Skip to content

Proč dostal prezident Masaryk k narozeninám slona?

„Byl jsem velmi dojat i překvapen tím, že panovník můj panu prezidentovi tento řád udělil. Nositeli řádu tohoto jest několik velmi málo panovníků a vynikajících osob. Svědčí to o sympatiích, které panovník můj pro pana prezidenta chová.

“ Tato slova dánského vyslance, pronesená 4. března 1925, si pečlivě zapisuje tehdejší ministerský rada Jiří Stanislav Guth-Jarkovský.

Kovovými ozdobami, zvanými falera, se na svých přilbách pyšní už starověcí Řekové. Římané tímto slovem označují kruhové medaile s obrazem bohů. Hrdě je nosí na hrudi jako připomínku svých zásluh. V době křižáckých výprav vznikají rytířské řády.

Slovo faleristika, pojmenování vědy o řádech, poprvé použije český sběratel řádů Oldřich Pilc v roce 1937. Symbolika, barevnost řádů, pravidla jejich popisu a nošení vychází z heraldiky. Řád slona, založený v roce 1462 v Dánsku, je jedním z nejstarších evropských rytířských řádů.

Slon z bíle smaltovaného zlata mytologicky symbolizuje křesťanství.
Slon z bíle smaltovaného zlata mytologicky symbolizuje křesťanství.

Po smrti se musí vracet

Dánský král Kristián X. (1870–1947) se chystá v roce 1925 udělit řád prvnímu československému prezidentovi Tomáši Garriguovi Masarykovi (1850–1937). „Ve formálním směru prosím o dvojí věc,“ žádá dánský vyslanec.

Za prvé, „ aby kancelář presidentova nám zaslala zvláštní prohlášení, dle něhož zavazuje se, že řád v případě úmrtí páně presidentově bude vyslanectví našemu vrácen,“ a za druhé chce, „aby nám zaslán byl v barvách provedený znak páně presidentův i s mottem.“

Dánský řád slona patří mezi nejstarší evropská vyznamenání. uděluje se od roku 1462.
Dánský řád slona patří mezi nejstarší evropská vyznamenání. uděluje se od roku 1462.

Nevšední dárek

Řád se slonem si potom prezident Masaryk může poprvé pověsit na hruď 7. března 1925 v den svých 75. narozenin. Dnes ho najdeme v kapli dánského královského sídla Frederiskborg. Visí zde znaky minulých i současných držitelů.

Nechybí ani ten náš. Dva lvy, držící velký znak Československa, lemuje český nápis „Pravda vítězí.“

Znak první československé republiky nechybí ani na uděleném státním vyznamenání.
Znak první československé republiky nechybí ani na uděleném státním vyznamenání.

Zvíře jako symbol křesťanství

Slon jako symbol řádu pochází z bíle smaltovaného zlata. Figurka má výšku asi 5 cm, na zádech nosí pozorovací věž, před kterou sedí Maur se zlatým kopím. U pravého boku má slon diamantový kříž, nalevo potom monogram panovníka, jež vyznamenání uděluje (monogram ale není vidět).

Zvíře v podobě slona má mytologicky zpodobňovat křesťanství.

Foto: hermitagemuseum.org, wikimedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …