Domů     Smůla se Slovanskou epopejí: Proč malířovo životní dílo nikoho nezajímalo?
Smůla se Slovanskou epopejí: Proč malířovo životní dílo nikoho nezajímalo?

„Ano, je pravda, že maluji portréty, ale nestojím o portrétní praxi tolik jako o to druhé. Proč? Protože není tak originální, imaginativní.

Do portrétu se nedají vkládat sny“, zaníceně vysvětluje malíř Alfons Mucha americkému novináři, který s ním roku 1904 dělá rozhovor pro časopis Sun.

Jedinou šancí, jak se přiblížit realizaci svého snu, je pro Alfonse Muchu (1860 – 1939) požádat o pomoc bohatého mecenáše. V listopadu 1909 se obrací n průmyslníka Charles Crane (1858 – 1939). a prosí ho o peníze.

Mluví o cyklu dvaceti obrazů, deseti ze slovanských a deseti z českých dějin. Milionář si vyžádá čas na rozmyšlenou.

Mucha už je bez sebe radostí: „Konečně jsem na té pravé životní cestě, na kterou jsem se tak dlouho připravoval. Teprve teď začínám žít. Až dosud – přetvářka to nebyla, ale bylo to polosnění, polobdění, nebyl jsem to já.“

Jeho syn Jiří Mucha (1915 – 1991) později píše: „Pro otce v ničem neexistovala střední cesta. Stačilo, že Crane jeho návrh nezamítl, a byl již skálopevně přesvědčen, že je u cíle.

Oznámil Art Institutu, že končí přednášky, poslal Marušku (jeho žena – pozn. red.) do Čech hledat ateliér, odmítl další zakázky a čekal na zprávu.“

Malíř Alfons Mucha v době, kdy pracoval na svém slavném cyklu obrazů. Cesta k němu ale byla dlouhá a trnitá,
Malíř Alfons Mucha v době, kdy pracoval na svém slavném cyklu obrazů. Cesta k němu ale byla dlouhá a trnitá,

Házejí na něj špínu

Chce se vrátit do Čech a začít pracovat. Architekt Osvald Polívka (1859 – 1931) ho žádá, aby vyzdobil právě dostavěný Obecní dům. Když se to dozvědí pražští umělci, rozpoutají v novinách bouři. Urážejí ho, že obešel konkurs a získal výnosnou zakázku pro sebe.

„Štvou proti tobě v bezmocné závisti a je smutné, že jsou to tvoji kolegové a známí. Šla jsem na Polívku, aby dal do novin tvé očištění, že ty ses nenabídnul, ale byl jím vybídnut.

Slíbil, že tak učiní, ale neudělal nic“, píše mu v listopadu 1909 Maruška do Ameriky.

V dalším psaní líčí: „Neštítí se žádné sprostoty. Nevíš, jak to bolí, když čtu, jak tě strhují do bláta. To máš za vše, co jsi pro Čechy učinil. Teď tě kamenují ti, kterým jsi rozdával.

A smějí se tvému vlastenectví.“ Peníze docházejí a jedinou záchranou, na které zoufale lpí, je Craneova očekávaná kladná odpověď. Ta stále nepřichází.

Námět Slované ve své pravlasti ztvární umělec na plátně o velikosti 8 x6 metrů.
Námět Slované ve své pravlasti ztvární umělec na plátně o velikosti 8 x6 metrů.

Překvapení pod stromečkem

Situace už nemůže být horší. Přicházejí Vánoce 1909, které tráví v rodině Leatherbeeových. Je smutný, nečeká žádné dárky.

Deprese se ale brzy změní v radostný šok: „Na stromečku visela veliká punčocha, označená mým jménem. Něco v ní šustilo. Domníval jsem se, že jsou v ní peníze, a tak jsem váhal, mám-li ji otevřít.

Ale konečně jsem se odhodlal a po několika obalech hedvábného papíru přišel jsem na telegram: Tell Mucha everything satisfactory see (Řekněte Muchovi, aby vše viděl uspokojivě)“ od Craneova přítele Rogera Williama.

Dostává i šek na 7500 dolarů! Vše se v dobré obrací, končí i pomlouvačná kampaň kolem Obecního domu. V Čechách hledá vhodný prostor, kde bude malovat obrovská plátna. Pomůže mu náhoda.

Známý chirurg MUDr. Otakar Kukula (1867 – 1925) ho zve na zámek Zbiroh. Tam uvidí rozsáhlý sál a o ateliéru je rozhodnuto.

Alfons Mucha věnuje malování Slovanské epopeje celých 18 let svého života. Ovace ale nesklidí.
Alfons Mucha věnuje malování Slovanské epopeje celých 18 let svého života. Ovace ale nesklidí.

Syn je předlohou k obrazu

Smlouva mezi Muchou, Cranem a pražskou obcí říká, že malíř má Praze předat každý rok tři plátna Slovanské epopeje o rozměrech 9 x 7 m nebo 8 x 6 m. Crane má platit 7500 dolarů při započetí práce na každé trojici. Mucha se vrhá do práce.

Čte historické knihy, konzultuje s historiky, zejména s Francouzem Ernestem Denisem (1849 – 1921), který má autoritu v oboru českých dějin. Kreslí tisíce studií oděvů, zbraní, skupin i postav.

V prosinci 1911 píše: „Usnesl jsem se s Denisem na prvních třech obrazech: první prehistorický, jakýsi prvopočátek, Adam a Eva Slovanstva.

Druhý z doby pohanské, slavnost slunce, a třetí, Metoděj, přináší bulu papežskou, jíž se ustanovuje jazyk slovanský za jazyk liturgický. Cestuje a studuje náměty.

Syn Jiří vzpomíná: „V době, kdy začínal Slovanskou epopej, jsem ještě nebyl na světě, i když jsem věřil, že Manka (vychovatelka – pozn. red.) ve Slavnosti Svantovítově chová v plachetce mne.“

Představení celého cyklu obrazů veřejnosti přinese malíři bohužel i kritiku.
Představení celého cyklu obrazů veřejnosti přinese malíři bohužel i kritiku.

Chce sblížit lidstvo

Mucha plánuje, že malbou Epopeje stráví čtyři nebo pět let. Nakonec jí věnuje celých 18 let života a na šestimetrovém lešení tráví 8 –10 hodin denně. Dne 1. září 1928 konečně odevzdává celý cyklus dvaceti pláten oficiálně městu Praha. O svém díle říká:

„Střehl jsem se ve všech obrazech všeho, co by mohlo připomínat strohé spory a krev ve sporech prolitou.

Účelem mého díla nebylo nikdy bořit, ale vždy stavět, klást mosty, neboť nás vždycky musí živit naděje, že celé lidstvo se sblíží, a to tím snáze, dobře-li se pozná navzájem…“ Ocenění se nedočká.

Záměrem Epopeje je pozvednout národní sebevědomí, ale 1. světová válka mění situaci v Evropě. Vzniká Československý stát, který už toto povzbuzení nepotřebuje.

Většina lidí Epopej přijímá rozporuplně jako něco, co patří do 19. století a teď už nemá žádný smysl.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Mamutí mládě ze zmrzlé Sibiře
Skupina vědců v bílých pláštích opatrně zkoumá výsledky nedávného pokusu. V univerzitní laboratoři v japonském městečku Kindai vládne napětí. Je slyšet dech, hučení počítačů. „Je to tu,“ ozve se nakonec radostný výkřik. „Máme pět živých buněk!“ Není to kdoví jaký zázrak, ale přesto – je to další významný krok k oživení mamutů. Příběh tohohle objevu začíná deset let předtím, […]
Historie
Starobylé město ukryté v prachu času
V prachu syrské pouště, pod nenápadným pahorkem Tell Mardích, se po tisíciletí skrývalo zapomenuté město. Jmenovalo se Ebla – a kdysi bývalo centrem moci, bohatství a mysterií. Jeho počátky sahají hluboko do 4. tisíciletí př. n. l., kdy se však jednalo jen o malou vesnici. Ale pak se něco změnilo. Ebla vyrostla v metropoli s […]
Historie
Slavní, které roztřásl Parkinson: Jan Pavel II
Začne to nenápadně. Třeba tím, že se malíček ruky chvěje a nechce přestat. Po čase se přidají další prsty. Tělo posílá vzkaz. Když ho lékař „přečte“ nahlas, život se rázem mění. Bez ohledu na slávu, bohatsví či moc. Pro jedny svatý muž, pro druhé tvrdý konzervativec, který kryje nelegální kšefty vatikánské banky a pod koberec […]
Historie
Konkláve: Jak se volí papež?
Sixtinská kaple se svým úchvatným stropem s biblickými výjevy přivítá ročně několik milionů návštěvníků. Ale během volby nového papeže se sem nikdo nepovolaný nedostane: je útočištěm pro kolegium kardinálů. Co se odehrává za zavřenými dveřmi, za extrémního utajení a přísných bezpečnostních opatření? Samotný termín konkláve má své kořeny v latinské frázi „clausum cum clave“, což […]
reklama
záhady a tajemství
Záhadný objekt v Baltském moři: UFO, nacistická relikvie, nebo jen hříčka přírody?
V hlubinách Baltského moře se ukrývá podivný kruhový útvar, který od svého objevu v roce 2011 rozděluje vědce i nadšence záhad. Připomíná vesmírnou loď z filmů, ale co je zač doopravdy? Skrývá se v něm tajemství mimozemské civilizace, nebo jde jen o neobvyklý geologický jev? Mezinárodní firma Ocean X patří dlouhodobě mezi nejznámější a nejlépe […]
Původ lidské řeči: Tajemství, které stále hledá odpovědi
Představte si dobu, kdy naši předkové teprve začínali komunikovat. Možná vše začalo jednoduchým poukázáním na zralé ovoce. Postupně se pak z těchto prvotních pokusů o dorozumění vyvinulo něco mnohem systematičtějšího. Jak se stalo, že jsme z pouhých zvuků a gest vyvinuli něco tak složitého, jako je lidská řeč? Na začátku možná lidé používali gesta a […]
Nan Madol: Tajemné město na umělých ostrovech, které vědci nedokážou vysvětlit
V hlubinách Tichého oceánu, nedaleko ostrova Pohnpei, se ukrývá jeden z nejzáhadnějších archeologických pokladů světa – ruiny města Nan Madol. Postavené na umělých ostrůvcích z obřích čedičových kvádrů, toto místo odolává jednoznačnému vysvětlení. Kdo ho skutečně postavil a jak to dokázali? Odpovědi možná leží v zapomenuté historii dávné civilizace. Moře a oceány jsou pro nás […]
Zemřel Ježíš na kříži? Anebo vstal z mrtvých?
Křesťané věří, že v době, kterou dnes slavíme jako Boží hod velikonoční, vstal Ježíš z mrtvých – a to k nesmrtelnosti. Jak se na to dívá věda? Ta zmrtvýchvstání neuznává. Ježíš umírá na kříži zhruba za tři až šest hodin po přibití. V případě klasického ukřižování hlavou vzhůru je to neobvykle brzy – lidé umírají […]
reklama
zajímavosti
Ledničky, myčky a trouby: Jak se vařilo a uchovávalo jídlo před sto lety?
Představte si život bez lednice nebo myčky nádobí. Jak naši předkové uchovávali potraviny a myli nádobí? Prozkoumejte fascinující historii spotřebičů, které dnes považujeme za samozřejmost. Lednička byla dvakrát dražší než auto Před vynálezem ledničky se lidé snažili uchovávat potraviny déle čerstvé pomocí komor a sklepení naplněných ledem. V domácnostech šlo o dřevěné skříňky opláštěné kovem, […]
7 netradičních druhů vajec, které se dají jíst!
Zase jsou tu Velikonoce a naše stoly se zaplní mísami obarvených vajíček. Nejčastěji jsou to ty slepičí… Po kterých ale sáhnout, pokud chcete letos změnu? Možností je mnoho! 1/ Kaviár po francouzsku vejce: ŠNEČÍ Chutnají trochu jako tráva s houbami, jsou slizká a při skousnutí mírně lupnou. Zatím nemáte chuť? Šnečí vajíčka jsou ovšem luxusní […]
Genting Skyway: Nejrychlejší kabinová lanovka světa létající nad malajskou džunglí
Víte, jak vypadá jízda rychlostí 21,6 km/h ve výšce 1800 metrů nad mořem? Genting Skyway v Malajsii – nejrychlejší veřejně přístupná kabinová lanovka světa – nabízí nejen adrenalinový zážitek, ale i dechberoucí výhledy na tropickou džungli. Od roku 1997 přepravuje tisíce návštěvníků k legendárnímu zábavnímu komplexu Resorts World Genting, který v horách vybudoval vizionář Lim […]
Stromy: Mají sílu léčit?
Ochrana proti slunci, čistší vzduch, lepší dýchání, klidnější spánek, úleva od stresu a obrana před depresí… Stromy nabízejí řadu důležitých výhod. Výzkumy také naznačují, že hlavně jehličnany mohou pomoci předcházet některým vážným onemocněním! Naši předkové znali léčivou sílu všemožných bylin a velmi si vážili také stromů. Tehdy se spoléhali na vlastní intuici a fantazii. Dnes […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz