Domů     Sekta vs. USA: Kontroverzní ranč nedaleko Waco končí v plamenech
Sekta vs. USA: Kontroverzní ranč nedaleko Waco končí v plamenech

Jen pár minut před šestou zvoní telefon. „Budou proti vám použity obrněné vozy,“ slyší obrýlený dlouhovlasý podivín. Nevěří vlastním uším, vždyť je na svém pozemku a může si tu dělat, co jen chce. Z myšlenek ho vytrhne lomoz z venku. Zásah budící vášně právě začíná a na jeho konci bude více jak 80 mrtvých!

Jen pár kilometrů od texaského městečka Waco, které mimochodem v roce 1885 proslaví lékárník Charles Alderton (1857–1941) svou zázračnou limonádou Dr. Pepper, najdeme rozlehlý pozemek, jemuž vévodí majestátní ranč.

Snad všichni v okolí ví, že patří davidiánům, sektě s podivným vůdcem.

Kariéra přes postel

Hnutí datujeme do 30. let 20. století, kdy se odštěpí od Adventistů sedmého dne. Davidiáni jsou více konzervativní a radikální. Sekta osloví i jistého Vernona Howella (1959–1993), který se k nim roku 1981 přidává.

Celkem rychle stoupá hierarchií, důvodem je intimní sblížení se šéfkou Lois Rodenovou (1916–1986). Jenže postelové prospěchářství se nelíbí jejímu synovi Gregovi. Když Rodenová zemře, Howell musí z domu, ten se ale nechce jen tak vzdát.

Jednotná není ani samotná sekta, vznikají dvě frakce. Podivuhodné soupeření nabírá morbidně-komické rozměry. Roden například nechá vytáhnout mrtvolu jedné členky a chce, aby ji Howell oživil a dokázal, že je vyvolený.

Napjatá atmosféra neblaze působí právě na nervy Grega Rodena, po jedné potyčce dokonce vezme jednoho ze svých přátel sekerou po hlavě, a tak ranč vymění za psychiatrickou léčebnu.

Než celou usedlost zachvátí požár… (Federal Bureau of Investigation / commons.wikimedia.org / Volné dílo)
Než celou usedlost zachvátí požár… (Federal Bureau of Investigation / commons.wikimedia.org / Volné dílo)

Káže vodu…

Uprázdněného trůnu se ujímá Howell, jenž si nechá změnit jméno na Davida Koreshe. Není to náhoda, inspiruje se v Bibli. David jako hrdina, který porazí Goliáše. Příjmení zase přebírá po Kýrovi Velikém, jenž je považován za mesiáše a osvoboditelé Židů.

Novopečený prorok věří, že odstartuje apokalypsu. A aby byl připraven začne střádat všemožné zbraně. Zároveň členům sekty naordinuje tvrdý řád, alkohol i sex jsou zapovězeny. Sám Koresh si ale notně užívá obojího.

Čím dál víc militarizující se sekta končí v hledáčku několika novinářů. Ti upozorní na zvláštní poměry, Koresh má údajně styk s dívkami mladší 15 let. Také provádí speciální úpravy samopalů, ty jsou ale ve Státech zakázané.

Začátkem roku 1993 se tak o ranč začne zajímat Úřad pro alkohol, tabák a střelné zbraně (ATF). Agenti vyslechnou několik svědků ze sousedství, podaří se jim dokonce skrze jednoho ze svých lidí infiltrovat do sekty.

Záhy získávají povolení k prohlídce rozlehlého pozemku. Koresh kategoricky nesouhlasí. Moc dobře ví, že jeho arzenál by mu vynesl pár let v chládku.

Nad rozlehlý ranč začnou v době útoku stoupat plameny. (FBI / commons.wikimedia.org / Volné dílo)
Nad rozlehlý ranč začnou v době útoku stoupat plameny. (FBI / commons.wikimedia.org / Volné dílo)

Volání na tísňovou linku

Jenže ATF chce dovnitř stůj, co stůj. V ranních hodinách 28. února 1993 přijíždí k ranči první vozy. Ale operace Showtime skončí fiaskem. O akci se agenti svěří člověku, který ji ještě zatepla vyzvoní Koreshovi. Do toho celé dění pokrývají média.

Ztráta momentu překvapení ale neznamená konec zásahu, naopak. Dopolední vzduch protne svist prvních kulek a na zem padá jeden z agentů. Přestřelka pokračuje a muži v uniformách chtějí vlézt do domu. Televizní diváci mezitím sledují doslova masakr.

Během několika hodin zahynou čtyři členové ATF a pět lidí od davidiánů. Průstřel dokonce utrpí i sám Koresh, zakrvácený bok sice vypadá hrůzostrašně, na životě ho ale neohrozí. Obě strany se dohadují, kdo vraždění odstartoval.

„Haló, někdo na nás začal střílet,“ volají dokonce členové sekty na linku 911. Kvůli úmrtí si případ přebírá FBI, ta areál obklíčí a celé dny a noci ho hlídá. V okolí zaujímají místo odstřelovači, nebe křižují helikoptéry.

Federálové také stavení odstřihnou od elektřiny a vodovodní sítě. Lidé uvnitř jsou tak odkázáni na dešťovku.

Povolení od prezidenta

Do obléhání zakomponují i psychologický teror. Když se začne smrákat, zažehnou reflektory a pustí nahlas hudbu, aby obránci neměli šanci na spánek. Do toho všeho skrze speciální telefon komunikují s Koreshem.

„Bůh mi řekl, že mám setrvat v budově,“ sdělí místnímu šerifovi. Nakonec ho přesvědčí, aby propustil 19 dětí, jejich rodiče ale musí zůstat uvnitř.

Koresh si je zároveň vědom bezvýchodné situace, a tak vše protahuje, aby měl čas dopsat svůj zvrácený manifest. Na opačné straně barikády bojují o moc dva proudy. Jeden hlasuje pro okamžitý útok, druhá část chce vyjednávat.

FBI má však strach, aby nenastal druhý Jonestown, a tak k zásahu získává souhlas i prezidenta Billa Clintona (*1946). „Jsem druhým příchodem Krista,“ tvrdí Koresh v dalším ze svých telefonátů. Mezitím k ranči doráží dva tanky.

Z Waca nezůstane doslova kámen na kameni. ( Federal Bureau of Investigation / commons.wikimedia.org / Volné dílo)
Z Waca nezůstane doslova kámen na kameni. ( Federal Bureau of Investigation / commons.wikimedia.org / Volné dílo)

Rychle a účinně?

Na kalendáři bychom nalistovali datum 19. dubna 1993 a stavení je obléháno více jak 50 dní. Krátce před šestou ráno jsou obyvatelé domu, jejichž počet se pohybuje kolem devadesátky, varováni.

O deset minut později je všude stříkán slzný plyn, ten vychází i ze speciálně upravených tankových hlavní. Nemotorné vozy rovněž strhávají zdi všech budov, jeden z nich omylem poškodí zásobník s propanem a katastrofa začíná.

Místo zachvátí požár, do toho všeho odstartuje zásah agentů. Dým nad stavením zaktivizuje hasiče, ti ale nejsou na místo vpuštěni. FBI je nechá čekat dobrou půlhodinu. Mezitím desítky lidí umírají v horoucím pekle.

Federálové nedají davidiánům šanci, okna totiž zasypávají kulkami. Během finálního úderu umírá 76 členů sekty, mezi nimi 21 dětí a dvě těhotné ženy. Většina z nich na udušení, vůdce Koreshe ale agenti zastřelí.

Několik členů má štěstí a vyvázne jen se zraněními. Díky tomu, že celou událost znovu vysílá televize, se Amerika rozdělí. Někdo tvrdí, že zásah byl moc drsný, jiní ho schvalují. Úřady místo nechají srovnat se zemí.

V srpnu téhož roku se zároveň rozjíždí soud s 12 přeživšími. Ti jsou obviněni z vraždy federálních agentů a nezákonného držení zbraní. Dlouhý a sledovaný soudní spor skončí vysokými tresty, pět davidiánů odchází od soudu se několikaletými žaláři.

Jako pomstu za nepřiměřený zásah je odpálena budova v Oklahomě. (Preston Chasteen / commons.wikimedia.org / Volné dílo)
Jako pomstu za nepřiměřený zásah je odpálena budova v Oklahomě. (Preston Chasteen / commons.wikimedia.org / Volné dílo)

Krvavý odkaz

Jenže tím brutální historie ranče poblíž Waco nekončí. Ve společností vrcholí odpor vůči federálním úřadům.

Při dvouletém výročí zásahu zaparkuje šestadvacetiletý veterán z Iráku Timothy McWeigh (1968–2001) vůz napěchovaný výbušninami u federální budovy v Oklahoma City. Následně téměř 2,5 tuny třaskavin exploduje.

V troskách přichází o život 168 nevinných lidí, událost je až do 11. září 2001 nejhorším teroristickým útokem v dějinách USA. Samotného McVeigha zatknou de facto náhodou, protože ujíždí z města bez dálniční známky.

„Trest smrti,“ uslyší u soudu, ten je vykonán 11. června 2001, tedy jen tři měsíce před zmiňovanými teroristickými útoky.

Foto: commons.wikimedia Titulka (Federal Bureau of Investigation / commons.wikimedia.org / Volné dílo)
Související články
Historie
Královna Alžběta II. uměla i opravit auto
V 56 letech 6. února 1952 umírá v sídle Sandringham House v Norfolku britský král Jiří VI. (*1895). Jeho starší dcera, budoucí královna Alžběta II., tehdy pobývá v africké Keni, kde zahajuje svoji cestu po zemích Commonwealthu. Zprávu o otcově smrti Alžbětě II. (1926-2022) šetrně oznamuje její manžel, princ Philip (*1921). „Je to obrovská zodpovědnost,“ uvědomuje si tehdy 25letá […]
Historie
Bujel v pravěkých Čechách kanibalismus?
Kolem ohně sedí skupinka pralidí. Nad plameny se opéká maso a jeho vůně, šířící se kolem, brzy podráždí nosy budoucích strávníků. Maso je lidské… Nevšední hostina se chystá na jihu Moravy kolem roku 1000 př. n. l. Muž se zakousne do šťavnaté pečínky z nepřítele. Ohlodává kost a její úlomky hází za sebe do tmy. Připravení […]
Historie
Na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu vypili králové 9800 litrů vína
Karlovi IV. se roku 1335 na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu líbí., Karel I. Robert z Anjou se totiž ukáže jako štědrý hostitel, který oběma delegacím nabízí spousty jídla. „Na obědy českého krále se každodenně daly dva tisíce pět set chlebů a také z královských jídel bohatě,“ líčí uherský dějepisec Ján z Turca (1435–1488/1490). Lucemburkové se svou družinou […]
Historie
V uherském Visegrádu vznikl Česko-polsko-maďarský ekonomický pakt
Během jednání Čechů, Poláků a Maďarů v roce 1335 vladaři nezapomenou ani na ekonomickou spolupráci. „Hlavním výsledkem setkání bylo zřízení nové obchodní cesty, která by obcházela základní vídeňský přístav a získala snadnější přístup na další evropské trhy,“ podtrhuje jejich hospodářské zásluhy současný maďarský autor Györgi Rácz.   Nejvíc smluv uzavřených ve Visegrádu mezi českou stranou […]
reklama
lifestyle
Tři pečené symboly Velikonoc: Mazanec, beránek a jidáše
„Jak pastýř pase své stádo, beránky svou paží shromažďuje, v náruči je nosí, březí ovečky šetrně vede,“ tak vystupuje Bůh ve Starém zákoně. Hebrejská tradice považuje ovci a jehně za symbol člověka jako člena Božího stáda. Nejčastější obětí Bohu se stává právě beránek, přikazuje to ve starozákonních předpisech Mojžíšův zákon. Nový zákon jako beránka označuje ukřižovaného […]
Smrt Diany! Byl řidič pod vlivem alkoholu a antidepresiv?
Princezna lidských srdcí se konečně vymaňuje z nešťastného manželství s princem Charlesem. Novou lásku nachází v egyptském obchodníkovi Dodim Al-Fayedovi. Paparazzi ji ale nepřestávají pronásledovat. V noci z 30. na 31. srpna 1997 se jí snaha o útěk před nimi stává osudnou. Co se tehdy stalo? A opravdu zavinili senzacechtiví fotografové smrt všemi milované lady Di? Je 29. července 1981 […]
Lesk a bída starověké čínské kultury
Starobylá čínská kultura, která obohatila celý svět, měla již za sebou v době, kdy obyvatelé střední Evropy stále ještě žili jako divoši, dlouhou dobu rozvoje. Přesto i zde najdeme až divošské zvyky… „Zlaté lotosy“ Jedním z nich je i tradice čínsky poeticky označovaná jako „zlaté lotosy“. Jedná se o umělé zmenšování ženských nohou. Celý tento […]
Sněhové vločky: Přezdívka generace Z
Jako generace sněhových vloček jsou označováni lidé narození zhruba mezi roky 1995 a 2010. Jedná se o tak zvané zoomers neboli představitele generace Z, případně o pozdní mileniály, tedy generaci Y.   Označení odkazuje na jejich přesvědčení o vlastní jedinečnosti, protože žádné dvě sněhové vločky nejsou stejné, stejně jako na jejich přílišnou křehkost, zvýšenou citlivost […]
reklama
věda a technika
Fascinující lidský mozek
S ohledem na fungování lidského mozku platilo dlouho paradigma, že v dospělosti pracuje už jen s vybudovanými neurálními cestami a netvoří si nové. Až na začátku 21. století se prokázalo, že se mozek vyvíjí i v dospělosti.   Neuroplasticita či plasticita mozku je termín, který označuje vývoj změn v mozku v průběhu života jedince. Neuroplastické […]
Okřídlený zabiják B-2: Stroj připomínající můru unikne i radarům!
V klidu vstoupí do afghánského vzdušného prostoru, sestoupí na požadovanou výšku, zamíří cíl a bomby už padají na potemnělou krajinu. O několik tisíc metrů níže si nepřátelští vojáci libují, jaký mají klídek. Na radaru totiž nic nevidí. Stačí, aby se objevily a lidé se okamžitě mají na pozoru. Americká armáda to moc dobře ví, a tak […]
Fascinují Pennsylvania Station: Když orli odlétají…
Kdykoliv míří po kolejích do nebo z New Yorku hlava Spojených států amerických nebo jiní důležití tuzemští i zahraniční státníci, odjíždí z 11. nebo 12. koleje. Rozhodně nejde o konec nádraží, cestující tu mohou nastoupit do vlaků na celkem 21 kolejích obsluhovaných 11 nástupišti. A že je tu pořádně živo – kapacita tohoto nádraží je […]
Anestezie: Bolest dostala utrum díky večírku
Bez anestezie byly dějiny chirurgie spíše dějinami bolesti. I když od starověku se prověřovaly nejrůznější způsoby, jak během operací docílit znecitlivění, nejběžnější praxí zůstávalo řezání do člověka při jeho plném vědomí. Bolest dostala utrum až díky večírku.   V 19. století se mnohé večírky neobešly bez nehořlavého plynu s nevýraznou vůní a nasládlou chutí. Zábava s oxidem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
epochalnisvet.cz
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!  
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
enigmaplus.cz
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
V některých významných muzeích se nacházejí artefakty, které do našeho světa údajně přitahují cizí síly. V jiných se zase objevují přízraky lidí, kteří byli kdysi na těchto místech umučeni k smrti. Mn
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
epochanacestach.cz
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet