Skip to content

Prostořeký hrabě Sternberg přirovnával svoje politické soky k zadnicím

V únoru roku 1904 se hrabě Václav Vojtěch Sternberg pouští do bitvy o křeslo v Říšské radě. Přijíždí na schůzi v Úpici na severovýchodě Čech. Deník Národní listy jízlivě komentuje, že akci zahájil „výrokem o ve slušné společnosti nevyslovitelné části lidského těla.“

Noviny naznačí, že kandidát na poslance použil neslušný výraz pro hýždě. Vzápětí se totiž bouřlivák Václav Vojtěch Sternberg (1868‒1930) otočí zadkem k oponentům, kteří si dovolují kritizovat jeho politické názory a „vyzdvihuje šosy u kabátu a potřepává touž nevyslovitelnou částí těla.

“ Sternberg ví, jak důležité je přesvědčovat lidi o správnosti své politiky osobně a pro sprosté slovo přitom nejde daleko. Ve svém budoucím volebním obvodě (čtvrtý obvod, Královehradecko) táhne po vesnických hospodách, debatuje v nich se sedláky a na svoje útraty s nimi popíjí do němoty.

Populistické prostředky k získávání volebních hlasů zkrátka fungují v každé době.

Hrabě Václav Vojtěch Sternberg patří k bouřlivákům, kteří pro sprosté slovo nejdou daleko. FOTO: k. u .k. Hof-Ateliers Adèle, Wien/Creative Commons/Public domain

Příznivce hledá marně

Už kolem roku 1895 Sternberga zláká politika. Jeho vzorem je nejdřív otec Leopold Sternberg (1811‒1899), kterého označuje za centralistu, ale brzy se s ním v názorech rozchází a označí se za mladokonzervativce.

Jeho politickým textům ale většina prostých lidí moc nerozumí, zato sprostým slovům a pálence rozlévané zadarmo v hospodě ano. I proto se Sternbergovi nakonec podaří křeslo v získat. Servítky si potom nebere ani jako poslanec.

Každému řekne od plic, co si o něm myslí. „Koruna si zvykla, vláda si mne ruce a Němci si nic jiného nepřejí,“ hodnotí zatuchlou situaci v Říšské radě. Se svojí nevymáchanou pusou si příznivce hledá marně.

„Jednáte jako kupci,“ vyčítá mladočeské straně, která podle něj jenom chrlí prázdná slova a gesta. Pořádnou pifku má i na Němce a jejich strany. Nadává jim, že pro Čechy nedělají nic a sám se hájí, že k nim rozhodně nepatří.

„Německého sice jména ale českého smýšlení způsobí mnohou hořkou chvíli Němcům,“ říká o sobě. Mluví pravdu, rod Sternbergů vždycky stál na české straně.

blank
Žádá odstoupení rakousko-uherského ministerského předsedy Ernsta von Koerbera. FOTO: Carl Pietzner/Creative Commons/Public domain

Chamtivé právníky nenávidí

Oficiálně se nepřikloní k žádnému bloku v Říšské radě. Ve svém spisku zdůrazňuje, že dobrý politik „nesmí znát bázně, nesmí být materiálně odvislým.“ Za nejhorší jev považuje spojení advokátů, novinářů, obchodníků a bankéřů do mafiánských chobotnic, jejichž úplatkům prý neodolá žádný politik.

Hlavní zlo ale vidí v právnících: „Jde vám jenom o peníze a funkce. Není to pro dobro lidu, ale vás samotných,“ vyčítá jim. Míní, že jít do politiky nezištně je sebevražda, kterou je ale prý on sám ochoten spáchat ve jménu blaha národa a státu.

„Sociální postavení je mnohým důležitější než peníze… mnoho opozičních párijů se v honbě za titulíčky a řádíčky… proměnilo v pokorné sluhy státu,“ prohlásí na adresu některých poslanců.

blank
S agrárnickým poslancem Rudolfem Bergmannem se neváhá bít. FOTO: neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Trojlístek divokých

Noviny ho označují za mluvku a tajtrlíka. Sternberg ale nabízí recept na politické neduhy. Chce odstoupení předsedy rakousko-uherské vlády Ernsta von Koerbera (1850‒1919). Vidí šanci na existenci Rakouska jako federativního státu, ve kterém by Češi měli rovnoprávné postavení s ostatními, pokud by se oddělili, pohltí je silnější německý soused.

V Říšské radě se společně s poslanci Františkem Udržalem (1866‒1938) a Vojtěchem Holanským (1859‒1931) řadí k „trojici divokých,“ Trojlístek neváhá při ostrých diskusích sypat z rukávu vulgární výrazy.

Václav Vojtěch ale používá i pěstní argumenty. Roku 1905 v poslaneckých kuloárech vrazí facku císařskému radovi Josefu Penížkovi (1858‒1932). Jejich spor skončí u soudu.

Odpůrci prosekne ucho

„Homér líčí, že Thersites byl chlap šeredný, zbabělý, pomlouvačný, tedy celý císařský rada,“ hájí se při soudním přelíčení citací z Odyssey. Přes svoje kontroverzní výroky a chování ale poslanecký mandát v roce 1907 obhájí.

Když ho nějaký politický sok opravdu naštve, neváhá ho vyzvat na souboj. Prokázané jsou hned dva duely. Bije se s agrárnickým poslancem Rudolfem Bergmannem (1876‒1940). Když se maďarský hrabě Károlyi vyjádří pohrdavě o rakouské armádě, vaří se v něm krev.

Už překousl i to, že ho čestný soud na podnět rakouského velení kdysi zbavil důstojnické hodnosti. Teď chce pošramocenou pověst armády pomstít. 12. srpna 1911 v bratislavském tanečním sále dojde ke vzájemné konfrontací.

Károlyi mu nejdřív dá ránu šavlí na hlavu a Sternberg útok opětuje tím, že mu prosekne ucho. Souboj tím končí. „Můj mandant není způsobilý k boji,“ prohlásí Károlyiho sekundant hrabě Barkocsy. Ke smíření nedojde.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Anonymní autor/Creative Commons/Public Domain
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Šťavnatý ovocný koláč
tisicereceptu.cz

Šťavnatý ovocný koláč

Dopřejte si vynikající mřížkový...
Miluje stále svého expartnera?
nasehvezdy.cz

Miluje stále svého expartnera?

Ačkoli už od rozchodu herečky...
Chládek i teplo s čistým vzduchem
rezidenceonline.cz

Chládek i teplo s čistým...

Při výběru domácí klimatizace se nabízí zásadní...
Kdo byli záhadní hobiti z ostrova Flores?
epochalnisvet.cz

Kdo byli záhadní hobiti z...

Září 2003. Australsko-indonéský tým archeologů po...
Záhadné psí sebevraždy
enigmaplus.cz

Záhadné psí sebevraždy

Nevysvětlitelné nadpřirozené události...
Jak jsem napálila upíra z Kežmaroku
skutecnepribehy.cz

Jak jsem napálila upíra z...

Procházela jsem se tím...
Záhada ztracené peněženky
enigmaplus.cz

Záhada ztracené peněženky

Příběh popsala jistá žena z New Yorku v USA...
Domácí aviváž vás příjemně překvapí
panidomu.cz

Domácí aviváž vás příjemně...

Je ekologicky nezávadná, k prádlu šetrná, ale...
Pod pokličkou výroby kovových modelů
21stoleti.cz

Pod pokličkou výroby...

Jedinečná možnost se naskytne v sobotu 18. června všem...
Severní Morava: Kraj plný tradic i moderních měst
epochanacestach.cz

Severní Morava: Kraj plný...

Severní Morava se...
Letní koktejl ovocných barev a vůní
iluxus.cz

Letní koktejl ovocných barev...

Značka Almara Soap si na ručně vyráběných...
Muže má omotaného kolem prstu
nasehvezdy.cz

Muže má omotaného kolem prstu

Ještě před pár lety byla ADÉLA...