Skip to content

Film Sahara? Jako písek mezi prsty proteče 2,7 miliardy korun!

Diváci prahnou po dobrodružství a protože Indina Jones zrovna není k mání, sáhnou tvůrci v roce 2005 po jiném slavném dobrodruhovi. Románovém Dirku Pittovi, který má fanoušky po celém světě.

Romány o Dirku Pittovi jsou úspěšné. Prodalo se jich takřka sto milionů výtisků. U filmu však má hrdina smůlu. Už když to filmaři v roce 1980 zkusí s Vyzvednutím Titanicu, je z toho propadák. Z vložených 40 milionů dolarů se vrátí pouhých 7.

Ještě větší katastrofa přijde v roce 2005. Hlavní hrdina dobrodružné akční komedie Sahara, která vypráví o honbě za pokladem v poušti, dostane tvář oblíbeného Mathewa McConaugheye (*1969) a po bok španělskou krásku Penelope Cruzovou (*1974). Místo hitu je z toho však finanční katastrofa, kterou neodvrátí ani tržby ve výši 121 000 000 dolarů.

1
Marně se Mathew McConaughey a Penelope Cruz těší na hit.

Na geny nelze spoléhat

Svěřit projekt se stomilionovým rozpočtem do rukou nepříliš zkušeného mladého režiséra Brecka Eisnera (*1970) se ukáže jako chyba. To, že je synem Michaela Eisnera (*1942), obchodního ředitele The Walt Disney Company, producenty neomlouvá.

Navzdory genům je totiž pro zelenáče Sahara sousto příliš veliké. Vstříc finanční katastrofě ho žene řada provozních komplikací, zmatků a neuhlídaný rozpočet.

2
Marně vyhlížejí diváky.

Je drahá a ubíjející

Téměř 200 000 dolarů padne na úplatky úředníků v Maroku, 4 000 000 stojí tucet scénáristů, kteří se snaží námět zkrotit do finální podoby. Natočení 45vteřinové scény havárie letadla stojí 2 000 000 a do filmu se vůbec nedostane.

Nakonec pohoří i film samotný. Pomalé tempo a přemíra laciných klišé diváky nudí. Zájem rychle opadá, navzdory pikantním historkám o milostné pletce Mathewa a Penelope, kterými diváky zásobuje bulvár.

3
Davej pozor. Ukážu ti kouzlo. Chceš vidět jak zmizí 2,7 miliardy korun?

Naštvaný autor se soudí

Autor románové předlohy Clive Cussler (*1931) navíc veřejně vyzývá fanoušky k bojkotu filmu a po neúspěšné premiéře rozjíždí vleklé soudní tahanice. Žaluje Paramount Studios a žádá odškodné 115 000 000 dolarů.

Produkce mu prý lhala a bránila mu zasahovat do natáčení. V květnu 2007 sice soud nařídí Cusslerovi zaplatit produkci 5 000 000 za sabotování projektu a hanlivé komentáře v tisku, současně však nařídí, aby Entertainment Crusader vyplatila Cusslerovi 8 500 000 za práva na další knihy, které jí prodal.

4
Navzdory tomu že film plný akce i romantiky, je z něj propadák.
Foto: youtube.com, imdb.com,
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …