Domů     Neuvěřitelné schopnosti koček: Vidí nám až do hlavy?
Neuvěřitelné schopnosti koček: Vidí nám až do hlavy?
13.7.2023

Některá zvířata jsou nezajímavá a obyčejná, jiná se však podobají supermanům či čarodějům s nadpřirozenou mocí. A nemusíme nikam do exotických krajů – takového kouzelného tvora má mnoho z nás doma!

Váháte, jestli si pořídit kočku, nebo psa? I když psi jsou učenlivější, souboj v inteligenci jednoznačně vyhrávají kočky!

Řada vědeckých studií již dokázala, že kočky mají lepší dlouhodobou i krátkodobou paměť, dokonalejší poznávací schopnosti a v mozku asi dvakrát více nervových buněk.

Při jednom výzkumu se dokonce se ukáže, že jejich mozek je svou anatomií z 90 % stejný jako lidský! Že by nám tedy kočky nerozuměly, se vůbec nemusíme bát…

Blížící se zemětřesení dokážou kočky předpovědět 15 minut před lidmi! Angelo_Giordano / Pixabay.
Blížící se zemětřesení dokážou kočky předpovědět 15 minut před lidmi! Angelo_Giordano / Pixabay.

Ovládá telepatii

Proč na vás ta kočka tak zírá? Snaží se vám přečíst myšlenky! A podaří se jí to? Nejen letité zkušenosti kočičích majitelů, ale třeba i studie zoologů z Bruselu dokazuje, že rozhodně ano!

Během nevšedního experimentu vědci myslí na rozličné tvary, barvy, činnosti či směry pohybu, přičemž kočkám jsou při tom měřeny různé tělesné funkce. A v 87 % případů opravdu nejsou v klidu!

Když například člověk pomyslí na to, že odejde směrem doleva, kočka otočí zrak stejným směrem a je připravena ho následovat. Když osoba naopak myslí na to, že se teď natáhne či půjde spát, tělo šelmy se zcela uvolní a relaxuje také!

Skutečně mají kočky nadpřirozené schopnosti? Mnozí to vysvětlují spíš nadměrnou citlivostí, tedy že na nás vnímají naprosto všechno – řeč těla, pohyb očí a barvu hlasu. I zcela nepatrné změny teploty, dané třeba nervozitou či napětím.

Majitelé koček dle statistik žijí déle! Foto: Pexels / Pixabay.
Majitelé koček dle statistik žijí déle! Foto: Pexels / Pixabay.

Předpoví zemětřesení!

Spokojená kočka většinu dne buď prospí, anebo si čistí srst. Je ta vaše najednou neklidná a běhá sem tam a tam? Nejlépe utíkejte do krytu, kočka totiž umí předpovědět zemětřesení!

V mnoha případech se již skutečně potvrdilo, že kočky poznají blížící se katastrofu třeba 15 minut před lidmi! Jak? Dost možná díky jemňoučkým polštářkům na tlapkách, které zachytí i zcela nenápadné vibrace země.

Německý vědec Helmut Tributsch zkoumá podivné chování koček před zemětřesením už v roce 1900. A dochází k závěru, že kočky dokážou zachytit proud elektricky nabitých částic, vytvořených tím, jak se o sebe třou litosférické desky.

Nedávný experiment z Japonska zas naznačuje citlivost koček vůči seizmickým P-vlnám. Ty mají totiž ze všech vln největší rychlost, a tak bývají přístroji vždy zachyceny jako první.

Kočky milují krabice, cítí z nich bezpečí. A mají je i jako pozorovatelnu. Foto: Nennieinszweidrei / Pixabay.
Kočky milují krabice, cítí z nich bezpečí. A mají je i jako pozorovatelnu. Foto: Nennieinszweidrei / Pixabay.

Vlastní tajemný lék

Pokud se však nic neděje, v klidu se posaďte a vezměte si kočku na klín. Už slyšíte tu jemnou motorovou pilu – tedy tajemné předení?

Dodnes vědci přesně neví, jakým způsobem vlastně kočky předou. Proč to dělají, už tušíme. Je to nejen vyjádření štěstí a spokojenosti (i když někdy i stresu a strachu), ale především má předení zázračné léčebné účinky!

Přesně jde totiž o zvuk o frekvencích 25 až 45 Hz, který má shodou okolností příznivý vliv na psychiku, zmírňuje bolesti, prospívá srdci a posiluje nervový systém. Taky zvyšuje regeneraci buněk a významně napomáhá hojení růstů kostí!

To vše navíc platí nejen pro kočky samotné, ale i pro vás! Stačí mít svého mazlíčka v těsné blízkosti.

Prodlouží vám život!

Kočka jako naschvál zrovna nepřede, jen vás různě masíruje tlapkou? I takto jste vyhráli!

Koťata takto mačkají svým matkám mléčné žlázy, aby v nich podpořily tvorbu mléka. Ani dospělé kočky s tím nepřestanou, je jim to zkrátka příjemné. Ovšem určitě bude i vám!

Podle vědců taková kočičí náklonnost pomůže člověku uvolnit stres, překonat úzkost či depresi, zmírňuje bolesti hlavy, pomůže překonat nespavost či snížit vysoký krevní tlak.

A patrně díky tomu všemu se pak v různých studiích potvrdí, že majitelé koček žijí déle. Oproti těm, kteří kočku nemají, jim vychází asi o 40 % nižší riziko infarktu, o 30 % pak v případě mrtvice!

Přeskočí vysokou překážku, a dopadnou vždy na všechny čtyři! Foto: rihaij / Pixabay.
Přeskočí vysokou překážku, a dopadnou vždy na všechny čtyři! Foto: rihaij / Pixabay.

Je chvíli pevná, chvíli tekutá

Pokud dáte kočce luxusní měkkou postel s polštáři a obyčejnou kartonovou krabici, co si vybere k ulehnutí?

Samozřejmě krabici! A čím menší, tím lepší. Natěsnané v malém prostoru mají kočky pocit, že jsou v bezpečí. Že na ně nemůže žádný predátor.

Ať už vám kočka vlezla do krabice, do mísy nebo jakékoliv jiné nádoby, všimněte si jednoho detailu – v krabici se rozprostřela do všech krajů a rohů, nádobu zas vyplnila přesně tak, jako byste tam nalili vodu!

Touto vlastností je natolik fascinován Francouz Marc-Antoine Fardin, že na tom postaví (trochu bizarní ) vědeckou studii. Kočka má podle něj dvě skupenství – v nádobě se mění na kapalinu, ve vodě zůstává pevnou látkou.

Téměř nesmrtelný akrobat

Kam zmizely ty pamlsky na lednici? Kdo shodil tu sošku na poličce? Všechno kočka! Ale jak se dostala tak vysoko? Díky silným svalům na nohou a dlouhému balancujícímu ocasu dokáže kočka vyskočit až šestkrát výše, než je délka jejich těla!

A fascinuje nejen skoky nahoru, ale i dolů. I když už skočí nebo spadne z opravdu velké výšky, většinou se jen oklepe a běží dál! Během pádu se totiž dokáže natočit přesně tak, aby dopadla šetrně na všechny čtyři.

Paradoxně je tak pro ni mnohem bezpečnější pád z vyššího patra, při němž má na správné srovnání těla dostatek času.

Když na konci 20. století sledují vědci v New Yorku kočky padající z 2. až 32. patra, 90 % z nich přežije! Ne nadarmo se tedy říká, že má kočka 9 životů…

Foto: úvodní foto: birgl / Pixabay 1 – 4: Pixabay
reklama
Související články
Věda a technika
Slavná busta Nefertiti: Seznam nálezů usvědčil Borchardta z podvodu
Německý archeolog Ludwig Borchardt bere do ruky ušpiněný vápencový předmět. Chvíli přemýšlí. Potom dílko strčí do krabice se štukovými nálezy. V hlavě se mu rodí plán, jak si s ním trochu pohrát. Když se řekne Nefertiti (14. století př. n. l.), každý si vybaví slavnou bustu s vysokým modrým kloboukem znázorňující egyptskou královnu z doby 18. dynastie […]
Věda a technika
Opioidová krize v USA
Spojené státy americké se od 90. let minulého století potýkají s rozsáhlou opioidovou krizí, aktuálně probíhá už její čtvrtá vlna. Podle odborníků souvisí tato krize se strukturou amerického zdravotnického systému, ve kterém je předepisování léků upřednostňováno před dražšími terapiemi.   Profesorka Judith Feinbergová z West Virginia University k tomu podotýká: „Většina pojištění, zvláště pro chudé lidi, nezaplatí v USA […]
Věda a technika
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.     […]
Věda a technika
Zbraň proti depresím se špatnou pověstí
Říká se jim něžně houbičky a někteří lidé je vyhledávají kvůli jejich halucinogenním účinkům. Nové výzkumy ovšem ukazují, že lysohlávky v sobě skrývají zajímavé možnosti týkající se léčby duševních problémů. Ne všechny lysohlávky patří mezi halucinogenní houby, ale ty, které ano, obsahují ve velké míře dvě látky: psilocin a také psilocybin. Psilocybin je jedním z […]
reklama
historie
Pomohlo Čingischánovi v budování ohromné říše počasí?
Čingischánova armáda dobývá nová území. Dostává se do Gruzie, Ruska a na Krym a jeho říše se tak rozkládá od Černého moře až k Tichému oceánu. Osudným se obávanému Mongolovi nakonec v roce 1227 stává pád z koně v průběhu tažení proti severočínské dynastii Ťin. Poté umírá. Jak vlastně dokázal mongolský vládce Čingischán (1162–1227) vybudovat tak obrovskou říši? Bylo […]
Horor za bílého dne: Jatka přeživších z lodi Batavia
Je to skalisko, nebo jde jen o odlesky měsíce na vlnách moře? Zatímco muž ve vraním hnízdě pod vrcholkem hlavního stěžně vidí nebezpečí, kapitán se přikloní k druhé variantě. Téměř 57metrovou plachetnicí Batavia otřese náraz. Poklady naložené v podpalubí nervózně zacinkají. Ani hlavní aktéři v tu chvíli netuší, v jaké hrůzy se zvrhnou následující dva […]
Mongolský vládce miloval ženy a syrové maso
Válečná vítězství si mongolský vládce užívá plnými doušky.  „Shromážděte všechny ženy z města,“ nařídí vždy po úspěšném tažení svého vojska. Mezi nimi si pak vybírá ty nejhezčí, které mu mají být po vůli. Čingischánovi nestačí, že má kromě Burtaj ještě tři další oficiální manželky. Milenky si Čingischán (1162–1227) volí především z žen a dcer vysoce postavených mužů, […]
Jak Marie Terezie pomáhala svobodným matkám?
Za porod nemanželského dítěte čeká ženy v habsburské monarchii během první poloviny 18. století smrt. Ještě v roce 1743 se mohou podle platného zákona dočkat stětí hlavy. Ovšem Marie Terezie tuto praxi změní. Ačkoliv je Marie Terezie (1717–1780) velmi silně věřící katolička a katolíci považují početí a porod nemanželského dítěte za hřích, panovnice chápe, že […]
věda a technika
Nevím, proč to dělám! Nejpodivnější reflexy lidského těla
Někdy je naše tělo zkrátka rychlejší než my. Nečeká, než nám něco docvakne v hlavě, a na jistý vnější podnět hned reaguje samo. Proč to nejde zastavit? Je to reflex! Pokus, při kterém lékař pacienta klepne kladívkem pod kolenem, tomu se stáhne stehenní sval a vykopne nohu vpřed, všichni známe. Zajímavých reflexů však naše tělo […]
Všemocná Wi-Fi: Může škodit našemu zdraví?
V řeči čísel dokáže nejrychlejší bezdrátový internet přenést za jedinou sekundu obsah 220 milionů disket, chcete-li 457 tisíc cédéček. Pokud bychom měli ujít nejdelší vzdálenost, kam až Wi-Fi dosáhne, museli bychom se trmácet téměř tři dny. Doma je doma, a hlavně doma je tam, kde se automaticky připojíme na Wi-Fi. Přitom nechybělo málo a mohli […]
Kde leží biblická Sodoma? Americký archeolog má tip
„Začal jsem číst text v knize Genesis 13-19 a uvědomil jsem si, že se tradiční místo neshoduje s geografickým profilem popsaným v textu,“ vysvětluje Steven Collins, ředitel Archeologické školy Veritas International University v kalifornské Santa Anně, okamžik, kdy začal v roce 1996 pátrat po skutečném umístění biblické Sodomy. V roce 2013 dospěl k názoru, že jde o město Tall el-Hammam […]
Co prozradily geny: Pelištejci se smísili s Izraelity
Války Izraelitů s Filištíny, tedy Pelištejci tvoří jednu z nejznámějších pasáží Starého zákona, především boje židovského krále Davida (vláda 1013–973 př. n. l.) s Pelištejcem Goliášem. Jsou odvěkými nepřáteli Izraelců. Bible se jim věnuje hned několikrát: líčí je jako nekulturní kruťase a původ zmiňuje jednou, když měli být vyhnání z Kaftoru na Krétě. Je to pravda? Odpověď hledali […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
panidomu.cz
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
Také jste si všimli, že stále více lidí nosí na zápěstí chytré hodinky nebo fitness náramek? Pokud byste se i vy rádi nechali pohltit tímto trendem, ale nevíte, k čemu jsou taková zařízení dobrá a jak vybírat, jste na správné adrese. S obojím vám totiž poradíme. Jak vybrat chytré zařízení na zápěstí? Při výběru chytrého zařízení na
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
enigmaplus.cz
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
Italský Terst je považován za jedno z hlavních evropských měst okultismu. Vděčí za to dlouhé zednářské tradici i spiritualitě, která je pečlivě ukrytá za fasádou oficiální historie. Řada míst v Terstu
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
21stoleti.cz
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopr
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Duch psa běhal domem
skutecnepribehy.cz
Duch psa běhal domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila
Oceán na Europě obsahuje uhlík
21stoleti.cz
Oceán na Europě obsahuje uhlík
Jupiterův měsíc Europa přitahuje zájem odborné veřejnosti jako magnet. Důvod je jasný. Měření ukázala, že pod ledovým povrchem se ukrývá oceán tekuté a teplé vody. A mnozí vědci nevylučují, že v této
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
nasehvezdy.cz
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
Populární Marek Taclík (50) si snad už oddychne. Pokud soud vydá konečné rozhodnutí, zavře za jeho dluhy dveře. V roce 2018 vyhlásil osobní bankrot poté, co měl nepravidelné příjmy a nebyl schopen
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Zřícenina Lichnice: Obchází tu duch krvavé Milady?
enigmaplus.cz
Zřícenina Lichnice: Obchází tu duch krvavé Milady?
Vyrazit za středověkou atmosférou je v České republice poměrně snadné. Není však moc hradů a jejich zřícenin, které by člověka vtáhly do minulosti takovým způsobem, jako to umí východočeská Lichnice.
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je