Skip to content
reklama

Slivické krveprolití: Poslední bitva na území Československa

Sovětskému vojákovi se uleví, když Němec před ním padne k zemi. Ještě že stačil vystřelit jako první, myslí si. Raduje se ale předčasně. Němec se zvedne a s kamenným výrazem se vydá sovětskému vojákovi vstříc.

Ten začne v sebeobraně střílet jako divý. Jeho nepřítel však postupuje dál jako nesmrtelný. Zastaví jej teprve pečlivě mířená rána do hlavy.

V noci z 8. na 9. května dochází ke kapitulaci Německa. Pro jednotku německého generála Carla von Pückler-Burghausse (1886–1945) to znamená jediné. Vzhledem k tomu, že se nachází jihovýchodně od Příbrami nedaleko malé obce Slivice a Sověti se blíží, velmi pravděpodobně všichni padnou do zajetí.

Válku o nadvládu v Evropě již prohráli, teď je však čeká mnohem zuřivější boj o vlastní přežití. V hrůze ze Sovětů doufají, že se probojují k Američanům, kteří se k válečným zajatcům chovají o poznání lépe, nebo že rovnou padnou v boji a vyhnou se tak dlouhému utrpení v lágrech.

Německý generál Carl von Pückler-Burghausse

Poslední útočiště Na útěk již není čas. Jednotce tak nezbývá, než se zakopat tam, kde jsou, a počkat až dorazí nepřítel. Spoléhají se, že jejich úkryt jim dá šanci alespoň trochu Sověty překvapit. Když k místu skutečně dorazí Rudá armáda, sovětští partyzáni a předsunuté části americké armády, dojde ke krvavému a nelítostnému boji, na který zvláště přítomní Rusové nevzpomínají rádi.

Mnohé tato událost bude strašit do konce života. „Kousek ode mne se plazil raněný Němec, měli jsme sice nařízeno brát všechny raněné, ale takovéto případy byly důstojníkům většinou jedno. Jeden z našich k němu přiskočil a střelil ho do zad.

Němec se sice zkroutil jako červ, ale hýbat se nepřestal. Ten voják do něj vypálil další ránu, ale ten Němec prostě nezemřel. Všimli si toho i ostatní vojáci,“ vzpomíná později jeden z přeživších Sovětů.

blank
Vojáci Rudé armády při bojích v okolích Slivice na Příbramsku.

Nesmrtelné mrtvoly Podivné odolnosti Němců si za chvíli začnou všímat také jiní vojáci. Postřelení nepřátelé totiž většinou nereagují přiměřeně vzhledem k závažnosti jejich zranění a pokračují v boji.

Neumírají ani poté, co mají do zad vystřílený celý zásobník. Jediné, co je skutečně připraví o život, je až kulka namířená přímo do hlavy. Je tu však ještě jedna věc, která nahání hrůzu. Postřelení Němci ve svém bojovém zápalu přicházejí o rozum, stávají se neobvykle agresivními, a napadají dokonce i své vlastní spolubojovníky.

Když je ti, kteří jsou ještě naživu, uvidí, dostávají strach a opouštějí své bojové pozice. Někteří se snaží spasit útěkem, jiní se rovnou vzdávají Sovětům. To je hlavní faktor, který přispěje k poměrně rychlému ukončení celé bitvy.

blank
Sověti při útoku

Je dobojováno 11. května zazní u Slivice poslední výstřely. Generál Pücker-Burghauss je nucen podepsat kapitulaci. Ihned poté se vrátí do chatky, ve které je nedaleko Slivice ubytován, a tam se zastřelí.

Spolu s ním spáchají sebevraždu (nebo jsou zastřeleny) také jeho tlumočnice, matka a pětiletá dcera. Jejich těla jsou poté uložena do masového hrobu. Tajemství nesmrtelných bojovníků si tak generál vezme do hrobu.

Co stojí za nevysvětlitelnou silou prchajících Němců, dodnes není vysvětleno, avšak podle některých zdrojů dostávají vojáci určité povzbuzující látky způsobující extrémní odolnost a zároveň nižší pud sebezáchovy.

Tento prostředek, nazývaný zastánci teorie „látka T“, podle všeho má mnohé vedlejší účinky, které člověka připraví o rozum. Zda skutečně Němci užili svého druhu doping, nebo zda svou roli sehrál strach, to se již nejspíš nikdy nedozvíme.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor textu: Alžběta Šemrová. Pro web upravil: Miroslav Horký.
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Ložnice v hávu přírody
rezidenceonline.cz

Ložnice v hávu přírody

Návrat k přírodě je trendem poslední doby a...
Smetanové brambory se sýrem
tisicereceptu.cz

Smetanové brambory se sýrem

Potřebujete uvařit snadný oběd do jedné hodiny?...
Nový lék účinný v boji proti nádorům na mozku
21stoleti.cz

Nový lék účinný v boji proti...

Glioblastomy jsou nejčastější a nejagresivnější primární...
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
iluxus.cz

Certina zahalila své DS...

Hodinky DS Action Diver od značky Certina se...
Tajemství katastrofy R101: Byla gigantická vzducholoď prokletá?
enigmaplus.cz

Tajemství katastrofy R101:...

Obrovská britská vzducholoď R101 je ve své době...
Vysavač na okna je skvělý pomocník
panidomu.cz

Vysavač na okna je skvělý...

Asi není mnoho lidí, kteří by řekli, že mytí...
Netradiční sex – aneb Se succubou v posteli
enigmaplus.cz

Netradiční sex – aneb...

Succubus a incubus jsou označení pro jednu z nejděsivějších...
Zradila jsem muže svého života!
skutecnepribehy.cz

Zradila jsem muže svého...

Seznámili jsme se na diskotéce. Tehdy mi...
RODINNÝ BEZVA FEST.
epochanacestach.cz

RODINNÝ BEZVA FEST.

I letos se můžete těšit na rodinný...
Skončila znovu Simona Lewandowská sama a hledá nového milence?
nasehvezdy.cz

Skončila znovu Simona...

Říkalo se, že SIMONA...
Podařilo se známému páru dokonale utajit rozvod?
nasehvezdy.cz

Podařilo se známému páru...

Vypadá to, že manželství...
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
epochalnisvet.cz

Prsten z Atlantidy: Jediný...

V roce 1860 objeví francouzský egyptolog Marquis...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha