Skip to content
reklama
reklama

Přehledně: Čáry, které šetří čas!

Nekonečné fronty u pokladen v samoobslužných obchodech asi potěší jen málokoho. A jaké by asi byly, kdyby pokladník či pokladnice museli kód každého jednotlivého zboží vyťukávat ručně. Inu, čárový kód se na první pohled může zdát být drobností, přitom však ve skutečnosti šetří spoustu času.

Historie systému čárek a číslic se začala psát v roce 1949. A to na docela neobvyklém místě. Florida je jedním z nejslunnějších států USA a místní pláže jsou hojně vyhledávané. A to i přes to, že jedna z místních pláží New Smyrna Beach nese přezdívku hlavní město žraločích útoků.

Jak to tak bývá, pověst je trochu přehnaná. Nejen zde, ale i jinde jsou útoky žraloka na lidi vzácné, navíc žralok černocípý, který se zde vyskytuje nejčastěji, není příliš útočný.

blank
Norman Joseph Woodland

Zda onoho letního dne v devětačtyřicátem roce číhal ve floridských vodách nějaký žralok, o tom se anály nezmiňují. Každopádně, pláže byly plné lidí a prodavači ve stáncích s občerstvením jednoduše nestíhali.

Ze své deky bobtnající fronty pozoroval ani ne třicetiletý inženýr Norman Joseph Woodland. Svou chuť na osvěžující nápoj musel zahnat až v ulicích Miami, každopádně hlavou se mu začaly honit nápady, které by odbavování zákazníků pomohly urychlit.

Ještě na pláži Woodlandovi došlo, že základem všeho musí být nějaký kód. Ze svého skautského období si vybavil Morseovu abecedu a začal prsty do písku dělat tečky a čárky. Přitom mimoděk přitáhl rozevřenou dlaň k sobě a ta po sobě zanechala v písku pět dlouhých linek.

Základ čárového kódu byl na světě.

blank
V současné době je definováno přibližně 200 různých standardů čárových kódů.

Woodland v té době pracoval v Drexelově technologickém institutu (dnešní Drexlerova univerzita) v Philadelphii. Se svou myšlenkou se svěřil kolegovi Bernardu Silverovi a společnými silami začali dávat čárovému kódu reálné kontury.

Oba využili optický systém, který sloužil v kinech k synchronizaci zvuku a obrazu u filmů. Na jeho základě vyvinuli čtečku čárového kódu, kterou si v roce 1952 nechali i patentovat. Kód přitom vypadal trochu jinak, než ten, na jaký jsme zvyklí.

Čáry byly totiž bílé a podklad byl černý. Kromě toho měli oba inženýři v záloze ještě jednu možnost: různě široké kružnice připomínající lukostřelecký terč.

Woodland a Silver v mnohém předběhli dobu. Prvně jmenovaný změnil zaměstnání a nastoupil v počítačové firmě IBM. Její zástupci však prohlásili, že systém čárového kódu musí počkat, až technika udělá nějaký ten krok kupředu.

blank
Zavedení čárového kódu výrazně snížilo počet vadných komponentů v automobilce General Motors.

Nakonec se však čárový kód prosadil. Skenovací zařízení na tomto principu výrazně snížilo počet vadných komponentů v automobilce General Motors. Obchodníci, na něž Woodland mířil především, se však nechali přesvědčovat dlouho.

K prvnímu komerčnímu využití čárového kódu došlo až 26. června 1974 v nevelkém městě Troy ve státě Ohio. Žádná velká sláva se nekonala a tomu odpovídalo i první prodané zboží: byl jím balíček obyčejných žvýkaček.

blank
Každý čárový kód je tvořen sekvencí čar a mezer s definovanou šířkou.

Novinka se na světlo drala pomalu a k většímu rozšíření čárových kódů došlo až v osmdesátých letech. V roce 1983 Československo jako první země východního bloku vstoupilo do mezinárodního sdružení IANA EAN, určujícího standardy pro identifikaci a automatický sběr dat.

Čárové kódy na československém zboží byli určeny pro západní trh, tuzemské obchody je začaly ve velkém objevovat až po roce 1989.

V současnosti existuje celá řada druhů čárových kódů, z nichž některé se používají například jen v průmyslu, jiné v knihovnách či při třídění pošty. Známy jsou i různé druhy 2D kódů, z nichž nejznámější je QR kód, který v sobě skrývá odkaz na webovou stránku.

Foto: Pinterest, Independent
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Téměř 13 % osob trpí kloubními obtížemi
epochalnisvet.cz

Téměř 13 % osob trpí...

Podle Ústavu zdravotnických...
Reminiscence zlaté jazzové éry
rezidenceonline.cz

Reminiscence zlaté jazzové éry

V blízkosti slavného kasina,...
Bylinková marináda na ryby
tisicereceptu.cz

Bylinková marináda na ryby

Na grilu by neměly chybět ani ryby – a ty si...
Proč stále tají svého partnera?
nasehvezdy.cz

Proč stále tají svého...

Krásná herečka Petra...
Provalilo se na Tomeše, že si užívá s jinou?
nasehvezdy.cz

Provalilo se na Tomeše, že si...

Krize je prý zažehnána,...
Několik názvů – jedna nemoc
21stoleti.cz

Několik názvů – jedna nemoc

Jednou jste dole a jednou nahoře, toto známé přísloví...
Uroboros: Alchymický had věčnosti
enigmaplus.cz

Uroboros: Alchymický had...

Hájem plným stromů a květin se prochází...
Japonské vlny Seigaiha na hodinkách Perrelet
iluxus.cz

Japonské vlny Seigaiha na...

Kultovní řada Turbine společnosti Perrelet...
Přišel si pro mou kamarádku ďábel?
skutecnepribehy.cz

Přišel si pro mou kamarádku...

Znaly jsme se od dětství. Bára...
Kdo si hraje, nezlobí… ale může strašit
enigmaplus.cz

Kdo si hraje, nezlobí… ale...

Imaginárního kamaráda má spousta dětí, ale jen...
Kudy chodí Krakonoš?
epochanacestach.cz

Kudy chodí Krakonoš?

Poměrně pohodlná je...
Patinu hravě zvládnete…
panidomu.cz

Patinu hravě zvládnete…

Nádech starodávna, připomínky dávných časů, punc...