Skip to content
reklama

Voda ze salátu i vojenské triky: Co dělat, když počítání oveček nezabírá?

Zoufalý pohled na budík. Dvě ráno. Za čtyři a půl hodiny zazvoní a kolečko začne nanovo. S kruhy pod očima, únavou a přesvědčením, že se snad už nikdy nevyspíte. EpochaPlus.cz vám poradí několik neotřelých postupů pro případ, že spánek nepřichází…

Kolik hodin denně je ideální spát? Univerzální rada neexistuje, ale doporučuje se mezi 7 až 9. Když spíte dlouhodobě víc, tělu neprospějete, pokud výrazně méně, přímo mu škodíte. Ono se to lehko řekne – ale co když nemůže usnout?

Obecné rady už určitě máte ozkoušené: Udržet pravidelný spánkový režim, dát si horkou koupel, nepít kávu pár hodin před spaním (a stejně tak nekouřit, protože nikotin povzbuzuje), vyvětrat a nekoukat před spaním na monitor ani telefon.

Nepomáhá to? A zkusili jste třeba relaxační cvičení, která si pochvalují i vojáci?

Poradíme vám co dělat, když spánek nepřichází… Foto: Pixabay

Armádní trik: Dvě minuty a je to

Vojáci nejsou roboti a nedostatek spánku jim sníží odolnost. Soustředěnost je, zejména u letectva, klíčová. A tak psychologové z Námořní akademie Spojených států amerických (USNA) vyvinuli speciální metodu rychlého usínání, kterou první otestují kadeti námořního letectva.

A funguje! Začněte tím, že uvolníte obličej: čelo, tváře, svaly kolem očí, a dopřejte odpočinek i jazyku. Tak pokračujte naskrz celým tělem. Ruce. S výdechem hrudník… a nakonec nohy.

Pokud trpíte insomnií, musíte pokračovat druhou fází. Představujte si, že se vaše tělo příjemně kolébá v loďce na hladině moře. Je ticho. Celý proces je podobný jako u jógové šavásany, tedy pozice mrtvoly.

Odborněji řečeno jde o progresivní svalovou relaxaci. Důležité – a zároveň pracné – je udržet myšlenky na uzdě. Lépe to půjde, pokud si budete v duchu opakovat třeba „nic… nic…“ anebo věty jako „má mysl je prázdná.“ Populární „nemysli!“ je dvousečné, mozek si ho může přebrat jako neMYSLI!

Kouzlo nádechu a výdechu

Mnoho lidí vychvaluje revoluční metodu populárního amerického lékaře, absolventa Harvardu a zastánce alternativní medicíny Andrewa Thomase Weila (*1942). Jde o formu uvědomělého dýchání, která má kořeny ve východních naukách.

Schválně to zkuste: Špičkou jazyka se dotkněte horního patra a nechte jej na místě. Nosem udělejte čtyřvteřinový nádech, 7 vteřin zadržte dech a ústy 8 vteřin vydechujte. A znovu. Opakujte minimálně čtyřikrát, můžete samozřejmě víckrát.

Vaše tělo se tím lépe zbaví oxidu uhličitého, srdeční frekvence klesne a dojde k celkovému zklidnění.

blank
Obyčejný salát dokáže hotové divy. Foto: Pixabay

Co věděli již staří Římané?

Představuje zásobárnu kyseliny listové a také vitaminu B1, B2, draslíku, železa a pochlubit se může i hořčíkem, vápníkem, fosforem, zinkem a třeba manganem. O jakou zázračnou potravinu se jedná? Obyčejný salát!

Už ve Starém Římě se po hostinách podávají jeho listy – pomáhají trávení a zklidňují organismus. Vitaminy ze skupiny B působí blahodárně na nervový systém. Salát tak představuje ideální večeři pro každého, kdo bojuje s insomnií.

Ideální je tepelně neupravený, třeba se lžící oleje a citronovou šťávou. Zapít jej můžete některým z čajů podporujících spánek. Nejlepší je z kozlíku lékařského (Valeriana officinalis), který ale každému nemusí sednout chutí.

V tom případě je perfektní meduňka (Melissa officinalis) či heřmánek pravý (Matricaria chamomilla).

Foto: pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články