Domů     Skutečný kód Enigmy: Turing si prošel peklem!
Skutečný kód Enigmy: Turing si prošel peklem!
20.10.2022

Je géniem, jakých pozná 20. století jen pár. Vždyť právě díky němu bude druhá světová válka přinejmenším o dva roky kratší! Přesto ho Velká Británie zavrhne a on umírá zoufalý a za okolností, které dodnes budí otázky…

Stolní lampa vrhá světlo na bezvládné tělo muže ležícího na posteli. Nepřítomný pohled britského matematika a kryptoanalytika Alana Turinga (1912–1954) prozrazuje, že se již nikdy nebude zabývat svými teoriemi.

Když hospodyně otevírá v červnu 1954 dveře do jeho pokoje, nachází vedle mrtvoly nakousnuté jablko. Podle následného pitevního nálezu má Turing zemřít na otravu kyanidem draselným, kterým bylo zřejmě ovoce napuštěno. Ale bylo vše tak jednoduché?

Spojenci před kolapsem

Nebe nad kanálem La Manche zakrývají desítky německých bombardérů Heinkel He-111. Záhy se pod nimi objeví konvoj britských lodí přivážejících do „Albionu“ železnou rudu a potraviny. Než se námořníci vzpamatují, němečtí piloti na ně shodí náklad pum.

Zatímco některá plavidla jsou poškozena, další dvě jdou ke dnu. Na konci roku 1941 představují nacistické nálety a ponorkové útoky na britské námořnictvo závažný problém, kvůli kterému Velké Británii i jejím Spojencům hrozí „vykrvácení“.

Německý wehrmacht zároveň rychle postupuje do nitra Sovětského svazu. O změnu situace se zaslouží i géniové pod vedením Alana Turinga!

Na škole ho šikanují

Alan Turing, který prvně spatří svět 23. června 1912, nemá zrovna šťastné dětství. Jeho rodiče pobývají v koloniální Indii a malého Alana mají na starosti chůvy.

K pocitu odstrčenosti přispívá i fakt, že je Turing citlivým a inteligentním mladíkem, který již na internátní škole Sherborne v Dorsetu vyniká v matematice, chemii a fyzice, zatímco na ostatní předměty trochu „kašle“.

Už v 15 letech umí vysvětlit teorii relativity, ale s vrstevníky si nerozumí. Je výstředním introvertem. Navíc má jiné zájmy než oni. Jak už to bývá, záhy se stává terčem bití a ponižování.

Na střední škole se však seznamuje s Christopherem Morcomem, který sdílí jeho zájem o vědu.

Na King´s College v Cambridge byl Turing přijat v roce 1931. Zdejší počítačová učebna dnes nese jeho jméno. FOTO: Dmitry Tonkonog / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Na King´s College v Cambridge byl Turing přijat v roce 1931. Zdejší počítačová učebna dnes nese jeho jméno. FOTO: Dmitry Tonkonog / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Těžká rána pro génia

Inteligentní Morcom nejenže prohloubí Turingovův rozhled, ale také se do něj zřejmě budoucí vědec zamiluje. Když Turingův kamarád na prahu dospělosti umírá, představuje to pro citlivého mladíka šok.

Vzápětí je ale přijat na univerzitu v Cambridge, kde překvapuje novátorskými teoriemi o matematice a výpočetních strojích. Excentrický Turing zde teoreticky určuje, jak lze definovat umělou inteligenci, jež je tehdy neznámým pojmem.

Vědecké úspěchy ho katapultují až do Bletchley Parku v Buckinghamshiru, kde má pro britské ministerstvo zahraničí a rozvědku.

Bořitelé tajných kódů

Tajnou skupinu pod vedením Alexandra Guthrie Dennistona  (1881–1961) nazvanou Ultra tvoří ti nejlepší z britských mozků.

Nechybí zde brilantní vědci jako Gordon Weichman (1906–1985), Max Newman (1897–1984) a další. Čeká je záludný úkol. Vymyslet způsob, jak prolomit nepřátelské šifry.

Nejtěžší z nich je německý kód Enigma považovaný za téměř nerozluštitelný. Používají ho ozbrojené složky třetí říše pro šifrovanou rádiovou komunikaci.

Jediná žena jeho života

Otec počítačů – jak se Turingovi přezdívá – si v Bletchley Parku pro svůj excentrický vzhled a chování vyslouží přezdívku „Profesor“ a stane se nejdůležitějším členem dešifrovací skupiny.

Prožije také krátký románek s jedinou ženou svého života – kryptoanalytičkou Joan Clarke (1917–1996). I když se zasnoubí, Turing se nakonec v létě 1941 rozhodne s Joan rozejít. Přesto zůstávají dobrými přáteli.

V tomto domku v Bletchley Parku Turing pracoval. FOTO: Maksim / Creative Commons / volné dílo
V tomto domku v Bletchley Parku Turing pracoval. FOTO: Maksim / Creative Commons / volné dílo

Takový lepší psací stroj

Enigma připomíná komplikovanější psací stroje. Jenže sestavená šifra může dosahovat mnoha stovek milionů kombinací. Po stisknutí písmena na klávesnici se rozsvítí žárovka nad jiným písmenem – kterým, to závisí na posunutí kruhových kotoučů.

Nastavení strojů však Němci každý den mění, takže je při tolika kombinacích téměř nemožné vyluštit kód lidskými výpočty. Turingova geniální mysl však najde řešení!

Slabina v dokonalém systému

Po počátečních neúspěších zdokonalí elektromechanický polský dešifrovací stroj nazývaný Bombe (česky bomba), který simuluje funkci Enigmy. Dlouho není zřejmé, podle čeho do něj lze zadat vstupní data, ale nakonec se ukáže slabina systému šifrování.

Němečtí operátoři totiž často zahajují komunikaci stejnou sekvencí znaků, která poslouží jako dekódovací vzor. V létě 1943 již pracuje v Bletchley Parku kolem 200 těchto zařízení na dešifrování kódu Enigma!

Zakázaná láska

Především díky vědcům z Bletchley proběhne úspěšně spojenecká invaze na Sicílii v červenci 1943 i vylodění v Normandii o rok později. Díky zachyceným informacím totiž mohou Spojenci přizpůsobit bojovou taktiku pro konkrétní podmínky.

Britský tým kryptoanalytiků však kvůli studené válce zůstává utajen desítky let i v době míru. Jeho členové pokračují v civilní práci, aniž ostatní vědí o jejich zásluhách.

I Turing po válce přednáší na vysokých školách a pracuje na civilním počítači ACE. Roku 1952 se ale během vyšetřování krádeže policistům přizná, že udržuje vztah s 19letým mladíkem Arnoldem Murrayem. Něco takového se tehdy považuje v Anglii za nepřípustný zločin!

Funkční replika dešifrovacího stroje Bombe je dnes pýchou muzea v Bletchley Parku. FOTO: Maksim / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Funkční replika dešifrovacího stroje Bombe je dnes pýchou muzea v Bletchley Parku. FOTO: Maksim / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Smrt podle Sněhurky

Vzápětí si vyslechne ortel soudu. Za „nemravnost“ a „sodomii“ si může vybrat – buď půjde do vězení, nebo se během chemické kastrace podrobí podávání estrogenu. Nešťastný vědec zvolí druhou možnost a pravidelně je „léčen“ ženským hormonem.

Následně je též vyhozen z manchesterské univerzity, někteří známí se s ním přestanou stýkat a pod vlivem estrogenu mu narostou prsa. „Léčba“ mu navíc ničí zdraví. Jak vše dopadne?

Podle oficiální verze je Turing psychicky na dně, a proto spáchá 7. června 1954 sebevraždu kyanidem draselným, který zřejmě vstříkl injekční stříkačkou do jablka. Turing se prý inspiruje pohádkou o Sněhurce, kterou má rád. Jenže není pohádkou spíš oficiální verze jeho smrti?

Pozřel jed omylem?

Podle svědků je Turing známý svou veselou povahou. Podobně radostnou náladu má prý i na obědě s přáteli krátce před smrtí. Mohl tedy tento roztržitý excentrik pozřít jed omylem, jak si myslí jeho matka?

Nejméně od roku 1952 je sledován britskou policií a možná i MI6 a je mu zakázán kontakt s některými lidmi. Byly tedy důvodem jeho smrti deprese, nebo spíše znalost nejdůležitějších tajemství Velké Británie, ale i Německa a Sovětského svazu?

Vždyť Turing má přehled nejen o válečných šifrách, ale také o množství „špinavých akcích“ na obou stranách fronty! Anebo je dokonce podezřelý ze špionáže?

Věděl až příliš?

Zajímavé je, že nikoho nenapadne laboratorně ověřit přítomnost kyanidu v jablku! V Turingově diáři jsou navíc zaneseny schůzky a koupené vstupenky – obojí na následující dny po smrti! Choval by se tak sebevrah? Chybí také dopis na rozloučenou.

Proč to není nikomu z kriminalistů nápadné? Vyšetřování je překvapivě rychle ukončeno. Spekuluje se, zda Turing nezačal pod vlivem okolností vyhrožovat, že prozradí některá tajemství.

Foto: turingarchive / Creative Commons / volné dílo, Dmitry Tonkonog / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Maksim / Creative Commons / volné dílo, Maksim / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Související články
Historie
Zánik východního impéria. Komunismus se hroutil za zvuku kladiv a krumpáčů
Na počátku stály lákavé ideje o svobodě, rovnosti a sociální spravedlnosti. Jenže záhy se tyto myšlenky přeměnily v jedno z nejděsivějších impérií, jaké historie pamatuje. Sovětský svaz byl po desítky let postrachem pro svobodný svět a jeho dějiny lemovaly miliony mrtvých vlastních občanů i příslušníků jiných států. Tyto dějiny se začaly psát v Petrohradě 7. […]
Historie
Krásná a cílevědomá Livia Drusilla: Fíky na věčnost?
Jednu znalkyni jedů nepřímo pošle na věčnost, další si vezme za manželku. První císař římské říše, zakladatel julsko-klaudijské dynastie a původně také spojenec Marca Antonia, Oktavián (63 př. n . l. – 14 n. l.), sice není Caesarovým potomkem, ale antický velikán ho adoptuje.   Když ambiciózní Oktavián narazí na krásnou a neméně cílevědomou Livii […]
Historie
Velké otřesy v Číně: Životy braly hladomory i zemětřesení
Přírodní katastrofa je zpravidla sama o sobě tragédií. Když se k ní ale přidají neúspěšné a necitlivé reformy v zemi, kde udeří, je zaděláno na skutečnou hrůzu. Právě to se stalo v roce 1976 v čínském Tchang-šanu. V roce 1949 měli čínští komunisté volné pole působnosti. Japonský militarismus byl na kolenou a jejich největší vnitřní nepřítel Čankajšek se se svou […]
Historie
Atentát na Františka Ferdinanda d’Este: Přelomový moment historie
To, co se odehrálo v první polovině 20. století, do té doby svět nikdy nepoznal. Čtyřicet let ohraničených první a druhou světovou válkou přepsalo geopolitickou mapu způsobem, jaký nemá v historii obdoby. Který moment obou válek dnes považují historici za klíčový? Atentát na Františka Ferdinanda d’Este: Čtyři roky utrpení, na jehož konci budou miliony mrtvých, […]
reklama
lifestyle
Lady Diana: Od rozvodu až k tragickému konci
Princezna si vzala prince. Jenže brzy se ukázalo, že realita se pohádce moc nepodobá a nemá happyend. Princezna a princ se rozvedli a následovala tragická smrt. Lady Di ale žije v lidských srdcích dál… Princezna Diana (1961‒1997) se v roce 1992 po rozchodu s princem Charlesem (*1948) stane módní ikonou. Kamkoliv se pohne, ženou se za ní paparazzi. […]
Teddy bear: Kdo poprvé vyrobil oblíbeného plyšáka?
Pořádně ohmataný plyšový medvěd i dnes často patří k nezbytným rekvizitám dětského pokojíku, a to i dlouhá léta poté, co už si s ním nikdo nehraje. Každý ale netuší, že chlupatému parťákovi, propůjčil svoje jméno sám americký prezident. Příběh začíná v newyorském Brooklynu, kde ruský židovský přistěhovalec Morris Michtom (1870–1938) v roce 1902 provozuje malou cukrárnu. Aby nalákal co […]
Milion omylů: V čem se cestovatel Marco Polo spletl?
Umíte si představit, že byste po vzoru Marka Pola strávili na cestách celkem 24 let svého života? Možná je to hezká představa nepracovat a jen tak se plavit po moři nebo pochodovat po svých po souši. Nejspíše by vám neušlo, co se kolem vás děje a neudělali byste spoustu chyb jako slavný cestovatel. Nebo ano? […]
Jaro a léto v Čechách: Vyrazte na nejnáročnější výšlapy na české hrady
Turistická sezona se nezadržitelně blíží. A hrady i zříceniny budou jako každý rok oblíbeným cílem výletů statisíce Čechů. Rozhodli jsme se posvítit si na tyto oblíbené destinace a sestavit tak trochu netradiční žebříček. Podle nás je totiž možné plánovat výlety na hrady maličko jinak než obvykle. Namísto nejznámějších hradů proto nabízíme přehled těch, jejichž zdolání […]
reklama
svět zločinu
Pistolník Billy the Kid: Prvního zločinu se dopustí v pouhých 12 letech
Řadí se ke kamarádům Jesseho Jamese, se kterým do sebe obrátil nejednu sklenku whiskey. Billy the Kid, vlastním jménem William H. Bonney, přichází na svět v New Yorku, ale rodina je stále na cestách. Zamíří do Kansasu, pak do Nového Mexika, kde jeho otec umírá. Z Billyho Kida (1859–1881) pak roste drzý a nezvladatelný kluk. Jeho matka […]
Postrach padouchů: Divoký Bill Hickok se stal obětí msty
Ačkoliv si Wild Bill Hickok vybuduje pověst proslulého rváče, nikde se nedostane mimo zákon. Se svým revolverem míří obávaný pistolník velice rychle, ale zároveň nikdy neútočí jako první. Kdo to proti němu zkusí, má obvykle smůlu. Wild Bill Hickok (1837–1876) patří ke krasavcům a na svůj zevnějšek je náležitě pyšný. Hezkou tvář, nazrzlé kadeřavé vlasy […]
Bandita Jesse James: Bývalý přítel ho zákeřně trefil zezadu
Dokáže střílet oběma rukama a pekelně rychle. Míří jistě, ruce se mu nikdy nezachvějí. Jesse James nejdříve bojuje ve válce Severu proti Jihu na jižanské straně. Válečné akce si ale vykládá po svém. Bojová jednotka Williama Quantrilla, které je Jesse Woodson James (1847–1882) členem, je totiž svérázná partička, která hlavně přepadá poštovní dostavníky Unie a […]
Pád „dvojčat“ odstartoval válku s terorismem
Říká se, že kdo zažil 11. září 2001, nikdy nezapomene na okamžik, kdy se o nejhorším a nejvíce šokujícím teroristickém útoku v historii lidstva dozvěděl. Pád budov Světového obchodního centra po útoku letadel ovládaných al-Káidou sledoval celý svět prakticky v přímém přenosu. A to ještě nebyl zdaleka konec.   Ten den zahynulo přes tři tisíce lidí, dalších […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz