Domů     Smrtící potopa: Kam se poděla Noemova archa?
Smrtící potopa: Kam se poděla Noemova archa?
16.11.2022

Z nebes se valí proudy vody. Země už ji nestačí vstřebávat. „Musíme si pospíšit, jinak se všichni utopíme,“ křičí na Noema jeho syn Jáfet, zatímco se oba muži snaží urychleně nalodit zástupce všech druhů zvířat na světě.

V roce 1840 se po prudkém zemětřesení na Araratu utrhne několik sněžných lavin.

„Bude potřeba postavit ochranné hráze,“ rozhodnou úřady a zanedlouho je na horu vyslána družina dělníků, aby tak odvrátila případné neštěstí, které by mohlo potkat několik obydlených osad ležících těsně pod horou. Jasný úkol se promění v dobrodružnou výpravu.

Jedna skupina dělníků totiž učiní nečekaný objev. „Jak se to sem mohlo dostat,“ kroutí dělníci hlavou nad podivnou dřevěnou konstrukcí vystupující z ledovce. A nedochází jim, že to, co právě našli, je dost možná příď jednoho konkrétního, velmi starého, korábu!

Potopa světa je často zobrazovaným biblickým motivem. FOTO: Gustave Doré / Creative Commons / volné dílo
Potopa světa je často zobrazovaným biblickým motivem. FOTO: Gustave Doré / Creative Commons / volné dílo

Lidstvo téměř smete z povrchu

Dny lidského pokolení na zemi jsou sečteny. Pohár Boží trpělivosti se zkaženými a špatnými lidmi právě přetekl.

„Země je plná násilí smrtelníků a já je všechny zničím,“ hovoří Bůh podle Starého zákona k Noemovi a přikáže mu, aby zhotovil koráb z cypřišového dřeva, propletl jej rákosím a zvenčí i zevnitř jej vymazal smolou.

Je ochotný s otcem tří synů uzavřít smlouvu na život a na smrt.

„Ty, tvoji synové, tvá žena i ženy tvých synů, vy všichni vejdete do korábu,“ dává Bůh Noemovi jasný příkaz a ještě mu nařídí, aby spolu s rodinou naložil po páru od každého druhu zvířectva a „všech druhů zemské havěti“.

Na stavbu kolosální archy má Noe a synové pouhých sedm dní, pak totiž podle Božího příslibu zničí zemi 40 dní a 40 nocí trvající déšť.

Archa míří k Araratu

Noe skutečně udělá vše tak, jak mu Bůh přikáže. Zvířectvo i rodinu stihne naložit jen tak tak. Po nekonečně dlouhých dnech a nocích v bouřících vlnách, kdy se víra ve vysvobození z cypřišové pevnosti pomalu vytrácí, svitne naděje.

Déšť i silný bouřlivý vítr se uklidní. Noe plný očekávání po několikáté vyšle holubici. Ta se skutečně vrátí se snítkou olivovníku! Archa zamíří k suchému místu, podle biblického příběhu k pohoří Ararat, a její rozliční pasažéři začnou znovu zabydlovat zemi. Noema s rodinou čeká nelehký úkol – naplnit zem novým lidským pokolením.

Jediná potopa?

Bible popisuje potopu světa poměrně detailně. O kolik metrů by se ale musela zvednout hladina vody, aby úplně pokryla zemský povrch a kam by se posléze všechna voda zase vsákla?

Navíc shodných příběhů o potopě světa existuje hned několik a hlavní aktéři jsou vylíčeni velmi podobně. Potopu kromě Noema a jeho rodiny totiž zažil mnohem dřív ještě jistý Utanapištim.

„Praotec všech lidí, který jako jediný se svou rodinou přežil světovou potopu, kterou na lidské pokolení seslali bohové jako trest,“ podařilo se ve druhé polovině 19. století přeložit z hliněných tabulek nadšenci do archeologie a bývalému rytci bankovek Georgovi Smithovi (1840–1876).

Na popud Smithova překladu vystoupí v roce 1902 i německý profesor Friedrich Delitzsch.

„Bible není nejstarší knihou světa, ale předcházela jí literatura z epochy mnohem dávnější,“ šokuje na jedné ze svých přednášek a vyvolá obrovskou vlnu pobouření. Může být tedy příběh o potopě ohlasem pradávné historické katastrofy?

Noemova archa měla zachránit vše živé před vyhynutím. FOTO: Armagnac-commons / Creative Commons / CC BY 3.0
Noemova archa měla zachránit vše živé před vyhynutím. FOTO: Armagnac-commons / Creative Commons / CC BY 3.0

Koráb nalezen

I když se legendy o celosvětové potopě nachází snad na všech kontinentech, archeologické vykopávky na Předním východě potvrzují, že potopa světa musela proběhnout velmi daleko před rokem 4000 let před Kristem!

Navzdory množství příběhů je však nalezen jen jeden koráb, který by pomohl odkrýt záhadu dávného boje lidstva na život a na smrt! Má jím být právě útvar, který nalezne skupina dělníků v horách v oblasti Araratu.

O několik desetiletí později vystoupí na Ararat britský vědec a politik James Bryce (1838–1922). I ten údajně spatří zbytky archy.

„Mezi kusy lávy byl i kus dřeva asi metr dlouhý a přes dvanáct centimetrů silný,“ líčí vzrušeně, co se mu podařilo v horách objevit.

Poutníci mají jasno už dávno

Podle pramenů má Noe se svým plavidlem skutečně zakotvit v horách na východě Turecka, nedaleko hranic s Íránem. To dobře vědí i následující generace a místo je velmi dobře známo poutníkům, kteří se u něj pravidelně zastavují.

Ve velmi těsné blízkosti má stát dokonce i klášter. Ovšem procesí poutníků a existence kláštera doplatí na nepřízeň osudu. V roce 776 je klášter zničen, pravděpodobně se ztratil v plamenech.

Od té doby se zprávy o arše značně ztenčí a plavidlo trpělivě čeká, až bude znovu objeveno.

Podivný útvar ve vojenském prostoru

I přes informace z 19. století má čas archy teprve přijít. Roku 1959 identifikuje turecký kapitán Ilhan Durupinar při pravidelné prohlídce leteckých snímků jistý útvar. „Nepochybuji o tom, že se jedná o loď.

Během celé mé kariéry jsem na stereografii neviděl předmět jako je tento,“ vyjádří se k útvaru na snímku Dr. Brandenburger ze státní univerzity Ohio.

Konečně v roce 1977 se k nálezu dostane i americký badatel Ronald Eldon Wyatt (1933–1999) a jakmile získá potřebná povolení, pouští se do podrobných výzkumů domnělé Noemovy archy.

Hovoří nálezy jasně?

Za použití detektorů kovů a nejmodernější techniky získají vědci nesporné důkazy o tom, že zvláštní útvar bohatě obrostlý trávou představuje pozůstatky ohromné konstrukce, která byla vytvořena lidskou rukou.

Kromě zkamenělého dřeva badatelé narazí i na kovovou podpěru a nedaleko narazí i na 13 balvanů ve tvaru trojúhelníku s vyvrtaným otvorem. „Takové se v dávných dobách používaly ke kotvení plavidel.

Osm z nich navíc pokrývají přímo nápisy zmiňující se o Noemově arše,“ vysvětluje český záhadolog Arnošt Vašíček (*1953).

Naloďování do archy na ilustraci amerického malíře 19. století Edwarda Hickse FOTO: berkeley / Creative Commons / volné dílo
Naloďování do archy na ilustraci amerického malíře 19. století Edwarda Hickse FOTO: berkeley / Creative Commons / volné dílo

Turecká vláda souhlasí

„Tato formace, loď ve východním Turecku, jsou ve skutečnosti pozůstatky Noemovy archy,“ nepochybuje Wyatt. Wayettově tvrzení přispívá i fakt, že nalezený útvar má přesné rozměry odpovídající těm biblickým!

„Bude 300 loktů dlouhá, 50 loktů široká a 30 loktů vysoká,“ dává Bůh podle První knihy Mojžíšovy Noemovi velmi přesné instrukce. A skutečně domnělý koráb nalezený v Turecku rozměry biblické archy splňuje do puntíku.

Přes veškeré nálezy a výsledky bádání se k tvrzení o nalezené Noemově arše někteří vědci staví velmi rezervovaně až odmítavě. Přesto se turecká vládní komise přikloní k tvrzení badatele Wyatta a založí v místě nálezu přírodní rezervaci Noemovy archy.

Biblické matení

I když nálezy hovoří nesporně, vznáší se kolem Noemova plavidla stále spousta otazníků. Bůh sice Noemovi dá přesné rozměry plavidla, ovšem Bible ono plavidlo vlastně lodí ani nenazývá.

„V hebrejském textu je použit výraz tébá, který je patrně cizího původu,“ upřesňuje religionista a badatel Zdeněk Krušina (*1963).

Navíc v hebrejštině je slovo Ararat shodné s výrazem Urartu, což je výraz pro starověké arménské království rozkládající se na náhorní plošině mezi Malou Asií, Kavkazem a Mezopotámií. Ve středu království se rozlévalo Vanské jezero, ve východní části Turecka.

Mohl se po jeho hladině plavit Noemův koráb? Velké otázky taktéž vyvolává biblická představa potopy. V hebrejském písmu je sice potopa zmiňována, ale pro tu, co má smést z povrchu země celé lidstvo, se používá jiný výraz.

A co všechny ty příběhy dávných civilizací, které popisovaly zničující potopu daleko před Mojžíšem?

Foto: Francis Danby / Creative Commons / volné dílo, Gustave Doré / Creative Commons / volné dílo, Armagnac-commons / Creative Commons / CC BY 3.0, berkeley / Creative Commons / volné dílo
Související články
Záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
Záhady a tajemství
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Záhady a tajemství
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhady a tajemství
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
reklama
věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
věda a technika
Černý kašel: Probuzený zabiják!
Kašel může být suchý, vlhký, dráždivý, akutní či chronický, to všechno se dá ve většině případů zvládnout. Dokud tedy nepřidáme přívlastek černý, protože pak už jde do tuhého… Začne to jako běžné nachlazení, k horečce či zimnici se však brzy přidají prudké záchvaty kašle. Opakují se znovu a znovu a hned tak se jich nezbavíte. […]
Nevyzpytatelný hluk: Trhá ušní bubínky, poškozuje orgány a umí i zabít!
Láva prýští do neuvěřitelné výšky, rozzuřená sopka vychrlí do ovzduší tuny prachu a na několik let ochladí planetu. Její dunění slyší desítky tisíc lidí a pro třicet z nich jde o poslední zvuky jejich životů. Řev je totiž daleko za únosnou mezí. Snad v každé učebnici přírodopisu stojí, že člověk vnímá zvuk v intervalu od 16 do 20 000 […]
Kyselina chlorovodíková: Potřebná i nebezpečná
Mnozí z nás zřejmě vůbec nepřemýšlejí o tom, jak prudce jedovatá látka vzniká uprostřed jejich útrob, v žaludku. Žlázy, které se nacházejí v jeho stěně, denně vyprodukují 1,5 – 2 litry žaludeční šťávy, jež ve velkém množství obsahuje skutečně prudce jedovatou kyselinu chlorovodíkovou a rovněž i látky, které dokážou strávit bílkoviny a tuky. Silná žíravina […]
Jak nejlépe zabezpečit dům? Bezpečnostní fólie, kování, zámky i kliky!
Věděli jste, že k 80 % vloupání dojde přes okna nebo balkonové dveře? Patří totiž k nejslabším článkům zabezpečení domu či bytu. Okno bez bezpečnostních prvků otevře zloděj během 10 sekund, a to tak neslyšně, že vás neprobudí, ani když spíte ve vedlejší místnosti. Jak zlodějům znesnadnit práci a cítit se doma opravdu v bezpečí? Okna patří k nejzranitelnějším […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h