Skip to content

Neukojitelný hlad černé díry

Týmu britských vědců se podařilo prvně detekovat hmotu, cestující téměř třetinovou rychlostí světla, která padala do obří černé díry. K události došlo ve vzdálené galaxii PG211+143. Vše bylo pozorováno z rentgenové observatoře XMM-Newton.

Vědci vše pozorovali pomocí přístroje XMM-Newton. Tato rentgenová laboratoř Evropské vesmírné agentury (ESA) jim umožnila změřit rychlost přibližujícího se materiálu, jenž dosahoval 30% rychlosti světla – tedy přibližně okolo 100 000 km/s. Foto: geralt / pixabay

Podle Einsteinovy speciální teorie relativity (STR), publikované roku 1905, je rychlost světla ve vakuu (světelná rychlost) na vrcholu rychlostí pro jakékoli těleso cestující vesmírem. Nové pozorování britských astronomů v oblasti vzdálené galaxie PG211+143 přineslo zajímavé poznatky.

O galaxii PG211+143 toho není mnoho známo, pouze to, že v jejím středu se nachází supermasivní černá díra. Vědcům se podařilo detekovat hmotu pohlcovanou tímto černým chřtánem závratnou rychlostí. Hmotný objekt se pohyboval zhruba třetinovou rychlostí světla (až 100 000 kilometrů za sekundu).

Britský tým vedl profesor Ken Pounds z Leicesterské univerzity.

Vědci ji zachytili v extrémní blízkosti, ve vzdálenosti asi dvacetinásobku jejího průměru. Profesor Ken Pounds uvedl, že celý jeden den byl sledován „shluk“ materiálu přibližně o hmotnosti Země, jak postupně akceleruje až na uvedenou rychlost, než signál zmizel. Hmota již nadále nerotovala kolem černé díry, nýbrž do ní padala přímo. Foto: 12019 / pixabay

Přikrmování“ černé díry

Královská vědecká společnost se zaměřila na pozorování galaxie PG211+143, která má aktivní galaktické jádro, a právě díky tomu ji lze sledovat i na tak velikou vzdálenost. Aktivita vychází ze hmoty, jež rotuje kolem centrální černé díry.

Ve středu galaxie se vědcům podařilo zaznamenat supermasivní černou díru, která má hmotnost okolo 40 milionů Sluncí a její vzdálenost od Země je více než 1 miliarda světelných let. Svou hmotností desetkrát přesahuje Sagittarius.

Černá díra je „přikrmována“ okolní hmotou, kterou k sobě přitahuje. Tento proces „přikrmování“ je však podle vědců mnohem složitější. Předpokládá se, že se hmota pohybuje po spirále ve tvaru akrečního disku, jehož orientace odpovídá rotaci černé díry a od jejích pólů pak část hmoty prýští ven vysokou rychlostí.

To se však týká pouze střetu černé díry s hvězdou.

Pohyb akrečních disků

Pokud se v okolí rotujícího objektu nachází dostatek materiálu, který je v gravitačním obsahu centrálního objektu, pak se z něj utvoří akreční disk. Materiál z akrečního disku dopadá spirálovitě na centrální těleso a stává se jeho součástí.

Při pohybu dojde k uvolnění potenciální energie materiálu, jeho vnitřní energie se přeměňuje a materiál se ohřívá – stává se zdrojem tepelného záření. U černých děr, které mají strmou změnu gravitačního potenciálu, se těleso zahřívá na velmi vysoké teploty, které mohou dosahovat až jeden milion stupňů Celsia – stává se zdrojem rentgenového záření.

Co přímý pád způsobilo? Mohlo by to být důsledkem existence více disků či prstenců v okolí černé díry, kde by docházelo k jejich srážkám, při kterých by se eliminovala rotační rychlost, což by mělo za následek přímý pád do černé díry. Fto: geralt / pixabay

Velké množství

Akrečních disků může existovat mnohem více a jednotlivé disky mohou mít rozdílnou orientaci. Mezi disky také probíhá vzájemné ovlivňování gravitačních sil, což způsobuje, že se z celé soustavy skládá složitější útvar.

Akreční disky nejsou zarovnány v jeden, jelikož černá díra k sobě přitahuje objekty ze všech stran. Tento chaotický pohyb umožňuje černým dírám materiál přijímat mnohem rychleji, než kdyby se k nim přibližoval uspořádaně.

Také to vysvětluje, jak došlo k obrovskému nárůstu supermasivních černých děl.

Foto: Úvodní foto: geralt / pixabay, Foto 1, 2, 3 - pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vesmír
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Carevna Alžběta zakázala dvořanům jíst jablka
epochalnisvet.cz

Carevna Alžběta zakázala...

V kuchyni všichni poklimbávají, do postele ale jít...
Poveglia: Tajuplný ostrov smrti v benátské laguně
enigmaplus.cz

Poveglia: Tajuplný ostrov smrti...

Půvabné Benátky mají na dohled jedno z...
Východní filozofie podpořená uměním
rezidenceonline.cz

Východní filozofie podpořená...

Když vstoupíte do tohoto bytu o rozloze tři tisíce metrů...
Dobré znamení v těžké době: Krev sv. Januária v neděli zkapalněla
enigmaplus.cz

Dobré znamení v těžké době:...

Je to zázrak, který se odehrává pouze třikrát do roka...
Vědci objevili stopy exploze, která mohla zničit biblickou Sodomu
21stoleti.cz

Vědci objevili stopy exploze,...

Lokalita Tall el Hammam v dnešním Jordánsku...
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz

Čína: Její panenská příroda...

Slunce se mocně...
Manžel se zase učí mluvit
skutecnepribehy.cz

Manžel se zase učí mluvit

Když mi volali z nemocnice, že...
Proč nemá jejich láska žádnou šanci?
nasehvezdy.cz

Proč nemá jejich láska...

Do dalšího vztahu šla...
Tereza Salte si splnila svůj sen o bydlení
iluxus.cz

Tereza Salte si splnila svůj...

Autorka blogu Teraza In Oslo, knih...
Plněná jehněčí kýta po anglicku
tisicereceptu.cz

Plněná jehněčí kýta po...

U nás její obliba ještě není tak velká, ale v Anglii patří mezi...
Deník uleví od trápení na duši
panidomu.cz

Deník uleví od trápení na duši

Skutečně, svěřovat se se svými starostmi...
Prošvihne svou poslední šanci?
nasehvezdy.cz

Prošvihne svou poslední šanci?

Své rodinné štěstí si...