Domů     Přehledně: Cesta za zimou aneb historie dobývání pólů
Přehledně: Cesta za zimou aneb historie dobývání pólů
12.8.2015

Možná v těchto vedrech naši čtenáři přivítají malé ochlazení. Podívejme se společně na milníky dobývání Arktidy i Antarktidy.

Mezníky dobývání severního pólu:

21. dubna 1908 – Podle vlastního tvrzení dosáhl severního pólu americký objevitel a lékař Frederick Cook. Svoje prvenství však nemohl hodnověrně doložit.

6. dubna 1909 – Američan Edwin Peary, doprovázený černošským sluhou Matthewem Hensonem a čtyřmi eskymáky, údajně stanul na severním pólu.

Do dnešních dnů však mezi odborníky trvá spor, zda Peary skutečně pólu dosáhl, nebo se pouze zmýlil při určování polohy. Obvykle bývá uváděn jako jeho první pokořitel.

9. května 1926 – Američané Richard Byrd a Floyd Bennett podle svého tvrzení přeletěli severní pól v třímotorovém letounu Fokker.

V roce 1996 byl v archivu nalezen jejich palubní deník, který podle některých vědců dosažení pólu zpochybňuje.

12. května 1926 – Nad severním pólem přelétla vzducholoď Norge, na jejíž palubě se nacházeli slavný norský polárník Roald Amundsen, italský konstruktér vzducholodí Umberto Nobile a americký objevitel a sponzor výpravy Lincoln Ellsworth.

Šlo o první doložené dosažení severní točny.

24. května 1928 – Prvním Čechem, který se dostal do těsné blízkosti severního pólu, byl český vědec František Běhounek, který byl členem posádky vzducholodě Italia. Posádka sice doletěla nad severní pól, ale při návratu ztroskotala. Běhounek a několik dalších přežilo.

3. květen 1952 – Na severním pólu poprvé přistálo letadlo. Pilotovali jej důstojníci amerického letectva Joseph Fletcher a William Benedict.

3. srpna 1958 – Jako první v historii podplula ledový příkrov severního pólu americká jaderná ponorka Nautilus. Pod ledem urazila cestu dlouhou bezmála 3000 kilometrů.

17. března 1959 – Americká ponorka Skate dokázala prorazit led, a vynořit se na severním pólu.

19. dubna 1968 – Čtyřčlenná výprava vedená Američanem Ralphem Plaistedem se podle Guinnessovy knihy rekordů stala první expedicí, která dosáhla nepochybného dobytí pólu pozemní cestou.

I přes použití motorových saní trvala jejich pouť 42 dní.

17. srpna 1977 – Jako první hladinová loď dosáhl severního pólu sovětský jaderný ledoborec Arktika.

1. května 1978 – Japonský dobrodruh Noami Uemura jako první člověk sólově dobyl severní pól.

3. května 1986 – Ann Bancroftová se stala první ženou, která dosáhla severního pólu (na saních tažených psy).

10. května 1993 – Prvním Čechem, který došel pěšky na severní pól, se stal Miroslav Jakeš.

25. dubna 1996 – Severního pólu dosáhla první česká expedice. Spolu s Jakešem byli ve výpravě další dva čeští polárníci Oldřich Bubák a Vilém Rudolf. Šéfem expedice byla ruská legenda Arktidy Michail Malachov.

Mezníky v dobývání jižního pólu:

14. prosince 1911 – Norský cestovatel Roald Amundsen spolu se svými čtyřmi druhy stanul jako první na jižní točně.

16. ledna 1912 – Britskou výpravu Roberta Falcona Scotta, která měla v závěrečné fázi pět členů, přivítala na pólu norská vlajka. Scott i jeho kolegové při návratu zahynuli.

28. a 29. listopadu 1929 – Pilot norského původu Bernt Balchen s letounem Ford Trimotor přeletěl jižní pól.

31. října 1956 – Speciálně upravený stroj Dakota s lyžovým podvozkem pilotovaný Conradem Shinnem přistál na jižním pólu.

První po Scottovi, kdo stanul na jižním pólu, byl admirál amerického námořnictva George Dufek, jinak syn rodičů z pražských Vinohrad.

1957 – Šest měsíců strávilo na nové Amundsenově-Scottově stanici na jižním pólu 18 mužů.

2. března 1958 – První přechod antarktické pevniny byl završen výpravou, kterou vedl Vivian Ernest Fuchs. Cesta dlouhá 3473 kilometrů, která protnula pól 4. ledna, trvala 99 dnů.

1969 – Na jižním pólu krátce pobyla Lois Jonesová a další tři ženy; prvními příslušnicemi něžného pohlaví, které zde dlouhodobě vědecky bádaly, byly v roce 1973 Donna Muchmoreová a Nan Scottová.

26. prosince 1969 – Prvním Čechem na jižním pólu byl horolezec a geolog Josef Sekyra.

7. ledna 1993 – Norský cestovatel Erling Kagge dorazil na lyžích k jižnímu pólu. Trasu dlouhou 1310 kilometrů zdolal za 50 dní jako první člověk, jemuž se to podařilo bez cizí pomoci.

14. ledna 1993 – Jižního pólu dosáhla první čistě ženská expedice v čele s Ann Bancroftovou. Bývalá britská učitelka se tak stala první ženou, jež stanula na severním i jižním pólu.

31. prosince 1999 – Na jižní pól došli pěšky první dva Češi. Dobrodruzi Oldřich Bubák a Vilém Rudolf dorazili na místo po týdenním pochodu a Nový rok 2000 přivítali v místní vědecké Amundsenově-Scottově stanici. Bubák s Rudolfem jsou prvními Čechy, kteří stanuli na obou pólech Země.

Foto: wikimedia, allworldtowns, wondrouspics, christian
Související články
Věda a technika
Co se stalo před 230 000 000 lety? A žijeme díky tomu i my?
Teplota na Zemi stoupá. Z topických oblastí po hejnech migrují zástupy zvířat. Na záda jim dopadají kyselé deště ničící porost. V oceánech nastává apokalypsa. Kyselá nadílka posílá do věčných lovišť pozdního triasu hojné organismy s vápenitými schránkami. Nastává čas dinosaurů. A také malý krůček k budoucím časům, kdy převezmou vládu na planetě savci… Vyprahlou krajinou […]
Věda a technika
Největší z evropských meteoritů: Vydáte se také „ulovit“ kousíček?
Ten večer je pro obyvatele několika slovenských a ukrajinských vesniček všechno, jen ne klidný. Oblohou probleskne ohnivá koule, která se rozpadá na stovky úlomků. Z nebe padají větší i menší kamínky. Někteří z obyvatel se modlí, ti podnikavější vyráží do lesů kameny spadlé z nebes hledat…   Píše se 9. červen roku 1866, když obyvatelé […]
Věda a technika
Měsíčník: Nenápadný zabiják medúz může naklást až 300 milionů jiker!
Poklidné odpoledne na pláži naruší řev a úprk plavců z moře. „Pozor, žralok,“ křičí jeden z běžců. Všichni jsou na nohou a mžourají na zlověstnou ploutev vznášející se v dáli nad hladinou. Kdyby jen tušili, že jde o neškodného měsíčníka. Vypadá, jako by zrovna absolvoval čelní setkání s automobilem. Za zdánlivě nemotornou tělesnou schránkou se však skrývá dechberoucí […]
Věda a technika
Slavné průplavy: Desetitisíce mrtvých dělníků a miliardové výdělky
Kontejnerový gigant rozráží vlny oceánu rychlostí 30 uzlů, což představuje 55 kilometrů v hodině. V Suezském průplavu bude muset přibrzdit. Maximální povolená rychlost je zde 16 km/h. Jak velké lodě sem mohou? Nesmí mít větší ponor, než 20,1 metru, a zatímco na délce nezáleží, výška je důležitá. Pod most přes Suez nesmí lodě vyšší, než 68 […]
reklama
zajímavosti
PSČ: Co o těchto pěti číslech nevíte?
„Chcete-li nám někdy psát, tři jedničky padesát,“ usmívá se scenárista, režisér a moderátor Karel Pech (1917–2006). Poštovní směrovací číslo 111 50 skutečně patří pár desetiletí jen a pouze České televizi… Píše se rok 1857, u západního pobřeží Francie je dostavěna legendární Pevnost Boyard, zemětřesení v Tokiu zabije na 100 000 lidí a Londýn formálně dělí […]
Kouzla vlnité lepenky: Co z ní vyrobíte? Skoro všechno!
Na jídelním stole čeká na své rozbalení veliká krabice právě doručená kurýrem. Než se její majitel propracuje k obsahu, nakupí se na okolních židlích pořádný stoh lepenky. Ta má za úkol ochránit cennou zásilku. Doba ale pokročila. Z dříve odpadního materiálu se dnes stává trendy prostředek k realizaci mnohých snů!   Co na první dobrou prodává? Obal. Právě […]
Liška obecná: Architekt podzemní říše
Až 17 metrů. Tak dlouhý může být hlavní průchod do liščí nory. Celá stavba může klesat až do hloubky 2,5 metru a pokud si liška dobře vybere místo, kde chce noru vybudovat – třeba mezi kořeny starých stromů – může toto obydlí vydržet i celá desetiletí. Jenže liška obecná, nejrozšířenější divoce žijících šelem, je někdy […]
Příběhy symbolů: Francouzská lilie je možná kosatcem!
Ležatá osmička je jasný symbol nekonečna. Rozhodne to tak již britský matematik John Wallis (1616-1703), který se prý mohl inspirovat symbolem omega, posledním písmenem řecké abecedy. Ve starověkých kulturách však stejný znak znázorňuje spojení mezi mužem a ženou. A v hinduismu či budhismu zastupuje reinkarnaci… V některých symbolech je zkrátka trochu zmatek! Připomeňme si ty, […]
reklama
svět zločinu
Řádění Cambridgeské pětky: Špioni kašlali na peníze, hnala je ideologie
Konzervativci pracující ve službách komunistů. Taková představa by měla být z říše sci-fi, vždy jde o naprostý rozpor ve světonázorech. Přesto se něco podobného v minulosti stalo realitou. Kdo by ale čekal, že motivace takových lidí bude finanční, šeredně se mýlí. Britské úřady nevěří tomu, že konzervativní člen parlamentu může být zároveň komunistickým špionem. Zaskočí je také […]
Kamarádky z karavanů: Taser, páčidlo a živá pochodeň
Malý kluk zírá do lednice. „Tiny! Mám hlad,“ kňourá směrem ke starší sestře. Tina prohrábne police a vlastní peněženku. Sesype pár drobných, co vyjdou na balení bílého chleba a pár vajíček na obalení, aby ho mohla osmažit. Kde jsou rodiče? Nejsou s to se dostat z drogové závislosti – a ani nemají tu ambici. Momentálně […]
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz