Skip to content
reklama

Dva skladatelé, dvě bizarní obsese: Jeden chce lebky, druhý chce zbičovat

Italský renesanční šlechtic a skladatel Carlo Gesualdo da Venosa (1566–1613) si vezme za manželku svou sestřenici Marii d’Alvalos. Když ji načapá v posteli s milencem, za pomoci služebníků oba zavraždí.

Díky šlechtickému původu unikne soudu.

Mrtvoly nechá ležet na ulici před palácem. Nevychází ani s druhou ženou. Když roku 1600 umírá syn z druhého manželství, prozře a propadne depresím. Každý den se proto od služebných nechává bičovat jako pokání.

Venosa se živě účastnil hudebního života své doby a stýkal se s mnoha hudebníky, které také ovlivnil a kteří si ho vážili. Jeho originální a expresivní hudba s častým užíváním disonancí a chromatiky později upadla v zapomenutí. Od konce 19. století se však těšila a těší velké pozornosti. Foto: Creative commons – volné dílo

Bruckner má slabost na studentky

To rakouský skladatel Anton Bruckner (1824–1896) trpí numeromanií. Všechno musí sečíst. V jeho záznamech jsou detailní poznámky, kolikrát se před spaním pomodlí kterou modlitbu. Jako kantor ve škole podléhá platonickým láskám ke vzhlížejícím studentkám, a tak bývá obviňován z nevhodného chování.

Ještě v 70 letech žádá mladičké dívky o roku. Neožení se ale nikdy. Jako by podivností nebylo dost, má slabost pro lebky mrtvých skladatelů. Když jsou roku 1888 k vidění ostatky rakouského skladatele Franze Schuberta (1797–1828), uchopí Bruckner v podivném návalu úzkosti lebku a odmítá ji pustit.

Nakonec musí být od rakve odtažen. Stejně se zachová i u ostatků Ludwiga van Beethovena (1770–1827).

blank
Bruckner je znám zejména svými symfonickými pracemi. Zkomponoval 11 symfonií (devět číslovaných) a náčrt dvanácté. Většinu z nich dokonce v několika verzích. Mimo to k složil i menší symfonické skladby: Ouverturu, Symfonické preludium, pochod a 3 další menší skladby. Foto: Creative commons – volné dílo
Foto: Creative Commons
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články