Domů     Rozmary počasí: Kde naměříte −93,2 stupňů Celsia?
Rozmary počasí: Kde naměříte −93,2 stupňů Celsia?
26.2.2024

Teplota padá k – 50 °C a děti se radují. Nemusí do školy! Kdo chce večer zajet autem na nákup, nechá ho raději celý den nastartované. Pohřby se v tomto období snaží odkládat – vykopat hrob posledně trvalo 3 dny.

Vítejte s ruském Ojmjakonu, jediném obydleném místě, kde teplota klesá i pod – 70 °C, a kde teplotní rozdíly během roku činí i 100 °C! 

1752

Od tohoto data se v pražském Klementinu provádějí systematická meteorologická měření a pozorování. Jejich záznamy má od roku 1775 na starosti budoucí rektor Karlo-Ferdinandovy univerzity, astronom Antonín Strnad (1746–1799).

Dodnes jde o nejdelší souvislé pozorování počasí ve střední Evropě. Klementinum k tomu disponuje speciální, 68 metrů vysokou astronomickou věží s observatoří. Od 1. ledna 1784 se tu již měří teplota 3krát denně a s rokem 1808 přijdou i záznamy srážek.

Mezi lety 1842 až 1928 se z jejího ochozu, kam se dá vystoupat po 172 schodech, hlásí za pomoci praporu poledne. Svého času mávnutí následuje výstřel z děla z bašty sv. Máří Magdalény na Pražském hradě.

−93,2

Jednou za rok sem konvoj doveze zásoby z 1410 kilometrů vzdálené polární stanice Mirnyj, jinak jsou vědci z Ruska, Francie a Spojených států amerických odkázaní na sebe.

Vítejte na ruské výzkumné stanici ve Východní Antarktidě, Vostoku, ležícím v nadmořské výšce 3488 metrů. Od roku 1957 se tu zkoumá klima, geofyzika, sluneční záření i medicína. 21. července 1983 utrží Vostok mrazivý rekord.

Naměřena je tu suverénně nejnižší teplota na světě, −89,2 °C. Že už teploty na Zemi o moc níž klesnout nemohou? Ale ano. Rekord je překonán 10. srpna 2010 na hřebeni Východoantarktické plošiny, kde teplota klesne na těžko uvěřitelných −93,2 °C.

56,7

Až budete v létě objednávat další zmrzlinu a marně se ovívat poskládanými pivními tácky, opakujte si: Může být hůř! Třeba jako v východokalifornském Death Valley neboli Údolí smrti.

Zdejší solná pánev se táhne dokonce 86 metrů pod úrovní moře, což z ní dělá nejníže položené místo Severní Ameriky. To ale není jediný rekord téměř 230 kilometrů dlouhého údolí, jehož šířka místy dosahuje až 25 kilometrů.

Právě tady je naměřena v červenci 1913 rekordní teplota 56,7 °C! Dodejme, že ani červencový průměr za moc nestojí – obvykle se těsně zastaví na 39 °C. Že se tam nedá žít? A přece: Už 1000 let je tohle údolí domovem kmene Timbisha.

1300

Tolik životů stojí řádění nejsmrtelnějšího tornáda v historii. 26. dubna 1989 se prožene bangladéšskými městy Daulatpur a Saturia. Na své 16kilometrové trase rozsévá zkázu. Krom obětí za sebou nechává zpustošenou krajinu. O domov přijde na 80 000 lidí.

-42,2

Nenápadná jihočeská obec Litvínovice se zapíše 11. února 1929 do dějin meteorologie – a zatím to nevypadá, že by nad ní ani po téměř století hodlala jiná místa triumfovat. Je tu totiž naměřena historicky nejnižší teplota v Česku!

Pořádně vymrzlých -42,2 °C ve vesnici ležící zhruba 3 kilometry od centra Českých Budějovic tehdy proklíná počasí polovina obyvatel německy.

40,4

Kde bývá v České republice největší teplo? Jde hlavně o jih Jihomoravského kraje a také Polabí od Kolína po Roudnici nad Labem. Přesto teplotní rekord padne relativně nedávno o kousek jinde: Ve středočeských Dobřichovicích, 23 kilometrů od centra Prahy.

A kam až že se tu vyšplhá teplota? 20. srpna 2012 odpoledne zdejší meteostanice naměří 40,4 °C. Alespoň, že se tu dá rovnou smočit v chladivé Berounce…

26 461

Právě tolik milimetrů srážek naprší během sledovaného ročního období 1860 až 1861 v indickém Čérápuňdží. Rekord podle všeho zatím nebyl překonán. Indie má ale jinak do nejdeštivějších míst na Zemi ještě celkem daleko.

Nejčastěji totiž prší na čtvrtém největším z osmi hlavních Havajských ostrovů v Tichomoří, Kauai. Průměrné srážky padající na hlavy zhruba 60 000 místních obyvatel činí v průměru 12 090 milimetrů za rok. A kde nejvíc napršelo v Česku?

V roce 1926 naprší v Kořenově v Jizerských horách roční úhrn srážek čítající 2202 milimetrů.

0,5

Jen tak maličko milimetrů srážek spadne v průměru ročně na nejsušší místo na zemi, egyptský Asuán. Místní vám ale potvrdí, že tu zaprší párkrát za 10 let. Zato o písečné bouře tu nemají od března nouzi.

Pokud si chcete užít památky a hlavně sluníčko, je tohle ta pravá volba. Pravděpodobnost, že bude obloha bez mráčku, je tu neustále 90procentní. A mimochodem, pokud na léto objednáváte plavbu po Nilu, z Asuánu to bývá dobrá volba.

416

Pokud se někdo náhodou vyskytl předloni 24. února na Sněžce, zřejmě hned zase letěl dolů. Vítr se tu proháněl rychlostí 223 kilometrů v hodině, což je nejvyšší naměřená hodnota větru u nás.

Pořád je to ale jen něco málo přes půlku rychlosti, kterou naměřila soukromá observatoř na vršku 1917 metrů vysoké americké hory Mount Washington ve státě New Hampshire. Rychlostí 416 km/h tu fičí 10. dubna 1996 díky tropické cyklóně jménem Olivie.

29

Sněhulák, iglú a pořádná lyžovala? Kolik sněhu je „tak akorát“? Těžko říct, víme ale, kolik sněhu je moc. Nejvíce ho během jednoho roku napadne na stratovulkánu Mount Baker ve státě Washington.

Blízko ležící lyžařské středisko sněžení poctivě mapuje a za sezónu 1998 až 1999 hlásí světový rekord: 29 metrů sněhu!

Trvale nejzasněženějším místem je ale 4392 metrů vysoká aktivní sopka ležící taktéž ve státě Washington, kde průměrně za rok nasněží 3110 centimetrů. Zdá se vám roční úhrn sněhu jako moc dlouhodobý údaj? Tak to vám prozradíme i denní rekord:

Během den trvající vánice 14. února 1927 napadne na japonské hoře Ibuki 230 centimetrů sněhu.

23,6

Kroupa nad 2 centimetry vám už může udělat díru do auta a dostat s takovým krupobitím do těla zavání průšvihem. Když spadne v Jižní Dakotě 20 centimetrová megakroupa, všichni si jen oddechnou, že nedopadla nikomu na hlavu.

A pak přijde rok 2018 a nad Argentinou se honí všichni čerti. A naházejí dolů na hříšníky i svatoušky kroupovou nadílku o velikosti od 18 do 23,6 centimetru! Na piedestalu největších krup světa je tak nová ledová vítězka.

Následky krupobití naštěstí nebudou tak hrozivé, jako roku 1888, kdy v indickém státě Uttarpradéš padají kroupy o chlup větší, než tenisáky. Zabijí více, jak 230 obyvatel a uhyne minimálně 1600 koz a ovcí.

Tohle je ještě nic. Nejdelší blesk vůbec byste viděli 29. dubna 2020. Foto: Pixabay
Tohle je ještě nic. Nejdelší blesk vůbec byste viděli 29. dubna 2020. Foto: Pixabay

768

Přemýšleli jste za bouřky někdy nad tím, jak dlouhý je vlastně blesk? Obvykle nás jejich velikost udiví. Vertikální mívá na délku 5 až 7 kilometrů, horizontální výboj obvykle mezi 8 až 16 kilometry. A naopak, výboje uvnitř mraků mají jen pár metrů.

Nejdelší blesk vůbec byste viděli 29. dubna 2020 na jihu Spojených států. Na délku měl 768 kilometrů! Jen pro představu, to je téměř stejně, jako byste jeli autem z Litoměřic do Lublaně.

A pokud by vás zajímalo, jak dlouho může být výboj vidět, tak nejdelší „rozsvícení“ mu trvalo 18. června 2020 na hranicích Uruguaye a Argentiny – 17,7 sekund.

43,3

Toto číslo udává nejvyšší naměřený ultrafialový index vůbec. Hodnota je naměřena 29. prosince 2003 na neaktivním stratovulkánu nacházejícím se na hranicích Chile a Bolívie – Licancaburu. Co tahle hodnota v praxi znamená? Že světlé kůži stačí pouhé 4 minuty na spálení!

Vulkán Licancabur. Foto: Pixabay
Vulkán Licancabur. Foto: Pixabay

57

Zdá se vám, že je někdy počasí jako na houpačce? Chvíli z vás teče pot, chvíli zase hledáte před chvílí svlečený svetr? Ujišťujeme vás, že je to ještě nic.

Největší nárůst teploty během 24 hodin totiž překonal 57 °C! A to z –48 °C na 9 °C. K události dojde 22. ledna 1943 na soutoku řek Marias a Missouri v Lomě spadající pod americkou Montanu.

Foto: Pixabay
Související články
Věda a technika
Nová hrozba z dávné minulosti: Jak nás může ohrozit spící virus z arktického ledu?
Pandemie nám v nedávné době připomněly, jak křehká je naše civilizace. Ale co kdyby se objevila nemoc, na kterou nemáme žádnou obranu, navíc probuzená z dávných hlubin Země? S tajícími ledovci Arktidy se vynořuje obava z prastarých virů a bakterií, které by mohly znamenat skutečnou hrozbu pro lidstvo. Je to jen sci-fi, nebo reálný scénář? […]
Věda a technika
Česká stopa v Ig Nobelových cenách: Od koček po bijící srdce
Věděli jste, že i čeští vědci zanechali výraznou stopu v historii Ig Nobelových cen? Od zkoumání vlivu koček na duševní zdraví až po synchronizaci srdečního tepu zamilovaných – jejich výzkumy ukazují, že i ta nejméně očekávaná témata mohou vést k překvapivým a někdy i skutečně důležitým objevům. Česká stopa v Ig Nobelových cenách: Od koček […]
Věda a technika
Když řádí bouřka: Fascinující síla přírody a její tajemné jevy
Bouřky odjakživa budily v lidech úžas i hluboký respekt. Představte si sílu, která dokáže spálit orgány za zlomek vteřiny, a přesto je opředena tajemnými jevy, jež dodnes fascinují vědce. Ponořte se do světa blesků, kulových blesků a Eliášových ohňů, a zjistěte, jak se dávné obavy proměňovaly v moderní poznání tohoto dechberoucího fenoménu. Fenomén Blesk spálí […]
Věda a technika
Mikroplasty: Neviditelná hrozba, která dobývá naši planetu
Plast je všude kolem nás a stal se nedílnou součástí moderního života. Ale co když se jeho neviditelné částice, mikroplasty, stávají tichou pohromou, která proniká do každého koutu naší planety – od nejhlubších oceánských příkopů až po mateřské mléko? Objevte, proč se tento fenomén stal jednou z největších ekologických výzev současnosti a co to znamená […]
reklama
záhady a tajemství
Mamutí jeskyně: Nejdelší podzemní labyrint světa a duchovní místo indiánů
V srdci Kentucky, ve Spojených státech, se rozprostírá gigantický podzemní svět, který se svou délkou vymyká veškerým představám. Mamutí jeskyně, pyšnící se titulem nejdelšího jeskynního systému na světě, je nejen geologickým divem, ale i místem opředeným dávnými legendami a historickými událostmi. Pojďme se ponořit do jejích chodeb, kde se snoubí přírodní krása s prastarými tajemstvími […]
Když se stroje vzbouří: Hrozba umělé inteligence a scénáře konce světa
Roboti, kteří si uvědomí sebe sama a vzbouří se proti svým lidským pánům – oblíbený motiv sci-fi příběhů, který se s rychlým rozvojem umělé inteligence stává čím dál realističtější. Přední vědci a technologičtí magnáti varují před nekontrolovatelným vývojem AI, který by mohl znamenat konec lidské dominance. Je umělá inteligence naší záchranou, nebo zkázou? Roboti, kteří […]
Magie čísel ve stavbách: Mystérium pětky, osmička pro Pannu Marii a hřbitov ve tvaru lebky
Roku 1720 se pokládá základní kámen ke svatostánku na Zelené Hoře. Stavba, dílo Jana Blažeje Satniniho-Aichela, na které dělníci čile pracují až do roku 1722, se stává poctou mučedníkovi Janovi Nepomuckému. Santiniho stavby ukrývají spoustu církevních odkazů. Tady hraje velkou roli pětka, protože nad Nepomuckého mrtvým tělem se mělo rozzářit pět hvězd. Podle kabaly symbolizuje […]
Kronikář Přibík Pulkava: Skrýval se za ním sám císař Karel IV.?
Autor Kroniky české, arcibiskupský písař, správce školy. O jeho osobnosti toho mnoho nevíme. Snad proto kolem něj vznikaly různé dohady. O co vlastně jde? Pojďme se na jeho Přibíka Pulkavu a jeho dílo podívat. Tajemství zahaluje Příbíka Pulkavu z Radenína (†asi 1378/1380), který v Kronice české, podle některých pramenů nazývané také Kronika nejjasnějšího knížete Karla, krále českého […]
reklama
svět zločinu
Zlikvidoval chicagského starostu Antonína Čermáka střelec najatý mafií?
Muži z ochranky amerického prezidenta mají napilno. Franklina D. Roosevelta odvádějí do bezpečí. On jim ale zkomplikuje práci. Otočí se a vidí, jak se tělo jeho přítele řítí k zemi. Okamžitě zastavují auto a jedou do nemocnice. V roli soudního vykonavatele českého přistěhovalce v americkém Chicagu Antonína Čermáka (1873–1933) rozčilují mafiánské korupční praktiky, které prorůstají městem. „Zbavíme úřady […]
Nejslavnější útěky z vězení: Od irské vzpoury po vrtulníkové lety
Útěk z Alcatrazu sice patří k nejznámějším, ale svět historie vězeňských útěků je plný ještě mnoha dalších, stejně neuvěřitelných příběhů. Od hromadných vzpour teroristů v Irsku, přes nepolapitelného britského krále útěků, až po dramatické úniky vrtulníkem. Projděte si s námi ty nejslavnější případy, které dokazují, že lidská touha po svobodě nezná hranic a lidská vynalézavost […]
Geniální plán útěku z Alcatrazu: Jak se z vysavače stala vrtačka a z pláštěnek člun
Útěk z Alcatrazu nebyl jen o odvaze, ale především o neuvěřitelné vynalézavosti a precizním plánování. Představte si, jak se z příborů a vysavače stala vrtačka, a z obyčejných pláštěnek plnohodnotný člun. Tento článek vás provede zákulisím příprav na legendární únik, ukáže, jak vězni překonávali zdánlivě nepřekonatelné překážky a jak jim k tomu pomohl dokonce i […]
Alcatraz: Nepochopitelný únik, který otřásl nejslavnější věznicí
Věznice Alcatraz, symbol nepřekonatelné bezpečnosti, byla v roce 1962 svědkem jednoho z nejpozoruhodnějších útěků v historii. Frank Morris a bratři Anglinovi, vyzbrojení důmyslným plánem a neobyčejnou vynalézavostí, zmizeli bez stopy. Přežili mrazivé vody Sanfranciského zálivu, nebo je oceán pohltil navždy? Pojďme se podívat na detaily tohoto šokujícího útěku, který dodnes dráždí fantazii. Je úterý 12. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz