Domů     Proč se říká: Svině a perly, roh hojnosti a máj podzimu
Proč se říká: Svině a perly, roh hojnosti a máj podzimu

V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V této rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly.

Pýcha se nevyplácí, to je známá věc. Podíváme se, co se může stát lidem, kteří nosí nos nahoru. Zjistíme i to, odkud vzaly svá pojmenování některé druhy pečiva a proč jedna hodná koza kdysi přišla o roh. A proč se vepřům nezavděčíme perlami? To se v článku také dozvíte a připomeneme si i pár zářijových pranostik.

… pýcha předchází pád

Pýcha je ošklivá lidská vlastnost. Ne nadarmo je hned prvním ze sedmi hlavních hříchů podle katolické tradice, které tak mistrně zpodobnil sochař rakouského původu Matyáš Bernard Braun (1684-1738) v areálu bývalého vojenského zaopatřovacího ústavu v Kuksu.

Kdo se chlubí, povyšuje, má o sobě přehnané mínění a pohrdá ostatními, může očekávat, že se mu jeho chování jednou vymstí a z výšin, kde se vidí, bude muset pod tlakem okolností nedobrovolně sestoupit.

Epocha dodává:

Ale nemusí jít jen o pád fyzický, ke kterému může dojít třeba tehdy, když někdo machruje dejme tomu na sjezdovce a pak si ošklivě natluče. Nadměrným sebevědomím si můžeme přivodit i pád jiného druhu.

Dostat na dno se lze i finančně, společensky a klidně také duševně. Pýcha se považuje za prapůvod všeho zla v mnoha náboženstvích. A dokonce i jeden z hlavních staroindických eposů Mahábhárata popisuje celou čtyřicítku znaků pýchy! Za opak pýchy se pak považuje pokora.

Pýchu si Matyáš Braun představoval právě takhle.(Foto: Dezidor / commons.wikimedia.org / CC BY 3.0)
Pýchu si Matyáš Braun představoval právě takhle.(Foto: Dezidor / commons.wikimedia.org / CC BY 3.0)

… pranostiky na září

Pokud počasí dovolí, můžeme si v září užít krásné babí léto.

Proto se říká, že „Září je máj podzimu.“, ale na druhou stranu jiná pranostika varuje, že „Po teplém září zle se říjen tváří.“ A protože teplé počasí s sebou přináší často také bouřky, můžeme se třeba dočkat bílých Vánoc: „Bouřka v září, sníh v prosinci.“

Epocha připomíná:

V tomto měsíci se celkově hodně pranostik točí okolo počasí i úrody.

Neprší-li o Marie narození (8.9.), bude suchý podzim.“ anebo „Svatý Václav (28.9.) v slunci září, sklizeň řípy se vydaří.“ Naději, že „Kolem svatého Václava nové léto nastává.“ potvrzuje i další pranostika:

„Je-li svatý Michal (29.9.) jasný a krásný, bude tak ještě po čtyři neděle.“ Tyto výhledy ale kazí málo optimistické tvrzení, že „Na svatého Jeronýma (30.9.) stěhuje se k nám už zima.“

Někomu chutná houska, jinému rohlík a další si rád smlsne třeba na briošce.(Foto: Pexels / Pixabay)
Někomu chutná houska, jinému rohlík a další si rád smlsne třeba na briošce.(Foto: Pexels / Pixabay)

… žemle & spol.

Při snídani si pochutnáváme na různých druzích pečiva. Někdo má rád třeba žemli. Její název vychází z německého výrazu (die) Semmel. Jiný si s chutí dá rohlík. Jeho název je považován za zdrobnělinu od slovanského slova roh (neboli výčnělek).

A co houska? Slyšíte tam název domácí drůbeže? Máte pravdu, protože kdysi měla tvar, připomínající sedící husu (staročesky húska).

Epocha přibližuje:

A co když má někdo chuť na sladké? Pak si může dopřát třeba palačinku. Pojmenování sladké jemné placky podle časopisu Naše řeč (1940) má základ v maďarském slově palacsinta čili omeleta.

A sáhnout můžeme také třeba po briošce, která může mít mnoho podob, od věnce přes uzlík až k bochníku, často s rozinkami. Peče se ze sladkého kynutého těsta, podobajícímu se mazanci.

A jméno vychází z jejího francouzského názvu, kde se této nadýchané pochoutce říká brioche.

Takto zpodobnil roh hojnosti vlámský malíř Peter Paul Rubens (1577-1640).(Foto: neznámý autor / en.wikipedia.org / volné dílo)
Takto zpodobnil roh hojnosti vlámský malíř Peter Paul Rubens (1577-1640).(Foto: neznámý autor / en.wikipedia.org / volné dílo)

… roh hojnosti

Roh hojnosti je symbolem bohatství a dostatku, pocházející z antiky. Jde o nádobu v podobě rohu, naplněnou různými zemědělskými produkty a někdy i zlatými mincemi. Ve starověké řecké mytologii o něm najdeme několik příběhů.

Jeden z nejznámějších vypráví o bohu Diovi, jehož otec Kronos všechny své děti polykal. Matka Dia zachrání a ukryje ho na Krétě.

Epocha doplňuje:

Tam se o něj starají nymfy, které ho krmí medem a koza Amaltheia mu dává mléko. Malý silák Zeus jí jednou při hře utrhne roh. Ten získá zázračnou moc neustále se plnit hojností jídla a nakonec ho získá bohyně štěstí Tyché.

V novověku je roh hojnosti v umění symbolem blahobytu a je zobrazen i na několika státních vlajkách a znacích. V USA existuje tradice, spojující roh hojnosti se Dnem díkůvzdání.

… házet perly sviním

Jistě jste se už někdy setkali s radou, aby někdo neházel perly sviním. Je to logické. Vepři perly neocení, i když jde o velmi cenné drahokamy, protože nejsou k jídlu. A kde vzalo toto varování svůj původ?

Jde o jeden z biblických výroků, které přešly do běžné mluvy. Jak přesně zní? „Neházejte perly před svině, nebo je nohama zašlapou, otočí se a roztrhají vás.“

Epocha vysvětluje:

Tato moudrost zaznívá z Ježíšových úst v Matoušově evangeliu. Můžeme si ji pro každodenní život vyložit tak, že se nevyplácí investovat námahu, čas, práci (a vlastně cokoliv) na někoho, kdo si toho neváží a ani si to nezaslouží.

Za první z toho nebude mít žádný užitek a za druhé, pokud by šlo třeba o hlubší myšlenky, které není s to pochopit, nebo vzácnou věc, kterou nezná, může ho to rozrušit natolik, že to v něm vyvolá agresivitu.

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay, en.wikipedia.org Titulka (Foto: JA2020 / Pixabay)
Související články
Zajímavosti
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
Zajímavosti
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
Zajímavosti
Boříme mýty: Slunečnice se neotáčí za sluncem!
Pořád se to říká, všichni to známe…, ale pravda to rozhodně není! Jak tyto mylné představy vznikly a proč jim pořád tolik lidí věří? Bez čepice zaručeně prochladneme, moč dezinfikuje rány a po kávě hned poběžíme na záchod. Dětem nedávejte moc sladkostí, nebo se promění v divokou zvěř. Co z toho platí? Nic! Mýtus č. […]
Zajímavosti
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
reklama
zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zoo Ústí nad Labem: Na počátku byl nadšený milovník ptactva
epochanacestach.cz
Zoo Ústí nad Labem: Na počátku byl nadšený milovník ptactva
Při návštěvě zoo v Ústí nad Labem se musíme připravit na to, že procházka tu bude trochu fyzicky náročná. Zahrada se totiž rozkládá na svahu Mariánské skály východně od městského centra. Tuhle nevýhodu ale můžeme snadno proměnit v plus, když si pro vstup nevybereme dolní vchod v Drážďanské ulici, ale převýšení 96 metrů za sebe necháme zdolat autobus
Historická záhada: Žili lidé a dinosauři společně?
enigmaplus.cz
Historická záhada: Žili lidé a dinosauři společně?
K vyhynutí dinosaurů dochází následkem srážky Země s velkým meteorem před více než 65 miliony let. Pak uplyne dalších více než 60 milionů let a na Zemi se objeví první příslušníci rodu Homo. Tak histo
Tam, kde voní ovoce – Česká republika
nejsemsama.cz
Tam, kde voní ovoce – Česká republika
Krásné počasí přímo ponouká k podniknutí výletu! Co takhle si udělat nějakou dobrou svačinku a vyrazit tam, kde to navzdory letošním nenadálým mrazíkům voní po ovoci? Mandloňové sady v Hustopečích V roce 2012 vznikla v Hustopečích u Brna unikátní rozhledna, která se nachází v jedné z největších botanických rarit na Moravě – v mandloňových sadech. Měří 17
Pagani staví v Miami ultraprémiové rezidence
epochalnisvet.cz
Pagani staví v Miami ultraprémiové rezidence
Slunečné město Miami na Floridě se stane domovem dalšího rezidenční projektu v režii prestižní automobilky. Tentokrát si tuto destinaci pro svůj premiérový projekt vybrala značka Pagani, která proslula svými výkonnými a rychlými vozy. V oblasti North Bay Village nyní chce postavit mrakodrap Pagani Residences.   Slunečné město Miami na Floridě přivítá první luxusní rezidenční projekt
Okradla mě kamarádka
skutecnepribehy.cz
Okradla mě kamarádka
Byly jsme neoddělitelná dvojice. Já a moje kamarádka jsme si padly hned do oka, a tak to mělo zůstat. Ale nezůstalo. Květované šatičky, blonďaté vlásky, oči modré jako len a pár roztomilých pih na malém nosíku! Když jsem ji uviděla, hned mě okouzlila. Já byla pravý opak. Hned se z nás staly nerozlučné kamarádky. Seděly jsme spolu
Univerzální dárcovská krev na obzoru
21stoleti.cz
Univerzální dárcovská krev na obzoru
Univerzálními dárci krve jsou lidé s krevní skupinou 0. Ne vždy je ale této krve dostatek, proto se vědci snaží vymyslet, jak to zařídit, aby mohl člověk s jakoukoliv krevní skupinou darovat krev osta
Patchworkové taštičky nejen na mobil
panidomu.cz
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak
Nová kapitola ikonického světa vůní Signorina
iluxus.cz
Nová kapitola ikonického světa vůní Signorina
Signorina Unica Eau de Parfum ztělesňuje mnohostranné pojetí ženskosti, na němž staví značka Ferragamo. Vzdává hold jedinečné esenci, která tkví v každé ženě, a povzbuzuje k přijetí vlastní unikátní o
Žilková se odstřihla od jeho jména
nasehvezdy.cz
Žilková se odstřihla od jeho jména
Konečně má, po čem toužila! Veronice Žilkové (62) ze seriálu ZOO se dlouho nedařilo zavřít dveře za minulostí. Ačkoli rozvod s Martinem Stropnickým (67) po 18 letech manželství oznámila zkraje roku
Přemysl Otakar I. vs. Jindřich Břetislav: Ze spojenců se stali soci kvůli dluhu
historyplus.cz
Přemysl Otakar I. vs. Jindřich Břetislav: Ze spojenců se stali soci kvůli dluhu
Zuří! Přemysl Otakar I. div nevyskočí vzteky z kůže. Vytáhl s armádou do pole, jenže žádná bitva nebude. Skoro všichni velmoži ho zradili! Místo, aby vyhnal biskupa Jindřicha Břetislava ze země, kníže sám musí uprchnout za hranice.   České země neprožívají na konci 12. století zrovna nejšťastnější období. Znesváření Přemyslovci spolu už téměř 20 let bojují o
Rajčatové rizoto v italském stylu
tisicereceptu.cz
Rajčatové rizoto v italském stylu
Vylepšit ho můžete opečenou slaninou, kuřecím masem i krevetami. Suroviny 250 g rýže arborio 1 cibule sůl pepř 2 stroužky česneku olivový olej špetka chilli 100 ml bílého vína 400 g loup