Domů     Rakovina: Proč vzniká a jak ji můžeme léčit? 
Rakovina: Proč vzniká a jak ji můžeme léčit? 
22.4.2018

Bojí se jí úplně každý. Když zaútočí, nebere ohled na věk, společenské postavení ani pohlaví. To je rakovina. Proč vzniká? Jak ji můžeme léčit? 

Co jste nevěděli:

Každoročně onemocní v ČR rakovinou více než 94 000 lidí.

Každý rok u nás na tuto nemoc zemře asi 27 000 lidí (zhruba každých 20 minut tedy umírá jeden člověk).

V roce 2012 bylo na světě zaznamenáno 14 100 000 pacientů s rakovinou, zemřelo jich 8 200 000.

Nejčastějšími zhoubnými onemocněními v letech 2011–2015 byly kožní nádory, karcinomy tlustého střeva a konečníku, karcinomy prsu u žen a zhoubné nádory prostaty a plic.

Zhoubný nádor postihne zhruba každého 3. člověka na světě.

Nádorová onemocnění jsou častější u mužů než u žen.

V 18. století si v Itálii poprvé všimli, že se u jeptišek téměř nevyskytuje rakovina děložního čípku (zřejmě to souvisí s absencí pohlavního styku).

Rakovina provází lidstvo od počátku věků. Jedná se o chorobu, která vzniká v momentě, kdy se některé buňky v organismu začnou nekontrolovaně množit a potlačovat tak zdravé buňky. Tato nemoc přitom patří mezi ty nejzákeřnější.

Statistiky uvádějí, že nádorová onemocnění jsou, hned po nemocech oběhové soustavy, na druhé příčce žebříčku nejčastějších příčin úmrtí.

Nemocí trpěli i neandrtálci

První zmínky o této nemoci najdeme už u nejslavnějšího lékaře starověku Hippokrata (460–370 př. n. l.). Ten ji pojmenoval řeckým výrazem carcinos, což v češtině znamená „krab“.

Podle nejnovějšího průzkumu ovšem rakovina existovala už před 120 000 lety. Americký paleoantropolog z Kansaské univerzity David Frayer totiž v chorvatské jeskyni Krapina nalezl žebro neandrtálce, které nese jasné stopy po nádorovém bujení.

Také ve starověkém Egyptě lze najít po nemoci stopy, konkrétně v tzv. papyru Edwina Smitha, který uvádí 8 případů nádorů prsů.

Rakovinou trpěli už neandrtálci před 120 000 lety.
Rakovinou trpěli už neandrtálci před 120 000 lety.

Zasahuje u nejaktivnějších buněk

Nádor může vzniknout v jakékoli tkáni. Nejčastěji je to ale tam, kde se množí velký počet buněk (např. v dýchací a trávicí soustavě), nebo na místech, která jsou stimulována hormony (prostata, vaječníky, prsy).

Rakovinu děložního čípku, konečníku a penisu mohou způsobit tzv. papilomaviry. Přenášejí se nejen pohlavním stykem, ale i dotekem nebo ústy.

Vznik nádoru přitom mohou výrazně podpořit karcinogenní látky (přítomné například v cigaretách) nebo radiace o vysoké energii (nachází se v ultrafialovém nebo rentgenovém záření).

Předejít nemoci se dá životním stylem

Propuknutí choroby lze zabránit jen těžko. Přesto může každý z nás pravděpodobnost vzniku onemocnění rapidně snížit, a to především zdravým způsobem života. Za velmi rizikové faktory jsou považovány obezita a nedostatek pohybu.

Tělu jednoznačně neprospívá ani zvýšený příjem alkoholu nebo kouření (to je nicméně považováno za druhou nejčastější příčinu vzniku rakoviny).

Ne každý nádor je zabiják

Karcinomy obecně lze rozdělit na zhoubné (neboli maligní) a nezhoubné (čili benigní). Oba druhy nemoci mají přitom rozdílné vlastnosti i chování. Náš život ohrožují především zhoubné nádory, protože ničí okolní tkáně.

Nádor o sobě může dát vědět v samotném místě, kde se vyskytuje (např. tlakem, bolestí, krvácením nebo poruchou funkce daného orgánu). Jenže jen velmi malé procento nemocných umírá následkem přílišné velikosti primárního nádoru.

Úmrtí je daleko častěji způsobeno vznikem metastáz, tedy rozšířením se rakovinových buněk do jiných částí těla.

Jak se dá rakovina léčit?

Chemoterapie – Léčebná terapie spočívá ve vpravování chemických látek, tzv. cytostatik, do organismu. Tato terapie svým zásahem brání buňkám v dalším dělení. Bohužel, léčba postihuje i zdravé buňky.

Radioterapie – V současné době patří mezi nejúčinnější metody léčby. Jejím cílem je zničit nádor, a přitom co nejméně poškodit okolní zdravé tkáně.

Chirurgická léčba – Touto metodou se chirurgicky vyjímá nádor z těla. V některých případech se používá ke zmenšení nebo oslabení nádoru před ozařováním.

Biologická léčba – Používá se zejména při pokročilých stadiích onemocnění. Tato léčba, na rozdíl od chemoterapie, cílí pouze na nádorové, nikoliv zdravé buňky.

Hormonální terapie – Využívá se především u nádorů prsu. Aplikuje se zpravidla samostatně nebo po chemoterapii.

Nejčastější typy rakoviny:

Rakovina kůže

Rakovina kůže patří mezi nejrozšířenější typy nemoci. Má specifické příznaky a dá se relativně snadno léčit.

Příznaky: Nemoc se projevuje na kůži, a to nebolestivými hladkými bulkami nebo červenými skvrnami. Horší variantu přestavují tmavé bulky nebo nepravidelná znaménka, kterým se říká melanomy.

Úmrtí: Nemocný s rakovinou kůže má dobré vyhlídky na vyléčení, pokud se nádor včas zjistí a začne léčit. V ČR na tuto diagnózu umírá v průměru 300 osob ročně.

Rizika: Vysoké riziko vzniku nemoci se objevuje lidí, kteří mají bledou kůži a hodně mateřských znamének, a přitom se často a hodně vystavují slunečnímu záření.

Léčení: Operační zákrok, ozařování, chemoterapie nebo biologická terapie.

Rakovina prsu

Karcinom prsu představuje v ČR nejčastěji se objevující nádor u žen. Nejspolehlivější vyšetřovací metodou je mamografie, které spočívá ve speciálním rentgenovém vyšetření prsu.

Bulka v prsu se vyskytuje asi u 3/4 nemocných.
Bulka v prsu se vyskytuje asi u 3/4 nemocných.

Příznaky: Nejčastěji se nemoc projevuje nebolestivou bulkou v prsu nebo podpaží (vyskytuje se asi u ¾ nemocných). Mezi méně časté příznaky patří bolest prsu, jeho zvětšení, vtažení kůže či bradavky nebo povrchové změny na bradavce.

Úmrtí: Ročně je u nás tato nemoc diagnostikována asi u 6500 žen. Asi čtvrtina jich nemoci podlehne. Na světě v důsledku této nemoci umírá kolem 450 000 žen ročně.

Rizika: Dědičnost, hormony, obezita, věk, kouření, nedostatek pohybu.

Léčení: Během chirurgického zákroku se ženě kromě nádoru odebere buď celé prso, nebo jeho část. Poté se nasadí chemoterapie. Novou léčebnou možností je biologická léčba.

Rakovina plic

Přesnější označení této nemoci je „rakovina průdušek a plicních sklípků“. Ještě v minulém století byla přitom rakovina plic mimořádně vzácná, rozšířila se až po 2. sv. válce a s masivním nárůstem kouření. Postihuje především muže mezi 55. a 65. rokem života.

ů
ů

Příznaky: Chronický kašel, záněty průdušek, krev při vykašlávání, ztráta hmotnosti.

Úmrtí: Ročně se u nás objeví asi 6000 nových případů, přičemž 80 % pacientů na nemoc umírá. Na světě si tato nemoc ročně vyžádá kolem 1 000 000 obětí.

Rizika: Kouření, život v průmyslem silně znečištěných oblastech, genetické faktory.

Léčení: Hlavním léčebným postupem je chemoterapie kombinovaná s radioterapií. Může dojít i k operativnímu odstranění plíce.

Rakovina tlustého střeva

Tlusté střevo funguje v těle jako místo, kde se hromadí přebytečný materiál. Onemocnění se dá snadno identifikovat kolonoskopií (metodou vyšetření střev). Nemoc postihuje v naprosté většině lidi starší 50 let.

Nemoc postihuje především lidi starší 50 let.
Nemoc postihuje především lidi starší 50 let.

Příznaky: Krev ve stolici, průjem, zvracení nebo zácpa, bolestivé křeče, úbytek na váze.

Úmrtí: Na světě na tento typ rakoviny zemře kolem 600 000 osob ročně, v ČR se toto číslo pohybuje kolem 5000.

Rizika: Špatné stravovací návyky, nadbytečný příjem tuků v potravě, kouření, věk.

Léčení: Nejběžnější léčbou je operace, kdy se nádor odoperuje spolu s několika mízními uzlinami. Pokud se prokážou metastáze, přikročí se k chemoterapii.

Rakovina vaječníků

Tato rakovina patří mezi nejzákeřnější, protože se navenek nemusí vůbec projevit. Jen málokdy se šíří krevní cestou, využívá spíše cévy mízní.

Příznaky: Nenese s sebou žádné specifické příznaky. V pokročilém stadiu může žena cítit pobolívání břicha, nadýmání a pálení žáhy či trpět častým močením, zácpou nebo nechutenstvím.

Úmrtí: V České republice se tento typ rakoviny objeví v průměru u 1200 žen ročně, přičemž 700 jich zemře.

Rizika: Zvýšené riziko může prozradit rodinná anamnéza. Svou roli hrají také věk, užívání léků na neplodnost, kouření a konzumace alkoholu.

Léčení: Kombinace operace a chemoterapie. Standardně se odstraňují oba vaječníky a vejcovody, děloha a slepé střevo. Současně se odebírají vzorky mízních uzlin.

Foto: Shutterstock.com. Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Svět na dlani
Související články
Věda a technika
Průmyslová výstava ve Veltrusích roku 1754: Stánkaři museli vystačit se svojí výmluvností
Zámecký park ve středočeských Veltrusích je plný stánků. Výrobci a účastníci výstavy v jedné osobě se u stolů se svým zbožím naparují jako kohouti. Za chvíli prý má dorazit panovnice a všichni na ni chtějí udělat ten nejlepší dojem. Evropou se v 18. století začíná šířit průmyslová revoluce. Manufaktury rostou jako houby po dešti a noví podnikatelé […]
Věda a technika
První průmyslová výstava v Čechách: Seriózní expozice, nebo pouhý bazar?
V některých pramenech se píše, že se první průmyslová výstava na světě konala v roce 1754 v Čechách. Určitě vám vrtá hlavou otázka, jestli výstavě, která tehdy proběhla v parku veltruského zámku, můžeme opravdu připsat světové prvenství. Jak to tedy je? Účelem průmyslových veletrhů, které se v Evropě ve 2. polovině 18. století začínají pořádat, je hlavně získat odbyt […]
Věda a technika
Struktura DNA aneb o symbolu života
25. duben 1953 se zapsal do historie jako den, kdy byl veřejně oznámen objev struktury DNA. Deoxyribonukleová kyselina, jak zní její celý název, je bez nadsázky považována za základní stavební kámen všech živých organismů. Každý jednotlivý organismus má svou vlastní DNA řadu, ve které jsou zapsány veškeré informace o něm. Nikdo a nic na světě […]
Věda a technika
USS Scorpion: Oběť ruského útoku?
Co se to v roce 1968 děje v hlubinách světových oceánů? Byla studená válka opravdu jen studená? Během jediného roku totiž dochází ke čtyřem z největších havárií ponorek, přičemž dvě z jsou jaderné. Jednou z nich je americká ponorka Scorpion. V souvislosti s teorií, že za potopení sovětské ponorky K–129 může srážka s americkou ponorkou, se objeví tvrzení, že […]
reklama
věda a technika
Jak vznikal Pražský Semmering?
První veřejná železnice zahájila svoji činnost v roce 1825. Stalo se tak v Anglii a kromě zboží tehdy poprvé v historii přepravovala rovněž i osoby. Rozvoj železniční dopravy v průběhu 19. století se již během několika desetiletí projevil zejména tím, že byla postupně vybudována hustá dopravní síť, jež velmi zkrátila tehdejší cestování nejen po Evropě, […]
Robot jako starověký vynález: Pracoval bez zásahu lidské ruky
Určitě víte, že slovo robot vymyslel spisovatel Karel Čapek. A proslavil ho po celém světě. Tato historie je dnes všeobecná známá a ze školy ji zná nejspíše každý. Dnes nám roboti pomáhají v mnoha oblastech. Jenže ve skutečnosti mají mnohem delší historii. Nejspíše netušíte, že první programovatelný stroj, který plnil příkazy člověka, sestrojil v egyptské Alexandrii […]
Revoluce jménem internet. Jak se svět změnil v globální vesnici
Rok 1969 je v historii lidstva nesmazatelně spojen s okamžikem, kdy se lidská noha poprvé dotkla povrchu jiného tělesa než Země. Ale v tom roce se stalo i něco jiného, co možná na první pohled nebylo tak velkolepé, ale co naše životy takříkajíc převrátilo naruby. Mnozí odborníci se shodují, že od doby vynálezu knihtisku lidstvo […]
Automatická pračka aneb konec máchání prádla v potoce
Prát prádlo začalo být potřeba se vznikem prvního oblečení, které bylo třeba udržovat čisté. Pokud se vám vzhledem k roční době vybaví Popelka, která máchá prádlo v říčce, tak vězte, že tak nějak to doopravdy bylo. Jen bez tří oříšků. Prádlo se pralo v čisté vodě, otloukalo o kamení a ručně ždímalo. Mužům však bylo jejich žen líto […]
reklama
záhady a tajemství
Kouzelný Lykúrgův pohár: Sloužily ve starém Římě nanotechnologie k odhalení jedu?
Jednou září smaragdovou zelení, podruhé rudě žhnoucí červení. Přitom nádoba vypadá jako úplně obyčejné sklo, jenom zdobené propracovanými reliéfy. To je ale omyl. Kouzlo římských sklářů odhalí vědci až na sklonku 20. století.   O nanotechnologiích jistě ještě hodně uslyšíme. Je v nich ukryta budoucnost mnoha oborů, na tom se dnes vědci shodují. Překvapivé je, že zřejmě […]
Ovládali Vikingové předchůdce GPS navigace?
Pravděpodobně jste se ve škole v hodinách dějepisu učili o středověkém řádění dobyvačných Vikingů. V průběhu 9. a 10. století si podmaní část britských ostrovů, zabydlí se v Grónsku i na Islandu. Tím ale jejich nájezdy nekončí. Přibližně na přelomu 10. a 11. století vedeni Leifem Erikssonem (asi 970–asi 1020) doplují až současnému kanadskému Newfoundlandu. Jak […]
Přinesly českému králi Václavovi II. hvězdy smůlu?
Čeští králové se v minulosti při svém státnickém rozhodování hodně řídili podle hvězd. Ty jim však nebyly vždy jenom příznivě nakloněny. Svoje by o tom mohl dopodrobna vyprávět třeba český král Václav I.   Zatímco korunovaci prvního českého krále Vratislava II. (po r. 1031–1092) nebo podpis Zlaté buly sicilské podle hvězd 26. září 1212 si bylo […]
3 travičky, které píší dějiny: Měla Kateřina Medicejská jedovou komnatu?
Směs bahna a močůvky pod okny pařížských domů nabírá rudý nádech lidské krve. Bartolomějská noc z 23. na 24. srpna 1572 je v plném proudu. Podle všeho iniciuje řádění francouzská královna Kateřina Medicejská (1519–1589). Nechvalně se tak zapíše do historie.   Ostatně, na dvoře ji za života manžela nikdo příliš nemusí, je nižšího původu a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz