Domů     Rekordní hudební nástroje: Prababička flétna a ohlušující trombón
Rekordní hudební nástroje: Prababička flétna a ohlušující trombón
13.9.2021

V orchestru to všem nástrojům krásně ladí dohromady. Přestože je každý jiný! Které z nich však nějakou vlastností naprosto vystupují z řady?

Který nástroj hraje nejhlasitěji, který vydá nejvyšší a který nejnižší tón? A na co hráli naši předci už před desítkami tisíc let?

NEJSTARŠÍ: flétna

Neandrtálec vezme stehenní kost z medvěda, vydlabe ji a vyřeže pravidelné otvory. Když začne do kosti foukat a otvory při tom různě zakrývat prsty, po okolí jeskyně Divje Babe, dnešní oblasti Slovinska, se rozline krásná melodie!

Právě vznikla flétna, kterou o 60 000 let později naleznou archeologové a dnes si ji můžete prohlédnout Národním muzeu v Lublani jako vůbec nejstarší známý hudební nástroj na světě!

Vezmeme, co je po ruce

I o něco mladší konkurentky jsou především flétny. Zajímavými nálezy se pyšní Švábské Alpy v Německu – v jeskyni Hohler Fels, proslulé i pro další archeologické skvosty, se najde flétna z kosti supu bělohlavého, na který hrál pravěký hudebník před 35 000 lety.

V jeskyni Geissenklösterle pak další dvě, ještě o 8 tisíc let starší, z ptačí kosti a mamutího klu.

Vyrobit flétnu zkrátka není těžké, materiál většinou jen leží na zemi. Teprve o tisíce let později, když se začnou zpracovávat kovy, mohou výrobci nástrojů třeba jeden konec rozšířit, aby byl zvuk pronikavější.

Vznikají tak první trubky či trumpety, jedny z nejstarších například ukrýval ve své hrobce faraon Tutanchamon.

Na různé druhy píšťalek a fléten lidé hrají už desítky tisíc let. Foto: ml991 / Pixabay.
Na různé druhy píšťalek a fléten lidé hrají už desítky tisíc let. Foto: ml991 / Pixabay.

NEJVĚTŠÍ: varhany

Co do rozměrů vědou jednoznačně varhany. Ty úplně největší se jmenují Grand Ophicleide, najdete je v koncertní síni v Boardwalk Hall v americkém Atlantic City a mají 33 tisíc píšťal. Nejdelší z nich měří neuvěřitelných 19 metrů.

Hmotnost celého nástroje rozkládajícího se ploše na 13 000 m2, dosahuje 136 tun!

Po slavnostním postavení v roce 1932 však varhany hrají jen 12 let, než je zničí povodně a Velký atlantský hurikán. Teprve po sedmi desetiletích se rozběhnou restaurační práce a trvat budou ještě dlouho. Dnes je nástroj funkční asi z poloviny.

Sólo pro krápníky

Pokud však pustíme do soutěžně i méně tradiční nástroje, vítěz bude jiný – ještě o něco větší prostor, více než 14 000 m2, totiž zabírají přírodní, kamenné varhany (neboli lifoton) nazvané Stalacpipe, za kterými musíme zamířit do Lurayských jeskyních ve státě Virginia.

V podstatě jde o obří soustavu elektricky vyladěných stalaktitů, na kterou se hraje pomocí speciálních tyčí. Nevšední varhany sestrojí v roce 1954 matematik a programátor Leland W. Sprinkle a náročná práce mu zabere tři roky.

Rádi byste si úchvatný kamenný koncert poslechli také? Stačí zadat jméno Stalacpipe na Youtube. V roce 2011 tu například první skladbu určenou přímo pro krápníkové varhany nahraje finsko-švédská skupina Pepe Deluxé.

Největší a zároveň nejhlasitější na světě! Oba tituly drží varhany z Boardwalk Hall. Foto: cons. Maximus / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
Největší a zároveň nejhlasitější na světě! Oba tituly drží varhany z Boardwalk Hall. Foto: cons. Maximus / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.

NEJHLASITĚJŠÍ: trombon a varhany

Který nástroj v orchestru všechny ostatní překřičí? Majitelem nejsilnějšího hlasu je zpravidla trombón, který vyloudí zvuk o síle 115 decibelů, tedy asi jako sbíječka. Klarinet zvládne 114 decibelů.

Nejvíc však většinou slyšíme trubku, přestože dosahuje hodnot podstatně nižších (80 – 100 decibelů). Proč? Může to být jednoduše barvou zvuku – je ostřejší a pronikavější. A když to trumpetista se svým nástrojem umí opravdu na jedničku, trombon nemá šanci…

Kam až zvony zní?

Mnozí by se s vámi možná přeli. Na mnohem delší vzdálenost prý uslyšíme například zvonkohru, kterou najdeme v některých kostelních věžích.

Ať už se na ni hraje přímo pomocí kladívek, nebo je napojena na elektrický rozvod, zvuk velkých zvonkoher může být slyšet na víc než 10 kilometrů daleko! A ještě mnohem dále, pokud bychom systém zvonů umístili pod vodu.

Oficiálně jsou však jako nejhlasitější nástroj světa uvedeny opět varhany Ophicleide v Atlantic City.

Některé jejich píšťaly zvládnout vydat zvuk o síle až 130 dB, což se vyrovná startu tryskového letadla, a při poslechu zblízka by vám tedy hrozilo vážné poškození sluchu!

Trombon neboli pozoun rozhodně patří k těm nehlasitějším nástrojům v orchestru. Foto: Angela Hawkins / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
Trombon neboli pozoun rozhodně patří k těm nehlasitějším nástrojům v orchestru. Foto: Angela Hawkins / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.

S NEJEXTRÉMNĚJŠÍM ROZSAHEM: oktobas

Jak poznáme, který tón je hluboko a který vysoko? Vetšinou prostě intuicí. Zvukové vlny samy o sobě výšku nemají, ale jejich kmity se dají popsal frekvencí, která výšku určuje.

Tóny s velkou frekvencí vnímáme jako vysoké, tóny s nízkou frekvencí jsou hluboké, a pokud je kmitání nepravidelné, neslyšíme tóny, ale jen hluk či šum.

Lidské ucho je schopno vnímat zvuky s frekvencí zhruba od 20 Hz do 16 000 Hz. Zatímco náš hlas se může pohybovat na pásmu zhruba 1000 Hz (když nám ve výškách pomohou operní zpěvačky), zvuky varhan se rozprostírají na neuvěřitelných 8000 Hz.

S nejmenším rozsahem si oproti tomu musí poradit tympány – pouze asi 90 Hz.

Nejvýše a nejhlouběji…

Chtěl bych, aby kontrabas zněl ještě hlouběji,“ pronese francouzský skladatel Hector Berlioz ( 1803-1869) a věhlasný houslař Jean Baptiste Vuillaume (1798 –1875) ho vezme za slovo.

Roku 1850 tedy vyrobí obří smyčcový nástroj oktobas (na výšku měřící 3,48 metrů!) a opatří ho třemi strunami, z nichž nejvyšší naladí na stejný tón, na kterém zní ta nejnižší na kontrabasu.

Hmatník oktobasu je opravdu dlouhý a struny tuhé, nehraje se tedy na něj prsty, ale pomocí pák a pedálů. K jeho ovládání je třeba dvou osob, jedna má na starosti struny a druhá smyčec.

Vyrobí se celkem tři exempláře, přičemž každý je naladěn trochu jinak. Obecně ale nejnižší tóny oktobasu přesahují hranici slyšitelnou člověkem. Nepraktický nástroj se však v praxi neuchytí a jeden navíc shoří při požáru v Londýnské opěře.

Nejnižší tóny tedy v orchestru neuslyšíte, ty nejvyšší však klidně ono. Z dechových nástrojů se o ně stará malá flétna zvaná pikola.

Kontrabas měří jen asi 2 metry, proti oktobasu (3,48 m) je to tedy drobeček. I hloubka tónů je nesrovnatelná. Foto: masaka / Creative Commons / CC BY 2.0.
Kontrabas měří jen asi 2 metry, proti oktobasu (3,48 m) je to tedy drobeček. I hloubka tónů je nesrovnatelná. Foto: masaka / Creative Commons / CC BY 2.0.
Foto: Úvodní foto: horndesign / Pixabay 1: Pixabay 2, 3, 4: Creative Commons
Související články
Zajímavosti
Pranostiky a přírodní pozorování: Jak předpovídali počasí naši předkové?
Dříve lidé neměli družice ani radary, ale dokázali předpovědět počasí s překvapivou přesností. Jaké triky používali a proč některé pranostiky fungují dodnes? Dříve lidé pozorovali oblohu, zvířata a měli po ruce pranostiky Jak to s plánováním podle předpovědi počasí měli naši předkové? Paradoxně byli na těchto informacích existenčně závislí více než my. Šlo jim o […]
Zajímavosti
Petrichor: Proč milujeme vůni vzduchu po dešti?
Když se po dešti znovu vyjasní obloha, není to jediný důvod k radosti. Většina z nás si s chutí užívá také zvláštní vůni ve vzduchu. Je nám tak příjemná, že se na ni zaměřili i výrobci a návrháři parfémů. Obvykle si ji spojujeme s čistotou, ale mají ji na svědomí bakterie. Ukazuje se, že to […]
Zajímavosti
Gelmerbahn: Nejstrmější lanovka Švýcarska, kde adrenalin teče jako horský potok
Otevřený červený vagon visící nad propastí, sklon až 106 % a žádné bezpečnostní pásy – to je Gelmerbahn, druhá nejstrmější lanovka světa ukrytá v srdci švýcarských Alp. Původně sloužila jako nákladní výtah pro stavbu přehrady, dnes nabízí jeden z největších adrenalinových zážitků v Evropě. Odvážíte se usednout do tohoto vláčku, který vás vyveze k tyrkysovému […]
Zajímavosti
Tajemství houslí: Jak vzniká dokonalý smyčcový nástroj?
Housle jsou jedním z nejkrásnějších a nejsložitějších hudebních nástrojů. Jak se vyrábějí a co dělá jejich zvuk tak jedinečným? Housle patří do rodiny smyčcových nástrojů a jsou jejím nejmenším členem. Jejich rozšíření v hudebním světě přineslo 17. století. Napomohl tomu i Claudio Monteverdi (1567–1643), který vedle patnácti viol využil ve své partituře pro operu Orfeo […]
reklama
věda a technika
Od afrodiziaka po smrt: Puchýřník a taipan
Brouk, který dokáže zabít krále, a had s jedem pro stovku lidí. Puchýřník lékařský a taipan menší jsou živým důkazem, že jed může být lékem i zbraní – záleží jen na dávce. Puchýřník lékařský: Afrodiziakum, se kterým se to nesmělo přehnat Tito brouci s leskle zelenými krovkami hezky vypadají, ale nos nepotěší. Sami vylučují sekret […]
Co by dělala Země bez Slunce?
Po celý svůj život Země poslušně krouží okolo své mateřské hvězdy jménem Slunce. Společně s ní obíhá kolem středu naší Galaxie, pořád však na vodítku silné sluneční gravitace. Co kdyby ale Slunce nebylo? Kam by se sama vydala? Slunce je pro nás samozřejmostí a doufejme, že to tak i zůstane. Kdyby jednoho dne z jakéhokoliv […]
Čichový handicap: Když svět ztrácí vůni
Pandemie covidu-19 odhalila, jak tragická může být ztráta čichu. Proč je tento smysl pro kvalitu života důležitější, než si většina lidí uvědomuje, a jaké následky může mít jeho poškození? Až epidemie covidu-19 přinesla téma poruchy a ztráty čichu do vědeckých i laických diskusí. Virus SARS-CoV-2 totiž napadá čichový nerv, a právě ztráta čichu nebo čichové […]
Od družic k mravencům: Jak se předpovídá počasí?
Moderní meteorologie spoléhá na superpočítače a družice, ale někdy jsou lepšími předpovědními nástroji obyčejní mravenci nebo květy pampelišek. Jak funguje současný systém předpovědi počasí a co nám mohou říct přírodní pozorovatelé? Smíchej data, přidej počítačové modely V Česku se předpovídá na základě dat z šesti polárních a dvou geostacionárních satelitů (snímají ve stále stejném bodu […]
reklama
svět zločinu
Bonnie a Clyde: Láska, která psala dějiny zločinu
Jejich jména se stala synonymem pro romantizovaný zločin. Bonnie Parkerová a Clyde Barrow – milenci, kteří během Velké hospodářské krize terorizovali Ameriku. Jak začal jejich příběh a proč dodnes fascinují svět? Kdo by neznal Bonnie a Clydea, legendární zločinecký pár z období velké hospodářské krize? Jejich dramatický příběh fascinuje veřejnost dodnes a mnoho lidí slavné […]
Nejhorší masová vražda v dějinách Spojených států
Samozvaný mesiáš Jim Jones (1931–1978) založil v Indianapolis v 50. letech křesťanskou sektu Chrám lidu, jejímž prostřednictvím kázal o rovnosti a bojoval proti rasismu. Na první pohled to vypadalo téměř skvěle, tak proč ten tragický konec? Ačkoli byl Jones běloch, během několika let získal do svých řad tisíce stoupenců, zejména Afroameričanů. Sám Jones v roce […]
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz