Domů     Rok 1848 přinesl Čechům místo výhod pevnou ruku Františka Josefa I.
Rok 1848 přinesl Čechům místo výhod pevnou ruku Františka Josefa I.
8.7.2024

Křivolaké uličky Starého Města ozařují plynové lampy, kočičí hlavy se lesknou kapkami, které zde zanechává tající sníh. Teplé světlo petrolejových lamp se line z otevřeného průchodu a vývěsní štít hlásá, že právě tady se nachází vyhlášený hostinec „U Broučků“.

Hovor se ale tentokrát nestáčí k pomluvám sousedů, ale k událostem v daleké cizině. „Už se to mele i v Paříži. To za chvíli přijde i k nám,“ praví pan domácí, zatímco jej ostatní utlučou klobouky. „Nesýčkujte, milý pane. Co by k nám chodilo? Je to jenom křik ve větru, nic víc.“

Revoluční Paříž 1848. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Revoluční Paříž 1848. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

V jedné věci mají pánové u hospodských povídaček pravdu a v jedné se pletou. Skutečně se to mele v Paříži, a to poté, co v lednu vypukne povstání, které vede k uznání ústavy. V té samé době to totiž jiskří v celé Francii.

Hospodářská krize předchozího roku a vláda Ludvíka Filipa Orleánského (1773–1850), která se od liberálních myšlenek stále více kloní k těm konzervativním, vedou k tomu, že Pařížanům v únoru bouchnou saze, krále svrhnou a vyhlásí republiku.

A zatímco nová vláda dělá pořádek v pařížských ulicích, ruší otroctví v koloniích, trest smrti za politické zločiny nebo zavádí svobodu tisku, v sousedních státech to vede k pořádnému nepořádku. Požár zvaný „revoluční rok 1848“ už nejde uhasit.

Obrázek bojů mezi revolucionáři a královským vojskem na ulici Breite Strasse v Berlíně během revoluce v březnu 1848. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Obrázek bojů mezi revolucionáři a královským vojskem na ulici Breite Strasse v Berlíně během revoluce v březnu 1848. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Evropské turné

V březnu nespokojenost dorazí i do Německa, kde jsou v mnoha státech nastolovány liberální kabinety a chystají se svobodné volby, ze kterých vzejde Frankfurtský parlament, vůbec první demokratický sněm v německých zemích.

„Chceme mít svobodu psát o čemkoliv, aniž bychom se museli bát vězení,“ bouří se novináři, a je jim proto garantována svoboda tisku. Naopak v Polsku jsou přípravy k povstání prozrazeny a nedojde prakticky k ničemu – a to málo vyřeší střelba do lidí.

A není tedy vůbec s podivem, že navzdory „pivním moudrostem“ provinčních pražských měšťanů ta bouře dorazí i do Rakouska.

Francesco Hayez: portrét císaře Františka I. Dobrotivého. FOTO: The Yorck Project / Creative Commons / volné dílo
Francesco Hayez: portrét císaře Františka I. Dobrotivého. FOTO: The Yorck Project / Creative Commons / volné dílo

Nejlepší nejhorší panovník

Rakousku v té době vládne Ferdinand I. Dobrotivý ­(1793–1875). Je to mimochodem už pátý Ferdinand na českém trůnu. Jeho příběh není vůbec jednoduchý. Až do devíti let totiž nedostane žádné vzdělání.

„Jeho mysl je tak slabá, že by to nezvládl,“ prohlašují lékaři. I díky tomu je Ferdinand pomalejší, a když není nikdo cizí v doslechu, padají i slova o hlupácích a duševně chorých. Ale není to pravda.

Nakonec Ferdinand hovoří pěti jazyky, miluje hudbu, zajímá se o techniku nebo botaniku. Ale vláda mu bude dělat potíže. Na tu ve skutečnosti nemá. „Je to proto, že jeho prarodiče byli bratranci. Příbuzenská demence,“ koluje šeptem v podhradí.

Když Ferdinand nastupuje na trůn, umírající otec mu dá poslední radu: „Ve všem poslouchej své rádce. Nikdy nic nedělej bez nich!“

Thomas Lawrence: Portrét Klemense von Metternicha (kolem 1815). FOTO: Royal Collection Trust / Creative Commons / volné dílo
Thomas Lawrence: Portrét Klemense von Metternicha (kolem 1815). FOTO: Royal Collection Trust / Creative Commons / volné dílo

Dva kohouti na jednom smetišti

Císař se téhle rady drží. Utvrdí ho v tom i fakt, že rádce mu vybere otec ještě před tím, než odejde. V čele státní rady stojí dva mocní mužové.

Klemens Wenzel von Metternich (1773–1859), zapřisáhlý monarchista a zastánce konzervativního křídla, a František Antonín Kolovrat (1778–1861), který je představitelem umírněných liberálů.

Ti dva si vjedou do vlasů pokaždé, když mohou, a vzájemně si blokují svá rozhodnutí.

Dobromyslný, ale slabý císař si s tím poradit nesvede, nepřikloní se ani na jednu stranu a třicátá léta devatenáctého století, jsou tak pro monarchii obdobím stagnace a pomalu rostoucí krize.

Rozevírají se také nůžky mezi vrchností a poddanými, a rostou i spory mezi Němci a Čechy. Není divu, že v březnu 1848, když lidé vycítí příležitost, se rozhodnou tenhle stav změnit.

Portrét Františka Antonína II. hraběte Liebsteinského z Kolowrat. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Portrét Františka Antonína II. hraběte Liebsteinského z Kolowrat. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Svobodná Vídeň

V reakci na dění v Paříži i jinde se ve Vídni sejde petiční hnutí. Odvaha mu nechybí. Petici s požadavky předají devátého března. To vyburcuje i české politiky, kteří svolají na jedenáctého března sjezd do Svatováclavských lázní v Praze.

Sejdou se zde měšťané, učitelé a vědci a žádají v té době věci nevídané.

Žádost obsahuje požadavek na svobodné vyznání víry, větší autonomii pro české země v rámci monarchie, zrovnoprávnění češtiny a němčiny, svobodné volby do místních samospráv i svobodný tisk, možnost vykoupení z roboty i úpravu daní.

Nanečisto

Když dolnorakouská sněmovna projednává obsah obou petic, pod okny paláce se sejdou lidé, aby byli svědky té důležité události. To ale poplaší hlídkující vojáky, kteří vystřelí pár varovných výstřelů.

Jenže ne všechny jsou jenom varovné – a na ulici teče první krev. Císař splní většinu požadavků, odvolá Metternicha a slíbí vydat novou ústavu. Několik měsíců vládne klid – ale když císař ústavu skutečně vydá, není s ní spokojen nikdo.

„To není plný text, ale jenom návrh pro další jednání,“ prohlašuje, ale svá slova vzápětí popře útěkem z Vídně do Innsbrucku. Zatímco se v Praze střílí a v Celetné ulici rostou barikády, zatímco to znovu bouří ve Vídni, císař dál ustupuje. Nakonec znovu utíká, tentokrát do Olomouce.

Kolorovaná litografie Windischgrätz bombarduje Prahu v červnu 1848. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / CC0 1.0
Kolorovaná litografie Windischgrätz bombarduje Prahu v červnu 1848. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / CC0 1.0

Na smetiště dějin…

Situace se dál komplikuje, a nakonec Ferdinanda postaví před hotovou věc. „Nejste v dobré pozici, milosti. Pokud chcete Rakousko zachránit, vzdejte se trůnu.“ A Ferdinand, pamětliv rad svého otce, rádce poslechne a abdikuje.

Nakonec dožívá v Praze, kde chodí na procházky, dětem nabízí lízátka a žebrákům mince. Ale v roce 1848 o lízátka ještě nikdo nestojí – důležitější je otázka, kdo se dostane k moci. Ferdinandův bratr se vlády zřekne, a tak se na scéně objevuje úplně nová figura.

Osmnáctiletý mladíček František Josef I. (1830–1916) ale není zázračnou střelou z čistého nebe. Už od útlého mládí je připravován na vládu, pečlivě se učí a politickou výchovu do něj vtlouká sám kníže Metternich.

Josef Klaus: Korunovace císaře Františka Josefa I. v Olomouci roku 1848. FOTO: Ziko van Dijk / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Josef Klaus: Korunovace císaře Františka Josefa I. v Olomouci roku 1848. FOTO: Ziko van Dijk / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Pevnou rukou

Přestože se v dějinách vyloupne skoro z ničeho, jeho důkladná příprava brzy nese své ovoce. „Panovník má vládnout, ne sebou nechat vláčet,“ myslí si a razantně ruší jedno reformní ustanovení za druhým.

Podaří se mu revoluční nálady zklidnit a odpor zadupat do země. „Mou povinností je zamezit dalším revolucím a oslabování země.“ Po kratičké liberální přestávce se monarchie stává znovu absolutistickou.

Stabilitu přinese i fakt, že se František Josef na trůnu udrží nekonečných sedmdesát let. Trošku hořké ovoce léta roku 1848, které tolik vonělo nadějí a svobodou.

Foto: Viz popisky. Titulní foto: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Související články
Historie
Trestanci do zbraně! Jednotka Dirlewanger upaluje, znásilňuje a zabíjí
Pod rouškou tmy doráží k jedné z běloruských vísek. Světlo v oknech nasvědčuje, že vesničané si užívají poklidného večera. Během pár minut se situace změní v naprostý chaos. Druhý den už z malebné obce zůstává pouhé spáleniště. Oficiální název zni 36. granátnická divize SS, zasvěcení ji ale znají spíše jako Jednotku Dirlewanger. Historici vojáky, jenž jsou vybíráni z řad těch nejhorších […]
Historie
Ty jsi mi filištín! Jenže… Odkud ses vzal?
Kráska se přivine ke svalnatému tělu. „Prozraď mi, jak může být někdo tak silný?“ Dvakrát si vymýšlel, teď ale Samsonova ostražitost opadla: „Mé hlavy se nikdy nedotkla břitva. Kdyby se tak stalo, síla by ode mne odstoupila.“ Onou ženou není nikdo jiný, než pelištejnská dívka Dalila. Posledního ze starozákonních soudců uspí a oholí…   Dříve […]
Historie
Alois Rašín: Od trestance po ministra financí
Je 3. července 1916 a zdlouhavý proces s členy Maffie končí. Rozdávají se tresty smrti. Mezi bledými tvářemi je jedna jiná: Značí se v ní klid. Po přečtení rozsudku se dokonce pohrdavě rozesměje! Ta tvář patří budoucímu československému ministru financí, Aloisovi Rašínovi.   Píše se rok 1867. V Čechách probíhají zemské volby, do Prahy se […]
Historie
V prosinci uplyne další rok od Lennonovy smrti. Jaký to byl člověk?
V prosinci si znovu připomeneme výročí vraždy Johna Lennona, zakladatele ikonických Beatles. Ti způsobili doslova zemětřesení jak v hudbě, tak v konzervativní britské společnosti. Johnova hvězda ale nezhasla, ani když se skupina rozešla. A svítí i desítky let po jeho smrti. Jaký vlastně byl Lennonův život? Během vrcholící „beatlemánie“ novinářka Maureen Cleave napsala, že když […]
reklama
historie
Rukopis Copiale ukrývá tajný iniciační rituál
Příběh rukopisu Copiale nabídl světu opravdové tajemno. Až moderní počítače dokázaly prolomit záhadnou šifru v knize, původně zasazené do konce 18. století. Nádherný kodex v luxusní vazbě ze zeleného brokátu prošívaného zlatem se 75 tisíci ručně psaných znaků vydal své tajemství až po dlouhých desetiletích. Co ukrývá? Popisuje mimo jiné iniciační obřad nového člena tajné německé […]
4 naše nejznámější barokní památky: Sláva zdobnosti
Z dvanácti českých a moravských památek hmotného kulturního dědictví zapsaného na seznam UNESCO jsou čtyři barokní. Pojďte se na ně s Epochou podívat. Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou Zřejmě neznámější českou barokní stavbu najdete v samotném srdci Českomoravské vysočiny, na kopci zvaném Zelená hora. „Jde o nejoriginálnější příklad slohu zvaného barokní […]
Kdo chtěl zastavit řádění čarodějnic a kacířů?
Procesy s obviněnými jsou u nás stejně kruté jako ve světě. Kromě čarodějnic inkvizitoři trestají i nepravověrné křesťany, heretiky a sektáře. Mnohdy jsou metody inkvizitorů mnohem hroznější a krutější než činy, které připisují svým obětem. U nás nejkrvavější čarodějnické procesy zasáhly Šumpersko. Kolda z Koldic Je jedním z prvních doložených inkvizitorů u nás. Podrobně o […]
Ladislav Pohrobek: Dítě s královskou korunou
Říkají mu Ladislav Postumus, protože přichází na svět až po smrti svého otce. Udržet dítě na trůnu dá práci jak v Čechách, tak v nevyzpytatelných Uhrách, kde odmítají uznat nemluvně za vladaře. V Čechách se naštěstí může kralevic spolehnout na statečného a obratného správce Jiřího z Poděbrad. Jaký ale vůbec Ladislav byl? Jak vypadal? Čím […]
reklama
věda a technika
Tajemství dračího hedvábí: Dostaneme vlákna z kozího mléka?
Kalendáře ukazují rok 1965, v Československu se dá konečně zakoupit první ženská antikoncepce a televize začíná vysílat Večerníčka. A daleko za oceánem, v delawarském Wilmingtonu, představí americká chemička polského původu Stephanie Kwoleková (1923–2014) para-aramidové vlákno, které dostane název kevlar.   Oproti jiným polyamidům čtyřnásobně absorbuje rázovou energii. Bezpečnostní složky si mnou ruce. Neprůstřelné vesty a […]
Nezničitelné želvušky přežijí (téměř) všechno
Želvušky jsou hotovými supermany zvířecí říše. Jsou pravděpodobně nejodolnějšími živočichy na Zemi. Dokážou přežít skoro cokoliv: vysoké teploty, silný mráz, extrémní sucho, tlak šestkrát větší, než je na dně Mariánského příkopu, a dokonce i pobyt ve vesmíru. Díky jejich odolnosti je najdete prakticky po celém světě. Žijí na ledovcích, v rozpálené poušti, ve sladké i […]
Bude pivo v budoucnosti chutnat stejně?
Chuť potravin ovlivňuje teplota vzduchu, půdní podmínky i množství srážek v oblasti pěstování či chovu. Klimatické změny toto všechno mění, což zřejmě do budoucna negativně ovlivní chuť některých, možná i většiny plodin. Nejen producenti se proti tomu snaží ze všech sil bojovat. Chuť piva se může v budoucnu změnit kvůli měnící se chuti hlavních surovin, které se […]
Kvašení potravin neboli fermentace zažívá svoji renesanci
Fermentace neboli kvašení je technikou, která prodlužuje trvanlivost potravin, zlepšuje jejich stravitelnost a obohacuje jejich chuť. Až třetina všech potravin, konzumovaných člověkem, se vyrábí nějaký způsobem kvašení. Od chleba přes jogurt, pivo a víno až po kimči či miso. Nyní zažívá fermentace svoji renesanci. Existuje více druhů fermentace, nejčastější je kvašení alkoholové a mléčné. Při […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz