Domů     Rekordní hudební nástroje: Prababička flétna a ohlušující trombón
Rekordní hudební nástroje: Prababička flétna a ohlušující trombón
13.9.2021

V orchestru to všem nástrojům krásně ladí dohromady. Přestože je každý jiný! Které z nich však nějakou vlastností naprosto vystupují z řady?

Který nástroj hraje nejhlasitěji, který vydá nejvyšší a který nejnižší tón? A na co hráli naši předci už před desítkami tisíc let?

NEJSTARŠÍ: flétna

Neandrtálec vezme stehenní kost z medvěda, vydlabe ji a vyřeže pravidelné otvory. Když začne do kosti foukat a otvory při tom různě zakrývat prsty, po okolí jeskyně Divje Babe, dnešní oblasti Slovinska, se rozline krásná melodie!

Právě vznikla flétna, kterou o 60 000 let později naleznou archeologové a dnes si ji můžete prohlédnout Národním muzeu v Lublani jako vůbec nejstarší známý hudební nástroj na světě!

Vezmeme, co je po ruce

I o něco mladší konkurentky jsou především flétny. Zajímavými nálezy se pyšní Švábské Alpy v Německu – v jeskyni Hohler Fels, proslulé i pro další archeologické skvosty, se najde flétna z kosti supu bělohlavého, na který hrál pravěký hudebník před 35 000 lety.

V jeskyni Geissenklösterle pak další dvě, ještě o 8 tisíc let starší, z ptačí kosti a mamutího klu.

Vyrobit flétnu zkrátka není těžké, materiál většinou jen leží na zemi. Teprve o tisíce let později, když se začnou zpracovávat kovy, mohou výrobci nástrojů třeba jeden konec rozšířit, aby byl zvuk pronikavější.

Vznikají tak první trubky či trumpety, jedny z nejstarších například ukrýval ve své hrobce faraon Tutanchamon.

Na různé druhy píšťalek a fléten lidé hrají už desítky tisíc let. Foto: ml991 / Pixabay.
Na různé druhy píšťalek a fléten lidé hrají už desítky tisíc let. Foto: ml991 / Pixabay.

NEJVĚTŠÍ: varhany

Co do rozměrů vědou jednoznačně varhany. Ty úplně největší se jmenují Grand Ophicleide, najdete je v koncertní síni v Boardwalk Hall v americkém Atlantic City a mají 33 tisíc píšťal. Nejdelší z nich měří neuvěřitelných 19 metrů.

Hmotnost celého nástroje rozkládajícího se ploše na 13 000 m2, dosahuje 136 tun!

Po slavnostním postavení v roce 1932 však varhany hrají jen 12 let, než je zničí povodně a Velký atlantský hurikán. Teprve po sedmi desetiletích se rozběhnou restaurační práce a trvat budou ještě dlouho. Dnes je nástroj funkční asi z poloviny.

Sólo pro krápníky

Pokud však pustíme do soutěžně i méně tradiční nástroje, vítěz bude jiný – ještě o něco větší prostor, více než 14 000 m2, totiž zabírají přírodní, kamenné varhany (neboli lifoton) nazvané Stalacpipe, za kterými musíme zamířit do Lurayských jeskyních ve státě Virginia.

V podstatě jde o obří soustavu elektricky vyladěných stalaktitů, na kterou se hraje pomocí speciálních tyčí. Nevšední varhany sestrojí v roce 1954 matematik a programátor Leland W. Sprinkle a náročná práce mu zabere tři roky.

Rádi byste si úchvatný kamenný koncert poslechli také? Stačí zadat jméno Stalacpipe na Youtube. V roce 2011 tu například první skladbu určenou přímo pro krápníkové varhany nahraje finsko-švédská skupina Pepe Deluxé.

Největší a zároveň nejhlasitější na světě! Oba tituly drží varhany z Boardwalk Hall. Foto: cons. Maximus / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
Největší a zároveň nejhlasitější na světě! Oba tituly drží varhany z Boardwalk Hall. Foto: cons. Maximus / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.

NEJHLASITĚJŠÍ: trombon a varhany

Který nástroj v orchestru všechny ostatní překřičí? Majitelem nejsilnějšího hlasu je zpravidla trombón, který vyloudí zvuk o síle 115 decibelů, tedy asi jako sbíječka. Klarinet zvládne 114 decibelů.

Nejvíc však většinou slyšíme trubku, přestože dosahuje hodnot podstatně nižších (80 – 100 decibelů). Proč? Může to být jednoduše barvou zvuku – je ostřejší a pronikavější. A když to trumpetista se svým nástrojem umí opravdu na jedničku, trombon nemá šanci…

Kam až zvony zní?

Mnozí by se s vámi možná přeli. Na mnohem delší vzdálenost prý uslyšíme například zvonkohru, kterou najdeme v některých kostelních věžích.

Ať už se na ni hraje přímo pomocí kladívek, nebo je napojena na elektrický rozvod, zvuk velkých zvonkoher může být slyšet na víc než 10 kilometrů daleko! A ještě mnohem dále, pokud bychom systém zvonů umístili pod vodu.

Oficiálně jsou však jako nejhlasitější nástroj světa uvedeny opět varhany Ophicleide v Atlantic City.

Některé jejich píšťaly zvládnout vydat zvuk o síle až 130 dB, což se vyrovná startu tryskového letadla, a při poslechu zblízka by vám tedy hrozilo vážné poškození sluchu!

Trombon neboli pozoun rozhodně patří k těm nehlasitějším nástrojům v orchestru. Foto: Angela Hawkins / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
Trombon neboli pozoun rozhodně patří k těm nehlasitějším nástrojům v orchestru. Foto: Angela Hawkins / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.

S NEJEXTRÉMNĚJŠÍM ROZSAHEM: oktobas

Jak poznáme, který tón je hluboko a který vysoko? Vetšinou prostě intuicí. Zvukové vlny samy o sobě výšku nemají, ale jejich kmity se dají popsal frekvencí, která výšku určuje.

Tóny s velkou frekvencí vnímáme jako vysoké, tóny s nízkou frekvencí jsou hluboké, a pokud je kmitání nepravidelné, neslyšíme tóny, ale jen hluk či šum.

Lidské ucho je schopno vnímat zvuky s frekvencí zhruba od 20 Hz do 16 000 Hz. Zatímco náš hlas se může pohybovat na pásmu zhruba 1000 Hz (když nám ve výškách pomohou operní zpěvačky), zvuky varhan se rozprostírají na neuvěřitelných 8000 Hz.

S nejmenším rozsahem si oproti tomu musí poradit tympány – pouze asi 90 Hz.

Nejvýše a nejhlouběji…

Chtěl bych, aby kontrabas zněl ještě hlouběji,“ pronese francouzský skladatel Hector Berlioz ( 1803-1869) a věhlasný houslař Jean Baptiste Vuillaume (1798 –1875) ho vezme za slovo.

Roku 1850 tedy vyrobí obří smyčcový nástroj oktobas (na výšku měřící 3,48 metrů!) a opatří ho třemi strunami, z nichž nejvyšší naladí na stejný tón, na kterém zní ta nejnižší na kontrabasu.

Hmatník oktobasu je opravdu dlouhý a struny tuhé, nehraje se tedy na něj prsty, ale pomocí pák a pedálů. K jeho ovládání je třeba dvou osob, jedna má na starosti struny a druhá smyčec.

Vyrobí se celkem tři exempláře, přičemž každý je naladěn trochu jinak. Obecně ale nejnižší tóny oktobasu přesahují hranici slyšitelnou člověkem. Nepraktický nástroj se však v praxi neuchytí a jeden navíc shoří při požáru v Londýnské opěře.

Nejnižší tóny tedy v orchestru neuslyšíte, ty nejvyšší však klidně ono. Z dechových nástrojů se o ně stará malá flétna zvaná pikola.

Kontrabas měří jen asi 2 metry, proti oktobasu (3,48 m) je to tedy drobeček. I hloubka tónů je nesrovnatelná. Foto: masaka / Creative Commons / CC BY 2.0.
Kontrabas měří jen asi 2 metry, proti oktobasu (3,48 m) je to tedy drobeček. I hloubka tónů je nesrovnatelná. Foto: masaka / Creative Commons / CC BY 2.0.
Foto: Úvodní foto: horndesign / Pixabay 1: Pixabay 2, 3, 4: Creative Commons
Související články
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
reklama
záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
reklama
zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi