Skip to content
reklama

Psí parašutista Bing: Dostane bronzovou medaili za statečnost

Při přípravách na vylodění spojenců v Normandii vyvíjí 13. parašutistická jednotka britské armády novou zbraň – psí parašutisty. V bojích si vedou dobře, i když stejně jako vojáci trpí zraněními. Hrdinský Bing je po válce vyznamenán zvláštní medailí.

Takzvaní parapsi jsou speciálně trénováni: mají vyčenichat miny a výbušniny, hlídat jednotku a varovat před nepřítelem. Prvního psa získá 13. jednotka na začátku roku 1944 díky tomu, že kapitán Ken Bailey jako veterinář řídí Válečnou školu trénování psů v Hertfordshire.

Britské ministerstvo války již v roce 1941vyzývá rádiem majitele psů, aby zapůjčili své miláčky do válečného úsilí. Do školy se dostanou první přírůstky.

Bildnummer: 60149391 Datum: 01.01.1900 Copyright: imago/United Archives InternationalNo caption sheet paratrooper with parachute and dog, Fallschirm, Fallschirmspringer, fallschirmspringen PUBLICATIONxINxGERxSUIxAUTxONLY kbdig 1900 hoch Fallschirm Fallschirmspringer No RAF and caption dog fallschirmspringen parachute paratrooper sheet with 60149391 Date 01 01 1900 Copyright Imago United Archives International No Caption Sheet Paratrooper With Parachute and Dog Parachute Skydivers Parachute jumping PUBLICATIONxINxGERxSUIxAUTxONLY Kbdig 1900 vertical Parachute Skydivers No RAF and Caption Dog Parachute jumping Parachute Paratrooper Sheet With
Padák si sám nesložím!

Jediná parafenka

Na paratrénink je vybrán dvouletý míšenec německého ovčáka a kólie Bing. Baily k němu přibere ovčáka Montyho a Ranee, jedinou „parafenku“. Trénink začíná tím, že si psi zvykají na hlasité zvuky. Učí se sedět hodiny v letadle za zvuku vrtulí.

Učí se čenichat trhaviny a střelný prach a simulují bojové scény, například co dělat, když je jejich pán zajat, jak vystopovat nepřítele a jak se chovat v době silné palby a výbuchů granátů. Po dvou měsících se začnou učit parašutistické manévry.

No one can say for sure who the first dog to parachute was. This undated photo (most likely from between 1920 and 1924) shows members of the Colorado Air National Guard with dog Jeff, wearing his parachute. After making several successful jumps, he was killed in August 1924, when his chute failed to open. Jeff, the mascot of the 120th observation squadron of the Colorado Air National Guard, shown wearing his parachute / photo by Harry M. Rhoads.Rhoads, Harry Mellon, 1880 or 81-1975.CREATED/PUBLISHED[between 1920 and 1924?]SUMMARYMembers of the Colorado Air National Guard, Jimmy Ziegler (center), Danny Kearns (right), and unidentified man, pose next to an airplane and Jeff the dog outfitted with a parachute in Denver, Colorado.NOTESTitle and
Jeden z prvních parapsů Jeff (foto z let1920-1924).
Skákají za masem

Během zkušebních seskoků se jejich štíhlá těla ukáží jako výhodná, protože mají padáky, původně určené na shazování jízdních kol. Bailey jim nedává před seskokem nic jíst, aby je přinutil vyskočit z letadla.

První seskočí za Baileym Ranee, když ví, že pán drží v ruce kus masa. Když se ocitne ve vzduchu a padák se rozvine, je trochu divoká, ale nevykazuje známky strachu. Hladce dopadne na zem a přiskotačí k Bailymu, jako by šlo o hru a vrhne se na maso.

S každým zkušebním seskokem ve stylu „skoč – přistaň – dostaneš jídlo“ se to psům líbí čím dál víc.

In this photo released Thursday Oct. 25, 2012 by The People's Dispensary for Sick Animals (PDSA) who are the awarding body responsible for the Dickin Medal for animal gallantry. Crossbred collie dog named Rob, that made over 20 parachute jumps while on secret war-work, and took part in the North African landings, after being presented with the Dickin Medal for animal gallantry, in this Feb. 13, 1945 file photo. The latest animal to receive the Dickin Medal is announced Thursday Oct. 25, 2012, a bomb-sniffing army springer-spaniel dog named Theo, who died in Afghanistan on the day his handler was killed has been posthumously honored with the Dikin Medal, Britain's highest award for animal bravery, during a ceremony in London Thursday Oct. 25, 2012. Theo worked for five months in Afghanistan with Royal Army Veterinary Corps Lance Cpl. Liam Tasker, searching out roadside bombs, but Tasker was killed in a firefight with insurgents in Helmand Province in March 2011, and Theo the dog died hours later. (AP Photo)
Kříženec kólie Rob s medailí za zásluhy v bojích v Africe, kde měl 20 seskoků.

Pyšní na splnění úkolu

Bing i další cvičení psi 13. parašutistické jednotky se ukáží jako velmi užiteční, obzvlášť při vyhledávání min a výbušnin. Jen několik vteřin nad nimi čmuchají, pak si sednou a podívají se na svého pána s pyšným výrazem očekávání.

Pomáhají průzkumným hlídkám s odhalením pozic nepřátel a zachrání mnoho životů Spojenců. Monty je těžce raněn již v den D a Rannee se krátce po seskoku ztratí. Bing válku přežije a dostane válečnou medaili Marie Dickinové, určenou pro zvířata.

Zemře v roce 1955 a je uložen na psím hřbitově.

Brian and Betty Fetch reunited after the war: On D-Day, Brian (then known as Bing) parachuted under heavy anti-aircraft fire onto the Continent. He was there when the Allies liberated Normandy. A few months before the war's end, he parachuted into western Germany, from where he marched to the Baltic Sea.
Bing se po válce setkal se svou majitelkou, která ho dala do válečné psí školy.
Foto: UNITED ARCHIVES
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články