Mužský pohlavní úd či ženské pohlavní orgány. V mnoha kulturách se zakrývají a jsou předmětem studu, jinde je jenom hrdě zobrazují, a to i mnohonásobně zvětšené. Proč? A co na to vědci?
Ojev jeskynních maleb včetně těch se sexuální tematikou ohlásili v roce 2017 španělští archeologové. V severošpanělském městečku Errenteria, vzdáleném přibližně 200 kilometrů od slavné Altamiry, se v jeskyni nacházejí paleolitické malby a rytiny.
Obrazy na stěnách dávní předkové vytvořili dosud neznámou technikou a vědci jejich stáří odhadují na 14 000 let. Dominuje zde 15 kreseb zvířat, především bizonů, jelenů a koní. Kromě toho však badatelé odhalili i dvě kresby ženských pohlavních orgánů.
Jedna z nich je zhruba metr vysoká! Podle vědců už tehdy lidé dokázali ztělesnit jejich důležitost v plození potomků.
Postavy ve tvaru falu
Stopy dávného osídlení hned ze dvou období, neolitu (10.–9. tisíciletí př. n. l.) a rané doby měděné (7.–5. tisíciletí př. n. l.), objevili v roce 2013 archeologové u Ahihudu v Západní Galileji v Izraeli.
„Našli jsme velké množství pazourků a obsidiánových šipek, leštěné miniaturní kamenné sekery, nože a ostatní kamenné nástroje,“ informovali tehdy vedoucí výkopů Jicchak Paz a Yaakov Vardi.
Objevili i záhadné kamenné artefakty znázorňující postavy ve tvaru falu a objekty se schematickými lepty ženských pohlavních orgánů. Izraelský památkový úřad je označuje jako kultovní sexuální symboly, které reprezentovaly plodnost země.
Pryč se zlými duchy
Dva penisy vyryté na 2000 let starém kameni mohou vrhnout světlo na založení severoitalského města Aosta, úzce spojeného s římským císařem Augustem (63 př. n. l. – 14 n. l.). „Nově objevené kameny vypovídají o spojení Aosty s římským císařem.
Odhalují město, postavené Augustem během zimního slunovratu,“ říká v roce 2013 Giulio Magli, profesor archeoastronomie na Polytechnické univerzitě v italském Miláně.
Kámen, objevený v blátě, má na jedné straně falus a nad ním rýč a další poškozené reliéfy, na druhé straně potom opět falus a nad ním pro změnu pluh. Rýč a pluh značí obvod nového města, falické symboly ochranu před zlými duchy.
Na falické symboly ale můžeme narazit například v Africe, konkrétně třeba v ruinách Velkého Zimbabwe. Kónická věž, která postrádá dveře i okna má podle teorií některých historiků zpodobňovat mužský penis.