Domů     Proč se co říká? Sodoma a Gomora, fištrón a řeznický pes
Proč se co říká? Sodoma a Gomora, fištrón a řeznický pes

V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V nové rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly.

Dnes si řekneme, co je to fištrón a odkud se toto slovo vzalo. Zjistíme, co se stane, když umělce políbí Múza a co znamená mít vychování řeznického psa.

Ohlédneme se za děním v městech Sodoma a Gomora a dozvíme se, co nám říkají listopadové pranostiky.

Možná je za fištrónem rybí tuk, možná něco jiného.(Foto: Ufinne / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Možná je za fištrónem rybí tuk, možná něco jiného.(Foto: Ufinne / commons.wikimedia.org / volné dílo)

… fištrón

Dnešní mladá generace už bude sotva znát slovo fištrón, protože ho nahradily zcela jiné výrazy. Ale ve starší literatuře a ve filmech pro pamětníky se na něj dá narazit a tak není na škodu se podívat, co vlastně znamená a jak vůbec vzniklo.

Fištrón člověk mít může anebo taky nemusí. V tom druhém případě má smůlu, protože jde o bystrost, důvtip nebo inteligenci.

Epocha vysvětluje:

Podle jazykovědců je třeba hledat původ výrazu v němčině. Německé slovo (der) Fischtran je složeno ze dvou podstatných jmen a sice (der) Fisch, což je ryba, a (der) Tran, tedy rybí (případně velrybí) tuk či olej.

A protože rybímu tuku se přikládá posilující vliv na celé tělo, odborníci tvrdí, že podle dávného úsudku mohl mít účinek i na bystré uvažování. Někteří si však myslí, že by v tomto případě mohlo jít spíše o zkomolené slovo (der) Verstand, tedy rozum.

Polibek od Múzy se hodí umělcům všeho druhu.(Foto: Llywelyn2000 / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Polibek od Múzy se hodí umělcům všeho druhu.(Foto: Llywelyn2000 / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)

… polibek od Múzy

Když umělce políbí Múza, je to pro něj velké štěstí. Toto přirovnání totiž vyjadřuje okamžik, kdy dostane nápad na výjimečné dílo. V dávných řeckých bájích jsou Múzy dcerami boha Dia a bohyně paměti Mnémosyné a je jich celkem devět.

Každá z nich „má na starosti“ jiný obor umění. Mladé, inteligentní a krásné Múzy prý diktovaly básně, písně nebo literární díla umělcům tak zblízka, že vznikla představa o polibku na čelo, kterým vnuknou tvůrčí nápady.

Epocha dodává:

Latinské rčení „Inter arma silent musae.“ tvrdí, že Múzy ve válce mlčí. Není na tom nic divného, protože během krušných válečných časů jde obvykle umění stranou. Neplatí to však vždy. Existuje řada uměleckých děl, které vznikly právě za války.

Příkladem může být Symfonie č. 7 C Dur, op. 60 hudebního skladatele Dmitrije Šostakoviče (1906-1975), jedna z nejslavnějších skladeb 20. století.

Skladatel ji napíše pro povzbuzení sovětského národa v roce 1941, první část komponuje před evakuací přímo v těžce zkoušeném a obléhaném Leningradu.

Trest pro Sodomu a Gomoru byl zničující.(Foto: John Martin / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Trest pro Sodomu a Gomoru byl zničující.(Foto: John Martin / commons.wikimedia.org / volné dílo)

… listopadové pranostiky

Listopad je měsíc, kdy obvykle začíná advent a také se slaví svátek svatého Martina (11.11.) i svátek svaté Kateřiny (25.11.). Tyto věci spolu souvisí.

Advent byl dříve ve znamení půstu a martinská husí pečínka nebo kateřinské hody jsou tehdy vítanou příležitostí, jak se před tichými týdny rozjímání a omezeného jídelníčku pořádně nasytit.

Epocha doplňuje:

K těmto dnům se však vztahují i pranostiky o vánočním počasí, třeba: „Martin a Kateřina na blátě – vánoce na ledě“.

Ale i další listopadové svátky slouží jako předpověď toho, co lze očekávat v dalších týdnech, třeba „Jíní o Všech svatých (1.11.) věští tuhé mrazy o Vánocích.“ nebo „Když na Dušičky (2.11.) jasné počasí panuje, příchod zimy to oznamuje.“, zatímco obecné předpovědi se dívají dále: „V listopadu příliš mnoho sněhu a vody, to známka příští neúrody“.

Martinské a kateřinské hody byly dříve jednou z posledních příležitostí, jak si před adventním půstem naplnit žaludek.(Foto: Chmee2 / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Martinské a kateřinské hody byly dříve jednou z posledních příležitostí, jak si před adventním půstem naplnit žaludek.(Foto: Chmee2 / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

… Sodoma a Gomora

„Tak tohle je Sodoma a Gomora!“ Tento rozhořčený výkřik můžeme slyšet tehdy, když se někdo stane svědkem prostopášnosti nebo neřesti, zkrátka a dobře nemravného chování, kterého jeho aktéři vůbec nelitují.

Kdysi dávno jsou podle Bible poblíž Mrtvého moře dvě nádherná města: Sodoma a Gomora. Lidé se tam mají tak dobře, že si ničeho neváží a z nudy se dopouštějí různých nepravostí a smilstva.

Rozhněvají tím samotného Boha, který se rozhodne obě hříšná města nadobro smazat z povrchu zemského.

Epocha připomíná:

A zkáza bude odpovídat tomu, jak rozmařile se tamní lidé chovají. Bůh ke zničení použije oheň a síru! Archeologické výzkumy v jordánské lokalitě Tall el-Hammam nedaleko Mrtvého moře ukázaly, že zde asi před 3600 lety byla zničena obydlená oblast.

Podle výzkumů má tehdejší zánik podivnou příčinu, kdy část vzorků prošla teplotou až 2000 °C. I nálezy na Zemi jinak málo přítomných kovů nasvědčují tomu, že místo bylo zřejmě zasaženo výbuchem vesmírného tělesa v zemské atmosféře. Incident prý mohl být větší, než slavná tunguzská exploze.

… řeznický pes

Pokud se o někom řekne, že má (vy)chování řeznického psa, pak to není žádné vyznamenání nebo lichotka. Právě naopak. Takový člověk se totiž chová permanentně neurvale a je mu jedno, s kým právě mluví a v jaké situaci.

Stejně tak ho nezajímá, pokud svým jednáním někomu ublíží nebo ho urazí. Je to zkrátka hrubián každým coulem.

Epocha vysvětluje:

Řezničtí mistři se dříve neobešli bez pomocníků.

Zatímco lidští jim ulehčovali práci, ti psí chránili řezníkův majetek a někdy tahali vozík se zbožím.

Museli proto být nejenom velcí, silní a statní, ale také dobře vycvičení. Výcvik z nich udělal nesnášenlivá zvířata, ochotná se pustit do každého, kdo se objeví v jejich blízkosti a znamená potenciální nebezpečí pro svěřené teritorium.

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay Titulka (Foto: PDPics / Pixabay)
Související články
Zajímavosti
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Zajímavosti
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Zajímavosti
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Zajímavosti
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
reklama
věda a technika
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
Černý kašel: Probuzený zabiják!
Kašel může být suchý, vlhký, dráždivý, akutní či chronický, to všechno se dá ve většině případů zvládnout. Dokud tedy nepřidáme přívlastek černý, protože pak už jde do tuhého… Začne to jako běžné nachlazení, k horečce či zimnici se však brzy přidají prudké záchvaty kašle. Opakují se znovu a znovu a hned tak se jich nezbavíte. […]
zajímavosti
Jak dlouho žije šváb bez hlavy a další rekordy ze světa zvířat.
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 5 km je vzdálenost, na kterou žralok bílý ucítí ve vodě krev. 40 000 000 tolik bakterií budete držet, když vezmete do ruky 1 gram půdy. 500 kg je váha, které […]
Knoflík: Ozdoba i úkryt pro kontraband
Našim dávným předkům slouží dlouho hlavně jako ozdoba. Jednu dobu jsou knoflíky tak v módě, že jejich užívání musí zkrotit zákon. Během staletí se zalíbí pašerákům, politikům, sběratelům i budoucím nevěstám. A víte, kde byste měli hledat „hlavní město knoflíků“? Zapnout do dírky nebo provléct poutkem a je hotovo, o nic jiného přece nejde. Knoflíky […]
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 13 bilionů tolik sarančat tvořilo hejno, které v roce 1874 napadlo americké státy Iowa Minnesota, Kansas a Texas. Jejich celková váha činila téměř 30 milionů tun. 750 000 000 tun tolik […]
Stavba bez starostí a komplikací
Kde jsou ty doby, kdy majiteli pozemku stačilo nakoupit stavební materiál a mohl si postavit dům podle svého vkusu a svých potřeb. Dnes jsou stavebníci svázáni množstvím předpisů a nařízení, v nichž je složité se vyznat. Stále více lidí tak využívá služeb specializovaných firem, které se v džungli zákonů dokonale orientují. Abychom se vůbec mohli odvážit do […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h