Skip to content
reklama
reklama

Neukojitelný hlad černé díry

Týmu britských vědců se podařilo prvně detekovat hmotu, cestující téměř třetinovou rychlostí světla, která padala do obří černé díry. K události došlo ve vzdálené galaxii PG211+143. Vše bylo pozorováno z rentgenové observatoře XMM-Newton.

blank
Vědci vše pozorovali pomocí přístroje XMM-Newton. Tato rentgenová laboratoř Evropské vesmírné agentury (ESA) jim umožnila změřit rychlost přibližujícího se materiálu, jenž dosahoval 30% rychlosti světla – tedy přibližně okolo 100 000 km/s. Foto: geralt / pixabay

Podle Einsteinovy speciální teorie relativity (STR), publikované roku 1905, je rychlost světla ve vakuu (světelná rychlost) na vrcholu rychlostí pro jakékoli těleso cestující vesmírem. Nové pozorování britských astronomů v oblasti vzdálené galaxie PG211+143 přineslo zajímavé poznatky.

O galaxii PG211+143 toho není mnoho známo, pouze to, že v jejím středu se nachází supermasivní černá díra. Vědcům se podařilo detekovat hmotu pohlcovanou tímto černým chřtánem závratnou rychlostí. Hmotný objekt se pohyboval zhruba třetinovou rychlostí světla (až 100 000 kilometrů za sekundu).

Britský tým vedl profesor Ken Pounds z Leicesterské univerzity.

blank
Vědci ji zachytili v extrémní blízkosti, ve vzdálenosti asi dvacetinásobku jejího průměru. Profesor Ken Pounds uvedl, že celý jeden den byl sledován „shluk“ materiálu přibližně o hmotnosti Země, jak postupně akceleruje až na uvedenou rychlost, než signál zmizel. Hmota již nadále nerotovala kolem černé díry, nýbrž do ní padala přímo. Foto: 12019 / pixabay

Přikrmování“ černé díry

Královská vědecká společnost se zaměřila na pozorování galaxie PG211+143, která má aktivní galaktické jádro, a právě díky tomu ji lze sledovat i na tak velikou vzdálenost. Aktivita vychází ze hmoty, jež rotuje kolem centrální černé díry.

Ve středu galaxie se vědcům podařilo zaznamenat supermasivní černou díru, která má hmotnost okolo 40 milionů Sluncí a její vzdálenost od Země je více než 1 miliarda světelných let. Svou hmotností desetkrát přesahuje Sagittarius.

Černá díra je „přikrmována“ okolní hmotou, kterou k sobě přitahuje. Tento proces „přikrmování“ je však podle vědců mnohem složitější. Předpokládá se, že se hmota pohybuje po spirále ve tvaru akrečního disku, jehož orientace odpovídá rotaci černé díry a od jejích pólů pak část hmoty prýští ven vysokou rychlostí.

To se však týká pouze střetu černé díry s hvězdou.

Pohyb akrečních disků

Pokud se v okolí rotujícího objektu nachází dostatek materiálu, který je v gravitačním obsahu centrálního objektu, pak se z něj utvoří akreční disk. Materiál z akrečního disku dopadá spirálovitě na centrální těleso a stává se jeho součástí.

Při pohybu dojde k uvolnění potenciální energie materiálu, jeho vnitřní energie se přeměňuje a materiál se ohřívá – stává se zdrojem tepelného záření. U černých děr, které mají strmou změnu gravitačního potenciálu, se těleso zahřívá na velmi vysoké teploty, které mohou dosahovat až jeden milion stupňů Celsia – stává se zdrojem rentgenového záření.

blank
Co přímý pád způsobilo? Mohlo by to být důsledkem existence více disků či prstenců v okolí černé díry, kde by docházelo k jejich srážkám, při kterých by se eliminovala rotační rychlost, což by mělo za následek přímý pád do černé díry. Fto: geralt / pixabay

Velké množství

Akrečních disků může existovat mnohem více a jednotlivé disky mohou mít rozdílnou orientaci. Mezi disky také probíhá vzájemné ovlivňování gravitačních sil, což způsobuje, že se z celé soustavy skládá složitější útvar.

Akreční disky nejsou zarovnány v jeden, jelikož černá díra k sobě přitahuje objekty ze všech stran. Tento chaotický pohyb umožňuje černým dírám materiál přijímat mnohem rychleji, než kdyby se k nim přibližoval uspořádaně.

Také to vysvětluje, jak došlo k obrovskému nárůstu supermasivních černých děl.

Foto: Úvodní foto: geralt / pixabay, Foto 1, 2, 3 - pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Potápky Prim pro ty, kdo se nebojí výzev
iluxus.cz

Potápky Prim pro ty, kdo se...

Svět ticha, jen modrá hlubina a vy. Objevování...
Umění cestovat nalehko
panidomu.cz

Umění cestovat nalehko

Chystáte se na několikadenní dovolenou a...
Vrátil se ke své bývalé manželce
skutecnepribehy.cz

Vrátil se ke své bývalé...

Když jsem se seznámila se...
Pošle partnera na mateřskou?
nasehvezdy.cz

Pošle partnera na mateřskou?

Už za pár dnů se z EVY...
Reminiscence zlaté jazzové éry
rezidenceonline.cz

Reminiscence zlaté jazzové éry

V blízkosti slavného kasina,...
Bude svatba, nebo další zklamání?
nasehvezdy.cz

Bude svatba, nebo další...

Už jednou měla Eva...
Jak čaruje fata morgána?
epochalnisvet.cz

Jak čaruje fata morgána?

Fata morgána je fascinující jev, opředený řadou mýtů....
Pohoří Smrčiny: Po stopách J. W. Goetha
epochanacestach.cz

Pohoří Smrčiny: Po stopách...

Oblast skal na okraji...
Medové chilli brambory
tisicereceptu.cz

Medové chilli brambory

Pikantní varianta je skvělá samotná i jako příloha....
Skutečné Čelisti: Žraločí sériový zabiják rozpoutá v New Jersey peklo!
enigmaplus.cz

Skutečné Čelisti: Žraločí...

Žralok bílý patří právem k nejobávanějším...
Straší na hradě duch tureckého vojáka?
enigmaplus.cz

Straší na hradě duch...

Mohutný hrad v maďarském městě Eger se...
Je libo garsonku, nebo 3+1?
21stoleti.cz

Je libo garsonku, nebo 3+1?

3D tisk ušel za několik málo let...