Domů     Průkopníci letectví: První mezikontinentální let se uskuteční v roce 1630!
Průkopníci letectví: První mezikontinentální let se uskuteční v roce 1630!
20.10.2022

Na vysoké věži stojí muž v podivném postroji. Po chvíli se odrazí a roztáhne plátěná křídla. Neřítí se k zemi jako kámen, ale klouzavým letem přeletí nad hlavami užaslých diváků.

Letectví začalo mnohem dřív než nás to učí oficiální učebnice. Seznamte se s průkopníky letectví, kteří dostali člověka do vzduchu mnohem dřív než bratři Wrightové nebo Montgolfierové.

Rok 886: Prvním letcem je průkopník bez ocasu 

Kromě toho, že píše poezii, vynalezne zvětšovací sklo, vodní hodiny a do Evropy dodá desítkovou soustavu, zkouší to arabský učenec a umělec Abbás ibn Firnás (810–887) také s létáním.

V roce 852 si vyrobí primitivní padák, se kterým skočí z věže córdobské Mezquity. Kolem roku 886 se pokusí letecké kousky vylepšit kluzákem z hedvábí a ptačích křídel. Podle dobových pramenů sice opravdu letí, s přistáním je to však horší.

Jak píše historik Ahmed Mohammed Al-Makkari (1578–1632): „Přistání bylo bolestivé, neboť nevěděl, že ptáci přistávají s pomocí ocasů, a zapomněl sobě obstarati jeden.“ Abbás se totiž u ptáků inspiruje stavbou křídel, ne však již samotnou technikou letu.

Jeho kluzák je neovladatelný a on při dopadu utrpí vážná zranění, která už nerozchodí a o rok později umírá.

Na prvního letce v Bagdádu nezapomněli.(Zaltmatchbtw, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia)
Na prvního letce v Bagdádu nezapomněli.(Zaltmatchbtw, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia)

Rok 1000: Létající mnich je první Evropan ve vzduchu

Anglický benediktýnský mnich Eilmer z Malnesbury poslouchá jako dítě řeckou báji o Ikarovi a věří, že lidé opravdu mohou létat. Když se později doslechne o Abbásově pokusu, rozhodne se to zkusit také.

Někdy kolem roku 1000 postaví první dřevěnou kostru křídel, kterou potáhne plátnem. Postupně je vylepšuje a když má pocit, že už je dost vytunil, vyleze na věž kláštera Malnesbury. Odrazí se skutečně letí. Let je hladký, přistání po 200 metrech bohužel tvrdé.

Udělá totiž stejnou chybu jako Abbás. „Zapomněl jsem sobě připevniti ocas,“ konstatuje později. Při pádu si zlomí obě nohy a zůstane do smrti chromý. Přesto je odhodlán pokračovat a vylepšit kluzák tak, aby se dal ovládat, bylo možno s ním přistát.

K dalšímu letu už však nedojde. Zakročí opat kláštera a Eilmerovi jeho pokusy zatrhne.

Létajícího mnicha připomíná vitráž v Malmesbury (Radicalrobbo, CC BY 3.0, commons.wikimedia)
Létajícího mnicha připomíná vitráž v Malmesbury (Radicalrobbo, CC BY 3.0, commons.wikimedia)

Rok 1630: Turecký Ikaros a první mezikontinentální let

Legendární osmanský matematik, inženýr a vynálezce Ahmed Čelebi (1609-1640) se kolem roku 1630 stává prvním člověkem, který zvládne mezikontinentální let. Vyrobí si postroj s křídly, v podstatě primitivní rogalo, a s jeho pomocí si zaletí z Evropy do Asie.

Neletí samozřejmě z Paříže do Tokia. Během letu dokonce neopustil ani hranice jednoho města. Předvede ho totiž v Konstantinopoli alias Istanbulu, kde šířka Bosporského průlivu, oddělujícího asijskou a evropskou část města, měří necelé dva kilometry.

Přesto jde o nevídaný kousek. Celebi na něj dlouho trénuje, neustále křídla vylepšuje a čeká na příhodný vítr. Pak dopraví křídla na vrcholek 67 metrů vysoké věže Galataa, tehdy nejvyššího místa ve městě, odkud se odrazí a opravdu letí.

Zamíří přes průliv do asijské části města, kde přistane na náměstí Dogancilar. Uletí tedy přibližně 3350 m. Přestože je příběh v Turecku populární (je po něm pojmenováno jedno z istambulských letišť), podrobností se příliš nedochová.

Jediné informace zanechá ve svém spise cestovatel Evlija Čelebi (1611–1682).

Od něj také víme, že ač je Ahmed uznávaný vědec, jeho schopnosti sultána Murada IV. (1612–1640) děsí natolik, že ho za výkon odmění pytlem zlaťáků a se slovy „Takové lidi je třeba držet co nejdál,“ ho pošle do exilu v Alžírsku, tedy tak daleko jak jen to tehdy jde.

Památný let Ahmed Čelebiho připomíná pro změnu turecká poštovní známka. (Türkiye Cumhuriyeti Postaları, volné dílo, commons.wikimedia)
Památný let Ahmed Čelebiho připomíná pro změnu turecká poštovní známka. (Türkiye Cumhuriyeti Postaları, volné dílo, commons.wikimedia)

Rok 1633: Konstantinopolský Gagarin a první let raketou

Pokud historické prameny nelžou, pak ještě svéráznější prvenství má na kontě Ahmedův bratr Lagari Hasan Čelebi. Dva roky po jeho letu totiž odstartuje s první raketou. Když se sultánovi narodí dcera Kaya, připraví prý Hasan pro oslavy originální program.

Postaví raketu, která má podobu kovového válce se sedmi křídly a tryskami naplněnými 63 kilogramy střelného prachu. V den oslav vše připraví na mysu Sarayburnu nedaleko paláce Topkapi. „Můj pane! Buď požehnán.

Půjdu si promluvit s Ježíšem!“ ukloní se Muradovi IV, pak nechá zažehnout prach a za ohromného rachotu vylétne do výšky. Po přistání v moři, a poté co doplave ke břehu, prý znopvu zavtipkuje a oznámí sultánovi: „Můj pane!

Ježíš ti posílá své pozdravy!“ Ačkoli zpráva o prvním raketovém letu v historii působí dosti fantasticky a zaznamená ji ve svém díle pouze Evlija Čelebi, není to nemožné. Střelný prach existuje a k ohňostrojům je využíván už několik staletí.

Jediné, co musí Hasan vymyslet, je způsob, jak se bezpečně dostat dolů. Tedy nějaký padák. Stejně jako jeho bratr Ahmed, je sice za svůj kousek zahrnut stříbrem a povýšen, ale pro jistotu také odeslán do vyhnanství.

Foto: commons.wikimedia
Související články
Historie
Mamutí mládě ze zmrzlé Sibiře
Skupina vědců v bílých pláštích opatrně zkoumá výsledky nedávného pokusu. V univerzitní laboratoři v japonském městečku Kindai vládne napětí. Je slyšet dech, hučení počítačů. „Je to tu,“ ozve se nakonec radostný výkřik. „Máme pět živých buněk!“ Není to kdoví jaký zázrak, ale přesto – je to další významný krok k oživení mamutů. Příběh tohohle objevu začíná deset let předtím, […]
Historie
Starobylé město ukryté v prachu času
V prachu syrské pouště, pod nenápadným pahorkem Tell Mardích, se po tisíciletí skrývalo zapomenuté město. Jmenovalo se Ebla – a kdysi bývalo centrem moci, bohatství a mysterií. Jeho počátky sahají hluboko do 4. tisíciletí př. n. l., kdy se však jednalo jen o malou vesnici. Ale pak se něco změnilo. Ebla vyrostla v metropoli s […]
Historie
Slavní, které roztřásl Parkinson: Jan Pavel II
Začne to nenápadně. Třeba tím, že se malíček ruky chvěje a nechce přestat. Po čase se přidají další prsty. Tělo posílá vzkaz. Když ho lékař „přečte“ nahlas, život se rázem mění. Bez ohledu na slávu, bohatsví či moc. Pro jedny svatý muž, pro druhé tvrdý konzervativec, který kryje nelegální kšefty vatikánské banky a pod koberec […]
Historie
Konkláve: Jak se volí papež?
Sixtinská kaple se svým úchvatným stropem s biblickými výjevy přivítá ročně několik milionů návštěvníků. Ale během volby nového papeže se sem nikdo nepovolaný nedostane: je útočištěm pro kolegium kardinálů. Co se odehrává za zavřenými dveřmi, za extrémního utajení a přísných bezpečnostních opatření? Samotný termín konkláve má své kořeny v latinské frázi „clausum cum clave“, což […]
reklama
lifestyle
Ledničky, myčky a trouby: Jak se vařilo a uchovávalo jídlo před sto lety?
Představte si život bez lednice nebo myčky nádobí. Jak naši předkové uchovávali potraviny a myli nádobí? Prozkoumejte fascinující historii spotřebičů, které dnes považujeme za samozřejmost. Lednička byla dvakrát dražší než auto Před vynálezem ledničky se lidé snažili uchovávat potraviny déle čerstvé pomocí komor a sklepení naplněných ledem. V domácnostech šlo o dřevěné skříňky opláštěné kovem, […]
Chytré technologie pro domácnost, vztahy i dobrodružství
Chcete se učit jazyky zábavně, nebo si pořídit kameru, která přežije i extrémní podmínky? A co takhle aplikace, která pomůže udržet váš vztah v kondici? Představujeme inovativní produkty, které změní váš každodenní život. VZDĚLÁVÁNÍ Jazyky hravě a jednoduše! Učte se anglicky nebo německy hravě. Po velkém úspěchu vzdělávacích pexes španělsky, francouzsky a italsky hravě přichází […]
Revoluce v outdoorovém grilování a relaxačních technikách
Chystáte se na piknik do přírody a nechcete tahat těžký gril? Nebo hledáte dokonalou oční masku, která uleví od stresu? Přinášíme vám přehled chytrých vychytávek, které usnadní pobyt v přírodě i domácí relaxaci. CAMPING Tenhle gril se dá po použití hodit do křoví. Rozloží se. Jednorázový ekologický grill Casus Grill od stejnojmenné značky se hodí na krátké […]
Nový cirkus: Jak se tradiční šapitó proměnilo v moderní umění
Zatímco klasické cirkusy bojují s kritikou kvůli zvířatům, nový cirkus vsadil na lidskou akrobacii, divadlo a příběhy. Jak vypadá cirkus 21. století a proč si získává celý svět? Stany a sloni Cirkusová představení se lidem trefila do noty: za pár let stála aréna v každém větším evropském městě a cirkus se dostal i do Spojených […]
reklama
záhady a tajemství
Záhadný objekt v Baltském moři: UFO, nacistická relikvie, nebo jen hříčka přírody?
V hlubinách Baltského moře se ukrývá podivný kruhový útvar, který od svého objevu v roce 2011 rozděluje vědce i nadšence záhad. Připomíná vesmírnou loď z filmů, ale co je zač doopravdy? Skrývá se v něm tajemství mimozemské civilizace, nebo jde jen o neobvyklý geologický jev? Mezinárodní firma Ocean X patří dlouhodobě mezi nejznámější a nejlépe […]
Původ lidské řeči: Tajemství, které stále hledá odpovědi
Představte si dobu, kdy naši předkové teprve začínali komunikovat. Možná vše začalo jednoduchým poukázáním na zralé ovoce. Postupně se pak z těchto prvotních pokusů o dorozumění vyvinulo něco mnohem systematičtějšího. Jak se stalo, že jsme z pouhých zvuků a gest vyvinuli něco tak složitého, jako je lidská řeč? Na začátku možná lidé používali gesta a […]
Nan Madol: Tajemné město na umělých ostrovech, které vědci nedokážou vysvětlit
V hlubinách Tichého oceánu, nedaleko ostrova Pohnpei, se ukrývá jeden z nejzáhadnějších archeologických pokladů světa – ruiny města Nan Madol. Postavené na umělých ostrůvcích z obřích čedičových kvádrů, toto místo odolává jednoznačnému vysvětlení. Kdo ho skutečně postavil a jak to dokázali? Odpovědi možná leží v zapomenuté historii dávné civilizace. Moře a oceány jsou pro nás […]
Zemřel Ježíš na kříži? Anebo vstal z mrtvých?
Křesťané věří, že v době, kterou dnes slavíme jako Boží hod velikonoční, vstal Ježíš z mrtvých – a to k nesmrtelnosti. Jak se na to dívá věda? Ta zmrtvýchvstání neuznává. Ježíš umírá na kříži zhruba za tři až šest hodin po přibití. V případě klasického ukřižování hlavou vzhůru je to neobvykle brzy – lidé umírají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz