Domů     Poznejte medvěda, největší žijící šelmu! Jak se od sebe liší jednotlivé druhy?
Poznejte medvěda, největší žijící šelmu! Jak se od sebe liší jednotlivé druhy?
11.9.2019

Jsou to vůbec největší žijící suchozemští predátoři planety. Medvěd lední je nejmohutnější, dosahuje až 4x větší hmotnosti než lev, uznávaný král zvířat. V těsném závěsu jej následují medvěd grizzly a medvěd kodiak, poddruhy medvěda hnědého.

Kolik druhů medvědů na světě žije? Jsou někteří nebezpečnější než jiní? Kterým hrozí vyhubení?

Medvěd lední

Kolik měří: až 2,5 m

Kolik váží: 800 kg

Kde žijí: Arktida

Čím se živí: jeho hlavní kořistí jsou tuleni

S výškou 2,5 metru a váhou 800 kg představují lední medvědi největší šelmy na světě. Většinu života stráví v ledových vodách Arktidy. Dokážou souvisle uplavat až 65 km a potopit se hluboko pod hladinu. Oblíbenou kořistí ledního medvěda jsou tuleni.

Aby přežili, musejí ulovit jednoho až dva týdně. Medvědi proto stále putují a svou oblíbenou pochoutku hledají celý rok, během kterého dokážou nacestovat přes tisíc kilometrů. K zimnímu spánku se nikdy neukládají. V divoké přírodě dnes žije okolo 22 000–31 000 ledních medvědů.

Jeho kožešina je tak dobrým izolačním materiálem, že ho lze jen těžko zaměřit termovizí.
Jeho kožešina je tak dobrým izolačním materiálem, že ho lze jen těžko zaměřit termovizí.

Proč má duté chlupy?

Vědci se domnívají, že předci ledních medvědů, medvědi hnědí, žili před 200 000 lety v lesích na Sibiři a živili se rostlinami a rybami.

Během doby ledové se ale jejich domovina pokryla sněhem, takže byli nuceni se vydat do polárních oblastí, kde se zaměřili na tuleně. Postupně se jim protáhly čenichy a krky, což jim usnadnilo lov v ledových polích.

Původně hnědá srst zbělela, aby byli dokonale maskováni, a také se jim prodloužily a zesílily nohy. Jejich chlupy jsou uvnitř duté. Tyto dutiny pak poskytují výbornou izolaci, takže medvěd neztrácí tělesné teplo. Navíc má 10 cm silnou vrstvu tuku.

Medvědi se přizpůsobovali okolnímu prostředí.
Medvědi se přizpůsobovali okolnímu prostředí.

Jak loví lední medvěd

Přikrčený na okraji ledové kry dokáže i hodiny vyčkávat, než se kořist ukáže nad hladinou. Ve správný okamžik jej strhne pod vodu a usmrtí. Také mu nedělá problém prorazit svou obrovskou silou silnější vrstvu ledu a ulovit kořist ze zdánlivého bezpečí doupěte.

Tu pak mohutně kousne nebo udeří do oblasti hlavy či krku. Síla tohoto skusu nebo úderu může být tak velká, že doslova rozdrtí lebku zvířete. Najednou je schopný sežrat až 70 kg masa.

Medvěd kodiak (poddruh medvěda hnědého)

Kolik měří: až 3,2 m

Kolik váží: až 700 kg

Kde žijí: souostroví Kodiak u jižního pobřeží Aljašky

Čím se živí: rostlinami, lesními plody, rybami, občas útočí i na mnohem větší zvířata, např. jeleny nebo dobytek

Je největším poddruhem medvěda hnědého. Společně s polárním medvědem je i jedním ze dvou největších medvědích druhů vůbec. Srst kodiaků může být velmi světlá až oranžová. Na druhém pólu možné barevnosti leží tmavě hnědá.

Medvíďatům během prvních let života zůstává kolem krku bílý límeček. Velmi podobně zbarveni jsou ovšem i hnědí medvědi grizzly, takže rozlišit kodiaka od „běžného“ grizzlyho vyžaduje znalost dalších charakteristických znaků.

Během let, kdy na ostrově Kodiak vedle sebe žijí medvědi a lidé v těsné blízkosti, došlo pouze ke dvěma smrtelným útokům medvěda na člověka. V obou případech se jednalo o lovce, kteří právě vyvrhovali kořist.
Během let, kdy na ostrově Kodiak vedle sebe žijí medvědi a lidé v těsné blízkosti, došlo pouze ke dvěma smrtelným útokům medvěda na člověka. V obou případech se jednalo o lovce, kteří právě vyvrhovali kořist.

Kolik jich na ostrovech žije?

Prvním a nejdůležitějším je místo výskytu.

Ačkoli se označení „medvěd kodiak“ běžně používá pro všechny hnědé medvědy žijící na Aljašce, ve skutečnosti se kodiaci vyskytují pouze na stejnojmenném souostroví Kodiak (ostrovy Kodiak, Afognak, Shuyak, Raspberry, Uganik, Sitkalidak a další), které leží u jihovýchodního pobřeží Aljašky.

V roce 2005 zde byl počet těchto obřích savců odhadnut na zhruba 3 500 kusů a během posledních deseti let populace mírně roste. Dalším rozlišujícím znakem kodiaků je právě jejich velikost, kterou je ovšem za běžných podmínek dost obtížné zjistit.

Z dostupných údajů ovšem víme, že samice kodiaků váží 225–315 kilogramů a samci dosahují 360–700 kilo.

Kodiaci se vyskytují pouze na ostrově.
Kodiaci se vyskytují pouze na ostrově.

Medvěd grizzly (poddruh medvěda hnědého)

Kolik měří: až 2 m

Kolik váží: až 360 kg

Kde žijí: ve výše položených oblastech Severní Ameriky

Čím se živí: kromě masa také rostlinami. Loví velké savce, jako je los evropský, jelen, ovce, wapiti, bizon nebo sob polární. Z ryb si rádi pochutnají na lososech, pstruzích či okounech. Požírají také mršiny, zanechané jinými predátory.

Pravděpodobně pochází z medvěda ussurijského, který přešel z Ruska na Aljašku před zhruba 100 000 lety, ale na jih se vydal nejdříve před 13 000 lety.

Většina dospělých samic grizzlyho váží 130 až 200 kilogramů, zatímco samci dosahují váhy mezi 180 a 360 kilogramy. Průměrná délka dospělého jedince je téměř dva metry, v poloze na všech čtyřech má ramena ve výšce jednoho metru a vestoje měří až 2,5 metru. Stejně jako kodiak a brtník je grizzly poddruhem medvěda hnědého.

Medvěd grizzly se nachází na vlajce amerického státu Kalifornie, přestože tam byl poslední jedinec zastřelen v roce 1922.
Medvěd grizzly se nachází na vlajce amerického státu Kalifornie, přestože tam byl poslední jedinec zastřelen v roce 1922.

Jak jsou agresivní?

Někteří experti považují grizzlye za nejagresivnější medvědy. Jejich chování ovlivňuje několik faktorů – na rozdíl od baribalů (medvědů černých, kteří také žijí v Severní Americe) jsou grizzlyové příliš velcí.

Nemohou se proto bránit tím, že vyšplhají na strom, ale musí se snažit bránit na zemi. Samice, které brání svá mláďata, jsou nejagresivnější a mají na svědomí 70 % útoků na člověka.

Normálně se grizzlyové snaží kontaktu s lidmi zabránit, téměř nikdy nevidí člověka jako kořist.

Nejagresivnější jsou samice medvěda.
Nejagresivnější jsou samice medvěda.

Medvěd brtník (nebo také eurasijský; poddruh medvěda hnědého)

Kolik měří: až 1,7 m

Kolik váží: až 270 kg

Kde žijí: Můžeme jej spatřit nejen v celé Evropě, ale i v Asii a Severní Americe. Obývá rozsáhlé lesy Slovenské republiky, hlavně oblast Velké a Malé Fatry, Vysokých a Nízkých Tater, ze slovenských Beskyd občas zavítá i na naše území.

Čím se živí: Sbírá pupeny a výhonky rostlin, rád má také ovoce, semena a houby. Ze všeho nejraději má rád sladké věci jako jsou maliny, ostružiny, borůvky. Miluje včelí med. Při jeho konzumaci ale nenapravitelně poničí úl i celé včelstvo.

Požírá také hmyz, měkkýše, plazy a drobné hlodavce. Nepohrdne ani ptáky, mláďaty nejrůznější zvěře nebo mršinou.

Pokud není medvěd hnědý rušen člověkem, je aktivní především ve dne. Pokud ale už žil v blízkosti lidí, tak přešel k nočnímu způsobu života. Po většinu roku žije samotářsky, občas ve skupinách, v nichž vládne přísná hierarchie založená na věku a velikosti. Každý jedinec si brání teritorium velké několik desítek kilometrů.

Své jméno dostal podle staročeského slova brť, což znamená dutinu stromu. To vychází z obliby medvěda vybírat duté stromy s hnízdy lesních včel.
Své jméno dostal podle staročeského slova brť, což znamená dutinu stromu. To vychází z obliby medvěda vybírat duté stromy s hnízdy lesních včel.

Tlustý medvěd jde spát

Na zimu upadá do hibernace (nepravého zimního spánku), před kterým se musí pořádně vykrmit a nabrat zásoby tuku. Během listopadu až prosince ulehne na klidném a suchém místě, například ve skalních dutinách nebo vlastnoručně vyhrabané jámě.

Během hibernace, z které se probouzí v únoru až dubnu, často opouští svůj brloh a vydává se za potravou. I přes svůj mohutný vzhled je medvěd hnědý výborný běžec, který dokáže běžet i vyšší rychlostí než 45 km/h.

Nejdéle se medvěd brtník vyskytoval na Šumavě.
Nejdéle se medvěd brtník vyskytoval na Šumavě.

Kdy u nás vyhynul?

Na území České republiky byl považovaný za plně vyhynulého už v 2. polovině 19. století. Na většině území Čech byl vyhuben v 17. a 18. století, nejdéle se vyskytoval na Šumavě.

Za posledního šumavského medvěda se často označuje medvědice zastřelená 4. listopadu 1856 poblíž osady Jelení vrchy. Na Moravě se udržel do konce 19. století. Poslední doložený úlovek je z roku 1887 v Travném u Morávky.

V souvislosti s rozšířením medvědí populace na Slovensku v 70. letech 20. století se medvěd vrátil do Beskyd. V současnosti se na Moravě a ve Slezsku vyskytuje několik medvědů.

Medvěd černý (nebo také baribal)

Kolik měří: 1,2–2 m

Kolik váží: až 250 kg

Kde žijí: svůj přirozený domov má v Severní Americe

Čím se živí: Až 85 % potravy baribalů tvoří vegetace, kořínky a hlízy. Na jaře vyžírají ořechové skrýše veverek a také si s oblibou pochutnají na medu. Pokud je včelí úl příliš hluboko v kmeni stromu, nemají problém kus kmene odhryznout.

Většinu masité složky baribalovy potravy tvoří hmyz – včely, vosy, mravenci a larvy. V noci pak loví lososy. Mezi další potravu baribala patří vejce orla bělohlavého, k jehož hnízdům rádi šplhají.

Baribalové se živí především okolní vegetací.
Baribalové se živí především okolní vegetací.

Přestože všichni baribalové žijí v Severní Americe, druh není blízkým příbuzným ani hnědého, ani ledního medvěda. Nejbližším příbuzným baribala je medvěd ušatý, který žije ve středné a východní Asii. Baribal není ohroženým druhem.

Jeho rozšíření je velké a počet jedinců se rovná dvojnásobku počtu jedinců všech ostatních druhů medvěda dohromady.

Jedná se o nejmenší a nejčastější severoamerický druh medvěda.
Jedná se o nejmenší a nejčastější severoamerický druh medvěda.

Ubrání se pumě nebo smečce vlků?

Baribalové jsou většinou dominantní oproti ostatním predátorům, především v bojích o mršiny. Pokud se ale do konfliktu vmísí větší medvěd hnědý, baribal se musí stáhnout.

V Yellowstonském národním parku se našla těla mrtvých baribalů právě po bojích s hnědými medvědy. O mršiny soutěží i s pumami. Souboje mezi medvědy a pumami nejsou časté, ale když k nim dojde, jde o velice zuřivý a krvavý boj.

Stává se, že v něm puma baribala zabije. S vlky se baribalové příliš často nepotkávají, ale ani zde nemá baribal jasně navrch. Vítězí v souboji jeden na jednoho, proti smečce vlků ale nemá šanci.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Věda a technika
Právě kvete bez: V minulosti léčil vše, i dnes má všestranné využití
Léčivé účinky bezu byly známy již ve středověku. V minulosti se bezem léčilo snad téměř vše. Výhonky bezu se používaly na zmírnění bolesti zubů, mladé lístky smíchané s ječnou moukou léčily popáleniny a přikládaly se též na rány způsobené pokousáním vzteklého psa. Práškem z rozemletých suchých listů se údajně také zastavovalo krvácení z nosu. Léčebné […]
Věda a technika
Záhada těhotenského mozku: Roste, nebo ubývá?
Nejsou to jen oteklé končetiny a utiskovaný močový měchýř. Na příchod dítěte se adaptují téměř všechny systémy těla matky, a za jeden z nich byl nedávno uznán také mozek. Jak přesně k tomu dochází, se ale dosavadní studie nedokázaly shodnout. Objasnit celou záležitost pomohla nová studie.   Vědecký zájem o neurobiologické procesy spojené s mateřstvím je ve […]
Věda a technika
Geny, hormony, nebo sex: Proč plešatíme?
Každý den člověku vypadne asi 100 vlasů. Mezi 100 000 zbývajícími je to celkem zanedbatelná ztráta. Řídnoucí ohon nebo první spálenina pokožky hlavy sluncem ale může signalizovat, že něco je v nepořádku. Zcela bez povšimnutí může dotyčný přijít až o 50 procent své kštice, než si uvědomí nesporný fakt: Začíná plešatět.   Muži se jí […]
Věda a technika
Být dobrým tátou je „věda“
Pro dospělé není život jen černá a bílá, žijeme v mnoha barvách. Pro dítě se však dělí na dvě poloviny – ženskou a mužskou. Od chvíle, kdy dítě začne vnímat, je pro něj otec zástupcem/modelem jedné poloviny lidstva. A pokud muž chce být skutečným mužem/otcem, musí být i „dobrým tátou“…   Dlouho se tradovalo, že […]
reklama
věda a technika
Coober Pedy: Město, kde se žije pod zemí
Uvnitř australského vnitrozemí leží městečko, které na první pohled nevypadá nijak zvláštně, jen denní teploty tu dosahují až 50 °C a k vodě je to daleko. Tak proč žít zrovna tady? Byly zde objeveny velké zásoby opálu, které sem přilákaly tisíce nadšených hledačů. Aby ale vydrželi v tak nehostinných podmínkách, které zde během roku panují, přesunuli svá […]
Přírodní antibiotika z našich zahrádek
Stále více lidí se zajímá o nejrůznější alternativy v léčení. Nechtějí se spoléhat jen na uměle vyrobené léky, které sice slibují úlevu a pomoc při celé řadě zdravotních obtíží, ale představují i chemickou zátěž pro náš organismus. Zcela jistě existují i situace, kdy lze zdravotní problémy řešit přírodní cestou. V takových případech není hned nutné […]
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se […]
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet […]
reklama
věda a technika
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci! Mohutné, svěže zelené […]
Majestátní vlk: Samotář, který miluje společnost ostatních
Les si pomalu přebírá pod správu tma, když ticho najednou přeruší táhlé zavytí. Nezůstane u jednoho a další se přidávají, rázem jde o vlčí symfonii. O několik minut později už se majestátní těla schází nedaleko tůňky. Lov právě začíná. V roce 1758 švédský přírodovědec Carl Linné (1707-1778) popíše vlka obecného, v latině mu přiřkne jméno canis lupus. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rezidence pro jedenáct veteránů
rezidenceonline.cz
Rezidence pro jedenáct veteránů
Dům postavený v šedesátých letech minulého století prošel rozsáhlou rekonstrukcí a dočkal se i velkorysého rozšíření. Nyní tahle moderní a elegantní rezidence, nacházející se v regionu Eastern Townships v kanadském Quebecu, nabízí komfort svým obyvatelům i reprezentativní prostor unikátní sbírce. Prvním záměrem majitelů, vášnivých sběratelů, bylo upravit stárnoucí nemovitost tak, aby v ní mohli parkovat
Pohřbili kancléře zaživa?
epochalnisvet.cz
Pohřbili kancléře zaživa?
„To ne! Proboha ne!“ vykřikne kancléř a celý vyděšený se posadí na posteli. Ten příšerný sen se mu zdál už potřetí! Je v něm pohřben do rakve, v níž ovšem po pár dnech obživne!   Svého času je prakticky nejmocnějším mužem v zemi. Je mu něco málo přes 40 let, a už má za sebou funkci diplomata, císařského
Míří DiCaprio do chomoutu, nebo „ji zařízne“?
nasehvezdy.cz
Míří DiCaprio do chomoutu, nebo „ji zařízne“?
Má snad Hollywood většího hřebce, než je Leonardo DiCaprio (49)? Ten všechny své partnerky obvykle opouští poté, co krásky dovrší 25 let, protože starší ženu vedle sebe nesnese. Že by to s jeho stáv
VIDEO: Natočeno jezerní monstrum?
enigmaplus.cz
VIDEO: Natočeno jezerní monstrum?
Ačkoliv titul nejslavnějšího jezerního monstra si pro sebe zabrala lochneska ze skotského jezera Loch Ness, v Kanadě k tomu rozhodně také mají co říci. V tamní provincii Britská Kolumbie se totiž nach
ChatGPT v byznysu: V něčem pomáhá, v něčem dělá starosti
21stoleti.cz
ChatGPT v byznysu: V něčem pomáhá, v něčem dělá starosti
Podle nové studie nástroj umělé inteligence nejvíce pomohl s kreativními úkoly. Naopak při analytičtější práci zaznamenal spoustu chyb. Když vloni na jaře začal profesor z Harvard Business School Kar
3 vrazi mezi umělci: Probodl Caravaggio soka při souboji?
historyplus.cz
3 vrazi mezi umělci: Probodl Caravaggio soka při souboji?
V tratolišti krve leží na „tenisovém dvorci“ v centru Říma 28. května 1606 bezvládné tělo. Patří mladému hejskovi Ranucciu Tomassonimu. O život ho na neobvyklém místě připravil známý malíř. Je pravda, že se umělec pokusil Tomassoniho před smrtí i vykastrovat? Potemnělé vězení v Andělském hradě v srdci Říma má nového „nájemníka“. Je jím Benvenuto Cellini, zřejmě nejzkaženější umělec
Karlovarský kraj: Bujná příroda, tajuplné podzemí a dech beroucí kulturní památky
epochanacestach.cz
Karlovarský kraj: Bujná příroda, tajuplné podzemí a dech beroucí kulturní památky
Karlovarský kraj, to nejsou jen světoznámé lázně na seznamu UNESCO. Jeho ráz utváří i bujná příroda, tajuplné podzemí a dechberoucí kulturní památky. Vydejte se s námi do historických měst, odkud můžete podnikat výlety za poznáním dalších magických míst. Cheb – po stopách středověkých kupců Ve městě Cheb najdete nevídanou koncentraci památek. Prohlédnete si unikátní komplex hrázděných
Muž mého života za mnou připlul na bílé loďce
skutecnepribehy.cz
Muž mého života za mnou připlul na bílé loďce
Byla jsem praktická holka z vesnice, uměla jsem podojit kozu, pokosit louku či postarat se o drůbež. Jenomže Petr byl úplně jiný. Táta byl na mě pyšný. „Naše holka je do hospodářství,“ říkával s dojetím v hlase. Měla jsem to ostatně po kom zdědit, předkové z matčiny i otcovy strany byli statkáři, a tak nám to kolovalo v krvi. Byla jsem praktická venkovská
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
iluxus.cz
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
Ve středu 22. května uspořádalo renomované hodinářství Koscom večer věnovaný švýcarské značce Norqain. Ta je úzce spojená s hokejem, a tak měla akce návaznost na aktuálně probíhající Mistrovství světa
Vaječné muffiny se sýrem
tisicereceptu.cz
Vaječné muffiny se sýrem
Hledáte inspiraci pro netradiční snídani? Připravte své rodině vejce, samozřejmě s pořádnou dávkou slaniny. Suroviny 10 plátků anglické slaniny 1 červená paprika 2 hrsti jarní cibulky 10 vaje
Už žádné zbytky!
panidomu.cz
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši.
Povaha člověka podle barvy aury
nejsemsama.cz
Povaha člověka podle barvy aury
Podle aury jednoduše poznáte, zda je člověk uvnitř dobrý, nebo skrývá lži a tajemství! Stačí, když se zaměříte na to, co kolem dotyčného, kterého se snažíte přečíst, vidíte. Zvládne to i úplný laik. Aura se skládá ze sedmi vrstev: éterického těla, emocionálního, mentálního, astrálního, éterického negativního, karmického a andělského. Její barva vám o člověku řekne takřka všechno.