Domů     Pohroma nepřátelských letišť
Pohroma nepřátelských letišť
16.11.2022

Zkratka SAS znamená Special Air Service, tedy česky Zvláštní letecká služba. Pod tímto názvem se skrývá jedna z nejlepších zvláštních jednotek na světě. Zformována byla v britské armádě za druhé světové války k útokům na nepřátelská letiště. Dnes je postrachem teroristů a na svém kontě má mnoho působivých operací.

Severní Afrika byla v roce 1941 místem těžkých bojů. Slavný německý Afrika Korps pod vedením proslulého Erwina Rommela (1891–1944) působil Spojencům mnoho problémů.

Bylo tedy životní nutností snažit se získat nad protivníkem jakoukoli strategickou výhodu – například v lepší letecké podpoře.

Proto se mladý důstojník David Stirling (1915–1990) rozhodl vytvořit zvláštní jednotku, která by v týlu nepřítele ničila letadla na zemi.

Jeho začátky ale nebyly jednoduché, musel bojovat s nedůvěrou nadřízených i s nepřízní počasí při první misi.

Špatné nasazení, špatné výsledky

Stirling byl původně členem skotských gard a v červnu roku 1940 se přihlásil do nově formované jednotky č. 8 Komando. Ta byla v rámci skupiny Layforce odeslána na Blízký východ a měla sloužit k narušování nepřátelských komunikačních kanálů.

Ovšem velitelé, kteří byli často konzervativní a nevěděli, jak s jednotkou nového typu pracovat, nasazovali členy komanda především jako podporu při běžných pozemních operacích, a tak není divu, že se očekávané výsledky nedostavovaly. Celá skupina Layforce tak byla v srpnu roku 1941 rozpuštěna.

David Stirling se zasloužil o založení jednotky SAS. FOTO: Imperial War Museums / Creative Commons / volné dílo
David Stirling se zasloužil o založení jednotky SAS. FOTO: Imperial War Museums / Creative Commons / volné dílo

Vyhoďte ho dveřmi, vleze oknem

David Stirling se s tím ale odmítl smířit a zastával pevně názor, že malá a velmi dobře trénovaná skupina vojáků dokáže při správném nasazení nadělat na vojenské technice nepřítele mnohem větší škody než o mnoho početnější skupina řadové pěchoty.

Nedokázal ale přesvědčit své bezprostřední nadřízené, a tak se odhodlal k zoufalému činu. Přelezl plot a tajně se vloudil na hlavní předovýchodní velitelství v Káhiře a nepozván vtrhl do kanceláře generála Neila Ritchieho (1897–1983).

Ten nejen, že ho nenechal zatknout, ale pozorně ho vyslechl a dal mu svůj souhlas. Tím začala první kapitola dnes slavného útvaru.

Katastrofa na úvod

Nově zformovaný oddíl, označený jako skupina L zvláštní letecké brigády, měl pět důstojníků a 60 poddůstojníků a členů mužstva. Jeho první operace v listopadu 1941 měla napomoci britskému postupu v operaci Crusader. Skončila však naprostým debaklem.

Jednotka měla seskočit padáky, ale přepravní letadla se dostala mimo kurz kvůli silné bouři, a tak byli parašutisté vysazeni úplně jinde, navíc se setkali se silným německým odporem.

42 členů jednotky, tedy její většina, bylo zabito, zraněno nebo padlo do zajetí. Po této špatné zkušenosti se Stirling rozhodl, že příští útok povede po zemi.

Věděl, že už nemá moc pokusů, pokud by i další operace skončila podobným debaklem, dal by tím za pravdu skeptickým velitelům, kteří komanda považovali za pochybný projekt od samého začátku.

Džípy útočí

Pro druhou operaci si Stirling vybral jiné spojence – proslulou Long Range Desert Group, průzkumnou jednotku, která na rychlých džípech často pronikala hluboko do nepřátelského území.

S její pomocí se podařilo podniknout tři útoky na německá letiště v Libyi a zničit na 60 strategicky nesmírně cenných letadel. Sama jednotka přitom přišla pouze o dva muže a tři vozidla.

Velící důstojníci byli konečně přesvědčeni, že tento způsob operací má smysl. Stirling tedy pokračoval v této taktice a brzy se stal noční můrou všech německých letišť.

Své džípy členové komanda odlehčili, aby dosáhli maximální rychlosti, a často pod rouškou tmy užívali svých jazykových znalostí, aby oklamali německé stráže.

Němečtí letci tak často ani netušili, odkud na ně útok přišel, a než se vzpamatovali k odporu, byla již Stirlingova skupina na cestě zpět ke spojeneckým liniím.

Šílený, docela šílený

David Stirling se rozhodně neschovával v bezpečí týlu, většině operací velel přímo z první linie. Jeho zarputilost a odhodlanost byla taková, že nad tím kroutili hlavou i nejvyšší velitelé.

Maršál Bernard Montgomery (1887–1976) jednou údajně na jeho adresu prohlásil:

„Ten chlap je šílený, dočista šílený, ale právě takové potřebujeme, jestli chceme tuhle válku vyhrát.“ Stirling za své nasazení nakonec zaplatil – v lednu 1943 padl do německého zajetí, a i když několikrát utekl, zůstal nakonec válečným zajatcem až do konce války.

Jeho jednotka, nyní reorganizovaná již pod názvem SAS, už ale žila svým životem a čím dál tím výrazněji se zapisovala do dějin válečných operací.

Stirlinga si vážil i generál Montgomery. FOTO: Imperial War Museums / Creative Commons / volné dílo
Stirlinga si vážil i generál Montgomery. FOTO: Imperial War Museums / Creative Commons / volné dílo

Popravte je na místě

V roce 1944 již měla SAS pět útvarů, z toho dva francouzské a jeden belgický. Nasazována byla na kontinentální Evropě a často byla vysazována z letadel za německými liniemi.

Na německé straně byli členové SAS velmi obávaní, což pro ně ovšem mělo jeden nepříjemný efekt. Pokud člen komanda padl do německých rukou, vztahoval se na něj Hitlerův rozkaz předat ho tajné policii a bez soudu popravit.

Mnoho členů SAS takto zahynulo a jejich popravy (nejmasovější bylo zastřelení 34 zajatých členů SAS při operaci Bulbasket v roce 1944) byly později vyhodnoceny jako válečné zločiny.

Němcům se ale tento přístup vrátil i s úroky – členové SAS věděli, že v zajetí je čeká akorát smrt, a tak bojovali s obrovským nasazením až do posledního muže.

Stále zapotřebí

Poválečná historie SAS byla zprvu trochu nejistá. Vrchní velení britské armády nebylo přesvědčeno, že je zapotřebí jednotku zachovávat.

Charakter moderních válek, který začal už v Koreji, ale ukázal, že trend malých, mobilních, velmi dobře vycvičených a vybavených jednotek je do budoucna klíčový.

V roce 1952 byl tedy definitivně zformován 22. regiment SAS, který se stal základem dnešních britských speciálních jednotek.

Typické nasazení v moderním konfliktu byla operace na Pebble Island během falklandské války v roce 1982. Na tomto ostrově měli Argentinci vojenské letiště.

Malá skupina SAS ve dvou vrtulnících byla vysazena šest kilometrů od letiště, nepozorovaně se přiblížila, položila nálože u letadel a další zničila palbou z minometů a ručních raketometů.

Všech 11 vojenských letadel, které Argentina na letišti měla, bylo zničeno a útočný oddíl SAS se stáhl bez ztráty jediného muže.

V katedrále v Herefordu je památník příslušníků SAS padlých ve službě. FOTO: No Swan So Fine / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
V katedrále v Herefordu je památník příslušníků SAS padlých ve službě. FOTO: No Swan So Fine / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Proti teroristům

Podobná nasazení zaznamenala SAS i v obou válkách v Perském zálivu, kdy například eliminovala irácké mobilní odpalovací zařízení raket SCUD. K těmto válečným operacím ale v relativně nedávné době přibyla nová povinnost – protiteroristické zásahy.

SAS je dnes jednou z nejlépe vycvičených jednotek, která je schopna účastnit se osvobozování rukojmích i eliminace teroristů.

Jednou z nejslavnější protiteroristických operací SAS bylo osvobození rukojmích na iránské ambasádě v Londýně v roce 1980. Asi 35 vojáků SAS zde pomocí slaňování vtrhlo do budovy a eliminovalo únosce z Demokratické revoluční fronty pro osvobození Arabistánu.

Operace SAS v nejnovější době jsou zahaleny rouškou tajemství a utajení. Spekuluje se o jejich působení během krize v Libyi v roce 2011 a nasazení proti Islámskému státu v severním Iráku.

Foto: Imperial War Museums / Creative Commons / volné dílo, No Swan So Fine / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Související články
Historie
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Historie
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Historie
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
Historie
Krvavá bitva u Little Bighornu: Z útočné jednotky zbyl jen kůň
Na začátku července 1876 se ve Washingtonu se zrovna slavilo výročí vzniku Spojených států, když se v novinách objevily šokující zprávy. Indiáni porazili oddíly slavného podplukovníka Custera. Jak se nejslavnější bitva na Divokém západě odehrála? Obyvatelé velkého indiánského tábora v dnešní Montaně se pomalu probouzeli do parného dopoledne. Medicinmanovi Sedícímu býkovi, který prý dokázal vidět věci, jaké […]
reklama
svět zločinu
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
Před pedofilními bestiemi se dítě neschová
Nejsme před nimi v bezpečí v třešňovém sadu, na ulici za bílého dne ani na nemocničním lůžku. Pedofilové jsou nevyzpytatelní, třebaže mají nízké IQ jako Zdeněk Moré nebo pět tříd základní školy jako Vojtěch Běloch. Spravedlnost si s nimi naštěstí ví většinou rady. Kdo není popraven, dostává dlouholetý trest a ještě nařízenou léčbu v ústavu. […]
Boháči, oblíbený cíl únosců
Někoho unést není jen tak, vyžaduje to většinou dlouhodobé plánování včetně sledování oběti a přihlédnutí k jejím návykům. Aby se něco takového vyplatilo, je třeba si vyhlédnout někoho, za jehož únos budou jeho blízcí ochotni zaplatit hodně, hodně peněz. Proto se v hledáčku únosců tak často ocitají opravdoví boháči. John R. Thompson, prezident společnosti Firestone Kdy unesen: […]
reklama
lifestyle
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
Jak se rychle najíst? Kdy se konzervy a pytlíkové polévky staly levnou náhradou čerstvé stravy?
Vždycky není možné konzumovat čerstvou stravu, Někdy je prostě příliš velký spěch a musíte slupnout něco rychlého, nebo zkrátka není na vaření čas nebo chuť. V takovou chvíli přicházejí na řadu alternativy – instantní jídla nebo konzervy. Kde se vzaly?   Za prvními konzervami s jídlem stál Napoleon I. Bonaparte. Budoucí francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) […]
5x nejstarší jídla světa: Ládovali se prdelačkou už bojovníci starověké Sparty?
Banda mužů usedne po tvrdé práci k ohni. Z torny vytáhnou chleba. Je starý – a tvrdý tak, že se ani nedá užvýkat. Nevadí! Proto je tu acquacotta. A bude to právě tento pokrm, kterému vděčíme za pohádkovou sekerkovou polévku.     Pekelně ostrá kaše harrisa Na pultech obchodů můžete někdy vidět harissu či harísu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
nejsemsama.cz
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
Záněty močových cest patří k častým onemocněním, která dokážou znepříjemnit život. Trpí jimi především ženy. Zvláště v jarních měsících může obyčejné prochladnutí skončit bolestmi a pálením při močení, zvýšenou teplotou a krví v moči. Jak se proti infekci účinně a jednoduše bránit? Buďte v teple Prostydnutí patří mezi rizikové faktory vzniku zánětu močových cest, proto si dejte pozor na prochladnutí zejména
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
historyplus.cz
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
Velkorysé ubytování, dobré jídlo, spousta času ke studiu. Na první pohled si Karel Ludvík Napoleon nemůže na pobyt v severofrancouzské pevnosti Ham stěžovat. Až na to, že zde má jako vězeň strávit celý zbytek života. S tím se však nehodlá smířit. Ve chvíli, kdy v pevnosti probíhají rekonstrukční práce, převleče se za zedníka a uteče! Ve vězení skončí
Vzácná fosilie je podvod
21stoleti.cz
Vzácná fosilie je podvod
Sto let vzbuzuje italská zkamenělina plaza úžas, zejména svou výjimečně zachovalou kůží, která se u fosilií starých 280 milionů let takřka nevidí. Psalo se o ni v knihách i článcích, až nyní ji ale vě
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
epochalnisvet.cz
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený.
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
epochanacestach.cz
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
V Královéhradeckém kraji si každý najde to svoje! Pokud nejste milovníky lyžování nebo běžkování, nemusíte se bát, že byste se tady během zimních měsíců nudili. Přinášíme vám tipy na skvělé výlety, během nichž objevíte mnoho utajených koutů kraje. Když využijete veřejnou dopravu, neutratíte za výletování celou výplatu. Za svůj výlet se určitě nezapomeňte odměnit vyhlášenými
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
panidomu.cz
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
iluxus.cz
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
České zastoupení značky Hennessy, ve spolupráci s iniciativou Sázíme Česko, nedávno prokázala, že udržitelnost je pro ně více než jen fráze. Během akcí, které se konaly 12. a 13. dubna, dokončila skup
Svádí Tomešovou během natáčení?
nasehvezdy.cz
Svádí Tomešovou během natáčení?
Roztomilá herečka Michaela Tomešová (32) má mnoho tajných ctitelů. A to nejen mezi sledujícími na sociálních sítích, ale nejspíš i v hereckých řadách. Zakoukat se do ní dokonce měl i pohledný herec
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
enigmaplus.cz
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
V březnu 2011 se v malé pohraniční vesnici Dulali v nigerijském státě Bauchi odehrává něco neuvěřitelného. Několik stovek tamních obyvatel bezprostředně po ranní modlitbě v místní mešitě na obloze spa
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Našel si mě v parku snad duch studenta?
skutecnepribehy.cz
Našel si mě v parku snad duch studenta?
Seděla jsem na lavičce a učila se na zkoušku. Najednou mě oslovil mladík a celou látku mi vysvětlil během chvíle. Pak se po něm slehla zem. Jako studentka vysoké školy jsem se ráda učila v parku nedaleko domova. Měla jsem tam svou oblíbenou lavičku, kde byl klid i hezký rozhled po parku. Cítila jsem se tam v bezpečí, i když musím říct,