl i poslední z velitelů Zemské armády generál Leopold Okulicky (1898–1946). Okulicky byl odvážným vojákem, který bojoval v polských legiích již během první světové války.

Během války následující byl již zkušeným velitelem, který kromě krátkého velení 7. pěší polské divizi působil od 3. října 1944 jako hlavní velitel Armie Krajowe.

Tento drsný muž přežil sovětské zajetí a mučení NKVD již počátkem druhé světové války, ale v jejích osidlech měl uvíznout znovu po ukončení bojů v Polsku.

Ještě předtím však 19. ledna 1945 rozpustil Zemskou armádu, zejména protože nechtěl ohrožovat životy jejích členů z řad sovětské tajné policie. Než byl Okulicky NKVD 24. prosince 1946 utýrán v sovětském vězení Butyrka, stačil vyslovit pozoruhodnou větu.

Podle jeho slov byly metody německého gestapa ve srovnání s mučením zajatců NKVD dětskou hrou! Co vše patřilo do jejích šílených metod?

Praktiky NKVD ve 40. letech 20. století zahrnovaly takové „chuťovky“, jako surové bití, polévání kyselinou či pálení ohněm na genitáliích.

Výjimkou nebylo bolestivé zavěšení „nepřátel režimu“ za ruce či nohy hlavou dolů, nabodnutí na háky, přibití vězňů ke dveřím nebo nucení k neustálému stání, aby se zajatec nevyspal. To ale nebylo to nejhorší!

Svědci popisují elektrické šoky, lámání kostí zajatců nebo drcení hlav či jiných částí těla ve speciálně upravených svěrácích nebo provrtání hlavy vrtákem.

Výjimkou nebylo ani upečení obětí v kotlích, vydloubnutí očí, vyříznutí jazyka, genitálií nebo vnitřností a následné přibití za tyto vytržené orgány hřebíky, nebo je za ně vlekli, dokud oběť v bolestech nezemřela.

Další členové NKVD rádi trhali vězňům kůži či nehty, uřízli jim zaživa ruce či nohy nebo je polévali vařící vodou.

Členové NKVD přihlížejí hrůznému mučení polského kapitána Rosinského.
Členové NKVD přihlížejí hrůznému mučení polského kapitána Rosinského.

Oblíbené bylo nucené sezení svlečených zajatců na kýblu s hladovými potkany. Další vězni byli donuceni sníst části těl svých zavražděných spoluvězňů, o pravidelném znásilňování žen nemluvě.

Ukrutností na polském území se však dopouštěli i někteří členové Rudé armády. Mnozí ze zajatých polských vojáků skončili rozdrceni pod pásy tanků, pohřbeni zaživa nebo v sovětských gulazích.

Pamětníci vzpomínají i na oblíbenou kratochvíli některých sovětských vojáků – střílení do katolických duchovních. Mnozí z příslušníků Rudé armády také brutálně znásilnili polské ženy a některé i zavraždili. Loupeže hodinek a dalších věcí byly pravidlem.

Nepřátelství mezi Sověty a Poláky si podle některých odhadů vybralo během druhé světové války a krátce po ní více než půl milionu obětí! Samotní Poláci pochybují, zda mohou nazývat příjezd Rudé armády v roce 1944 osvobozením.

Foto: Wikimedia.org. Autor textu: Petr Koutský. Pro web upravil: Miroslav Horký
Související články
Historie
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
reklama
věda a technika
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl […]
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
reklama
záhady a tajemství
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.  
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno