Upalování domnělých čarodějů a čarodějnic patří i do dávnější historie. Za prví popravu za čarodějnictví je považována smrt biskupa Priscilliana z Ávily (340–385). Dovoluje si při svém kázání vyzdvihovat rovnoprávnost mužů a žen.
Biskup je za své neortodoxní učení obviněn z čarodějnictví a kacířství a nakonec popraven. Posmrtně je ale jeho pověst očištěna a dodnes je uctíván jako světec.
Čarodějnický masakr ve Švýcarsku
Za první velký proces s čarodějnicemi lze označit masakr ve Valais ležícím na území dnešního Švýcarska. Mezi roky 1428 a 1447 zde padne za oběť obviněním nejméně 367 lidí, údajných čarodějnic a vlkodlaků.
Do dějin inkvizice se černým písmem zapíše i „rekordman“ Tomás de Torquemada, vrchní muž španělské inkvizice. Ten se do své vrchní funkce dostává díky přátelství s rodinou vladaře Ferdinanda II. Aragonského (1452–1516).
Torquemada vynalézá s oblibou nové druhy mučení, mezi nimi i obdobu waterboardingu. Při tomto druhu mučení se vyslýchanému lije voda na ústa. Velký inkvizitor má na svém kontě 2200 popravených lidí!