Domů     Rozmary počasí: Kde naměříte −93,2 stupňů Celsia?
Rozmary počasí: Kde naměříte −93,2 stupňů Celsia?
26.2.2024

Teplota padá k – 50 °C a děti se radují. Nemusí do školy! Kdo chce večer zajet autem na nákup, nechá ho raději celý den nastartované. Pohřby se v tomto období snaží odkládat – vykopat hrob posledně trvalo 3 dny.

Vítejte s ruském Ojmjakonu, jediném obydleném místě, kde teplota klesá i pod – 70 °C, a kde teplotní rozdíly během roku činí i 100 °C! 

1752

Od tohoto data se v pražském Klementinu provádějí systematická meteorologická měření a pozorování. Jejich záznamy má od roku 1775 na starosti budoucí rektor Karlo-Ferdinandovy univerzity, astronom Antonín Strnad (1746–1799).

Dodnes jde o nejdelší souvislé pozorování počasí ve střední Evropě. Klementinum k tomu disponuje speciální, 68 metrů vysokou astronomickou věží s observatoří. Od 1. ledna 1784 se tu již měří teplota 3krát denně a s rokem 1808 přijdou i záznamy srážek.

Mezi lety 1842 až 1928 se z jejího ochozu, kam se dá vystoupat po 172 schodech, hlásí za pomoci praporu poledne. Svého času mávnutí následuje výstřel z děla z bašty sv. Máří Magdalény na Pražském hradě.

−93,2

Jednou za rok sem konvoj doveze zásoby z 1410 kilometrů vzdálené polární stanice Mirnyj, jinak jsou vědci z Ruska, Francie a Spojených států amerických odkázaní na sebe.

Vítejte na ruské výzkumné stanici ve Východní Antarktidě, Vostoku, ležícím v nadmořské výšce 3488 metrů. Od roku 1957 se tu zkoumá klima, geofyzika, sluneční záření i medicína. 21. července 1983 utrží Vostok mrazivý rekord.

Naměřena je tu suverénně nejnižší teplota na světě, −89,2 °C. Že už teploty na Zemi o moc níž klesnout nemohou? Ale ano. Rekord je překonán 10. srpna 2010 na hřebeni Východoantarktické plošiny, kde teplota klesne na těžko uvěřitelných −93,2 °C.

56,7

Až budete v létě objednávat další zmrzlinu a marně se ovívat poskládanými pivními tácky, opakujte si: Může být hůř! Třeba jako v východokalifornském Death Valley neboli Údolí smrti.

Zdejší solná pánev se táhne dokonce 86 metrů pod úrovní moře, což z ní dělá nejníže položené místo Severní Ameriky. To ale není jediný rekord téměř 230 kilometrů dlouhého údolí, jehož šířka místy dosahuje až 25 kilometrů.

Právě tady je naměřena v červenci 1913 rekordní teplota 56,7 °C! Dodejme, že ani červencový průměr za moc nestojí – obvykle se těsně zastaví na 39 °C. Že se tam nedá žít? A přece: Už 1000 let je tohle údolí domovem kmene Timbisha.

1300

Tolik životů stojí řádění nejsmrtelnějšího tornáda v historii. 26. dubna 1989 se prožene bangladéšskými městy Daulatpur a Saturia. Na své 16kilometrové trase rozsévá zkázu. Krom obětí za sebou nechává zpustošenou krajinu. O domov přijde na 80 000 lidí.

-42,2

Nenápadná jihočeská obec Litvínovice se zapíše 11. února 1929 do dějin meteorologie – a zatím to nevypadá, že by nad ní ani po téměř století hodlala jiná místa triumfovat. Je tu totiž naměřena historicky nejnižší teplota v Česku!

Pořádně vymrzlých -42,2 °C ve vesnici ležící zhruba 3 kilometry od centra Českých Budějovic tehdy proklíná počasí polovina obyvatel německy.

40,4

Kde bývá v České republice největší teplo? Jde hlavně o jih Jihomoravského kraje a také Polabí od Kolína po Roudnici nad Labem. Přesto teplotní rekord padne relativně nedávno o kousek jinde: Ve středočeských Dobřichovicích, 23 kilometrů od centra Prahy.

A kam až že se tu vyšplhá teplota? 20. srpna 2012 odpoledne zdejší meteostanice naměří 40,4 °C. Alespoň, že se tu dá rovnou smočit v chladivé Berounce…

26 461

Právě tolik milimetrů srážek naprší během sledovaného ročního období 1860 až 1861 v indickém Čérápuňdží. Rekord podle všeho zatím nebyl překonán. Indie má ale jinak do nejdeštivějších míst na Zemi ještě celkem daleko.

Nejčastěji totiž prší na čtvrtém největším z osmi hlavních Havajských ostrovů v Tichomoří, Kauai. Průměrné srážky padající na hlavy zhruba 60 000 místních obyvatel činí v průměru 12 090 milimetrů za rok. A kde nejvíc napršelo v Česku?

V roce 1926 naprší v Kořenově v Jizerských horách roční úhrn srážek čítající 2202 milimetrů.

0,5

Jen tak maličko milimetrů srážek spadne v průměru ročně na nejsušší místo na zemi, egyptský Asuán. Místní vám ale potvrdí, že tu zaprší párkrát za 10 let. Zato o písečné bouře tu nemají od března nouzi.

Pokud si chcete užít památky a hlavně sluníčko, je tohle ta pravá volba. Pravděpodobnost, že bude obloha bez mráčku, je tu neustále 90procentní. A mimochodem, pokud na léto objednáváte plavbu po Nilu, z Asuánu to bývá dobrá volba.

416

Pokud se někdo náhodou vyskytl předloni 24. února na Sněžce, zřejmě hned zase letěl dolů. Vítr se tu proháněl rychlostí 223 kilometrů v hodině, což je nejvyšší naměřená hodnota větru u nás.

Pořád je to ale jen něco málo přes půlku rychlosti, kterou naměřila soukromá observatoř na vršku 1917 metrů vysoké americké hory Mount Washington ve státě New Hampshire. Rychlostí 416 km/h tu fičí 10. dubna 1996 díky tropické cyklóně jménem Olivie.

29

Sněhulák, iglú a pořádná lyžovala? Kolik sněhu je „tak akorát“? Těžko říct, víme ale, kolik sněhu je moc. Nejvíce ho během jednoho roku napadne na stratovulkánu Mount Baker ve státě Washington.

Blízko ležící lyžařské středisko sněžení poctivě mapuje a za sezónu 1998 až 1999 hlásí světový rekord: 29 metrů sněhu!

Trvale nejzasněženějším místem je ale 4392 metrů vysoká aktivní sopka ležící taktéž ve státě Washington, kde průměrně za rok nasněží 3110 centimetrů. Zdá se vám roční úhrn sněhu jako moc dlouhodobý údaj? Tak to vám prozradíme i denní rekord:

Během den trvající vánice 14. února 1927 napadne na japonské hoře Ibuki 230 centimetrů sněhu.

23,6

Kroupa nad 2 centimetry vám už může udělat díru do auta a dostat s takovým krupobitím do těla zavání průšvihem. Když spadne v Jižní Dakotě 20 centimetrová megakroupa, všichni si jen oddechnou, že nedopadla nikomu na hlavu.

A pak přijde rok 2018 a nad Argentinou se honí všichni čerti. A naházejí dolů na hříšníky i svatoušky kroupovou nadílku o velikosti od 18 do 23,6 centimetru! Na piedestalu největších krup světa je tak nová ledová vítězka.

Následky krupobití naštěstí nebudou tak hrozivé, jako roku 1888, kdy v indickém státě Uttarpradéš padají kroupy o chlup větší, než tenisáky. Zabijí více, jak 230 obyvatel a uhyne minimálně 1600 koz a ovcí.

Tohle je ještě nic. Nejdelší blesk vůbec byste viděli 29. dubna 2020. Foto: Pixabay
Tohle je ještě nic. Nejdelší blesk vůbec byste viděli 29. dubna 2020. Foto: Pixabay

768

Přemýšleli jste za bouřky někdy nad tím, jak dlouhý je vlastně blesk? Obvykle nás jejich velikost udiví. Vertikální mívá na délku 5 až 7 kilometrů, horizontální výboj obvykle mezi 8 až 16 kilometry. A naopak, výboje uvnitř mraků mají jen pár metrů.

Nejdelší blesk vůbec byste viděli 29. dubna 2020 na jihu Spojených států. Na délku měl 768 kilometrů! Jen pro představu, to je téměř stejně, jako byste jeli autem z Litoměřic do Lublaně.

A pokud by vás zajímalo, jak dlouho může být výboj vidět, tak nejdelší „rozsvícení“ mu trvalo 18. června 2020 na hranicích Uruguaye a Argentiny – 17,7 sekund.

43,3

Toto číslo udává nejvyšší naměřený ultrafialový index vůbec. Hodnota je naměřena 29. prosince 2003 na neaktivním stratovulkánu nacházejícím se na hranicích Chile a Bolívie – Licancaburu. Co tahle hodnota v praxi znamená? Že světlé kůži stačí pouhé 4 minuty na spálení!

Vulkán Licancabur. Foto: Pixabay
Vulkán Licancabur. Foto: Pixabay

57

Zdá se vám, že je někdy počasí jako na houpačce? Chvíli z vás teče pot, chvíli zase hledáte před chvílí svlečený svetr? Ujišťujeme vás, že je to ještě nic.

Největší nárůst teploty během 24 hodin totiž překonal 57 °C! A to z –48 °C na 9 °C. K události dojde 22. ledna 1943 na soutoku řek Marias a Missouri v Lomě spadající pod americkou Montanu.

Foto: Pixabay
Související články
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Věda a technika
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Věda a technika
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Věda a technika
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
reklama
historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
reklama
záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a