Domů     Proč se co říká? Sodoma a Gomora, fištrón a řeznický pes
Proč se co říká? Sodoma a Gomora, fištrón a řeznický pes

V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V nové rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly.

Dnes si řekneme, co je to fištrón a odkud se toto slovo vzalo. Zjistíme, co se stane, když umělce políbí Múza a co znamená mít vychování řeznického psa.

Ohlédneme se za děním v městech Sodoma a Gomora a dozvíme se, co nám říkají listopadové pranostiky.

Možná je za fištrónem rybí tuk, možná něco jiného.(Foto: Ufinne / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Možná je za fištrónem rybí tuk, možná něco jiného.(Foto: Ufinne / commons.wikimedia.org / volné dílo)

… fištrón

Dnešní mladá generace už bude sotva znát slovo fištrón, protože ho nahradily zcela jiné výrazy. Ale ve starší literatuře a ve filmech pro pamětníky se na něj dá narazit a tak není na škodu se podívat, co vlastně znamená a jak vůbec vzniklo.

Fištrón člověk mít může anebo taky nemusí. V tom druhém případě má smůlu, protože jde o bystrost, důvtip nebo inteligenci.

Epocha vysvětluje:

Podle jazykovědců je třeba hledat původ výrazu v němčině. Německé slovo (der) Fischtran je složeno ze dvou podstatných jmen a sice (der) Fisch, což je ryba, a (der) Tran, tedy rybí (případně velrybí) tuk či olej.

A protože rybímu tuku se přikládá posilující vliv na celé tělo, odborníci tvrdí, že podle dávného úsudku mohl mít účinek i na bystré uvažování. Někteří si však myslí, že by v tomto případě mohlo jít spíše o zkomolené slovo (der) Verstand, tedy rozum.

Polibek od Múzy se hodí umělcům všeho druhu.(Foto: Llywelyn2000 / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Polibek od Múzy se hodí umělcům všeho druhu.(Foto: Llywelyn2000 / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)

… polibek od Múzy

Když umělce políbí Múza, je to pro něj velké štěstí. Toto přirovnání totiž vyjadřuje okamžik, kdy dostane nápad na výjimečné dílo. V dávných řeckých bájích jsou Múzy dcerami boha Dia a bohyně paměti Mnémosyné a je jich celkem devět.

Každá z nich „má na starosti“ jiný obor umění. Mladé, inteligentní a krásné Múzy prý diktovaly básně, písně nebo literární díla umělcům tak zblízka, že vznikla představa o polibku na čelo, kterým vnuknou tvůrčí nápady.

Epocha dodává:

Latinské rčení „Inter arma silent musae.“ tvrdí, že Múzy ve válce mlčí. Není na tom nic divného, protože během krušných válečných časů jde obvykle umění stranou. Neplatí to však vždy. Existuje řada uměleckých děl, které vznikly právě za války.

Příkladem může být Symfonie č. 7 C Dur, op. 60 hudebního skladatele Dmitrije Šostakoviče (1906-1975), jedna z nejslavnějších skladeb 20. století.

Skladatel ji napíše pro povzbuzení sovětského národa v roce 1941, první část komponuje před evakuací přímo v těžce zkoušeném a obléhaném Leningradu.

Trest pro Sodomu a Gomoru byl zničující.(Foto: John Martin / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Trest pro Sodomu a Gomoru byl zničující.(Foto: John Martin / commons.wikimedia.org / volné dílo)

… listopadové pranostiky

Listopad je měsíc, kdy obvykle začíná advent a také se slaví svátek svatého Martina (11.11.) i svátek svaté Kateřiny (25.11.). Tyto věci spolu souvisí.

Advent byl dříve ve znamení půstu a martinská husí pečínka nebo kateřinské hody jsou tehdy vítanou příležitostí, jak se před tichými týdny rozjímání a omezeného jídelníčku pořádně nasytit.

Epocha doplňuje:

K těmto dnům se však vztahují i pranostiky o vánočním počasí, třeba: „Martin a Kateřina na blátě – vánoce na ledě“.

Ale i další listopadové svátky slouží jako předpověď toho, co lze očekávat v dalších týdnech, třeba „Jíní o Všech svatých (1.11.) věští tuhé mrazy o Vánocích.“ nebo „Když na Dušičky (2.11.) jasné počasí panuje, příchod zimy to oznamuje.“, zatímco obecné předpovědi se dívají dále: „V listopadu příliš mnoho sněhu a vody, to známka příští neúrody“.

Martinské a kateřinské hody byly dříve jednou z posledních příležitostí, jak si před adventním půstem naplnit žaludek.(Foto: Chmee2 / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Martinské a kateřinské hody byly dříve jednou z posledních příležitostí, jak si před adventním půstem naplnit žaludek.(Foto: Chmee2 / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

… Sodoma a Gomora

„Tak tohle je Sodoma a Gomora!“ Tento rozhořčený výkřik můžeme slyšet tehdy, když se někdo stane svědkem prostopášnosti nebo neřesti, zkrátka a dobře nemravného chování, kterého jeho aktéři vůbec nelitují.

Kdysi dávno jsou podle Bible poblíž Mrtvého moře dvě nádherná města: Sodoma a Gomora. Lidé se tam mají tak dobře, že si ničeho neváží a z nudy se dopouštějí různých nepravostí a smilstva.

Rozhněvají tím samotného Boha, který se rozhodne obě hříšná města nadobro smazat z povrchu zemského.

Epocha připomíná:

A zkáza bude odpovídat tomu, jak rozmařile se tamní lidé chovají. Bůh ke zničení použije oheň a síru! Archeologické výzkumy v jordánské lokalitě Tall el-Hammam nedaleko Mrtvého moře ukázaly, že zde asi před 3600 lety byla zničena obydlená oblast.

Podle výzkumů má tehdejší zánik podivnou příčinu, kdy část vzorků prošla teplotou až 2000 °C. I nálezy na Zemi jinak málo přítomných kovů nasvědčují tomu, že místo bylo zřejmě zasaženo výbuchem vesmírného tělesa v zemské atmosféře. Incident prý mohl být větší, než slavná tunguzská exploze.

… řeznický pes

Pokud se o někom řekne, že má (vy)chování řeznického psa, pak to není žádné vyznamenání nebo lichotka. Právě naopak. Takový člověk se totiž chová permanentně neurvale a je mu jedno, s kým právě mluví a v jaké situaci.

Stejně tak ho nezajímá, pokud svým jednáním někomu ublíží nebo ho urazí. Je to zkrátka hrubián každým coulem.

Epocha vysvětluje:

Řezničtí mistři se dříve neobešli bez pomocníků.

Zatímco lidští jim ulehčovali práci, ti psí chránili řezníkův majetek a někdy tahali vozík se zbožím.

Museli proto být nejenom velcí, silní a statní, ale také dobře vycvičení. Výcvik z nich udělal nesnášenlivá zvířata, ochotná se pustit do každého, kdo se objeví v jejich blízkosti a znamená potenciální nebezpečí pro svěřené teritorium.

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay Titulka (Foto: PDPics / Pixabay)
reklama
Související články
Zajímavosti
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
Co si vybavíte, když se řekne Plzeň? Jednoznačně pivo. Dějiny piva se v tomhle městě táhnou zpátky v čase až do roku 1292, kdy král Václav II. poskytl 260 plzeňským měšťanům právo várečné. Nejslavnější pivařská kapitola ale začíná v 19. století. Obyvatelé Plzně si v roce 1839 zakládají Měšťanský pivovar. Bavorský sládek Josef Groll v něm první pivo uvaří […]
Zajímavosti
První obchodní styky dávných obyvatel Čech: Frčely hlavně korálky
České země jako izolovaná kotlina skrytá za horami a v lesích? Taková představa je skutečně velice naivní. Obchodní styky s okolím se zde pěstovaly už v dobách před naším letopočtem. Ačkoliv by to mnozí vás jistě neřekli, už tehdy prodej a koupě čile kvetla. Na našem území se obchodovalo už dávno před příchodem Slovanů, kteří do české kotliny […]
Zajímavosti
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla. Tyto neobyčejné […]
Zajímavosti
Léčivá síla bylinek: Jak naši předci léčili nachlazení, horečku, černý kašel či chřipku?
Na přelomu 19. a 20. století bylo lékařů pomálu, a jejich služby byly navíc drahé. Není proto divu, že se zejména chudí spoléhali na rady babek kořenářek, které k léčbě nemocí využívaly hlavně sílu bylinek. Jaké rostliny či jiné dostupné suroviny tedy sloužily k léčbě nemocí? Co zabíralo na úrazy a zhmožděniny? A jakou roli […]
reklama
historie
Marie Terezie založí ministerstvo zahraničí a nechá vytvořit slabikář
„Každému, komu udělila audienci, také pozorně naslouchala a v rámci možností vyhověla jeho prosbě,“ uvádí současný rakouský historik Frank Huss. Umění jednat s lidmi ovládá Marie naprosto dokonale.  „K nám Čechům neměla tato královna jaktěživa nejmenší náchylnost a lásku. Od doby, co se v Praze dala honosně korunovat (12. května 1743 – pozn. red.), až do své […]
Premiér, který prosadil válku, skončil rukou atentátníka
Hrabě Karl von Stürgkh, politik z doby Rakouska-Uherska, působil nějaký čas v úřadu premiéra. Jeho konec ale nebyl zrovna nejšťastnější. Vrah si na něj počíhal při obědě. Karl von Stürgkh (1859–1916) pochází ze štýrské šlechtické rodiny, povýšené v roce 1721 do hraběcího stavu. V roce 1891 je zvolen do císařské rady. Později, v letech 1909–1911, působí jako ministr školství rakouské […]
Bylo tu, není tu: Jak nacisté zplundrovali Evropu?
Na nehybná nahá lidská těla dopadají sněhové vločky. Ledabyle zaparkovaný valník je plný vyhublých mrtvých. Až jejich fotografie obletí svět, mnoho lidí se stále bude zdráhat uvěřit, jaká zvěrstva byl s to nacistický režim spáchat. Krvavá mašinerie koncentračních táborů má pro třetí říši finanční bonusy – vždyť jen v Osvětimi si nakrade na 8 tun […]
Ve vzduchu je cítit konflikt. Čím Římané rozčilovali Germány?
Císař Octavianus Augustus má plnou hlavu plánů. V Germánii, kde Římané po přelomu letopočtu dosáhli řady vojenských úspěchů, by rád rozšířil svůj vliv. V nejlepším případě by pak z území na pravém břehu řeky Rýna udělal další říšskou provincii. Tím, kdo se o to má pokusit, se stává Publius Quintilius Varus (46 př. n. l.–9 n. l.), od […]
záhady a tajemství
Záhady kolem krále Artuše: Kým vlastně byl, kde ležel bájný hrad Camelot a kde se vzala kouzelník Merlin?
„Zítra nás čeká boj,“ prohlašuje Artuš a přehlédne svoje rytíře. Usedá s nimi u kulatého stolu, kde nikdo nemůže být v čele. Kde se jejich legendární setkání mohla odehrávat? A jak to bylo se samtoným Artušem? Po téměř čtyřech staletích vlády Římanů nad Anglií zůstává na ostrovech spousta římských staveb včetně amfiteátrů. Jeden z nich se nachází […]
Posvátný oltář na hoře Ebal: Je dobývání Kanaánu Izraelity jenom mýtus?
„Až tedy přejdete Jordán, postavíte na hoře Ébalu ony kameny, jak vám dnes přikazuji, a obílíš je vápnem. Vybuduješ tam oltář Hospodinu, svému Bohu, oltář z kamenů, ale nebudeš je opracovávat železem,“ přikazuje Mojžíš (1394/1393–1274/1273 př. n. l.) vojevůdci Jozuovi (†1245 př. n. l.). Ten poslechne a skutečně oltář vybuduje a provádí na něm oběti Hospodinu. […]
Tajemný Ötzi: Z Itala kočovným zemědělcem?
Byl urostlý, svalnatý, měl dlouhé vlasy a tmavou pleť… I přestože se kvůli „zubu času“  poněkud scvrkl a i jeho kštice vzala za své, patří k nejatraktivnějším vědeckým artefaktům. Řeč je o nejslavnější evropské mumii, jejíž tělo odkryl ledovec v Ötztalských Alpách 19. září 1991. Ötzi, jak se ledovému muži dnes přezdívá, přitom nebyl žádným […]
Louis Le Prince: Vynálezce filmu zmizel beze stopy
Vynalezne film dlouho před Edisonem i bratry Lumiérovými. Dva dny předtím, než ho může představit světu, záhadně zmizí. Jak a proč dodnes zůstává záhadou. Francouzský vynálezce Louis Aimé Augustin Prince (1841-??) je sice označován za „skutečného otce kinematografie“, přesto je pro mnohé zcela neznámý. Jak je to možné? Fotí královnu K zachyceným obrázkům má blízko […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
iluxus.cz
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
Mezinárodní den kávy je oslavou lahodně hořkého nápoje, bez kterého si většina z nás nedokáže nebo spíš nechce svůj den ani představit. To dobře ví ve francouzských pekařstvích PAUL, kde pro zákazníky
Indiány děsí Seskveč, zbytek USA Bigfoot: Obývá lesy Severní Ameriky lidoopí kryptid?
enigmaplus.cz
Indiány děsí Seskveč, zbytek USA Bigfoot: Obývá lesy Severní Ameriky lidoopí kryptid?
Hranici mezi uvěřitelným a neuvěřitelným často určuje jedna zásadní věc: důkaz, o němž se můžeme přesvědčit na vlastní oči. Proto vám ENIGMA v tomto seriálu představuje nejzáhadnější jevy a události,
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Co s tanečníkem tolik skrývají?
nasehvezdy.cz
Co s tanečníkem tolik skrývají?
Vletošním ročníku StarDance má herečka Ivana Chýlková (59) nespornou výhodu. Jejím tanečním partnerem je bývalý porotce Jan Tománek (51), kterému po pár týdnech tréninků neřekne jinak než Honzíčku.
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
21stoleti.cz
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
Extrémní jevy v počasí, bleskové povodně, zvyšující se teplota i hladina oceánů, ztráta biodevirzity, migrace lidí, to vše jsou na první pohled viditelné změny, ke kterým vede globální oteplování. Kli
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
epochalnisvet.cz
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
K potemnělému svatostánku se blíží další poutníci. Od úst jim přitom stoupají obláčky páry. V kalendáři je totiž 13. leden a venku mrzne, jako když praští. Ve čtyři hodiny ráno je přesto bazilika v se
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
enigmaplus.cz
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
Čtyřicet kilometrů jihovýchodně od Prahy, nedaleko města Benešov ve Středočeském kraji, najdeme Konopiště, zámek v historizujícím stylu. Je známo, že ve starobylých sídlech lze objevit nemalé množství
Dávný slib jsme si nakonec splnili
skutecnepribehy.cz
Dávný slib jsme si nakonec splnili
To, co začalo nevinným dětským slibem, se po letech ukázalo jako ten nejlepší nápad. Museli jsme si na sebe ale počkat. S Václavem jsme se dlouhé roky míjeli. Slíbili jsme si kdysi, mohlo nám být tak šest let, že se jednou vezmeme a budeme mít velkou rodinu. Ale víte, jak to s dětskými láskami bývá. Jak šel život
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
21stoleti.cz
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
Paleontologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s kolegy popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Ta
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
4 talenty kakaa
panidomu.cz
4 talenty kakaa
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou