Domů     Pohroma nepřátelských letišť
Pohroma nepřátelských letišť
16.11.2022

Zkratka SAS znamená Special Air Service, tedy česky Zvláštní letecká služba. Pod tímto názvem se skrývá jedna z nejlepších zvláštních jednotek na světě. Zformována byla v britské armádě za druhé světové války k útokům na nepřátelská letiště. Dnes je postrachem teroristů a na svém kontě má mnoho působivých operací.

Severní Afrika byla v roce 1941 místem těžkých bojů. Slavný německý Afrika Korps pod vedením proslulého Erwina Rommela (1891–1944) působil Spojencům mnoho problémů.

Bylo tedy životní nutností snažit se získat nad protivníkem jakoukoli strategickou výhodu – například v lepší letecké podpoře.

Proto se mladý důstojník David Stirling (1915–1990) rozhodl vytvořit zvláštní jednotku, která by v týlu nepřítele ničila letadla na zemi.

Jeho začátky ale nebyly jednoduché, musel bojovat s nedůvěrou nadřízených i s nepřízní počasí při první misi.

Špatné nasazení, špatné výsledky

Stirling byl původně členem skotských gard a v červnu roku 1940 se přihlásil do nově formované jednotky č. 8 Komando. Ta byla v rámci skupiny Layforce odeslána na Blízký východ a měla sloužit k narušování nepřátelských komunikačních kanálů.

Ovšem velitelé, kteří byli často konzervativní a nevěděli, jak s jednotkou nového typu pracovat, nasazovali členy komanda především jako podporu při běžných pozemních operacích, a tak není divu, že se očekávané výsledky nedostavovaly. Celá skupina Layforce tak byla v srpnu roku 1941 rozpuštěna.

David Stirling se zasloužil o založení jednotky SAS. FOTO: Imperial War Museums / Creative Commons / volné dílo
David Stirling se zasloužil o založení jednotky SAS. FOTO: Imperial War Museums / Creative Commons / volné dílo

Vyhoďte ho dveřmi, vleze oknem

David Stirling se s tím ale odmítl smířit a zastával pevně názor, že malá a velmi dobře trénovaná skupina vojáků dokáže při správném nasazení nadělat na vojenské technice nepřítele mnohem větší škody než o mnoho početnější skupina řadové pěchoty.

Nedokázal ale přesvědčit své bezprostřední nadřízené, a tak se odhodlal k zoufalému činu. Přelezl plot a tajně se vloudil na hlavní předovýchodní velitelství v Káhiře a nepozván vtrhl do kanceláře generála Neila Ritchieho (1897–1983).

Ten nejen, že ho nenechal zatknout, ale pozorně ho vyslechl a dal mu svůj souhlas. Tím začala první kapitola dnes slavného útvaru.

Katastrofa na úvod

Nově zformovaný oddíl, označený jako skupina L zvláštní letecké brigády, měl pět důstojníků a 60 poddůstojníků a členů mužstva. Jeho první operace v listopadu 1941 měla napomoci britskému postupu v operaci Crusader. Skončila však naprostým debaklem.

Jednotka měla seskočit padáky, ale přepravní letadla se dostala mimo kurz kvůli silné bouři, a tak byli parašutisté vysazeni úplně jinde, navíc se setkali se silným německým odporem.

42 členů jednotky, tedy její většina, bylo zabito, zraněno nebo padlo do zajetí. Po této špatné zkušenosti se Stirling rozhodl, že příští útok povede po zemi.

Věděl, že už nemá moc pokusů, pokud by i další operace skončila podobným debaklem, dal by tím za pravdu skeptickým velitelům, kteří komanda považovali za pochybný projekt od samého začátku.

Džípy útočí

Pro druhou operaci si Stirling vybral jiné spojence – proslulou Long Range Desert Group, průzkumnou jednotku, která na rychlých džípech často pronikala hluboko do nepřátelského území.

S její pomocí se podařilo podniknout tři útoky na německá letiště v Libyi a zničit na 60 strategicky nesmírně cenných letadel. Sama jednotka přitom přišla pouze o dva muže a tři vozidla.

Velící důstojníci byli konečně přesvědčeni, že tento způsob operací má smysl. Stirling tedy pokračoval v této taktice a brzy se stal noční můrou všech německých letišť.

Své džípy členové komanda odlehčili, aby dosáhli maximální rychlosti, a často pod rouškou tmy užívali svých jazykových znalostí, aby oklamali německé stráže.

Němečtí letci tak často ani netušili, odkud na ně útok přišel, a než se vzpamatovali k odporu, byla již Stirlingova skupina na cestě zpět ke spojeneckým liniím.

Šílený, docela šílený

David Stirling se rozhodně neschovával v bezpečí týlu, většině operací velel přímo z první linie. Jeho zarputilost a odhodlanost byla taková, že nad tím kroutili hlavou i nejvyšší velitelé.

Maršál Bernard Montgomery (1887–1976) jednou údajně na jeho adresu prohlásil:

„Ten chlap je šílený, dočista šílený, ale právě takové potřebujeme, jestli chceme tuhle válku vyhrát.“ Stirling za své nasazení nakonec zaplatil – v lednu 1943 padl do německého zajetí, a i když několikrát utekl, zůstal nakonec válečným zajatcem až do konce války.

Jeho jednotka, nyní reorganizovaná již pod názvem SAS, už ale žila svým životem a čím dál tím výrazněji se zapisovala do dějin válečných operací.

Stirlinga si vážil i generál Montgomery. FOTO: Imperial War Museums / Creative Commons / volné dílo
Stirlinga si vážil i generál Montgomery. FOTO: Imperial War Museums / Creative Commons / volné dílo

Popravte je na místě

V roce 1944 již měla SAS pět útvarů, z toho dva francouzské a jeden belgický. Nasazována byla na kontinentální Evropě a často byla vysazována z letadel za německými liniemi.

Na německé straně byli členové SAS velmi obávaní, což pro ně ovšem mělo jeden nepříjemný efekt. Pokud člen komanda padl do německých rukou, vztahoval se na něj Hitlerův rozkaz předat ho tajné policii a bez soudu popravit.

Mnoho členů SAS takto zahynulo a jejich popravy (nejmasovější bylo zastřelení 34 zajatých členů SAS při operaci Bulbasket v roce 1944) byly později vyhodnoceny jako válečné zločiny.

Němcům se ale tento přístup vrátil i s úroky – členové SAS věděli, že v zajetí je čeká akorát smrt, a tak bojovali s obrovským nasazením až do posledního muže.

Stále zapotřebí

Poválečná historie SAS byla zprvu trochu nejistá. Vrchní velení britské armády nebylo přesvědčeno, že je zapotřebí jednotku zachovávat.

Charakter moderních válek, který začal už v Koreji, ale ukázal, že trend malých, mobilních, velmi dobře vycvičených a vybavených jednotek je do budoucna klíčový.

V roce 1952 byl tedy definitivně zformován 22. regiment SAS, který se stal základem dnešních britských speciálních jednotek.

Typické nasazení v moderním konfliktu byla operace na Pebble Island během falklandské války v roce 1982. Na tomto ostrově měli Argentinci vojenské letiště.

Malá skupina SAS ve dvou vrtulnících byla vysazena šest kilometrů od letiště, nepozorovaně se přiblížila, položila nálože u letadel a další zničila palbou z minometů a ručních raketometů.

Všech 11 vojenských letadel, které Argentina na letišti měla, bylo zničeno a útočný oddíl SAS se stáhl bez ztráty jediného muže.

V katedrále v Herefordu je památník příslušníků SAS padlých ve službě. FOTO: No Swan So Fine / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
V katedrále v Herefordu je památník příslušníků SAS padlých ve službě. FOTO: No Swan So Fine / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Proti teroristům

Podobná nasazení zaznamenala SAS i v obou válkách v Perském zálivu, kdy například eliminovala irácké mobilní odpalovací zařízení raket SCUD. K těmto válečným operacím ale v relativně nedávné době přibyla nová povinnost – protiteroristické zásahy.

SAS je dnes jednou z nejlépe vycvičených jednotek, která je schopna účastnit se osvobozování rukojmích i eliminace teroristů.

Jednou z nejslavnější protiteroristických operací SAS bylo osvobození rukojmích na iránské ambasádě v Londýně v roce 1980. Asi 35 vojáků SAS zde pomocí slaňování vtrhlo do budovy a eliminovalo únosce z Demokratické revoluční fronty pro osvobození Arabistánu.

Operace SAS v nejnovější době jsou zahaleny rouškou tajemství a utajení. Spekuluje se o jejich působení během krize v Libyi v roce 2011 a nasazení proti Islámskému státu v severním Iráku.

Foto: Imperial War Museums / Creative Commons / volné dílo, No Swan So Fine / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
reklama
Související články
Historie
Bylo tu, není tu: Jak nacisté zplundrovali Evropu?
Na nehybná nahá lidská těla dopadají sněhové vločky. Ledabyle zaparkovaný valník je plný vyhublých mrtvých. Až jejich fotografie obletí svět, mnoho lidí se stále bude zdráhat uvěřit, jaká zvěrstva byl s to nacistický režim spáchat. Krvavá mašinerie koncentračních táborů má pro třetí říši finanční bonusy – vždyť jen v Osvětimi si nakrade na 8 tun […]
Historie
Ve vzduchu je cítit konflikt. Čím Římané rozčilovali Germány?
Císař Octavianus Augustus má plnou hlavu plánů. V Germánii, kde Římané po přelomu letopočtu dosáhli řady vojenských úspěchů, by rád rozšířil svůj vliv. V nejlepším případě by pak z území na pravém břehu řeky Rýna udělal další říšskou provincii. Tím, kdo se o to má pokusit, se stává Publius Quintilius Varus (46 př. n. l.–9 n. l.), od […]
Historie
Masakr římských legií se odehrál v dolnosaském pohoří
„Vare, Vare, vrať mi mé legie,“ volá zoufale císař Octavianus Augustus, když do Říma dorazí zprávy o kruté porážce římských legií v Teutoburském lese roku 9 n. l. Bije přitom hlavou o zeď. „Roztrhl si roucho a hluboce truchlil. Po několik měsíců si neholil vlasy a nestříhal vousy,“ líčí císařův stav historik Suetonius. Krutý debakl přiměje […]
Historie
Ztracení princové uprostřed války růží: Skončí jejich životy v obávaném Toweru?
Venku panuje parno, dělníci v blízkosti Westminsterského opatství ale musí pokračovat v práci. Jeden z nich narazí na zvláštní dřevěnou bednu, která se nachází v třímetrové hloubce. Nález v sobě neukrývá zlato, ale kosti a možná pěkně cenné! Nový anglický panovník Karel III. (*1948) si získává obdiv historiků, povolí jim totiž přístup do královské krypty. […]
reklama
svět zločinu
Vrazi, kteří se stali inspirací pro filmové trháky
Krimi je jedním z nejoblíbenějších žánrů, které sledujeme na televizních obrazovkách. Kteří vrazi se stali pro filmaře těmi nejinspirativnějšími? Bruno Lüdke Počet obětí: údajně nejméně 51 Kde působil: Köpenick, Německo Čím se vyznačoval: Žádnou z vražd mu nedokázali. Jak skončil: Odsouzen k pokusům v nacistickém blázinci.   Silný kalibr i pro nacistické zabijáky Noc, ve které přišel ďábel […]
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
David Berkowitz: Samův syn střílí na páry v autech
Z domova v činžáku na newyorském předměstí vyráží násilník na své mise. V okolí propukají nové a nové požáry. A umírají psi. Po čase vrah uvede, že mu v hlavě nezněl jejich štěkot, ale hlasy, kterým rozuměl. A jednomu takovému hlasu nakonec začal naslouchat. Narození Davida Berkowitze se datuje do 1. června 1953. Kulisy pro […]
lifestyle
Premiéry hudebních kusů napomáhaly k revoluci a způsobovaly skandály
Římské divadlo Teatro Argentina uvádí 20. února 1816 premiéru opery Lazebník sevillský od italského skladatele Gioacchina Rossiniho. Během představení však spousta diváků syčí a píská, čímž dává najevo svoji nespokojenost. Úspěchu se Rossini dočká až později. Když v roce 1814 pobývá německý hudební skladatel Carl Maria von Weber v českých lázních Libverda, nedaleká rokle ho prý inspiruje […]
Hudební géniové: Citliví, závistiví i toporní
Třebaže je rakouský skladatel Franz Schubert (1797–1828) neuvěřitelně pracovitý, nikdy se mu nepodaří se finančně zajistit. Po celý život musí proto spoléhat na pomoc svých příbuzných, přátel a obdivovatelů. Se Schubertovým dílem se začíná veřejnost seznamovat teprve v posledních letech jeho krátkého života. Francouz Hector Berlioz (1803–1869) ve své umělecké tvorbě dokonale vystihuje pojem romantický umělec. […]
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!     […]
Počátky líčení: Líbit se chtěly už starověké Egypťanky, zlatou éru přinesla renesance
Zelenočerně nalíčené oči dominují tvářím Egypťanek. Na plochu celého horního očního víčka si nanášejí zelený malachitový prášek, tedy uhličitan měďnatý. Kolem oka vytvářejí silné linky černidlem, které se skládá z rozdrceného uhličitanu olovnatého spojeného s dalšími přísadami kvůli roztírání. Stejné černidlo používají i na řasy a obočí. Líčení, jež vypadá hodně výrazně, má i svůj praktický význam. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
epochalnisvet.cz
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
K potemnělému svatostánku se blíží další poutníci. Od úst jim přitom stoupají obláčky páry. V kalendáři je totiž 13. leden a venku mrzne, jako když praští. Ve čtyři hodiny ráno je přesto bazilika v se
Pardubický kraj: Tipy na výlety pro všechny!
epochanacestach.cz
Pardubický kraj: Tipy na výlety pro všechny!
Pokud by vás náhodou v tomto krásném kraji nezlákal hrad na Kunětické hoře (viz úvodní foto), máme tu pro vás řadu dalších tipů! Jako první tip na výlet je tento – zkuste navštívit nový židovský hřbitov v Pardubicích.  Je součástí Centrálního hřbitova, který naleznete v ulici K Židovskému hřbitovu. Ačkoli k založení došlo již roku 1883, je
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
21stoleti.cz
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
Paleontologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s kolegy popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Ta
Záhadné kubánské útoky opět v akci: Neznámá zbraň udeřila přímo v Bílém domě!
enigmaplus.cz
Záhadné kubánské útoky opět v akci: Neznámá zbraň udeřila přímo v Bílém domě!
Federální úřady vyšetřují nové případy tzv. havanského syndromu. Záhadné onemocnění způsobuje řadu závažných příznaků včetně poškození mozku. Má se za to, že jej způsobuje dosud neznámá zřejmě akustic
Horor na irském venkově: Ďábla odhalili, když hráli karty!
enigmaplus.cz
Horor na irském venkově: Ďábla odhalili, když hráli karty!
Říká se, že ten, kdo chce neznámého člověka správně odhadnout, podívá  se mu na boty. Jejich kvalita, čistota o každém mnohé napovídá. Zároveň si můžete i zkontrolovat, zda před vámi náhodou nestojí-n
Emirates slaví Mezinárodní den kávy
iluxus.cz
Emirates slaví Mezinárodní den kávy
Mezinárodnímu dni kávy, který připadá na 1. října věnuje velkou pozornost i společnost Emirates. Na palubách svých letadel i v saloncích Emirates vytvořila širokou nabídku kvalitních káv, jíž se každo
Orly bělohlavé zabíjí sinice, jejichž toxin by však mohl léčit lidi
21stoleti.cz
Orly bělohlavé zabíjí sinice, jejichž toxin by však mohl léčit lidi
Už v 90. letech 20. století docházelo ke zpočátku nepochopitelným úhynům orlů bělohlavých v blízkosti vodních nádrží na jihovýchodě Spojených států. Příčinou jejich smrti byla vakuolární myelinopatie,
4 talenty kakaa
panidomu.cz
4 talenty kakaa
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou
Vyhlédla si snad za Forejta náhradu?
nasehvezdy.cz
Vyhlédla si snad za Forejta náhradu?
Rozchod na spadnutí. Alespoň tak se mluví o vztahu EVY BUREŠOVÉ (30) a PŘEMKA FOREJTA (36). Říká se, že je za tím její nevěra! Hvězda seriálu ZOO si podle všeho velmi přeje svatbu. Eva Burešová (30)
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Za všechno může sestřin manžel
skutecnepribehy.cz
Za všechno může sestřin manžel
I když nás od sebe se sestrou dělí dva roky, bylo to jako nic a spíš nás všichni brali za dvojčata. Když jsme se před pěti lety přestaly vídat, těžce jsem to nesla. Za náš rozkol může Alžbětin manžel Honza. Je to nepříjemný chlap, který se ke mně nikdy nechoval hezky. Po jeho poslední eskapádě, která nás