Skupina somálských pirátů přepadá v únoru 2011 malou jachtu Quest se čtyřmi Američany na palubě. Chce ji odtáhnout a vyjednávat o výkupném. Když ale jednání selžou, rozhodnou se Somálci posádku unesené jachty zabít. Americké námořnictvo to však nenechá bez odezvy…
Manželé Jean a Scott Adamovi z americké Kalifornie se rozhodují splnit si na stará kolena sen o cestě kolem světa. Pořizují si proto 19 metrů dlouhou jachtu Quest a v roce 2002 s ní vyrážejí na širé moře.
V roce 2010 přibírají na palubu dva další členy posádky, Phyllis Macayovou a Boba Riggleho ze Seattlu. Plán pro rok 2011 zní jasně: Plout ze Šrí Lanky na Krétu ve Středozemním moři se zastávkami v Indii, Ománu a Džibutsku. Jenže dne 18. února 2011 jim cestu zkříží somálští piráti.
Piráti na obzoru!
Přibližně ve 13:20 koordinovaného času se k jachtě, která se v ten okamžik nachází v Indickém oceánu, asi 400 km od Ománu, přiblíží pirátská loď s 19 muži na palubě a zmocní se jí.
Chtějí s ní doplout k Puntlandu, což je autonomní stát uvnitř Somálska, který vyhlásil svoji nezávislost v roce 1998, ale není mezinárodním společenstvím uznáván, a následně vyjednávat o výkupném.
Americké námořnictvo vysílá do oblasti letadlovou loď USS Enterprise a další tři lodě s cílem osvobodit rukojmí.
Operace Trvalá svoboda
Podél pobřeží Somálska probíhá pod vedením Američanů vojenská operace Trvalá svoboda – Africký roh, která má vedle hlavního cíle, kterým je boj proti terorismu, za úkol bojovat proti pirátům, kteří zde pravidelně unášejí lodě a požadují za ně výkupné.
V rámci této operace míří k unesené jachtě vedle Enterprise i křižník USS Leyte Gulf a torpédoborce USS Sterett a USS Bulkeley, které na místo dorazí 21. února. Kapitán Dee Mewbourne z Enterprise posléze zahájí vyjednávání s piráty. Dva Somálci dokonce vstupují na palubu USS Sterett.
Útok pirátů a mrtví rukojmí
Následujícího rána, 22. února, když jsou ještě jednání v plném proudu, vypálí piráti z jachty Quest ze vzdálenosti asi 550 metrů na USS Sterett granát s raketovým pohonem. Naštěstí minou cíl.
Poté se ozve střelba na palubě Questu, což vyvolá okamžitou odezvu Američanů. Vysílají přepadové komando, které jachtu obsadí. Zabijí přitom dva z pirátů, jednoho zastřelí, druhého pobodají. Další dva nacházejí již mrtvé. Zbylých třináct je vzato do vazby.
Postřelené posádce jachty se členové komanda pokoušejí poskytnout lékařskou pomoc, bohužel již marně.
21 doživotních trestů
Vůdce pirátů později pro agenturu Reuters vysvětluje, že rukojmí byli zabiti, protože na ně americké válečné lodě začaly útočit. Říká:
„Nařídili jsme našim soudruhům, aby zabili čtyři Američany, než budou zabiti.“ Tři ze zatčených pirátů, tedy ti, kteří zabili majitele jachty Quest a jejich přátele, Ahmed Muse Salad přezdívaný Afmagalo, Abukar Osman Beyle a Shani Nurani Shiekh Abrar, jsou dne 8. července 2013 shledáni vinnými z pirátství, vraždy, únosu a účasti na spiknutí. V listopadu jsou odsouzeni k 21 doživotním trestům.