Domů     Režim Rudých Khmérů: Brutální teror vrátil Kambodžu do středověku
Režim Rudých Khmérů: Brutální teror vrátil Kambodžu do středověku
16.4.2022

Pro téměř celý svět byl 17. duben 1975 den jako každý jiný. Pro obyvatele Kambodži v jihovýchodní Asii je to však den, na který by nejradši zapomněli, a přesto by na něj nikdy celý svět zapomenout neměl. Právě toho dne započala v Kambodži diktatura Rudých Khmerů vedených Pol Potem.

Za pouhé čtyři roky vyvraždili pod vizí utopistické agrární společnosti až čtvrtinu kambodžské populace.

NA HLAVU POSTAVENÝ MARXISMUS

Pol Pot, vlastním jménem Saloth Sar, toužil Kambodžu zbavit francouzské nadvlády a během studijního pobytu v Paříži se sblížil s ideami marxismu a leninismu. Z nich si však on i jeho následovníci vzali jen to, co se jim hodilo, a zbytek ignorovali.

Toužili vytvořit dokonalou společnost, kde nebude existovat osobní majetek ani peníze a všichni budou společně pracovat pro blaho státu.

Jejich vize se začala naplňovat, když v roce 1968 vyvolali občanskou válku a v roce 1975 svrhli Lon Nola, který se předtím sám zmocnil moci v zemi pučem. Přejmenovali stát na Demokratickou Kampučii a zavedli tuhou komunistickou diktaturu.

Portrét Pol Pota. FOTO: Store norske leksikon, Public domain, via Wikimedia Commons
Portrét Pol Pota. FOTO: Store norske leksikon, Public domain, via Wikimedia Commons

Jak nelidské podmínky museli obyvatelé Kambodže snášet, to si dnes jen málokdo dokáže představit. Všechna města včetně hlavního města Phnompenhu byla vysídlena a obyvatelé byli vyhnáni do džungle, kde museli denně dřít na polích.

Byly zrušeny peníze i náboženství, rozděleny byly dokonce i rodiny. Manželé se mohli stýkat jen v přesně vymezené dny a pouze za účelem plození dětí. Děti museli své rodiče oslovovat „teto“ a „strýče“, zatímco ostatním dospělým říkali „matko“ a „otče“. Angkar, organizace Rudých Khmérů, je zároveň vychovával i k udávání rodičů.

Ačkoliv se režim snažil prezentovat pokrok v zemědělské produkci, realita byla taková, že lidé trpěli hladem. V zoufalství pak kradli a schovávali jídlo před strážnými, kteří denně prohledávali chatrče, ve kterých byli lidé nuceni žít.

Trestem za nejmenší prohřešek proti režimu byla většinou smrt. Protože však nebylo střelivo, zabíjelo se i mačetami a holemi. Rudí Khmerové vyvraždili i celou kambodžskou vzdělanou populaci – zabit byl i ten, kdo například uměl cizí jazyk nebo nosil brýle. Nesměl přežít nikdo, kdo by dokázal vzedmout odpor proti novému režimu.

VĚZNICE SMRTI

Vůbec nejhůře proslulým místem zachycujícím hrůzy a utrpení prostého lidu pod maniakálním Pol Potovým režimem je věznice S-21, známější pod jménem Tuol Sleng.

Jejími branami prošlo za čtyři roky přes dvacet tisíc vězňů, které režim povětšinou podezíral ze špionáže pro Spojené státy a další nekomunistické země. Až na sedm, kteří přežili, byli všichni zavražděni.

Pobyt v Tuol Slengu přežili jen ti, kteří se režimu hodili, i když ani oni neměli o nic lepší zacházení než ostatní. Přežil tak například vězeňský fotograf, který měl za úkol dokumentovat úmrtí ostatních vězňů, opravář rádií nebo malíř.

Vzpomínky oněch přeživších vězňů nám přibližují, v jakých podmínkách nevinní lidé živořili. Budova věznice byla před vládou Pol Pota základní školou a třídy byly přetvořeny na cely o velikosti přístěnku na košťata.

Tam museli vězni bez hnutí sedět s nohama připoutanýma k železné tyči zabetonované do zdi. Krmeni byli jednou denně třemi lžičkami rýžové kaše. Byli mučeni elektrickými šoky, mláceni tyčí s ostnatým drátem nebo topeni.

To vše tak dlouho, dokud se nepřiznali ke smyšleným zločinům a neuvedli jména jejich dalších spolupracovníků. Poté byli bez milosti zavražděni.

Protože byl každý vězeň po příjezdu do věznice a po smrti vyfotografován a dokumenty byly pečlivě uschovány, dochovaly se dodnes hrůzné důkazy běsnění v Tuol Slengu.

Na zdi tam dodnes visí mapa Kambodže vytvořená z lidských lebek, k vidění jsou jednotlivé cely a především pak mučící místnosti, kde jsou dodnes patrné krvavé skvrny na podlaze…

Místnost pro mučení v Tuol Slengu. FOTO: Sigmankatie, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Místnost pro mučení v Tuol Slengu. FOTO: Sigmankatie, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Velitelem věznice byl Kang Kek leu, nazývaný soudruh Duch. Tento bývalý učitel matematiky je dodnes jediným z vysokých představitelů režimu Rudých Khmerů, který byl za jejich zločiny odsouzen mezinárodním tribunálem.

Zatčen byl v roce 1999 a v roce 2007 byl odsouzen na 35 let. Zemřel v září 2020.

POL POTA ODSTRANILI VLASTNÍ PŘÍVRŽENCI

Režim Rudých Khmerů byl svržen po vietnamské invazi do Kambodži v roce 1979. Kambodžu vrátil prakticky do středověku, byla vyražděna čtvrtina populace a zcela rozvrácen sociální systém. A člověk, který to všechno zavinil, nebyl za tyto zločiny nikdy odsouzen.

Pol Pot uprchl k thajským hranicím a Rudí Khmerové vedli ještě dlouhá léta proti nové kambodžské vládě partyzánskou válku.

Vůdce Rudých Khmerů zemřel v roce 1998 v domácím vězení, kam ho paradoxně uvrhli sami Rudí Khmerové, kteří se obávali čistek, když nechal o rok dříve zabít svého nejbližšího spolupracovníka Ieng Saryho, který se od něj odtrhl.

O rok později zlikvidovaly vládní jednotky zbytek Rudých Khmerů a organizaci definitivně rozprášily.

Kambodža se z běsnění Rudých Khmerů nevzpamatovala fakticky dodnes a průmyslová zaostalost a vysoká kriminalita jsou jen jedněmi z problémů, kterým musí čelit.

Foto: Creative Commons
Související články
Svět zločinu
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
Svět zločinu
Vražda jedenáctiletého chlapce: Výkupné ze záhrobí
Když onoho krásného pátečního poledne 27. září roku 2002 pospíchá jedenáctiletý Jakob Meltzer ze školy, má už plnou hlavu víkendu. Táta mu slíbil, že pojedou na ryby. Jenže žádného výletu už se Jakob nedočká.  Cestou do školy na Jakoba čeká osudové setkání. Zavolá na něj Magnus Gäfgen (*1975), student, který před časem docházel k Meltzerům […]
Svět zločinu
Hubert Emil Pilčík: Vychytralá bestie převáděla lidi na onen svět
Mezi lidmi má ten chlap vcelku dobrou pověst. Svůj důchod tráví většinou toulkami po krajině. Děti umí pobavit vybájenými historkami. Kriminalisté si ale o něm udělali trochu jiný obrázek. V převleku za elektrikáře se chystají proniknout do jeho domu, aby si své podezření ověřili. Hodný strýček – tak vnímá okolí muže s dunivým hlasem, který miluje […]
Svět zločinu
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
Jediné, co chce, je v klidu si nakoupit a pak už běžet domů za rodinou. To ale netuší, že ve chvíli, kdy si bude vybírat zboží z regálu, k ní přistoupí žena, kterou před pár hodinami propustili z psychiatrické léčebny. V plánu má jediné. Vraždit!  I něžné pohlaví v sobě dokáže občas najít nezměrnou krutost. […]
reklama
lifestyle
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a […]
reklama
zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
panidomu.cz
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
skutecnepribehy.cz
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
Čekaly jsme s mámou na tátu. Ohlásil, že si přijde pro věci. Rodiče procházeli složitým rozvodem a hádali se kvůli majetku. Naši koupili chalupu, když jsem byla ještě malá. Ze zchátralého stavení udělali společnými silami malebnou vilku. A ze sadu plného starých stromů a v neposlední řadě kopřiv, vysokých jako urostlý chlap, tak pěknou zahradu, že o
Harry a Meghan se vrátí, ale…
nasehvezdy.cz
Harry a Meghan se vrátí, ale…
Usmířit se s královskou rodinou? To má Meghan Markle (42), manželka prince Harryho (39), už nějaký čas v plánu, klade si však podmínky. A ty musí královská rodina splnit do puntíku – naapříklad, aby
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
epochalnisvet.cz
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
Vedle skoku dalekého či vysokého existuje i skok hluboký, který je z nich kupodivu nejnáročnější a také nejriskantnější. Skáče se z vysokých budov, antén, útesů, dokonce i z hranice vesmíru, ale všechno to začne skoky z mostů.   Jejich tradice sahá minimálně do roku 1885 a koncem 19. století jsou nebezpečnou módou, se kterou úřady
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
historyplus.cz
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
Začátkem 19. století se v novoanglickém Nantucketu jeden plavčík doslechne o nalezení ostrova Pitcairn, na němž se usadili vzbouřenci z lodi Bounty. Netrvá dlouho, a onen mladík jménem Samuel Comstock začne dávat dohromady vlastní plány na ovládnutí jednoho z tichomořských ostrovů.   Poté, co mladý Samuel Comstock (1802–1824) okusí svou první plavbu přes oceán, ví,
Senná rýma je k poražení!
nejsemsama.cz
Senná rýma je k poražení!
Trápí vás kýchání, rýma, pálení očí a škrábání v krku? Cítíte se unavená? Příznaky senné rýmy vás mohou trápit i dlouhé týdny, ale můžete se jim bránit. Jak? Pokud jste se rozhodla bojovat proti sezonní alergii, máte velkou šanci zvládnout to bez antihistaminik. Zdánlivě banální rady vám život se sennou rýmou znatelně ulehčí. Zavřete pečlivě okna Sledujte pylové
Krtkovy řezy
tisicereceptu.cz
Krtkovy řezy
Drobivé těsto bude po upečení krásně křupavé. Tento koláč můžete připravit i do kulaté formy. Budete tak mít vyšší vrstvu těsta, ale chutnat bude stejně výtečně. Ingredience Na těsto 400 g hl
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
enigmaplus.cz
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
Britská televizní a divadelní herečka Maureen Diane Lipman (*1946) si prohlíží svůj mobil. Objeví přitom zprávu od svého muže Jacka Rosenthala (1931–2004): „Náš chlapec si vede dobře.“ Výraz v jejím o
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
iluxus.cz
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
V centru Prahy otevírá hotel s 382 pokoji The Cloud One Prague. V pěší vzdálenosti od Masaryčky i Hlavního nádraží je nejnovějším příspěvkem k urbanistickému rozvoji Hybernské ulice. Hosty láká na skv
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
21stoleti.cz
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
Říká se, že není malých rolí. A že i nicotný jedinec může dokázat velké věci. To se potvrdilo v savaně v Keni, kdy jeden druh mravenců zapříčinil malou změnu v přírodním prostředí, která ale měla dale