Domů     Přizval si paleontolog na pomoc slavného autora detektivek?
Přizval si paleontolog na pomoc slavného autora detektivek?

„Je to všechno jenom podfuk, můj test pomocí fluoru před čtyřmi lety jasně prokázal stáří té lebky. Nějaký vtipálek si z nás zkrátka drze vystřelil,“ prohlašuje 21. listopadu 1953 britský paleoantropolog Kenneth Oakley (1911 – 1981) před odbornou veřejností. Před chvílí právě skončila největší blamáž světové vědy ve 20. století…

Když britský přírodovědec Charles Darwin (1809 – 1882) publikuje v roce 1859 svoji evoluční teorii, ještě netuší, že spouští lavinu otázek, které vědcům na dlouhou dobu zamotají hlavu.

„Jak a kde vlastně vznikl člověk? A co ho spojuje s opicí?“ Zatím nevědí, proto hledají prastaré lidské kosti, které by jim daly odpověď.

V roce 1912 objevuje britský advokát a amatérský paleontolog Charles Dawson (1864 – 1916) v Piltdownu v sussexském hrabství lebku, která vypadá, že je tím, co všichni dosud marně hledali.

Charles Darwin svojí evoluční teorií lidem pořádně poplete hlavu.
Charles Darwin svojí evoluční teorií lidem pořádně poplete hlavu.

Podivné kamínky

Začíná příběh, na jehož rozuzlení budeme čekat dlouhých 40 let. Charles Dawson se pěkně nudí. Právnická praxe ho nebaví, a tak cestuje a baví se svými koníčky.

Všechny kameny v okolí přitahují jeho pozornost a už ve svých 21 letech (1885) se stává členem Geologické společnosti. V roce 1908 se prochází v jižní Anglii nedaleko vesnice Piltdown. Oči má zapíchnuté do cesty hustě posypané štěrkem.

„Některé kameny vypadají docela jako pravěké pazourky, třeba by se tu daly najít i nějaké pravěké lidské pozůstatky,“ přemýšlí. Vyptává se v okolí a dozví se, že kamínky pocházejí z nedaleké farmy.

„Schovejte mi každou zajímavost nebo zkamenělinu, kterou najdete,“ klade na srdce místním dělníkům, kteří tam kopou štěrk na vysypání cesty. O nějakou dobu později se k jámě vrací.

Co kdyby se přece jenom něco našlo… Jeden z kopáčů mu nadšeně ukazuje část lebeční kosti spojenou s čelistí, obsahující jeden zub. Jméno dělníka ale Dawson nikdy neprozradí… Touží ovšem být slavným nálezcem. Jeho jméno se musí jednou provždy zapsat do učebnic!

Svůj objev nabídne známému anglickému paleontologovi Dr. Arthurovi Smithu Woodwardovi (1864 – 1944), který si kosti se zájmem prohlédne. „Jsou skutečně pozoruhodné,“ řekne po chvíli ticha. „Bude ale dlouho trvat, než je podrobně prozkoumáme,“ dodá vzápětí.

Dalšího bádání se účastní i Dawsonův pomocník, francouzský jezuita a paleontolog Pierre Teilhard de Chardin (1881 – 1955), který má být zárukou korektnosti výzkumu.

Charles Dawson představí lidem nález století....
Charles Dawson představí lidem nález století….

Miliónové dějiny lidstva

Odborníkům lebku představí teprve za čtyři roky 12. prosince 1912 na schůzi britské Geologické společnosti. Dawson v úvodu vylíčí okolnosti svého nálezu a potom předá slovo Woodwardovi. „Zlomky lebky, objevené u Piltdownu, nám umožnily rekonstruovat ji celou.

Jde o lebku nepříliš staré ženy. Nápadná je tloušťka kostí dosahující hlavně v týlu téměř 20 milimetrů. Není pochyb, že jde o lidské pozůstatky. Obsah mozku je asi 1400 m3 (dvě třetiny dnešního mozku – pozn.). Pochází z pleistocénu (cca 2,5 miliónu – 12 000 př.

n. l.), tedy pozdní doby ledové,“ vysvětluje Woodward zaníceně svým ohromeným posluchačům. Ve vědeckých kruzích se rázem strhne bouře. Konečně máme v ruce mezičlánek spojující vývoj člověka a opice.

Znamená to, že první lidé šlapali po Zemi už před miliónem let! V závěru jednání společnosti Woodward navrhne, aby se objev jmenoval podle jeho nálezce – Eoanthropus Dawsoni, Dawsonův jitřní člověk. Amatérský vědec je blahem bez sebe.

Úspěch, na který čekal, konečně přichází. Okamžitě je centrem celosvětové pozornosti a píší o něm všechny noviny. Slávy si ale bohužel příliš neužije, umírá v roce 1916 na otravu krve.

Rok předtím ale ještě stihne překvapit svět dalšími objevy fragmentů kostí u Piltdownu, v místě asi o dvě míle dál (cca o 3 km) od prvního naleziště. Všichni ho oslavují a Woodward píše knihu První Angličan.

Údajná rekonstrukce tváře piltdownského člověka.
Údajná rekonstrukce tváře piltdownského člověka.

Trumfnou Němce i Francouze

Brzy ale začne některým odborníkům vrtat hlavou, že čelist velice připomíná šimpanzí, lebka zase současného anglosaského člověka. „Jak je možné spojení tak vyvinuté mozkovny s primitivní čelistí? Patří to vůbec k sobě?“ ptají se rozpačitě.

Ozývají se první pochybnosti. Zlí jazykové si myslí, že je všechno nějaké divné a lebka je stará sotva čtvrt miliónu let. Angličané si ale ani na chvíli nepřipustí, že by něco mohlo být jinak.

„První člověk pobýval na anglickém území,“ tvrdí hrdě a nekriticky lebku obdivují. Konečně mohou trumfnout Němce i Francouze. Na ostrovech se totiž zatím téměř žádné pravěké nálezy neobjevily, zato ve Francii i Německu jich mají spoustu.

Londýnské muzeum se pyšní exponátem, na který lidé stojí fronty a jeho kopie putují do muzeí celého světa i na vysoké školy.„Čelist je z opice,“ prohlásí už v roce 1915 francouzský paleontolog Marcellin Boule (1861 – 1942).

Jeho hlas ale zanikne v křiku spousty obdivovatelů. Americký zoolog Gerrit Smith Miller (1869 – 1956) dopadne mnohem hůř. Když se objeví ještě druhá lebka, nemají pro něho Britové už ani jedno vlídné slovo.

Obviňují ho z drzosti a protibritského smýšlení. Do třetice se ozve německý antropolog Franz Weidenreich (1873 – 1948), který ostatky pečlivě prozkoumá. „Moderní lidská lebka a čelist orangutana,“ zní jeho nekompromisní závěr.

Zbytečně, nikdo ho neposlouchá. 28. července 1938 dokonce skotský antropolog Arthur Keith (1866 – 1955) nechává k 30. výročí nálezu v Piltdownu vztyčit pomník.

V místě nálezu ostatků vznikne pomník.
V místě nálezu ostatků vznikne pomník.

Středověký Angličan křížený s lidoopem

Píše se rok 1953. Paleoantropologové Kenneth Oakley, Wilfrid Edward Le Gros Clark (1895 – 1971) a Joseph Weiner (1915 – 1982) posílají do světa výsledky své analýzy kostí.

Zkouška pomocí fluoru potvrzuje, že lebka v žádném případě nemůže být stará milión let. Na rozdíl od jiných prvků zůstává fluor v kostech i po smrti. Čím starší kost, tím větší množství se ho v ní vyskytuje.

„Fosilie sestává z lebky středověkého člověka, asi 500 let staré čelisti orangutana a zubu šimpanze.

K vytvoření zdání starobylosti byly kosti barveny železitým roztokem a dichromanem draselným,“ potvrzují všichni tři v listopadu 1953. Zub byl navíc upilován, aby vypadal jako lidský. Skandál okamžitě pronikne do tisku.

„Prohlášení bylo vydáno po 20 letech pověstí a spekulací mezi evropskými paleontology o pravosti kostí,“ píše New York Times. Londýnský Star rovnou křičí:

„Největší vědecký podvod století!“ Všichni, kteří se dramatické události před 40 lety účastnili, už jsou dávno mrtví, a tak se při nařčení z klamání nemohou nijak obhajovat. Padají proto různá jména:

Woodward se svými spolupracovníky, jezuita de Chardin, který sám našel i jeden zub, dokonce i Arthur Conan Doyle (1859 – 1930), který přivedl na svět legendárního Sherlocka Holmese. Důkazy proti otci detektiva jsou ovšem jenom nepřímé.

„Doyle bydlel nedaleko Piltdownu a zabýval se i paleontologií,“ tvrdí Doylovi odpůrci, jenže to nestačí. Nejpravděpodobněji ale všechno spískal sám Dawson.

Současný britský archeolog Dr. Miles Rusella z Univezity v Bornemouthu, který zkoumal jeho sbírku nálezů, tvrdí: „Obsahuje minimálně 38 padělků!“

Paleoantropologové nález zkoumají. Dojdou k názoru, že nemůže být tak starý, jak se tvrdí...
Paleoantropologové nález zkoumají. Dojdou k názoru, že nemůže být tak starý, jak se tvrdí…

Žert, který zašel příliš daleko

Jednoho z dalších možných pachatelů usvědčují současní britští paleontologové Andy Currant a Brian Gardiner z Muzea historie přírody v Londýně. „Piltdown je nesmysl, jehož zkoumání spotřebovalo obrovské množství času,“ nechává se slyšet Currant.

Společně objevili už v roce 1970 v muzeu v kufru kosti.

Majitelem zavazadla s podivným obsahem byl podle monogramu Martin C. Hinton, který pracoval v oddělení zoologie v roce 1912. Kosti a zuby, které Hinton konzervoval, jsou obarvené stejným způsobem jako ty z Piltdownu.

Má žertík, kterému vědci tak dlouho věřili, na svědomí právě on? Rozhodně měl potřebné znalosti, byl tehdy expertem na vliv prostředí na staré kosti. Jeho vtipy navíc byly mezi kolegy vyhlášené. Osobní spory měl i s Woodwardem, a tak si z něj klidně mohl udělat legraci…

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Buffalo Bill: Nejslavnější jezdec Pony Expressu skončil u cirkusu
Milujete westerny a zkoušíte si představit, jaké by to bylo žít na Divokém západě? V amerických dějinách se tak obvykle označuje dění v západních oblastech USA v období po skončení občanské války Severu proti Jihu v roce 1865 a rokem 1890. Chcete si vyzkoušet, jak by se ti nosily kolty proklatě nízko? Nebýval to žádný med. Přežil ten rychlejší. […]
Historie
Zánik východního impéria. Komunismus se hroutil za zvuku kladiv a krumpáčů
Na počátku stály lákavé ideje o svobodě, rovnosti a sociální spravedlnosti. Jenže záhy se tyto myšlenky přeměnily v jedno z nejděsivějších impérií, jaké historie pamatuje. Sovětský svaz byl po desítky let postrachem pro svobodný svět a jeho dějiny lemovaly miliony mrtvých vlastních občanů i příslušníků jiných států. Tyto dějiny se začaly psát v Petrohradě 7. […]
Historie
Krásná a cílevědomá Livia Drusilla: Fíky na věčnost?
Jednu znalkyni jedů nepřímo pošle na věčnost, další si vezme za manželku. První císař římské říše, zakladatel julsko-klaudijské dynastie a původně také spojenec Marca Antonia, Oktavián (63 př. n . l. – 14 n. l.), sice není Caesarovým potomkem, ale antický velikán ho adoptuje.   Když ambiciózní Oktavián narazí na krásnou a neméně cílevědomou Livii […]
Historie
Velké otřesy v Číně: Životy braly hladomory i zemětřesení
Přírodní katastrofa je zpravidla sama o sobě tragédií. Když se k ní ale přidají neúspěšné a necitlivé reformy v zemi, kde udeří, je zaděláno na skutečnou hrůzu. Právě to se stalo v roce 1976 v čínském Tchang-šanu. V roce 1949 měli čínští komunisté volné pole působnosti. Japonský militarismus byl na kolenou a jejich největší vnitřní nepřítel Čankajšek se se svou […]
reklama
zajímavosti
Výbuch Tambory: Nejničivější erupce novověku vyvolala hladomor
Erupce sopky byly tak mohutné, že se jejich celková energie vyrovná téměř 180 000 explozím hirošimské jaderné pumy! „Běsnění“ Tambory změní indonéský ostrov Sumbawa na nehostinnou pustinu a způsobí i krutou smrt statisíců lidí z celého světa! Z dálky se ozývá nepříjemné dunění. „Jako kdybyste naráz vystřelili ze dvou až tří děl,“ zapíše si tehdy do lodního […]
Jak a proč se jmenujeme? První příjmení se rodila ve 14. století
Jmenujete se třeba Martin Černý a sousedka například Jana Pekařová. Napadlo vás zamyslet se nad tím, odkud se vzalo vaše nebo její příjmení? Je to zajímavý příběh. Při jeho vyprávění se vrátíme o 700 let zpátky. Příjmení jsou hodně stará. Co na to říká jazykověda? Už po roce 1300 se u nás začínají objevovat první […]
Sladký lék: Kouzlu čokolády podléhali dobrodruzi, básníci i královské milenky
Jestli si bez čokolády nemůžete představit život, při diskusi s jejími odpůrci můžete argumentovat, že jde o lék. Opravdu je to tak. Léčivé účinky čokolády znali už Mayové a Aztékové, kteří je vypozorovali při dlouhodobé konzumaci nápoje. Čokoládu považovali hlavně za afrodiziakum. Její chuti z Evropanů podlehl například toskánský vévoda Cosimo III. de Medici (1642–1723) italský diplomat […]
Chcete sbírat bylinky? Měli byste znát několik základních zásad
Nasbírat si bylinky je lákavé. Pokud se do toho chcete letos pustit a vyzkoušet na vlastní kůži nějakou přírodní medicínu, ještě, než propukne jaro, naučte se pár základních zásad. Jakmile přijde sezóna bylinek, budou se vám hodit. Když se rozhodnete, že vyrazíte na bylinky do přírody nesmíte zapomenout na základní pravidla, aby váš sběr byl […]
reklama
svět zločinu
Pistolník Billy the Kid: Prvního zločinu se dopustí v pouhých 12 letech
Řadí se ke kamarádům Jesseho Jamese, se kterým do sebe obrátil nejednu sklenku whiskey. Billy the Kid, vlastním jménem William H. Bonney, přichází na svět v New Yorku, ale rodina je stále na cestách. Zamíří do Kansasu, pak do Nového Mexika, kde jeho otec umírá. Z Billyho Kida (1859–1881) pak roste drzý a nezvladatelný kluk. Jeho matka […]
Postrach padouchů: Divoký Bill Hickok se stal obětí msty
Ačkoliv si Wild Bill Hickok vybuduje pověst proslulého rváče, nikde se nedostane mimo zákon. Se svým revolverem míří obávaný pistolník velice rychle, ale zároveň nikdy neútočí jako první. Kdo to proti němu zkusí, má obvykle smůlu. Wild Bill Hickok (1837–1876) patří ke krasavcům a na svůj zevnějšek je náležitě pyšný. Hezkou tvář, nazrzlé kadeřavé vlasy […]
Bandita Jesse James: Bývalý přítel ho zákeřně trefil zezadu
Dokáže střílet oběma rukama a pekelně rychle. Míří jistě, ruce se mu nikdy nezachvějí. Jesse James nejdříve bojuje ve válce Severu proti Jihu na jižanské straně. Válečné akce si ale vykládá po svém. Bojová jednotka Williama Quantrilla, které je Jesse Woodson James (1847–1882) členem, je totiž svérázná partička, která hlavně přepadá poštovní dostavníky Unie a […]
Pád „dvojčat“ odstartoval válku s terorismem
Říká se, že kdo zažil 11. září 2001, nikdy nezapomene na okamžik, kdy se o nejhorším a nejvíce šokujícím teroristickém útoku v historii lidstva dozvěděl. Pád budov Světového obchodního centra po útoku letadel ovládaných al-Káidou sledoval celý svět prakticky v přímém přenosu. A to ještě nebyl zdaleka konec.   Ten den zahynulo přes tři tisíce lidí, dalších […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz