Jeden zůstává stát u výlohy, vytáhne zbraň a neklidně se rozhlíží kolem. Dva lupiči si natahují dámské paruky a s vytaženými zbraněmi vtrhnou do luxusního klenotnictví.
Všechny přítomné natlačí ke zdi a zdá se, že zaměstnance znají jménem, aby je jeden hlídal a druhý do připravených tašek naházel šperky a hodinky.
Po jejich útěku na ulici se přiřítí vůz a kola jen hvízdají. Všichni chvatně nasednou a mizí neznámo kam. To je v kostce největší loupež šperků ve francouzské metropoli před 14 lety. Škody se pohybují kolem 2 miliard v českých korunách.
Policisté podstupují zdlouhavou mravenčí práci a nemají se skoro čeho chytit. Po řádění profesionálů je Paříž i známá šperkařská firma Harry Winston v šoku.
Nejenom, že se tu prodávají nejdražší šperky, ale je to také dědictví klenotníků, kteří pracovali pro francouzského císaře i ruského cara.
Slavné klenotnictví
Klenotnictví a šperkařství Harry Winston zakládá stejnojmenný podnikatel v roce 1932. Jde ve šlépějích otce, který je roku 1920 nucen emigrovat z rodné Ukrajiny.
Dnes má jeho zlatnictví luxusní pobočky po celém světě, ale už z dílen zlatníkových předků vycházejí skutečné rarity.
Náhrdelníkem od zručných řemeslníků se může pochlubit třeba Anastázie Nikolajevna, dcera posledního cara, nebo Marie Luisa, habsburská princezna a druhá manželka císaře Napoleona.
„Jeho šperkařská říše se začala formovat v roce 1926, když získal kolekci šperků Arabella Huntington za 1,2 milionů USD. Ženu železničního magnáta Henryho E. Huntingtona, Arabellu, okouzlovaly nejprestižnější kolekce šperků té doby.
Většinou pocházely od pařížských zlatníků, jako byl například luxusní šperkařský dům Cartier.“ dodávají odborníci. Podnik nyní vede syn Harryho Ronald. Není se čemu divit, že obchod přitahuje lupiče jako zralá hruška vosy.
Blesková akce
4. 12. 2008 je skutečně jeden z obchodů značky Harry Winston vykraden. Jedná se o pobočku v noblesní pařížské čtvrti Avenue Montagne nedaleko Champs Elyseé.
2 pachatelé si nasazují dámské paruky a s připravenými zbraněmi vtrhnou jako uragán do klenotnictví, kde sráží některé zaměstnance i zákazníky k zemi, zatímco další slouží jako hlídka před výlohou.
Stačí jim několik minut a odnášejí si zboží v hodnotě 80 milionů eur. V přepočtu na naše koruny se tehdy jedná o více než 2 miliardy. Jsou velmi dobře informovaní, protože znají některé prodavače jménem, nemluvě o dobře utajených skrýších.
Tehdy je v obchodě přítomno asi 15 civilistů. Někteří z nich si vybavují, že pachatelé mezi sebou prohodí pár slov v cizím jazyce.
Bez komentáře
Po loupeži kriminálníci naskakují do připraveného vozu a mizí doslova jako pára nad hrncem. Celá čtvrť je z toho v šoku a policie na dotazy novinářů odpovídá převážně:
„Bez komentáře!“ Obchod později raději sklidí, co zbylo ve vitríně, a ponechává pouze dva řetězy a dvoje hodinky. I rok předtím bylo klenotnictví vykradeno, ale předchozí škoda činí pouhých 10 milionů eur.
To sice stačí na jeden z největších lupů ve Francii, ale zdaleka ne na lupičský kousek z prosince roku 2008. Případem se začíná zabývat speciální policejní brigáda pro potlačování banditismu.
Kromě výslechu svědků se věnují hlavně studiu videozáznamů a poplašných systémů napojených na centrálu ve Švýcarsku.
„Policisté se podle francouzských médií domnívají, že mají co do činění s „velkými profesionály“, a nevylučují žádnou možnost včetně té, že pachatelé jsou z východní Evropy, která se podle nich stala „novým eldorádem pro pašeráky,“ sdělují zahraniční média.
Obtížné vyšetřování
Úřady ale předem počítají s tím, že vyšetřování bude obtížné stejně jako vyšetřování loupeže z předchozího roku, nebo dokonce neúspěšné. Pojišťovna, s níž má Harry Winston smlouvu, vypisuje za informaci vedoucí k ukradenému zboží odměnu 390 tisíc eur.
Jeden ze specialistů na podobné zločiny se dává slyšet, že klenoty, jež jsou v nynějším stavu zcela neprodejné, lupiči zkrátka rozeberou a kameny prodají za podstatně nižší částky na černém trhu.
20 lidí zatčeno
Daleko horší ale je hledat jehlu v kupce sena. V červnu následujícího roku policie zatýká hned dvacet podezřelých z prosincového vloupání a nalezne i část klenotů.
Vyšetřovatelům neunikne informace, že se chystá prodej kradeného zboží, které má u sebe jistý přechovávač z ciziny. „Údaje o počtu zadržených se liší.
AFP píše o asi dvaceti, AP o 25 a podle internetových stránek listu Le Journal du Dimanche gratulovala francouzská ministryně vnitra Michele Alliot-Marie vyšetřovatelům k zadržení 29 podezřelých. Údajně jde o lidi ve věku 22 až 67 let.
Několik z nich jsou ženy,“ zní přesná zpráva tisku. Policie při zatýkání zabavuje rovněž střelné zbraně a 250 000 eur v hotovosti. Původně měla podezření, že jsou do vloupačky také zapleteni členové nechvalně známého gangu Růžoví panteři.
Nyní se zdá, že jejich podíl na akci lze vyloučit. Další část lupu je nalezena v roce 2011. V pařížském kanálu tehdy policisté objevují 19 prstýnků a tři sady náušnic.