Už přes 100 let vědcům vrtá hlavou záhada fungování mechanismu Antikythery, podivného přístroje nalezeného roku 1901 ve vraku lodi potopeném u stejnojmenného řeckého ostrova.
Nyní se jim podařilo rozluštit tajemství 2000 let starého počítače. Odborníci z University College London (UCL) s pomocí dochovaných částí vymodelovali digitální repliku zařízení. Pořídili rentgenové snímky nápisů vyrytých do bronzových fragmentů.
Na základě dobových znalostí matematiky navrhli chybějící přední část převodu. Centrum prvního počítače na světě tvoří kopule znázorňující planetu Zemi, považovanou starými Řeky za střed vesmíru.
Odhalili planetární cykly
Obklopuje ji Měsíc, Slunce a pět tehdy známých planet: Merkur, Venuše, Mars, Jupiter a Saturn. Zařízení simuluje jejich pohyby. Na rentgenových snímcích odborníci odhalili čísla 462 a 442 vyjadřující planetární cykly Venuše a Saturnu.
Matematickou analýzou řeckého učence Parmenida (510‒450 př. n. l.) stanovili astronomické cykly Venuše a Saturnu a stejnou metodou odvodili i cykly zbylých planet.