Domů     Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
22.2.2024

Káva, nebo čaj? Věčné dilema. Jsou tací, kteří si bez tmavého voňavého moku nedokážou představit ráno, jiní dávají naopak přednost bylinkám. A dělají dobře. Ze zdravotního hlediska může totiž čajům konkurovat jen málokterý nápoj. Ne nadarmo se veškeré neduhy už odedávna léčily pomocí bylinek…

Historie čaje je skutečně dlouhá a poutavá. Věrohodné prameny a dokumenty, zachované z dávných dob, dokazují, že už ve 12. století př. n. l. byl v Číně tento lahodný nápoj znám a mimo jiné se jím například platily daně.

Z Číny se čaj rozšířil do okolních zemí, zejména do Japonska. Nejprve jako lék a někdy ve 12. století sem byly dovezeny první čajové keříky a vznikly první japonské čajové plantáže.

V 16. století byl čaj přivezen také do Evropy, nejprve portugalskými a později holanskými obchodníky. Přestože byl zpočátku dosti drahou novinkou, stal se brzy velmi oblíbeným. A to nejen ve Francii, ale především v Anglii.

Zprvu se pil hlavně v kavárnách, které byly vyhrazeny jen mužům, pak si ale našel cestu i do domácností. Pil se nejen samotný, ale i s mlékem nebo se smetanou. A ideálně s máslovými rohlíčky.

Světová produkce čaje přesahuje 3,5 milionů tun za rok.
Světová produkce čaje přesahuje 3,5 milionů tun za rok.

Zelený, polozelený nebo černý?

Mohlo by se zdát, že čajů existují desítky, možná stovky. Opak je ale pravdou, typy jsou ve skutečnosti jen tři: zelené, polozelené a černé. Všechny přitom pocházejí ze stejné rostliny, a to čajovníku.

Pouze způsob zpracování a podnebí, půda a nadmořská výška na místě, kde roste, určuje, jaký bude výsledný produkt. Většina černých čajů se pak míchá z více druhů tak, aby se sladila chuť, cena i jakost. I ta přitom někdy kolísá, dokonce i na stejné plantáži. Je to jednak vlivem počasí, ale i průběhem zpracování a způsobem přepravy.

Jak se pozná kvalitní čaj?

K nejkvalitnějším čajům patří bezpochyby ty sypané. V obchodech je jich ale nepřeberné množství a vyznat se v nich není úplně jednoduché. Říká se, že čaj, stejně jako víno, se musí takzvaně odpít, pár základních rad je ale určitě dobré znát.

Při výběru se řiďte hlavně barvou – měla by být svěží a jasná, vůní – ta musí být jednoznačně příjemná, ať už je to vůně sušeného sena, květinová, trávová, oříšková, nebo třeba sušeného ovoce.

Nesmí se v ní objevit žádný nepříjemný odstín jako plesnivá, připálená, zemitá. Výjimku tvoří čaje typu phuer a některé čaje lisované a pražené. Velmi důležitý je i celkový vzhled sušených čajových lístků.

Měly by mít přibližně stejnou velikost, ať jsou jakkoliv svinuté či zabalené. V zásadě pak platí, že čím čerstvější sklizeň, tím lepší.

Čaj Earl Grey za svou výraznou chuť vděčí silicím citrusů druhu bergamia.
Čaj Earl Grey za svou výraznou chuť vděčí silicím citrusů druhu bergamia.

Zázračné třísloviny

I čaje v nálevových sáčcích (především ty od anglických firem s dlouhou tradicí) však mohou být velmi dobré. A pochopitelně zdraví prospěšné.

Blahodárné účinky čajů jsou spojeny hlavně s polyfenoly neboli tříslovinami, které mají tak silný antioxidační účinek, že doslova vyhánějí z našeho těla přebytek volných radikálů.

Třísloviny ovlivňují i trávicí trakt, protože jsou schopny vázat a odvádět z organismu škodlivé látky. Především ale potlačují tvorbu enzymů přeměňujících škrob na glukózu, čímž napomáhají ke snížení hladiny cukru v krvi. Nejúčinnější jsou v tomto ohledu hlavně zelené čaje.

Stimulují mozek a podporují srdeční aktivitu

Ty mají podle mnoha výzkumů prokazatelně protirakovinné účinky. Působí také proti nemocem srdce a cév. “Látky obsažené v zeleném čaji mají kladný vliv na pružnost cév, působí protizánětlivě a podporují trávení.

Stimulují mozek a podporují srdeční aktivitu,” podotýká spisovatel Martin Possl, který se studiu čaje dlouhodobě věnuje. Ani s pitím zeleného čaje by se to však nemělo přehánět. Denně pár šálků, třeba dva nebo tři.

Poměrně vysoký obsah kofeinu totiž může zvýšit krevní tlak. Pokud si nejste jisti, jestli je pro vás čaj vhodný, poraďte se raději s lékařem.

Klasický japonský čajový obřad může trvat až čtyři hodiny a že čaj je při něm jen tak na okraj.
Klasický japonský čajový obřad může trvat až čtyři hodiny a že čaj je při něm jen tak na okraj.

Čeho je moc, toho je příliš…

Nezanedbatelný vliv má pravidelné pití zeleného čaje na tvorbu zubního kazu.

Fluór obsažený v čaji zabraňuje shlukování bakterií zubního plaku a tím snižuje riziko vzniku zubního kazu.Tuto schopnost má jak čaj zelený, tak čaj černý, polozelené samozřejmě nevyjímaje.

Ovšem přílišné pití černých čajů způsobí, že sice nebudete mít zubní kazy, ale zuby vám mohou nehezky zahnědnout.

Pomáhá s nachlazením i hubnutím

Výborným pomocníkem je zelený čaj i v případě hubnutí, snižuje totiž hladinu cukru a tuku v krvi.

V neposlední řadě je ho možné pít preventivně i jako ochranu proti nachlazení, v kombinaci se zinkem a vitainem C přináší úlevu i při virových onemocněních dýchacích cest.

Obzvláště na podzim a o Vánocích je ideální doba na jeho pití, protože pročistí organismus od škodlivých látek, které jste do těla přijímali spolu s alkoholem, tučným jídlem a sladkostmi.

Věděli jste, že…?

• čaj se stal jedním ze symbolů americké revoluce, když byla v Bostonském přístavu, na protest proti celmím předpisům, naházena do moře spousta bedniček čaje při takzvané Boston tea party?

• v japonském kraji Schizouka byl zjištěn nejnižší výskyt rakoviny z celého Japonska? V tomto kraji se nachází největší čajová plantáž.

• Arabové a Turci nalévají čaj do malých skleniček z velké výšky? Je to proto, že saponiny obsažené v čajových lístcích čaj napění a pěna na čaji údajně přináší štěstí.

Foto: Shutterstock
Související články
Lifestyle
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Lifestyle
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Lifestyle
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
Lifestyle
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
reklama
historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
lifestyle
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a […]
Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
Štěstí… Co je to štěstí? A dá se vůbec měřit? Už desátým rokem vydává organizace OSN, zabývající se udržitelným životem, Světovou zprávu o štěstí. To není vtip! Podle ní jsou i pro rok 2023 nejšťastnější seveřané. Je to paradox, protože právě v těchto zemích se roky potýkali s vysokým počtem sebevražd. Česko se drží v […]
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn