Domů     Rok 1848 přinesl Čechům místo výhod pevnou ruku Františka Josefa I.
Rok 1848 přinesl Čechům místo výhod pevnou ruku Františka Josefa I.
8.7.2024

Křivolaké uličky Starého Města ozařují plynové lampy, kočičí hlavy se lesknou kapkami, které zde zanechává tající sníh. Teplé světlo petrolejových lamp se line z otevřeného průchodu a vývěsní štít hlásá, že právě tady se nachází vyhlášený hostinec „U Broučků“.

Hovor se ale tentokrát nestáčí k pomluvám sousedů, ale k událostem v daleké cizině. „Už se to mele i v Paříži. To za chvíli přijde i k nám,“ praví pan domácí, zatímco jej ostatní utlučou klobouky. „Nesýčkujte, milý pane. Co by k nám chodilo? Je to jenom křik ve větru, nic víc.“

Revoluční Paříž 1848. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Revoluční Paříž 1848. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

V jedné věci mají pánové u hospodských povídaček pravdu a v jedné se pletou. Skutečně se to mele v Paříži, a to poté, co v lednu vypukne povstání, které vede k uznání ústavy. V té samé době to totiž jiskří v celé Francii.

Hospodářská krize předchozího roku a vláda Ludvíka Filipa Orleánského (1773–1850), která se od liberálních myšlenek stále více kloní k těm konzervativním, vedou k tomu, že Pařížanům v únoru bouchnou saze, krále svrhnou a vyhlásí republiku.

A zatímco nová vláda dělá pořádek v pařížských ulicích, ruší otroctví v koloniích, trest smrti za politické zločiny nebo zavádí svobodu tisku, v sousedních státech to vede k pořádnému nepořádku. Požár zvaný „revoluční rok 1848“ už nejde uhasit.

Obrázek bojů mezi revolucionáři a královským vojskem na ulici Breite Strasse v Berlíně během revoluce v březnu 1848. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Obrázek bojů mezi revolucionáři a královským vojskem na ulici Breite Strasse v Berlíně během revoluce v březnu 1848. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Evropské turné

V březnu nespokojenost dorazí i do Německa, kde jsou v mnoha státech nastolovány liberální kabinety a chystají se svobodné volby, ze kterých vzejde Frankfurtský parlament, vůbec první demokratický sněm v německých zemích.

„Chceme mít svobodu psát o čemkoliv, aniž bychom se museli bát vězení,“ bouří se novináři, a je jim proto garantována svoboda tisku. Naopak v Polsku jsou přípravy k povstání prozrazeny a nedojde prakticky k ničemu – a to málo vyřeší střelba do lidí.

A není tedy vůbec s podivem, že navzdory „pivním moudrostem“ provinčních pražských měšťanů ta bouře dorazí i do Rakouska.

Francesco Hayez: portrét císaře Františka I. Dobrotivého. FOTO: The Yorck Project / Creative Commons / volné dílo
Francesco Hayez: portrét císaře Františka I. Dobrotivého. FOTO: The Yorck Project / Creative Commons / volné dílo

Nejlepší nejhorší panovník

Rakousku v té době vládne Ferdinand I. Dobrotivý ­(1793–1875). Je to mimochodem už pátý Ferdinand na českém trůnu. Jeho příběh není vůbec jednoduchý. Až do devíti let totiž nedostane žádné vzdělání.

„Jeho mysl je tak slabá, že by to nezvládl,“ prohlašují lékaři. I díky tomu je Ferdinand pomalejší, a když není nikdo cizí v doslechu, padají i slova o hlupácích a duševně chorých. Ale není to pravda.

Nakonec Ferdinand hovoří pěti jazyky, miluje hudbu, zajímá se o techniku nebo botaniku. Ale vláda mu bude dělat potíže. Na tu ve skutečnosti nemá. „Je to proto, že jeho prarodiče byli bratranci. Příbuzenská demence,“ koluje šeptem v podhradí.

Když Ferdinand nastupuje na trůn, umírající otec mu dá poslední radu: „Ve všem poslouchej své rádce. Nikdy nic nedělej bez nich!“

Thomas Lawrence: Portrét Klemense von Metternicha (kolem 1815). FOTO: Royal Collection Trust / Creative Commons / volné dílo
Thomas Lawrence: Portrét Klemense von Metternicha (kolem 1815). FOTO: Royal Collection Trust / Creative Commons / volné dílo

Dva kohouti na jednom smetišti

Císař se téhle rady drží. Utvrdí ho v tom i fakt, že rádce mu vybere otec ještě před tím, než odejde. V čele státní rady stojí dva mocní mužové.

Klemens Wenzel von Metternich (1773–1859), zapřisáhlý monarchista a zastánce konzervativního křídla, a František Antonín Kolovrat (1778–1861), který je představitelem umírněných liberálů.

Ti dva si vjedou do vlasů pokaždé, když mohou, a vzájemně si blokují svá rozhodnutí.

Dobromyslný, ale slabý císař si s tím poradit nesvede, nepřikloní se ani na jednu stranu a třicátá léta devatenáctého století, jsou tak pro monarchii obdobím stagnace a pomalu rostoucí krize.

Rozevírají se také nůžky mezi vrchností a poddanými, a rostou i spory mezi Němci a Čechy. Není divu, že v březnu 1848, když lidé vycítí příležitost, se rozhodnou tenhle stav změnit.

Portrét Františka Antonína II. hraběte Liebsteinského z Kolowrat. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Portrét Františka Antonína II. hraběte Liebsteinského z Kolowrat. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Svobodná Vídeň

V reakci na dění v Paříži i jinde se ve Vídni sejde petiční hnutí. Odvaha mu nechybí. Petici s požadavky předají devátého března. To vyburcuje i české politiky, kteří svolají na jedenáctého března sjezd do Svatováclavských lázní v Praze.

Sejdou se zde měšťané, učitelé a vědci a žádají v té době věci nevídané.

Žádost obsahuje požadavek na svobodné vyznání víry, větší autonomii pro české země v rámci monarchie, zrovnoprávnění češtiny a němčiny, svobodné volby do místních samospráv i svobodný tisk, možnost vykoupení z roboty i úpravu daní.

Nanečisto

Když dolnorakouská sněmovna projednává obsah obou petic, pod okny paláce se sejdou lidé, aby byli svědky té důležité události. To ale poplaší hlídkující vojáky, kteří vystřelí pár varovných výstřelů.

Jenže ne všechny jsou jenom varovné – a na ulici teče první krev. Císař splní většinu požadavků, odvolá Metternicha a slíbí vydat novou ústavu. Několik měsíců vládne klid – ale když císař ústavu skutečně vydá, není s ní spokojen nikdo.

„To není plný text, ale jenom návrh pro další jednání,“ prohlašuje, ale svá slova vzápětí popře útěkem z Vídně do Innsbrucku. Zatímco se v Praze střílí a v Celetné ulici rostou barikády, zatímco to znovu bouří ve Vídni, císař dál ustupuje. Nakonec znovu utíká, tentokrát do Olomouce.

Kolorovaná litografie Windischgrätz bombarduje Prahu v červnu 1848. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / CC0 1.0
Kolorovaná litografie Windischgrätz bombarduje Prahu v červnu 1848. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / CC0 1.0

Na smetiště dějin…

Situace se dál komplikuje, a nakonec Ferdinanda postaví před hotovou věc. „Nejste v dobré pozici, milosti. Pokud chcete Rakousko zachránit, vzdejte se trůnu.“ A Ferdinand, pamětliv rad svého otce, rádce poslechne a abdikuje.

Nakonec dožívá v Praze, kde chodí na procházky, dětem nabízí lízátka a žebrákům mince. Ale v roce 1848 o lízátka ještě nikdo nestojí – důležitější je otázka, kdo se dostane k moci. Ferdinandův bratr se vlády zřekne, a tak se na scéně objevuje úplně nová figura.

Osmnáctiletý mladíček František Josef I. (1830–1916) ale není zázračnou střelou z čistého nebe. Už od útlého mládí je připravován na vládu, pečlivě se učí a politickou výchovu do něj vtlouká sám kníže Metternich.

Josef Klaus: Korunovace císaře Františka Josefa I. v Olomouci roku 1848. FOTO: Ziko van Dijk / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Josef Klaus: Korunovace císaře Františka Josefa I. v Olomouci roku 1848. FOTO: Ziko van Dijk / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Pevnou rukou

Přestože se v dějinách vyloupne skoro z ničeho, jeho důkladná příprava brzy nese své ovoce. „Panovník má vládnout, ne sebou nechat vláčet,“ myslí si a razantně ruší jedno reformní ustanovení za druhým.

Podaří se mu revoluční nálady zklidnit a odpor zadupat do země. „Mou povinností je zamezit dalším revolucím a oslabování země.“ Po kratičké liberální přestávce se monarchie stává znovu absolutistickou.

Stabilitu přinese i fakt, že se František Josef na trůnu udrží nekonečných sedmdesát let. Trošku hořké ovoce léta roku 1848, které tolik vonělo nadějí a svobodou.

Foto: Viz popisky. Titulní foto: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Související články
Historie
Unesla českého krále Václava IV. z vězení lazebnice Zuzana?
Královský vězeň si užívá v lázni se ženou. Konečně po dlouhé době koupel. Opilí strážci už moc nevnímají. Nakonec kývnou, že se může jít nadýchat čerstvého vzduchu k řece. Skvělá příležitost uprchnout. Než se stráže vzpamatují, dvojice odplouvá v loďce. Pravda nebo bohapustá lež? Král se špatnou pověstí, tak se dá nejlépe charakterizovat Václav IV. (1361–1419). Miluje lov […]
Historie
Markéta Pyskatá označila svého chotě za neplodného
Rozzuřeně buší na bránu, ale nikdo mu neotevírá. Nadávky jenom prší. Těšil se, že po úspěšném lovu spočine v posteli, ale teď má smůlu. Ta pyskatá bestie ho odmítá pustit domů. Brána hradu Tirol ale před Janem Jindřichem Lucemburským a jeho družinou zůstane zavřená. Ve věku pouhých pěti let přijíždí Jan Jindřich Lucemburský (1322–1375), v pořadí […]
Historie
Starosti s Leninem: Ani po smrti nedá pokoj
Německý agent, který v Rusku rozpoutal bolševickou revoluci, je bezpochyby nejslavnější novodobou mumií a současně nejslavnější z mumií bývalého socialistického bloku.  Když Vladimír Iljič Lenin (1870-1924) zemře, rozhodnou se ho soudruzi uchovat pro budoucí generace soudruhů. Jenže v typicky ruském zmatku mrtvý Lenin tu polehává u ledu, tu jen tak v rakvi. A to jeho […]
Historie
Sarajevský atentát: Jiskra, která zapálila světovou válku
Dne 28. června 1914 se v Sarajevu odehrál atentát, který změnil běh dějin. Následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d’Este a jeho choť Žofie byli zavražděni Gavrilem Principem, což vedlo k vypuknutí první světové války. Tento tragický čin odstartoval řetězec událostí, které vrhly svět do čtyřletého válečného konfliktu. Jeden z nejslavnějších atentátů, který doslova změnil svět, proběhne […]
reklama
svět zločinu
Kamarádky z karavanů: Taser, páčidlo a živá pochodeň
Malý kluk zírá do lednice. „Tiny! Mám hlad,“ kňourá směrem ke starší sestře. Tina prohrábne police a vlastní peněženku. Sesype pár drobných, co vyjdou na balení bílého chleba a pár vajíček na obalení, aby ho mohla osmažit. Kde jsou rodiče? Nejsou s to se dostat z drogové závislosti – a ani nemají tu ambici. Momentálně […]
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Sex se změní v cit: A matka dotlačí dceru k otčímově vraždě!
Dvě nahá těla, pár kapek potu a… kamera. „Výborný,“ musí uznat 40letý David Shannon, když si přehraje záznam. Má štěstí, jeho 36letá manželka Joan má stejné koníčky.   Točí spolu amatérské porno a milují swingers párty. Rodinka se nastěhuje do Fayetteville v Severní Karolíně a vše vypadá idylicky. Usměvavá Joan má dvě dcery z předchozího […]
reklama
věda a technika
Svobodný internet! Nebo ne?
Je internetový obsah cenzurován? Samozřejmě. V lepším případě jde o morální cenzuru – například dětské pornografie. V horším o manipulativní selekci, při které si můžete přečíst jen to, z čeho si uděláte „ten správný názor“. Řada zemí blokuje vyhledávání určitých slov. V Jemenu například „sex“, v Súdanu „nahota“. Velké pozornosti mnoha států se těší i […]
Praví a nepraví zimní spáči
Nejlepší variantou, jak přečkat zimu, je zřejmě pravý zimní spánek zvířat neboli hibernace. Spící zvíře sníží svou tělesnou teplotu na minimum, klesne mu krevní tlak a také jeho srdce pracuje pomaleji. Současně se zpomaluje i dýchání a rovněž trávicí a vylučovací soustava téměř nepracují.   Největší zimní spáč      Pravým zimním spánkem spí většinou drobní savci. […]
Obří meteority: Kam vyrazit za nejzajímavějšími krátery? (I.)
„Padá hvězda, něco si přej!“ Tuto radu už téměř každý z nás zaslechl nebo sám vyslovil. Aktuální je i v listopadu a prosinci, kdy se nebe rozzáří bohatou zářivou záplavou zvanou Leonidy a Geminidy. I když jde o romantickou představu, padající hvězdy doopravdy neexistují. Jsou to zkrátka a dobře jen meteory! Někdy se z komet […]
Xin Zhui: Nejslavnější čínská mumie
Je mrtvá téměř dva tisíce let. Přestože nevypadá jako za živa, odmítá se obrátit v prach.  Nalezena byla pouhou náhodou a dodnes patří k nejzachovalejším mumiím na světě. Hledání vhodného místa na protiletecký kryt, který má být součástí nemocnice v Čchang-ša, končí v roce 1971 nečekaným objevem. V kopci zvaném Mawangdui narazí dělníci téměř 15 […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz