Domů     Jak skončilo nejgigantičtější loďstvo středověku?
Jak skončilo nejgigantičtější loďstvo středověku?
8.9.2022

Na přelomu 14. a 15. století má Čína disponovat loďstvem, jaké svět neviděl. Na palubu jednoho korábu se mají vejít stovky námořníků, respekt vzbuzují jeho úctyhodné rozměry. Proč ale Číňané s takovou silou neovládli moře a oceány? Kam se plavidla poděla? Mnozí badatelé se dokonce domnívají, že existovat ani nemohla.

Ještě koncem 13. století je obrovská říše středu ovládána Mongoly, už tehdy ale Čína vyniká systematickým budováním silného loďstva a patřičně to dává najevo při mongolské invazi do hrdého Japonska.

Obrovská flotila ale i díky „božímu větru“, kamikadze, zcela selže. Číňané se ale nevzdávají a pouštějí se do stavby gigantických lodí, které opanují nejen vody pobřežní Číny…

Muslim do námořnictva

To už se nacházíme ve 14. století v době panování slavné dynastie Ming. Zajímat nás bude jistý Čeng Che (1371–1433), jež se díky svým rodičům modlí k Alláhovi, což v tehdejší Číně budí mnohá podezření.

Přesto mu právě netypická víra otevře dveře k největšímu dobrodružství jeho života, tedy k velení proslulého „Zlatého loďstva“. Evropocentrické vnímání naší civilizace zavinilo, že se o jeho velkolepé cestě dozvídáme více informací až v současnosti.

Admirál Čeng Che FOTO: jonjanergo / Creative Commons / CC BY 2.0
Admirál Čeng Che FOTO: jonjanergo / Creative Commons / CC BY 2.0

Záznamy mluví jasně

Jeden z nejspolehlivějších historických pramenů staré Číny, Ming Shilu, jež popisuje jednotlivé etapy vlády dynastie Ming, hovoří o četném budování úctyhodně velkých plavidel v čínské říši.

Spis obsahuje 24 zmínek o jejich konstrukci mezi lety 1403 a 1419, tedy z počátku 15. století. Zmínka ze 4. září 1403 hovoří o „objednávce 200 dopravních lodí“ ze strany metropole Nankingu.

V roce 1407 se můžeme dočíst o „objednávce 249 plavidel pro vyslanectví do četných zemí Západního oceánu“.  Lze se domnívat, že šlo o čínský výraz pro vody dnešního Indického oceánu.

Záznamy z roku 1408 už hovoří konkrétně o „zlatých lodích“, které by měly převážet drahé kamení a vzácné zboží.

Evropané jako slabá konkurence

Další čínské zdroje hovoří o tom, že jedna taková zlatá loď dokáže přepravit až 300 námořníků (dle některých propočtů ale dokonce i pětkrát více)! Disponovat má také rozsáhlými prostory pro obchodníky a rozměrnými kajutami.

I díky tomu se po roce 1400 Čína chlubí největší námořní flotilou světa, čítající údajně až 3500 lodí, což je vskutku ohromné číslo i ve srovnání s dnešními flotilami největších velmocí planety.

Největší lodě čínské flotily měly dosahovat délky až 140 metrů, a byly tak i pětkrát větší než běžné evropské lodě téže doby. Otázka je nabíledni: Skutečně na přelomu 14. a 15. století brázdily vody tak kolosální koráby?

Tak velká být nemohla!

Vědecká obec je totiž k existenci tak velkých plavidel poměrně skeptická. Badatelé se domnívají, že jejich funkčnost je z technického hlediska minimálně pochybná, a tipují, že lodě mohly být dlouhé maximálně 63 metrů a široké jen asi 8 metrů.

Pokud by prý snad měly být větší, mělo jít o pouhou ukázku imperiální moci čínského císaře na řece Jang-c´-ťiang. O přílišné velikosti lodí má pochybnosti také profesor dějin na Šanghajské univerzitě Xin Yuan´ou.

Pokud by byly údaje z čínských historických pramenů pravdivé, největší koráby by vážily až 20 000 tun. S použitím moderní technologie lze přitom ze dřeva vyrobit loď o maximální hmotnosti 10 000 tun. Až moderní lodě ze železa prý mohly překročit takovou váhu.

Pokud by navíc loď byla dlouhá 140 metrů, musela by disponovat až stometrovými stožáry! Důkazy o tom, že by tak velké stožáry Číňané uměli vyrobit, přitom chybí. Devítistěžňové koráby by prý nezvládly silný vítr a ony dlouhé stožáry by se zlomily.

Čengovo loďstvo zobrazuje čínský dřevotisk ze 17. století. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Čengovo loďstvo zobrazuje čínský dřevotisk ze 17. století. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Kormidlo jako důkaz

Ve prospěch existence gigantických korábů hovoří nález z roku 1962. V suchých docích loděnice v Nankingu je objevena kormidlová tyč, označující kormidlo o ploše až 452 čtverečních stop. Takové rozměry by přitom mohly odpovídat lodi o délce až 160 metrů!

Příznivci této teorie ale počítají pouze s úvahou, že délka lodi se odvozuje od rozměru kormidelní tyče, což mnozí další badatelé zpochybňují. Zásadní by pro potvrzení existence plavidel byl jejich nález, třeba i na dně moře.

Žádný takový ale k dispozici nemáme. Jak je to možné? Vrátit se musíme do doby zmíněného Čeng chea.

Kariéra strmě stoupá

Čeng Che je navíc také eunuch, jenž získá vzdělání na pekingském dvoře. V rámci občanské války se vzdělaný Čeng dává na správnou stranu a vyznamená se také jako zdatný vojenský velitel.

V roce 1402 se proto vyšvihne do pozice vrchního stavitele v Nankingu a v císařských mauzoleích, odpovědnost nese také za dodávky stavebního materiálu pro potřeby císařského dvora. Krátce nato už řídí budování loďstva, zamýšleného pro boj s japonskými piráty. Následuje jmenování do funkce admirála loďstva.

Občas i zaútočí

Zlatý věk čínského námořnictva rychle začíná, ale překvapivě stejně tak rychle končí. Avšak nepředbíhejme. Od roku 1405 je Čeng vysílán na pravidelné zámořské mise. Má šířit slávu mingské moci.

V rámci sedmi velkých výprav navštíví přes 56 zemí a metropolí tehdejšího světa. Křížem krážem prozkoumá Indický oceán a dostane se ke břehům východní Afriky dávno před Evropany. Vědět o sobě dá také na severu v Arábii.

Plavby, ačkoli jejich hlavní náplní jsou diplomatický úkoly, nejsou vždy mírumilovné. V roce 1411 se Čeng vydá na Cejlon se 3000 muži, aby získal vzácné buddhistické relikvie. Mise se zdaří. K úspěšnému vojenskému zásahu dochází také na ostrově Sumatra.

Největším čínským plavidlům se přezdívalo lodě pokladů a svou velikostí převyšovala evropskou konkurenci. FOTO: Mike Peel / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Největším čínským plavidlům se přezdívalo lodě pokladů a svou velikostí převyšovala evropskou konkurenci. FOTO: Mike Peel / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Inspirace pro román

Jako muslimský věřící si Čeng nejvíce užívá výpravy směřované na Blízký východ, jedné z posledních, která se uskuteční v roce 1434, se už ale neúčastní. Výprava se přitom dostane do Mekky a opět i na Sumatru a Jávu.

Ačkoli nemáme hmatatelné důkazy o velikosti korábů, které se výprav účastnily, máme alespoň písemné důkazy v podobě zápisků z cest Čengových kolegů.

Na motivy Čengových cest vznikne dokonce román Plavby Čeng Chea do Západního oceánu, ve kterém je ale výprava eunucha značně zidealizovaná a nabývá na fantastičnosti. Někteří současní autoři se dokonce domnívají, že koráby doputovaly až do Ameriky.

Pod rouškou tajemství

Záhadu můžeme vidět v okolnostech admirálovy smrti. Není totiž jasné, zda zemřel při své poslední, sedmé výpravě v roce 1433, nebo zda umírá v poklidu v roce 1435. Dodnes také není jasné, kde přesně je pohřben.

Největším tajemstvím je ale obestřen zlom, který v Číně nastává okolo roku 1470. Záznamy o výpravách Čenga jsou nenávratně spáleny. V roce 1525 jsou pak všechny gigantické koráby zničeny. Nikdo neví, proč se tak stalo.

Mezi možná vysvětlení patří třeba to o finanční nákladnosti udržování loďstva nebo to o potřebě účinnější pozemské obrany před Mongoly.

Významný ekonom Angus Deaton (*1945) pak přichází s teorií, že vládnoucí elita se natolik bála vzestupu vrstvy obchodníků, jimž se hromadil majetek raketovým tempem, že lodě radši přikázala spálit.

Konec velmoci

Ať jsou důvody zániku loďstva a stopky rozmáhajícímu se zahraničnímu obchodu jakékoli, Čína si tím podepisuje ortel. Evropa ji předbíhá a na pomyslný vrchol se dostává i s pomocí průmyslové revoluce.

Z východní velmoci se stává druhořadá mocnost, která svou velikost získává zpět až o několik staletí později.

Foto: Kosov Vladimir / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, jonjanergo / Creative Commons / CC BY 2.0, Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo, Mike Peel / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Související články
Věda a technika
Sladký zabiják: Přidaný cukr zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění
Sladká chuť kdysi našim předkům signalizovala, že daná potravina je zdrojem rychle využitelné energie, kterou potřebovali při dlouhých pochodech, namáhavé práci, útěku či při boji. Ovšem s dnešním pohodlnějším způsobem života a dostupností sladkostí prakticky na každém kroku se z cukru stal nepřítel číslo jedna, mimo jiné ohrožuje i naše srdce! Cukry rozlišujeme na v […]
Věda a technika
Kaki: Božské ovoce, které zpomaluje stárnutí a skvěle chutná
Botanický název tohoto druhu (Diospyros) znamená „Diovo ovoce“. Plody se sklízejí ještě nezralé, aby přežily dlouhý transport, a při našem nákupu by neměly být otlačené. Subtropický původ Toto ovoce pochází z jihovýchodní Asie. Dnes je rozšířené v subtropech téměř celého světa, od Asie po Ameriku. Roste rovněž kupříkladu i v jižní části Ukrajiny. Před rokem […]
Věda a technika
Klíč k úspěšnému oplodnění? Důkladná znalost vajíček
Dosud bylo pochopení jejich detailní struktury a fungování opomíjeno. To se teď mění. Kliniky asistované reprodukce se v poslední době zaměřují na pochopení vnitřní struktury ženského vajíčka. To, jak vajíčko (oocyt) vypadá zevnitř, podobně jako jeho genetika významně ovlivňují úspěšnost léčby neplodnosti. Lidská vajíčka stále ještě nebyla dostatečně prozkoumána. Nejvíc zmapovaný je problém nerovnoměrného rozložení chromozomů, […]
Věda a technika
Mýty opředená ornitoptéra: Slepá ulička letectví?
Místní si ťukají na čelo, co si ten podivín od Krausů zase vymyslel. „Prý kvůli tomu musel probořit kus zdi,“ šeptá jedna ze sousedek. V podomácku vyrobeném stroji se speciálními křídly urazí jen několik metrů, poté tvrdě přistává na zem. Krkolomně znějící slovo má svůj původ v řečtině, jde o složeninu výrazů pták a křídlo. Ornitoptéry totiž […]
reklama
záhady a tajemství
Meluzína, co nám fouká do komína…
Meluzína je známá postava z evropských lidových pověstí, často zobrazovaná jako mořská panna, někdy s dvojitým ocasem či také jako tvor s hadím tělem od pasu dolů nebo dokonce rovněž jako drak. Všichni jsme asi někdy zaslechli její kvílení v komínech… Meluzína a Větrnice V našich zemích pak příběh Meluzíny zřejmě splynul s dávnou pohanskou […]
Karel Hynek Mácha: Zvrhlík, co cestoval v čase?
Patří k jedné z nejvýznamnějších postav české literatury. Všichni se o básníkovi řazeném do romantického období povinně učí a jeho Máj zná snad každý! Kým ale ve skutečnosti byl a jak vůbec vypadal? Dodnes je literát obestřen hustou sítí tajemství a často jsou mu připisovány i zázračné schopnosti! Životní pouť básníka Karla Hynka Máchy je […]
Zázračný obraz v polském opatství: Skutečně byl přenesen z Rimini?
Polské opatství Krzeszów leží přibližně dvacet kilometrů od našich hranic s Polskem. Jedna ze zdejších záhad se váže k mariánské ikoně, která se nachází pod velkým oltářním obrazem. Záhada přenesení obrazu Jedná se o obraz Panny Marie Milosti v Krzeszówě. Ten dal také pravděpodobně chrámu latinský název Gratiae Sanctae Mariae. Nikdo neví, jak přesně se […]
To neuhádnete: Víte, kdo začal s vykopávkami Sfingy?
Nasucho polkne. Sice je neomezeným vládcem říše sahající od Nubie až po východní část Středozemního moře, jenže ho pronásleduje bolest zubů a dásní, dědičná epilepsie a navíc má gynekomastii, tedy zduření prsou. Polední slunce neúprosně žhne a mladý Thutmose IV. (u moci asi 1401/1391–1388 př. n. l.) pod provizorním přístřeškem a obklopen otroky usíná. „Rozjímej […]
věda a technika
Může se ryba utopit?
I zdatní plavci mohou mít namále, když třeba v nečekané situaci nemohou plavat. Jak je to ale s rybami, pro které je voda domovem a plavání tou nejpřirozenější činností? Svět ryb je vůbec plný záhad a otázek. Přemýšleli jste třeba někdy o tom, jestli stále jen plavou, nebo si také najdou čas na spánek? Anebo […]
RTG, CT, MRI – Jak vznikly život zachraňující přístroje?
Jen chvilka o samotě ve speciálně upravené místnosti, a pacient se dozví svoji diagnózu. „Zázračné“ přístroje rozpoznají vše, od zlomené kosti, přes pokažený zub až po nádorová onemocnění. Diagnostika je dnes klíčem k léčbě. Kdo ale stojí za vynálezy nenahraditelných přístrojů? Krystalky platnatokyanidu barnatého, ležící na stole v tmavé laboratoři, se při každém elektrickém výboji ve skleněné […]
Řeka Eufrat: Je kolébka civilizace na pokraji zániku?
Před tisíci lety pomůže k rozvoji prvních zemědělských společností na světě a v Bibli je Eufrat dokonce zmíněn jako jedna ze čtyř řek, které zavlažují zahradu Eden. I dnes jsou na něm závislé miliony lidí. Ale zdá se, že by nemuselo trvat dlouho, než řeka Eufrat zcela vyschne. A to budí velké obavy! Může se […]
Dorůstání zubů: Do šesti let i u vašeho stomatologa?
Některým žralokům se nový chrup obnoví každých několik týdnů, krokodýli mohou během svého života vystřídat i tisíc zubů. Člověk má nárok na jediný reparát, pak nezbývá než se smířit s mezerou, implantátem nebo můstkem. Do pár let by ale mohla přibýt další možnost – po aplikaci injekce počkat, až nový zub opět doroste. Nějakou formou bezzubosti […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz