Domů     Sekta vs. USA: Kontroverzní ranč nedaleko Waco končí v plamenech
Sekta vs. USA: Kontroverzní ranč nedaleko Waco končí v plamenech

Jen pár minut před šestou zvoní telefon. „Budou proti vám použity obrněné vozy,“ slyší obrýlený dlouhovlasý podivín. Nevěří vlastním uším, vždyť je na svém pozemku a může si tu dělat, co jen chce. Z myšlenek ho vytrhne lomoz z venku. Zásah budící vášně právě začíná a na jeho konci bude více jak 80 mrtvých!

Jen pár kilometrů od texaského městečka Waco, které mimochodem v roce 1885 proslaví lékárník Charles Alderton (1857–1941) svou zázračnou limonádou Dr. Pepper, najdeme rozlehlý pozemek, jemuž vévodí majestátní ranč.

Snad všichni v okolí ví, že patří davidiánům, sektě s podivným vůdcem.

Kariéra přes postel

Hnutí datujeme do 30. let 20. století, kdy se odštěpí od Adventistů sedmého dne. Davidiáni jsou více konzervativní a radikální. Sekta osloví i jistého Vernona Howella (1959–1993), který se k nim roku 1981 přidává.

Celkem rychle stoupá hierarchií, důvodem je intimní sblížení se šéfkou Lois Rodenovou (1916–1986). Jenže postelové prospěchářství se nelíbí jejímu synovi Gregovi. Když Rodenová zemře, Howell musí z domu, ten se ale nechce jen tak vzdát.

Jednotná není ani samotná sekta, vznikají dvě frakce. Podivuhodné soupeření nabírá morbidně-komické rozměry. Roden například nechá vytáhnout mrtvolu jedné členky a chce, aby ji Howell oživil a dokázal, že je vyvolený.

Napjatá atmosféra neblaze působí právě na nervy Grega Rodena, po jedné potyčce dokonce vezme jednoho ze svých přátel sekerou po hlavě, a tak ranč vymění za psychiatrickou léčebnu.

Než celou usedlost zachvátí požár… (Federal Bureau of Investigation / commons.wikimedia.org / Volné dílo)
Než celou usedlost zachvátí požár… (Federal Bureau of Investigation / commons.wikimedia.org / Volné dílo)

Káže vodu…

Uprázdněného trůnu se ujímá Howell, jenž si nechá změnit jméno na Davida Koreshe. Není to náhoda, inspiruje se v Bibli. David jako hrdina, který porazí Goliáše. Příjmení zase přebírá po Kýrovi Velikém, jenž je považován za mesiáše a osvoboditelé Židů.

Novopečený prorok věří, že odstartuje apokalypsu. A aby byl připraven začne střádat všemožné zbraně. Zároveň členům sekty naordinuje tvrdý řád, alkohol i sex jsou zapovězeny. Sám Koresh si ale notně užívá obojího.

Čím dál víc militarizující se sekta končí v hledáčku několika novinářů. Ti upozorní na zvláštní poměry, Koresh má údajně styk s dívkami mladší 15 let. Také provádí speciální úpravy samopalů, ty jsou ale ve Státech zakázané.

Začátkem roku 1993 se tak o ranč začne zajímat Úřad pro alkohol, tabák a střelné zbraně (ATF). Agenti vyslechnou několik svědků ze sousedství, podaří se jim dokonce skrze jednoho ze svých lidí infiltrovat do sekty.

Záhy získávají povolení k prohlídce rozlehlého pozemku. Koresh kategoricky nesouhlasí. Moc dobře ví, že jeho arzenál by mu vynesl pár let v chládku.

Nad rozlehlý ranč začnou v době útoku stoupat plameny. (FBI / commons.wikimedia.org / Volné dílo)
Nad rozlehlý ranč začnou v době útoku stoupat plameny. (FBI / commons.wikimedia.org / Volné dílo)

Volání na tísňovou linku

Jenže ATF chce dovnitř stůj, co stůj. V ranních hodinách 28. února 1993 přijíždí k ranči první vozy. Ale operace Showtime skončí fiaskem. O akci se agenti svěří člověku, který ji ještě zatepla vyzvoní Koreshovi. Do toho celé dění pokrývají média.

Ztráta momentu překvapení ale neznamená konec zásahu, naopak. Dopolední vzduch protne svist prvních kulek a na zem padá jeden z agentů. Přestřelka pokračuje a muži v uniformách chtějí vlézt do domu. Televizní diváci mezitím sledují doslova masakr.

Během několika hodin zahynou čtyři členové ATF a pět lidí od davidiánů. Průstřel dokonce utrpí i sám Koresh, zakrvácený bok sice vypadá hrůzostrašně, na životě ho ale neohrozí. Obě strany se dohadují, kdo vraždění odstartoval.

„Haló, někdo na nás začal střílet,“ volají dokonce členové sekty na linku 911. Kvůli úmrtí si případ přebírá FBI, ta areál obklíčí a celé dny a noci ho hlídá. V okolí zaujímají místo odstřelovači, nebe křižují helikoptéry.

Federálové také stavení odstřihnou od elektřiny a vodovodní sítě. Lidé uvnitř jsou tak odkázáni na dešťovku.

Povolení od prezidenta

Do obléhání zakomponují i psychologický teror. Když se začne smrákat, zažehnou reflektory a pustí nahlas hudbu, aby obránci neměli šanci na spánek. Do toho všeho skrze speciální telefon komunikují s Koreshem.

„Bůh mi řekl, že mám setrvat v budově,“ sdělí místnímu šerifovi. Nakonec ho přesvědčí, aby propustil 19 dětí, jejich rodiče ale musí zůstat uvnitř.

Koresh si je zároveň vědom bezvýchodné situace, a tak vše protahuje, aby měl čas dopsat svůj zvrácený manifest. Na opačné straně barikády bojují o moc dva proudy. Jeden hlasuje pro okamžitý útok, druhá část chce vyjednávat.

FBI má však strach, aby nenastal druhý Jonestown, a tak k zásahu získává souhlas i prezidenta Billa Clintona (*1946). „Jsem druhým příchodem Krista,“ tvrdí Koresh v dalším ze svých telefonátů. Mezitím k ranči doráží dva tanky.

Z Waca nezůstane doslova kámen na kameni. ( Federal Bureau of Investigation / commons.wikimedia.org / Volné dílo)
Z Waca nezůstane doslova kámen na kameni. ( Federal Bureau of Investigation / commons.wikimedia.org / Volné dílo)

Rychle a účinně?

Na kalendáři bychom nalistovali datum 19. dubna 1993 a stavení je obléháno více jak 50 dní. Krátce před šestou ráno jsou obyvatelé domu, jejichž počet se pohybuje kolem devadesátky, varováni.

O deset minut později je všude stříkán slzný plyn, ten vychází i ze speciálně upravených tankových hlavní. Nemotorné vozy rovněž strhávají zdi všech budov, jeden z nich omylem poškodí zásobník s propanem a katastrofa začíná.

Místo zachvátí požár, do toho všeho odstartuje zásah agentů. Dým nad stavením zaktivizuje hasiče, ti ale nejsou na místo vpuštěni. FBI je nechá čekat dobrou půlhodinu. Mezitím desítky lidí umírají v horoucím pekle.

Federálové nedají davidiánům šanci, okna totiž zasypávají kulkami. Během finálního úderu umírá 76 členů sekty, mezi nimi 21 dětí a dvě těhotné ženy. Většina z nich na udušení, vůdce Koreshe ale agenti zastřelí.

Několik členů má štěstí a vyvázne jen se zraněními. Díky tomu, že celou událost znovu vysílá televize, se Amerika rozdělí. Někdo tvrdí, že zásah byl moc drsný, jiní ho schvalují. Úřady místo nechají srovnat se zemí.

V srpnu téhož roku se zároveň rozjíždí soud s 12 přeživšími. Ti jsou obviněni z vraždy federálních agentů a nezákonného držení zbraní. Dlouhý a sledovaný soudní spor skončí vysokými tresty, pět davidiánů odchází od soudu se několikaletými žaláři.

Jako pomstu za nepřiměřený zásah je odpálena budova v Oklahomě. (Preston Chasteen / commons.wikimedia.org / Volné dílo)
Jako pomstu za nepřiměřený zásah je odpálena budova v Oklahomě. (Preston Chasteen / commons.wikimedia.org / Volné dílo)

Krvavý odkaz

Jenže tím brutální historie ranče poblíž Waco nekončí. Ve společností vrcholí odpor vůči federálním úřadům.

Při dvouletém výročí zásahu zaparkuje šestadvacetiletý veterán z Iráku Timothy McWeigh (1968–2001) vůz napěchovaný výbušninami u federální budovy v Oklahoma City. Následně téměř 2,5 tuny třaskavin exploduje.

V troskách přichází o život 168 nevinných lidí, událost je až do 11. září 2001 nejhorším teroristickým útokem v dějinách USA. Samotného McVeigha zatknou de facto náhodou, protože ujíždí z města bez dálniční známky.

„Trest smrti,“ uslyší u soudu, ten je vykonán 11. června 2001, tedy jen tři měsíce před zmiňovanými teroristickými útoky.

Foto: commons.wikimedia Titulka (Federal Bureau of Investigation / commons.wikimedia.org / Volné dílo)
reklama
Související články
Historie
Síla páry: Od Heronovy koule až po lokomotivu
S párou si lidé pohrávali už ve starověku. Řecký matematik Heron Alexandrijský (asi 10–75 n. l.) jako první sestrojil mechanismus, který využíval její sílu. Nazve ho Aeolipile, čili Míč boha větrů Aiola. Funguje na principu, kdy je do koule přiváděna horká pára a tryskami usměrněná vychází ven. Díky působení zákona hybnosti se taková koule roztočí. […]
Historie
Tichý souhlas s hákovým křížem: 3 slavné osobnosti s nacistickým škraloupem
Na stole leží několik popsaných papírů, kousek vedle tužka a kalamář s inkoustem. Luxusně vypadající lampička osvětluje zbytek pokoje a na jednom z konferenčních stolků trůní fotka Henryho Forda. Takovou ozdobu by v Hitlerově pracovně čekal málokdo, i když… Zrůdná ideologie opanuje Německo v roce 1933, kdy se Adolf Hitler (1889-1945) ujímá kancléřského úřadu. Některým […]
Historie
Čistota v minulosti: Ludvík XIV. se myl v pálence
Hygiena v minulosti netvořila vždy samozřejmou součást každodenních rituálů. Některé národy a civilizace si na ni potrpěly už ve starověku, jiné nikoliv. Jak tomu bylo třeba ve středověku? Skvělou ukázkou starověké hygieny je i palác v Knossu. V letech 2000–1200 př. n. l. v něm nechybí důmyslný systém na odvod vody z královniny koupelny a přístavku. V něm stojí zařízení podobné […]
Historie
Bitva u Sedanu: Z francouzské porážky se raduje celá Evropa
Nad pevností Sedan se třepotá bílý prapor. Píše se 1. září 1870 a Francie se právě vzdává německé armádě. Její porážka změní politickou mapu kontinentální Evropy. Od této chvíle už nehraje prim země galského kohouta a do popředí se naopak dere sílící Prusko… S příchodem nového dne, 1. září ve čtyři hodiny ráno, se začíná u […]
reklama
zajímavosti
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
Když je úroda pod střechou, je čas slavit a vzdávat díky. Někde se oslavy podobají našim dožínkám, jinde jsou zvyky naprosto odlišné. Víte, kde nechávají překypět hrnec s rýží, proč krocan dostává milost a kdo bydlí v přístřešcích z listí? Milost pro krůtu Název: Den díkůvzdání Země: USA Jedním z nejznámějších svátků je Den díkůvzdání, […]
Chcete Nobelovku? Tak si ji kupte!
Ohromující objev, fenomenální literární dílo, průkopnická práce na poli míru či lékařství. To nejsou zrovna snadné podmínky pro získání Nobelovy ceny. Naštěstí existuje alternativa i pro ty, kdo se s nimi nechtějí namáhat. Stačí pár přebytečných milionů a prestižní zlatá medaile s portrétem Alfreda Nobela je vaše. Švédský vědec a průmyslník Alfred Nobel (1833–1896) by […]
Černá smrt: Morová rána přinesla nejen chaos, ale také pokrok
Pandemie bubonického moru, které se říká černá smrt, se z jižního Ruska rozšířila do Evropy v roce 1346, aby končila v roce 1353 opět v Rusku. Během pandemie černé smrti zemřelo 30 až 40 % populace, dle některých odhadů až 60 % populace, což by znamenalo 50 milionů lidí. Ani „černá smrt“ ale nebyla černobílá.   Morová rána měla […]
Chcete být milionářem? Legendární soutěž stvoří boháče i podvodníky
„Takže chcete béčko? A jste si jistý? Nemůže to být třeba áčko?“ pozvedává Vladimír Čech své husté obočí. „Jsem si jistý. Dejte bé,“ kývne soutěžící naproti němu. Snaha ho zviklat tentokrát moderátorovi nevyšla. Třeba příště. Je to tehdy velká událost, když v roce 2000 do České republiky dorazí soutěž Chcete být milionářem? s hlavní výhrou […]
reklama
historie
Bageta a croissant: Francouzské mňamky, které nejsou francouzské
Pokud byste měli vyjmenovat jídla typická pro Francii, určitě by mezi nimi nechyběla bageta a croissant. Jenže ani jedno jedno z těch dvou není tak úplně francouzské. Bageta Někdy až metr dlouhé pečivo z bílé mouky je symbolem Francie stejně jako třeba Eiffelovka. Prezident Emmanuel Macron (*1977) ji považuje za národní poklad a chce ji […]
Záhadný a nakažlivý Syndrom K zachraňoval Židy před nacisty
Ačkoliv Itálii nezasáhl holokaust tak silně jako jiné evropské země, i zdejší Židé se na konci druhé světové války ocitli v ohrožení života. Aby je zachránili, přišli lékaři z římské nemocnice Fatebenefratelli s geniálním plánem – neexistující nemocí, které se nacisté báli a která lékařům pomohla ukrýt za zdmi nemocničního zařízení až stovky Židů… Situace židovských obyvatel v Itálii, […]
Firmy za 2. světové války: Hugo Boss šije pro Hitlerjungend, Allianz pojistí osvětimský koncentrační tábor
Jejich značka je symbolem kvalitní produkce. Spojuje je nelehká doba 2. světové války. Zatímco někteří jsou nacistům na ruku, jiní se snaží ze všeho elegantně vybruslit. Uniformy pro SS, hnědé košile pro SA nebo stejnokroje pro Hitlerjugend se ve 30. letech minulého století šijí v továrně člena NSDAP, módního návrháře a podnikatele Huga Bosse (1885–1948). Zaměstnává […]
Syfilis: Damoklův meč (nejen) šlechty
Dalo by se říci, že se Amerika Evropanům za jejich činy krutě pomstila. Podle jedné z teorií zavlekla vracející se posádka Kryštofa Kolumba do Evropy smrtící pohlavně přenosnou chorobu – obávaný syfilis. Šíření onemocnění bylo kladeno za vinu vojskům krále Karla VIII. (1470–1498) táhnoucím roku 1494 do Itálie. Tato vojska obsadila Neapol, ale v roce […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadné zmizení ponorky: Byla snad ukradena?!
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení ponorky: Byla snad ukradena?!
V období první světové války se naplnil osud řady lodí, ponorek nevyjímaje. Patřila k nim i SM UB-3 německého císařského námořnictva. Stále se však nepodařilo najít vrak této ponorky. Zmizela bez jedi
Ztratila srdce pro mladého kolegu?
nasehvezdy.cz
Ztratila srdce pro mladého kolegu?
O fantastickém muži po jejím boku mluví herečka Zuzana Vejvodová (43) snad od chvíle, co se rozešla s otcem svého syna Pavlem Nečasem (57). Je však s podivem, že ho nikdy nikdo neviděl! Jejím part
Pověsti a legendy Lysé hory: Bájné vojsko, soudný den i pohádkový poklad
enigmaplus.cz
Pověsti a legendy Lysé hory: Bájné vojsko, soudný den i pohádkový poklad
Lysá hora, královna Moravskoslezských Beskyd, je se svojí nadmořskou výškou 1323 metrů nejvyšším vrcholem právě tohoto pohoří. Již od pradávna je opředena množstvím záhadných legend a pověstí [gal
Proč žije tolik jedovatých zvířat právě v Austrálii?
21stoleti.cz
Proč žije tolik jedovatých zvířat právě v Austrálii?
Na nejmenším kontinentu světa se nachází závratné množství jedovatých tvorů, jako jsou pavouci, hadi, medúzy, chobotnice, mravenci či ptakopyskové. Proč jich tolik hostí právě Austrálie? „Austrálie
Musela jsem mít víc milenců než moje kamarádka
skutecnepribehy.cz
Musela jsem mít víc milenců než moje kamarádka
Začalo to už na střední. Být věrné, to nebylo nic pro nás. Toužily jsme svést každého chlapa, kterého jsme viděly. Jen tak – soupeřily jsme spolu! S Hanou jsme se potkaly na střední škole, sedly jsme si vedle sebe. Měly jsme společnou zálibu. Lovit kluky. Na gymplu jich moc nebylo, ale v blízkosti byla naštěstí průmyslovka. Kluky
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Český výzkum zraku hlubokomořských ryb podpoří evropský grant
21stoleti.cz
Český výzkum zraku hlubokomořských ryb podpoří evropský grant
Evropská rada pro výzkum je první evropskou organizací pro podporu špičkového badatelského výzkumu. O grant ji mohou požádat vědci jakékoliv národnosti s 7 až 12 lety zkušeností. Letos uspěli hned dva
Balanční deska pro rovnováhu
panidomu.cz
Balanční deska pro rovnováhu
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá
4x Moravskoslezský kraj dětem
epochanacestach.cz
4x Moravskoslezský kraj dětem
Moravskoslezský kraj je krajem Beskyd, skvělého jídla a pití, ale nezapomíná se zde samozřejmě ani na dětičky. Kam je zde můžete vzít na parádní rodinný výlet? Malá ZOO V místech, kde kdysi stávala konírna Larischů, se nachází menší zookoutek Karviná-Fryštát (viz úvodní foto). Konkrétně ji naleznete v zámeckém parku Boženy Němcové. Obora se vzácnými dřevinami
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Tak dobré masky jste ještě neměli
iluxus.cz
Tak dobré masky jste ještě neměli
Anela, česká značka přírodní kosmetiky pro náročné zákazníky, uvádí na trh novou řadu pleťových masek pro hloubkovou hydrataci, regeneraci, výživu a zklidnění všech typů pleti. Během pár minut dokáží
Delikátní zážitek u Breitlingu
epochalnisvet.cz
Delikátní zážitek u Breitlingu
Prestižní hodinářská značka Breitling je dalším z lifestylových výrobců, který své portfolio rozšiřuje o gastronomii. Po podniku v Londýně a korejském Soulu nyní otevřela svou první restauraci v souse