Domů     Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
22.2.2024

Káva, nebo čaj? Věčné dilema. Jsou tací, kteří si bez tmavého voňavého moku nedokážou představit ráno, jiní dávají naopak přednost bylinkám. A dělají dobře. Ze zdravotního hlediska může totiž čajům konkurovat jen málokterý nápoj. Ne nadarmo se veškeré neduhy už odedávna léčily pomocí bylinek…

Historie čaje je skutečně dlouhá a poutavá. Věrohodné prameny a dokumenty, zachované z dávných dob, dokazují, že už ve 12. století př. n. l. byl v Číně tento lahodný nápoj znám a mimo jiné se jím například platily daně.

Z Číny se čaj rozšířil do okolních zemí, zejména do Japonska. Nejprve jako lék a někdy ve 12. století sem byly dovezeny první čajové keříky a vznikly první japonské čajové plantáže.

V 16. století byl čaj přivezen také do Evropy, nejprve portugalskými a později holanskými obchodníky. Přestože byl zpočátku dosti drahou novinkou, stal se brzy velmi oblíbeným. A to nejen ve Francii, ale především v Anglii.

Zprvu se pil hlavně v kavárnách, které byly vyhrazeny jen mužům, pak si ale našel cestu i do domácností. Pil se nejen samotný, ale i s mlékem nebo se smetanou. A ideálně s máslovými rohlíčky.

Světová produkce čaje přesahuje 3,5 milionů tun za rok.
Světová produkce čaje přesahuje 3,5 milionů tun za rok.

Zelený, polozelený nebo černý?

Mohlo by se zdát, že čajů existují desítky, možná stovky. Opak je ale pravdou, typy jsou ve skutečnosti jen tři: zelené, polozelené a černé. Všechny přitom pocházejí ze stejné rostliny, a to čajovníku.

Pouze způsob zpracování a podnebí, půda a nadmořská výška na místě, kde roste, určuje, jaký bude výsledný produkt. Většina černých čajů se pak míchá z více druhů tak, aby se sladila chuť, cena i jakost. I ta přitom někdy kolísá, dokonce i na stejné plantáži. Je to jednak vlivem počasí, ale i průběhem zpracování a způsobem přepravy.

Jak se pozná kvalitní čaj?

K nejkvalitnějším čajům patří bezpochyby ty sypané. V obchodech je jich ale nepřeberné množství a vyznat se v nich není úplně jednoduché. Říká se, že čaj, stejně jako víno, se musí takzvaně odpít, pár základních rad je ale určitě dobré znát.

Při výběru se řiďte hlavně barvou – měla by být svěží a jasná, vůní – ta musí být jednoznačně příjemná, ať už je to vůně sušeného sena, květinová, trávová, oříšková, nebo třeba sušeného ovoce.

Nesmí se v ní objevit žádný nepříjemný odstín jako plesnivá, připálená, zemitá. Výjimku tvoří čaje typu phuer a některé čaje lisované a pražené. Velmi důležitý je i celkový vzhled sušených čajových lístků.

Měly by mít přibližně stejnou velikost, ať jsou jakkoliv svinuté či zabalené. V zásadě pak platí, že čím čerstvější sklizeň, tím lepší.

Čaj Earl Grey za svou výraznou chuť vděčí silicím citrusů druhu bergamia.
Čaj Earl Grey za svou výraznou chuť vděčí silicím citrusů druhu bergamia.

Zázračné třísloviny

I čaje v nálevových sáčcích (především ty od anglických firem s dlouhou tradicí) však mohou být velmi dobré. A pochopitelně zdraví prospěšné.

Blahodárné účinky čajů jsou spojeny hlavně s polyfenoly neboli tříslovinami, které mají tak silný antioxidační účinek, že doslova vyhánějí z našeho těla přebytek volných radikálů.

Třísloviny ovlivňují i trávicí trakt, protože jsou schopny vázat a odvádět z organismu škodlivé látky. Především ale potlačují tvorbu enzymů přeměňujících škrob na glukózu, čímž napomáhají ke snížení hladiny cukru v krvi. Nejúčinnější jsou v tomto ohledu hlavně zelené čaje.

Stimulují mozek a podporují srdeční aktivitu

Ty mají podle mnoha výzkumů prokazatelně protirakovinné účinky. Působí také proti nemocem srdce a cév. “Látky obsažené v zeleném čaji mají kladný vliv na pružnost cév, působí protizánětlivě a podporují trávení.

Stimulují mozek a podporují srdeční aktivitu,” podotýká spisovatel Martin Possl, který se studiu čaje dlouhodobě věnuje. Ani s pitím zeleného čaje by se to však nemělo přehánět. Denně pár šálků, třeba dva nebo tři.

Poměrně vysoký obsah kofeinu totiž může zvýšit krevní tlak. Pokud si nejste jisti, jestli je pro vás čaj vhodný, poraďte se raději s lékařem.

Klasický japonský čajový obřad může trvat až čtyři hodiny a že čaj je při něm jen tak na okraj.
Klasický japonský čajový obřad může trvat až čtyři hodiny a že čaj je při něm jen tak na okraj.

Čeho je moc, toho je příliš…

Nezanedbatelný vliv má pravidelné pití zeleného čaje na tvorbu zubního kazu.

Fluór obsažený v čaji zabraňuje shlukování bakterií zubního plaku a tím snižuje riziko vzniku zubního kazu.Tuto schopnost má jak čaj zelený, tak čaj černý, polozelené samozřejmě nevyjímaje.

Ovšem přílišné pití černých čajů způsobí, že sice nebudete mít zubní kazy, ale zuby vám mohou nehezky zahnědnout.

Pomáhá s nachlazením i hubnutím

Výborným pomocníkem je zelený čaj i v případě hubnutí, snižuje totiž hladinu cukru a tuku v krvi.

V neposlední řadě je ho možné pít preventivně i jako ochranu proti nachlazení, v kombinaci se zinkem a vitainem C přináší úlevu i při virových onemocněních dýchacích cest.

Obzvláště na podzim a o Vánocích je ideální doba na jeho pití, protože pročistí organismus od škodlivých látek, které jste do těla přijímali spolu s alkoholem, tučným jídlem a sladkostmi.

Věděli jste, že…?

• čaj se stal jedním ze symbolů americké revoluce, když byla v Bostonském přístavu, na protest proti celmím předpisům, naházena do moře spousta bedniček čaje při takzvané Boston tea party?

• v japonském kraji Schizouka byl zjištěn nejnižší výskyt rakoviny z celého Japonska? V tomto kraji se nachází největší čajová plantáž.

• Arabové a Turci nalévají čaj do malých skleniček z velké výšky? Je to proto, že saponiny obsažené v čajových lístcích čaj napění a pěna na čaji údajně přináší štěstí.

Foto: Shutterstock
Související články
Lifestyle
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Lifestyle
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Lifestyle
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
Lifestyle
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
reklama
věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
reklama
záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi