Domů     Příroda v hlavní roli: 3 vojenské události, které zhatí nepřízeň počasí
Příroda v hlavní roli: 3 vojenské události, které zhatí nepřízeň počasí
29.10.2022

Jedna hodina po půlnoci, americký prezident Jimmy Carter smutně sedí v křesle a ví, co ho čeká. Ráno předstoupí před celý národ a přiznává, že se jeho týmu nepodařilo zachránit rukojmí z Teheránu. Na druhé straně barikády řeční ajatolláh Chomejní.

„Písek i vítr jsou Božími agenty!“ hřímá duchovní vůdce. Postup amerického komanda totiž zastaví nefalšovaná písečná bouře.

V drtivé většině historických konfliktů máme vítěze a poraženého. Někdy ale do osudu bitev či válečných operací promluví neočekávaný protivník, na něž jsou všichni krátcí – příroda!

V minulosti zajistí příměří pro obě znesvářené strany, ale taky zastaví výbojné Francouze v invazi do Irska!

Bitva probíhá kousek od řeky Halys. (Nisanur Koc / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Bitva probíhá kousek od řeky Halys. (Nisanur Koc / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)

Den či noc?

Událost: Bitva u řeky Halys

Kdy: 28. května 585 př. n. l.

Přírodní zásah: Zatmění Slunce

Řeka Halys není žádný střízlík, její délka dosahuje 1 300 kilometrů. A právě v její blízkosti probíhá jedna z nejpozoruhodnějších bitev historie. Meče proti sobě pozvednou dva králové, Kyaxarés (625–585 př. n. l.) a Alyattés II. (640–560 př. n. l.).

Bohové přináší mír

Médská říše totiž už pět let bojuje se sousední Lýdií. Jablko sváru údajně spočívá v územních výbojích, historik Hérodotos (484–425 př. n. l.) ale nabízí mnohem peprnější záminku. Na vině jsou lovci, kteří se vrací domů s prázdnou, což krále Kyaxara rozzlobí.

Uražení muži spřádají plány na odvetu, při níž těžce zraní mladého prince, ten záhy umírá. Utíkají před zaslouženým hněvem a azyl získají právě v Lýdii. Začíná válka a štěstěna se přelívá ze strany na stranu. Rozhodující bitva má proběhnout právě u řeky Halys.

Armády se proti sobě rozbíhají, ale po několika minutách řinčení mečů přestává. Vojáci zvedají hlavy k nebi a instinktivně si klekají. Nejedná se o hněv bohů, ale o zatmění Slunce, které vychází právě na 8. května!

Boj už nepokračuje, králové vidí vše jako znamení a uzavírají spolu příměří. Na důkaz přátelství domluví sňatek svých potomků. Díky složitým výpočtům se bitva u řeky Halys stává nejstarší historickou událostí, u které známé přesné datum.

Kousek od francouzské vesničky Gravelines končí nadvlády obávané španělské Armady. (Phillip James de Loutherbourg / Volné dílo)
Kousek od francouzské vesničky Gravelines končí nadvlády obávané španělské Armady. (Phillip James de Loutherbourg / Volné dílo)

Když akci plánuje amatér…

Událost: Bitva u Gravelines

Kdy: 8. srpen 1588

Přírodní zásah: Mořská bouře

Anglii se Španělskem váže až do roku 1558 spojenectví. Po smrti Marie Tudorovny (1516–1558) si na trůn brousí zuby její manžel a španělský král Filip II. (1527–1598). Vidina obří říše ho zcela pohltí.

Na uprázdněný stolec ale nakonec usedá Alžběta I. (1533–1603) a problém je na světě.

Propadák v královském stylu

Benzín do ohně přilévají další události. Například neohrožený Francis Drake (1540–1596) přepadává španělské lodě a ještě za to obdrží metál! Krátce před vypuknutím konfliktu nechává Alžběta popravit Marii Stuartovnu (1542–1587).

Španělský král je rozčilený doběla a osnuje majestátní útok. Díky portugalské koruně vlastní Lisabon, odkud to má do Anglie kousek. Neohrožená Armada, jak se obávané flotile říká, unese až 50 tisíc mužů.

Filip počítá s vyloděním a následným obsazením celé země. Jeho sokyně to moc dobře ví, a tak doufá, že bitva proběhne především na moři. V květnu opouští španělské galeony přístav, za dva měsíce už očumují u břehů Cornwallu.

Obří lodě ale mají problémy s nepříznivým větrem, který je žene proti útesům. Angličané nakonec vymyslí lest, proti flotile pošlou osm hořících lodí.

Ty sice způsobí jen nepatrné materiální škody, ale Španělé jsou dokonale rozhození a nedokážou se zformovat do útočných formací. Admirálové nakonec ohlásí návrat do Španělska, u břehů Skotska je však přepadne ničivá bouře.

Až třetina plavidel ze 130 končí pod vodou a expedice získává cejch nezdaru. Při diletantsky naplánované operaci, kterou ještě zhorší počasí, umírá 15 tisíc španělských vojáků.

Jeden z podobných strojů končí v plamenech a Orlí spár se nese ve znamení neúspěchu. (US Navy / commons.wikimedia.org / Volné dílo)
Jeden z podobných strojů končí v plamenech a Orlí spár se nese ve znamení neúspěchu. (US Navy / commons.wikimedia.org / Volné dílo)

Orel uvízlí v písku

Událost: Operace Orlí spár

Kdy: 1980

Přírodní zásah: Písečná bouře

Po pádu íránského autoritativního šáha Muhammada Pahlavího (1919–1980), propuká v zemi islámská revoluce. Nadšené davy do jejího čela katapultují Rúholláha Chomejního (1902–1989).

Situace se zdramatizuje, když rozvášnění studenti vezmou útokem americké velvyslanectví v Teheránu.

Všechno špatně

Na 60 tamních pracovníků končí v rukou islamistů. Štěstí má šestice zaměstnanců, uniknou totiž ke kanadským sousedům a díky falešným pasům odcestují do Curychu. Jak ale zachránit ostatní?

Íránci chtějí po Spojených státech sebekritiku a závazek, že se nebudou vměšovat do budoucnosti země. Americký prezident Jimmy Carter (*1924) odmítá a pár hodin po únosu už plánuje záchrannou akci.

Jasně si uvědomuje, že vyřešení svízelné situace mu může vynést plusové body do voleb.

Operace Orlí spár startuje v dubnu 1980, tři speciální týmy se mají setkat zhruba 300 kilometrů od Teheránu, jenže… Helikoptéry překvapí masivní písečná bouře, a tak se jeden stroj vrací na základnu, druhý nouzově přistává.

Katastrofickou tečku dělá další vrtulník, který se zřítí během doplnění paliva. V plamenech umírá osm amerických vojáků a velitelé operaci ukončují. Mezitím Íránci objevují trosky vrtulníku a v reakci rozmísťují rukojmí po celé zemi.

Zatímco Cartera čekají nepříjemné chvíle, Chomejní se chvástá a slaví. Svobodu zajatcům zajistí až Ronald Reagan (1911–2004), který ve volbách zvítězí.

Američané jsou propuštěni minutu po jeho inauguračním projevu, a tak se spekuluje o tom, zda kauza byla uměla udržována, aby zásluhy připadly právě Reaganovi.

Foto: commons.wikimedia Titulka (Arya Barznji / commons.wikimedia.org / Volné dílo)
Související články
Historie
Eduard VIII.: Nekorunovaný mistr průšvihů
Je pohledný, charismatický, zcestovalý a jeho styl diktuje módu v ostrovním státě. Pro svou snahu být v první linii si vyslouží i úctu prvoválečných veteránů.   Řeč je o králi Spojeného království a britských dominií a císaři Indie Eduardovi VIII. (1894–1972). Většina lidí si ho ale spojí hlavně s abdikací kvůli fanatické lásce k Američance Wallis Simpsonové (1896–1986). Eduardova […]
Historie
Na český trůn pomohli Habsburkům až Turci
Hned dvakrát v rané historii českých zemí mají Habsburkové český trůn nadosah. Pokaždé ale člen jejich rodu vládne jen krátce a poté náhle zemře na úplavici. A tak si musejí počkat až do roku 1526, kdy po bitvě s Turky u Moháče padne poslední Jagellonec na českém trůnu, Ludvík, aby se na něj konečně mohli posadit. Pak […]
Historie
Život Ludvíka Svobody byl plný zvratů, vzestupů a pádů
Muž, který se dokázal vzepřít okupaci. Pražský hrad, jaro 1969. Legionář a tvůrce našich zahraničních jednotek v Sovětském svazu Ludvík Svoboda sedí zhroucený v křesle, jako kdyby měl za sebou jedno ze svých pověstných tažení. „Věřte mi, že jsem podepsal nejtěžší dokument ve svém životě!“ říká svému poradci. „Snad nebude tak zle, pane prezidente,“ chlácholí oslovený muž […]
Historie
Bartolomeu Dias: Muž, který našel jih Afriky
V kronikách se píše léta páně 1453. Osmanská říše dobývá Konstantinopol. Hedvábná stezka, po které proudí do Evropy vzácné zboží z Asie, je v rukou muslimů a řeč peněz je neúprosná. „Musíme najít nové cesty!“ shodují se obchodníci. A tak vojenská porážka na jednom konci světa otevírá nové možnosti na druhém. Z Lisabonu vyplouvají první lodě s nelehkým úkolem: objevit […]
reklama
věda a technika
Hlubiny: Skutečná mekka zvláštností
Hlubiny skryté lidským očím v letošním roce vydaly další svědectví o mimořádných živočiších, mořští biologové dokázali popsat celkem šestnáct dosud neznámých druhů hlubinných ryb rodu Anoplogaster, jež fungují na stejném principu jako vesmírné černé díry – neodrážejí prakticky vůbec žádné světlo. Vědci to zjistili tak, že se jednoho z nově objevených živočichů snažili vyfotografovat. Ryba […]
30 let od objevu Ardi: Evoluce převyprávěná kostmi
Její ostatky zadupala do země někdy na sklonku třetihor stáda hrochů. Za dalších 4,4 milionů let se stala nejpodivněji vypadající fosilií zástupce lidské vývojové linie, který byl do té doby nalezen. Objev tohoto dávného hominida, připomínajícího hybrida lidoopa, opice a člověka, obrátil na ruby většinu toho, co vědci věděli o rané evoluci člověka. Jak napsal […]
Extrasmysly, které nám příroda nedala
Fakt, že stojíme na vrcholu pomyslného žebříčku evoluce, ještě neznamená, že nám příroda dala vždy to nejlepší, co vytvořila. O řadě smyslových schopností, kterými obdařila vývojově jednodušší tvory, se nám může jenom zdát. Nedokážeme toho hodně. Nevidíme polarizované světlo a nemáme senzory pro infračervené záření, ačkoliv jsou pro řadu druhů hmyzu nebo hadů běžné. A […]
Hyperaktivní Slunce: Budou superbouře a polární záře častější?
V květnu patřil obzor polárním zářím, které se v podobné intenzitě opakují jednou za 500 let. Zatímco se svět kochal, naše planeta čelila nejsilnější geomagnetické bouři za více než 20 let. Podle vědců šlo ale jen o ochutnávku toho, co nás čeká v nejbližších letech. Žhavme foťáky, chraňme elektroniku, Slunce se dostává do ráže. Mezi 3. a 9. […]
svět zločinu
Satanismus v Peru: Děti zmasakrovaly vlastní matku
Tři sourozenci z Peru se dopustili nepochopitelného zločinu. Pod vlivem satanistických rituálů zavraždili svou vlastní matku a její tělo znetvořili. Podle jejich výpovědi je k činu navedl hlas z nebes. Sourozenci vykuchají stařenku společně Jedné noci, když se převrací v posteli, slyší hlas jako ze záhrobí: „Ty jsi vyvolená, je to tvoje povinnost.“ Přisvědčí na znamení […]
Mexický pár prodává mrtvoly jako krmivo pro psy!
Manželský pár se prochází po ulicích mexického Ecatepecu. Na první pohled působí ti dva docela normálně. Pozornému chodci ale neunikne, že jejich kočárek je pořádně těžký a pod svým nákladem se doslova prohýbá. Místo načechrané peřinky jsou v něm rozřezané části lidských těl. Příšerné odhalení učiní muži zákona v říjnu 2018. Dva mexické manžele sledují už delší […]
Trio zločinců natočilo hromadné znásilnění: Šokující případ z Illinois
V prosinci 2014 otřásl Illinois brutální čin, kdy Eric Cruz a jeho dva komplice natočili hromadné znásilnění ženy, která byla omámená uspávací drogou. Tři mladíci, kteří patřili k místnímu gangu, byli po svém dopadení v roce 2015 odsouzeni k dlouhým letům ve vězení. Trio kumpánů propaguje svůj gang Teprve 27letý Eric Cruz z města Eglin […]
Psí detektiv pomohl dopadnout uprchlého řidiče
Osmiletý služební pes Bart hrál klíčovou roli při dopadení uprchlého řidiče, který se po honičce schoval v kanalizaci. Díky jeho čichu se podařilo zločince vypátrat a zadržet. Silničního piráta vyčmuchá služební pes O vzrušení nemají nouzi ani policisté na severní Moravě. Například na sklonku května 2018 musejí nastoupit do akce členové zásahové jednotky v Ostravě-Porubě. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz