Skip to content

Slivické krveprolití: Poslední bitva na území Československa

Sovětskému vojákovi se uleví, když Němec před ním padne k zemi. Ještě že stačil vystřelit jako první, myslí si. Raduje se ale předčasně. Němec se zvedne a s kamenným výrazem se vydá sovětskému vojákovi vstříc.

Ten začne v sebeobraně střílet jako divý. Jeho nepřítel však postupuje dál jako nesmrtelný. Zastaví jej teprve pečlivě mířená rána do hlavy.

V noci z 8. na 9. května dochází ke kapitulaci Německa. Pro jednotku německého generála Carla von Pückler-Burghausse (1886–1945) to znamená jediné. Vzhledem k tomu, že se nachází jihovýchodně od Příbrami nedaleko malé obce Slivice a Sověti se blíží, velmi pravděpodobně všichni padnou do zajetí.

Válku o nadvládu v Evropě již prohráli, teď je však čeká mnohem zuřivější boj o vlastní přežití. V hrůze ze Sovětů doufají, že se probojují k Američanům, kteří se k válečným zajatcům chovají o poznání lépe, nebo že rovnou padnou v boji a vyhnou se tak dlouhému utrpení v lágrech.

Německý generál Carl von Pückler-Burghausse

Poslední útočiště Na útěk již není čas. Jednotce tak nezbývá, než se zakopat tam, kde jsou, a počkat až dorazí nepřítel. Spoléhají se, že jejich úkryt jim dá šanci alespoň trochu Sověty překvapit. Když k místu skutečně dorazí Rudá armáda, sovětští partyzáni a předsunuté části americké armády, dojde ke krvavému a nelítostnému boji, na který zvláště přítomní Rusové nevzpomínají rádi.

Mnohé tato událost bude strašit do konce života. „Kousek ode mne se plazil raněný Němec, měli jsme sice nařízeno brát všechny raněné, ale takovéto případy byly důstojníkům většinou jedno. Jeden z našich k němu přiskočil a střelil ho do zad.

Němec se sice zkroutil jako červ, ale hýbat se nepřestal. Ten voják do něj vypálil další ránu, ale ten Němec prostě nezemřel. Všimli si toho i ostatní vojáci,“ vzpomíná později jeden z přeživších Sovětů.

Vojáci Rudé armády při bojích v okolích Slivice na Příbramsku.

Nesmrtelné mrtvoly Podivné odolnosti Němců si za chvíli začnou všímat také jiní vojáci. Postřelení nepřátelé totiž většinou nereagují přiměřeně vzhledem k závažnosti jejich zranění a pokračují v boji.

Neumírají ani poté, co mají do zad vystřílený celý zásobník. Jediné, co je skutečně připraví o život, je až kulka namířená přímo do hlavy. Je tu však ještě jedna věc, která nahání hrůzu. Postřelení Němci ve svém bojovém zápalu přicházejí o rozum, stávají se neobvykle agresivními, a napadají dokonce i své vlastní spolubojovníky.

Když je ti, kteří jsou ještě naživu, uvidí, dostávají strach a opouštějí své bojové pozice. Někteří se snaží spasit útěkem, jiní se rovnou vzdávají Sovětům. To je hlavní faktor, který přispěje k poměrně rychlému ukončení celé bitvy.

Sověti při útoku

Je dobojováno 11. května zazní u Slivice poslední výstřely. Generál Pücker-Burghauss je nucen podepsat kapitulaci. Ihned poté se vrátí do chatky, ve které je nedaleko Slivice ubytován, a tam se zastřelí.

Spolu s ním spáchají sebevraždu (nebo jsou zastřeleny) také jeho tlumočnice, matka a pětiletá dcera. Jejich těla jsou poté uložena do masového hrobu. Tajemství nesmrtelných bojovníků si tak generál vezme do hrobu.

Co stojí za nevysvětlitelnou silou prchajících Němců, dodnes není vysvětleno, avšak podle některých zdrojů dostávají vojáci určité povzbuzující látky způsobující extrémní odolnost a zároveň nižší pud sebezáchovy.

Tento prostředek, nazývaný zastánci teorie „látka T“, podle všeho má mnohé vedlejší účinky, které člověka připraví o rozum. Zda skutečně Němci užili svého druhu doping, nebo zda svou roli sehrál strach, to se již nejspíš nikdy nedozvíme.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor textu: Alžběta Šemrová. Pro web upravil: Miroslav Horký.
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Celý život mě pronásledovalo jedno číslo!
nasehvezdy.cz

Celý život mě pronásledovalo...

Někdo věří na hvězdy, jiný na karty...
Průhonická botanická zahrada: Zdejší pivoňky dobývají svět
epochanacestach.cz

Průhonická botanická zahrada:...

14 odrůd pivoněk...
České Slezsko: Překrásné hrady a zámky
epochanacestach.cz

České Slezsko: Překrásné...

Pokud jste milovníky...
Fantastická čokoládová bábovka
nasehvezdy.cz

Fantastická čokoládová bábovka

Skutečně luxusní bábovka nejen...
Hanavský pavilon dělal reklamu železárnám
epochalnisvet.cz

Hanavský pavilon dělal reklamu...

V železárnách v Komárově u Hořovic zaměstnává 700...
V opuštěné léčebně prý natočila ducha. Je to duše, která chce najít klid, říká
enigmaplus.cz

V opuštěné léčebně prý natočila...

Opuštěné nemocnice, jaké lepší místo na...
Revoluce v kosmetice: biologický růstový faktor
iluxus.cz

Revoluce v kosmetice:...

Přejeme si mít dokonalou pleť bez vrásek, žilek,...
Satanistický gang Adolfa Constanzy: Vařil vnitřnosti svých obětí
enigmaplus.cz

Satanistický gang Adolfa...

V souvislosti s děsivými rituálními vraždy bývá...
Lomonosova univerzita: Chlouba Moskvy s tajemnou pověstí
enigmaplus.cz

Lomonosova univerzita:...

Ačkoliv mrakodrapy bývají spojovány především s...
Země zrychluje tempo své rotace
21stoleti.cz

Země zrychluje tempo své...

Rok 2020 byl ve znamení nejen pandemie, ale i...
Moderna na etnické vlně
rezidenceonline.cz

Moderna na etnické vlně

Způsob, jakým se architektura vily prolíná s krajinou,...
Jak vybrat ty nejlepší spermie?
21stoleti.cz

Jak vybrat ty nejlepší...

Při umělém oplodnění lékaři vybírají ty...