Domů     Rok 1848 přinesl Čechům místo výhod pevnou ruku Františka Josefa I.
Rok 1848 přinesl Čechům místo výhod pevnou ruku Františka Josefa I.
8.7.2024

Křivolaké uličky Starého Města ozařují plynové lampy, kočičí hlavy se lesknou kapkami, které zde zanechává tající sníh. Teplé světlo petrolejových lamp se line z otevřeného průchodu a vývěsní štít hlásá, že právě tady se nachází vyhlášený hostinec „U Broučků“.

Hovor se ale tentokrát nestáčí k pomluvám sousedů, ale k událostem v daleké cizině. „Už se to mele i v Paříži. To za chvíli přijde i k nám,“ praví pan domácí, zatímco jej ostatní utlučou klobouky. „Nesýčkujte, milý pane. Co by k nám chodilo? Je to jenom křik ve větru, nic víc.“

Revoluční Paříž 1848. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Revoluční Paříž 1848. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

V jedné věci mají pánové u hospodských povídaček pravdu a v jedné se pletou. Skutečně se to mele v Paříži, a to poté, co v lednu vypukne povstání, které vede k uznání ústavy. V té samé době to totiž jiskří v celé Francii.

Hospodářská krize předchozího roku a vláda Ludvíka Filipa Orleánského (1773–1850), která se od liberálních myšlenek stále více kloní k těm konzervativním, vedou k tomu, že Pařížanům v únoru bouchnou saze, krále svrhnou a vyhlásí republiku.

A zatímco nová vláda dělá pořádek v pařížských ulicích, ruší otroctví v koloniích, trest smrti za politické zločiny nebo zavádí svobodu tisku, v sousedních státech to vede k pořádnému nepořádku. Požár zvaný „revoluční rok 1848“ už nejde uhasit.

Obrázek bojů mezi revolucionáři a královským vojskem na ulici Breite Strasse v Berlíně během revoluce v březnu 1848. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Obrázek bojů mezi revolucionáři a královským vojskem na ulici Breite Strasse v Berlíně během revoluce v březnu 1848. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Evropské turné

V březnu nespokojenost dorazí i do Německa, kde jsou v mnoha státech nastolovány liberální kabinety a chystají se svobodné volby, ze kterých vzejde Frankfurtský parlament, vůbec první demokratický sněm v německých zemích.

„Chceme mít svobodu psát o čemkoliv, aniž bychom se museli bát vězení,“ bouří se novináři, a je jim proto garantována svoboda tisku. Naopak v Polsku jsou přípravy k povstání prozrazeny a nedojde prakticky k ničemu – a to málo vyřeší střelba do lidí.

A není tedy vůbec s podivem, že navzdory „pivním moudrostem“ provinčních pražských měšťanů ta bouře dorazí i do Rakouska.

Francesco Hayez: portrét císaře Františka I. Dobrotivého. FOTO: The Yorck Project / Creative Commons / volné dílo
Francesco Hayez: portrét císaře Františka I. Dobrotivého. FOTO: The Yorck Project / Creative Commons / volné dílo

Nejlepší nejhorší panovník

Rakousku v té době vládne Ferdinand I. Dobrotivý ­(1793–1875). Je to mimochodem už pátý Ferdinand na českém trůnu. Jeho příběh není vůbec jednoduchý. Až do devíti let totiž nedostane žádné vzdělání.

„Jeho mysl je tak slabá, že by to nezvládl,“ prohlašují lékaři. I díky tomu je Ferdinand pomalejší, a když není nikdo cizí v doslechu, padají i slova o hlupácích a duševně chorých. Ale není to pravda.

Nakonec Ferdinand hovoří pěti jazyky, miluje hudbu, zajímá se o techniku nebo botaniku. Ale vláda mu bude dělat potíže. Na tu ve skutečnosti nemá. „Je to proto, že jeho prarodiče byli bratranci. Příbuzenská demence,“ koluje šeptem v podhradí.

Když Ferdinand nastupuje na trůn, umírající otec mu dá poslední radu: „Ve všem poslouchej své rádce. Nikdy nic nedělej bez nich!“

Thomas Lawrence: Portrét Klemense von Metternicha (kolem 1815). FOTO: Royal Collection Trust / Creative Commons / volné dílo
Thomas Lawrence: Portrét Klemense von Metternicha (kolem 1815). FOTO: Royal Collection Trust / Creative Commons / volné dílo

Dva kohouti na jednom smetišti

Císař se téhle rady drží. Utvrdí ho v tom i fakt, že rádce mu vybere otec ještě před tím, než odejde. V čele státní rady stojí dva mocní mužové.

Klemens Wenzel von Metternich (1773–1859), zapřisáhlý monarchista a zastánce konzervativního křídla, a František Antonín Kolovrat (1778–1861), který je představitelem umírněných liberálů.

Ti dva si vjedou do vlasů pokaždé, když mohou, a vzájemně si blokují svá rozhodnutí.

Dobromyslný, ale slabý císař si s tím poradit nesvede, nepřikloní se ani na jednu stranu a třicátá léta devatenáctého století, jsou tak pro monarchii obdobím stagnace a pomalu rostoucí krize.

Rozevírají se také nůžky mezi vrchností a poddanými, a rostou i spory mezi Němci a Čechy. Není divu, že v březnu 1848, když lidé vycítí příležitost, se rozhodnou tenhle stav změnit.

Portrét Františka Antonína II. hraběte Liebsteinského z Kolowrat. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Portrét Františka Antonína II. hraběte Liebsteinského z Kolowrat. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Svobodná Vídeň

V reakci na dění v Paříži i jinde se ve Vídni sejde petiční hnutí. Odvaha mu nechybí. Petici s požadavky předají devátého března. To vyburcuje i české politiky, kteří svolají na jedenáctého března sjezd do Svatováclavských lázní v Praze.

Sejdou se zde měšťané, učitelé a vědci a žádají v té době věci nevídané.

Žádost obsahuje požadavek na svobodné vyznání víry, větší autonomii pro české země v rámci monarchie, zrovnoprávnění češtiny a němčiny, svobodné volby do místních samospráv i svobodný tisk, možnost vykoupení z roboty i úpravu daní.

Nanečisto

Když dolnorakouská sněmovna projednává obsah obou petic, pod okny paláce se sejdou lidé, aby byli svědky té důležité události. To ale poplaší hlídkující vojáky, kteří vystřelí pár varovných výstřelů.

Jenže ne všechny jsou jenom varovné – a na ulici teče první krev. Císař splní většinu požadavků, odvolá Metternicha a slíbí vydat novou ústavu. Několik měsíců vládne klid – ale když císař ústavu skutečně vydá, není s ní spokojen nikdo.

„To není plný text, ale jenom návrh pro další jednání,“ prohlašuje, ale svá slova vzápětí popře útěkem z Vídně do Innsbrucku. Zatímco se v Praze střílí a v Celetné ulici rostou barikády, zatímco to znovu bouří ve Vídni, císař dál ustupuje. Nakonec znovu utíká, tentokrát do Olomouce.

Kolorovaná litografie Windischgrätz bombarduje Prahu v červnu 1848. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / CC0 1.0
Kolorovaná litografie Windischgrätz bombarduje Prahu v červnu 1848. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / CC0 1.0

Na smetiště dějin…

Situace se dál komplikuje, a nakonec Ferdinanda postaví před hotovou věc. „Nejste v dobré pozici, milosti. Pokud chcete Rakousko zachránit, vzdejte se trůnu.“ A Ferdinand, pamětliv rad svého otce, rádce poslechne a abdikuje.

Nakonec dožívá v Praze, kde chodí na procházky, dětem nabízí lízátka a žebrákům mince. Ale v roce 1848 o lízátka ještě nikdo nestojí – důležitější je otázka, kdo se dostane k moci. Ferdinandův bratr se vlády zřekne, a tak se na scéně objevuje úplně nová figura.

Osmnáctiletý mladíček František Josef I. (1830–1916) ale není zázračnou střelou z čistého nebe. Už od útlého mládí je připravován na vládu, pečlivě se učí a politickou výchovu do něj vtlouká sám kníže Metternich.

Josef Klaus: Korunovace císaře Františka Josefa I. v Olomouci roku 1848. FOTO: Ziko van Dijk / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Josef Klaus: Korunovace císaře Františka Josefa I. v Olomouci roku 1848. FOTO: Ziko van Dijk / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Pevnou rukou

Přestože se v dějinách vyloupne skoro z ničeho, jeho důkladná příprava brzy nese své ovoce. „Panovník má vládnout, ne sebou nechat vláčet,“ myslí si a razantně ruší jedno reformní ustanovení za druhým.

Podaří se mu revoluční nálady zklidnit a odpor zadupat do země. „Mou povinností je zamezit dalším revolucím a oslabování země.“ Po kratičké liberální přestávce se monarchie stává znovu absolutistickou.

Stabilitu přinese i fakt, že se František Josef na trůnu udrží nekonečných sedmdesát let. Trošku hořké ovoce léta roku 1848, které tolik vonělo nadějí a svobodou.

Foto: Viz popisky. Titulní foto: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Související články
Historie
Vytvořil kronikář Václav Hájek z Libočan spisek plný výmyslů?
Může se přeskočit vzteky. Oheň, který tancoval po malostranských střechách, sežehl na troud i jeho čerstvě vytištěné dílo. Pracoval na něm přitom tak dlouho. Kronika česká si bohužel najde svoje čtenáře až za další dva roky. Vrcholem kariéry Václava Hájka z Libočan (†1553) se v roce 1527 stává funkce děkana na Karlštejně a o šest později správcovství […]
Historie
Na dvoře českých králů nechyběla zábava. Smysl pro humor měl Václav II. i Jiří z Poděbrad
Historie není suchopárná. K životnímu stylu českých králů patří i rozptýlení. Nejenom důležitými politickými rozhodnutími živ je státník.   Velký smysl pro humor má i Přemyslovec Václav II. (1271‒1305). Jasně to dokazuje, když vydává žertovné privilegium písaři královské kuchyně Janu Vestfálskému. Uděluje mu: „Notářství o miskách a škopcích dřevěných spojené s desátkem z vyjedených mís a […]
Historie
Knoflík: Ozdoba i úkryt pro kontraband
Našim dávným předkům slouží dlouho hlavně jako ozdoba. Jednu dobu jsou knoflíky tak v módě, že jejich užívání musí zkrotit zákon. Během staletí se zalíbí pašerákům, politikům, sběratelům i budoucím nevěstám. A víte, kde byste měli hledat „hlavní město knoflíků“? Zapnout do dírky nebo provléct poutkem a je hotovo, o nic jiného přece nejde. Knoflíky […]
Historie
Theagenes získal rekord v počtu vítězství mezi starořeckými atlety
Klučinovi jménem Theagenes z Thasu, ostrova v Egejském moři, se líbí socha stojící na agoře v jeho rodišti. „Chci ji mít doma,“ rozhodne se a odnese si ji. Okamžitě ale vypukne pátrání, kam artefakt zmizel. Záhy se zjistí, že ho má Theagenes. Městská rada diskutuje, co s mladičkým zlodějem udělat. Většina radních by ho poslala na […]
reklama
historie
Zápasníka Milona z Krotonu roztrhali hladoví vlci
Filozof a matematik Pythagoras (asi 570–495 př. n. l.) se mezi lety 540–530 př. n. l. usazuje v Krotonu v jihoitalské Kalábrii a shromažďuje tu okruh svých žáků. Patří mezi ně i atlet Milon z Krotonu. „Čerpal od Pythagora nejenom filozofická poučení, ale i vědecká zdůvodnění tréninkových zásad a zápasnických chvatů,“ uvádí sportovní novinář Václav […]
Nehoda, nebo sebevražda? Jak zemřel Miroslav Tyrš?
Polední slunce nemilostivě pálí. Rolník pohledem přejede zčásti zorané pole a vydá se osvěžit k řece. Ötztalská Acha je tu pořádně divoká. Ve středu proudu, zaklíněné o kameny, omílá voda znetvořené lidské tělo bez nohy.   Národní obrozenec, historik umění, univerzitní pedagog, jeden ze zakladatelů Sokola, člen poroty pro výběr sochařské výzdoby Národního divadla… Ten […]
Jiří z Poděbrad: Jediný král nepocházející z královské dynastie
Husitský král či král dvojího lidu. Tyto přezdívky si vyslouží jediný český král, který nepochází z panovnické dynastie, ale z domácí šlechty. Jiří z Kunštátu a Poděbrad, kališník, který se po celou dobu své vlády snaží o pokojné soužití kališnické většiny s katolickou menšinou. Proč se mu to nedaří? Zikmund Lucemburský (1368–1437) po sobě nezanechává žádného mužského potomka. […]
Vzdorokrál Karel Albrecht s podporou Čechů usiloval o trůn
Jako „zimní král“ se do historie českých zemí zapisuje Fridrich Falcký. Málokdo však ví, že Čechy mají i svého druhého „zimního krále“. Je jím Karel Albrecht, který se nechává prohlásit českým vzdorokrálem Karlem III., ačkoliv trůn právoplatně patří Marii Terezii… Roku 1713 se Karel VI. (1685–1740), císař Svaté říše římské a král španělský, český a uherský, […]
historie
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro […]
Sardinské nuragy: K čemu asi jsou?
Od 18. století př. n. l. do 2. století n. l. existuje na Sardinii takzvaná Nuragská kultura. Jméno dostane po nurazích, kamenných věžích ve tvaru komolého kužele. Zarážející je hlavně jejich počet. Na Sardinii jich je přes 6500! Kromě nuragů za sebou civilizace zanechá i náboženské komplexy s posvátnými nádržemi k uctívání kultu vody, sochy, ale […]
Slavný Bedřich Hrozný získal profesuru až na třetí pokus
V červnu 1905 se Bedřich Hrozný stává docentem a do světa velké vědy se uvede přednáškou O babylónském eposu o stvoření světa. Finančně mu to ale nic nepřinese. Bádáním ani přednáškovou činností se Bedřich Hrozný (1879‒1952) neuživí. Naštěstí stále pracuje jako univerzitní knihovník, a proto může požádat o ruku svoji vyvolenou Vlastu Procházkovou (1888‒1959), aniž […]
Starořecký běžec Koroibos vyzrál na boha
Slunce pálí a nebe je bez mráčku. Vyvolávač ve městě Olympii na západě Peloponéského poloostrova vyzývá závodníky, aby se dostavili na startovní čáru, vymezenou pruhem kamenných desek. Místní aristokrat jménem Koroibos z Elidy se mezi mládeží ze vznešených rodin rozhodně neztratí. Na své vypracované a sluncem osmahlé tělo může být pyšný. Stadion se závodní dráhou o […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
nasehvezdy.cz
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
Princezna z Walesu Kate Middleton  (42) podle spekulací čas od času podstupuje tajnou léčbu ve Spojených státech, konkrétně má létat do Houstonu. Alespoň takové informace kolují na sociálních sítíc
Zlověstná bažina: Bloudili u Klimšova bahna mrtví svatebčané?
enigmaplus.cz
Zlověstná bažina: Bloudili u Klimšova bahna mrtví svatebčané?
Starý kolomazník kráčí za soumraku mokřadem. V alkoholovém opojení ho napadne zvolat: „Hej, vy propadlí muzikanti, kdy vy mi zahrajete?“ V tu chvíli se z hlubin země ozve hudba. Vystrašený muž pus
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
nejsemsama.cz
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
Věřila jsem, že to bude ideální prostředí pro psaní. Takové strašidelné doupě se jen tak nevidí! Jenže v noci se ta barabizna probudila k životu a já byla strachy bez sebe. Opřela jsem se vší silou do dveří a vzala za kliku. Při prvním kroku jsem klopýtla přes práh a při pádu do temného prostoru se mi na tvář přilepila
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
tisicereceptu.cz
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
Kuřecí křidélka jsou jednoduchá a chutná, to ví i tato krásná americká herečka. Vyzkoušejte třeba lehce pikantní marinádu s medem. Její chuť si zamilujete i vy. Potřebujete 0,5 kg kuřecích kříde
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
historyplus.cz
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
Mají velkou početní převahu. Hned třikrát Mongolové v průběhu let obsadí vietskou metropoli, jenže ani tento úspěch jim vytoužené vítězství nepřinese. Vietové invazím mocného souseda odolají. Hordy nepřátel vždycky přechytračí a zaženou je zpátky za hranice své země! Monarchie Dai Viet (na severu dnešního Vietnamu) ve 13. století vzkvétá. Země, ve které od roku 1225
Světem obchází epidemie vzteku
21stoleti.cz
Světem obchází epidemie vzteku
Někteří sociologové a psychologově tvrdí, že žijeme v éře postfaktické, tedy v době, kdy jsou fakta a racionalita upozaděny a prim hrají emoce. Že na tom něco je, ukazuje letmý pohled na sociální sítě
Správná péče o vlasy se vyplatí
panidomu.cz
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete
Stromy dávaly rodičům sílu
skutecnepribehy.cz
Stromy dávaly rodičům sílu
Rodiče ten kousek lesíku milovali. Ze stromů získávali sílu bojovat se svými zdravotními neduhy. Po jejich smrti les posmutněl. Maminka s tatínkem ten malý kousek přírody milovali a rádi vysedávali na svém oblíbeném místě pod modřínem. Vídala jsem je tam takto den co den. Drželi se vzájemně za ruce, měli zavřené oči a jen tak tiše seděli a odpočívali.