Králíčci. Kdo by je nemiloval. Jsou tak hebcí a roztomilí. Ovšem zdaleka ne všichni. A ti nejslavnější už vůbec, jak se můžete přesvědčit v našem malém přehledu nejúspěšnějších kreslených králíků.
Usagi: Nezdolný válečník
Ušlechtilý králík Usagi není žádné ořezávátko. Když na to přijde, dokáže během několika vteřin rozsekat na kusy desítky padouchů, a když tasí meč, tak smrt prostě přestává stíhat.
Králíček pro starší a pokročilé
Je to jediný králík, který se pravidelně umísťuje mezi stovkou největších comicsových velikánů. Po boku takových hvězd jako je třeba Superman. Na to, že vystupuje v černobílém comicsu s netypickou kresbou slušný výkon.
Jeho příběhy, které vydává nakladatelství Dark Horse od roku 1984, jsou dílem Stana Sakaie (*1953), který je nejen píše, ale tak kreslí.
A přestože se odehrávají ve světě obydleném antropomorfizovanými zvířátky, jsou svým vážným, dramatickým a často tragickým pojetím určené dospělým.
Odehrávají se v Japonsku na počátku 17. století, kterým Usagi putuje jako ronin, samuraj bez pána, a bojuje proti lupičům, vrahům, tyranům a občas i démonům.
„Inspiroval jsem se životem legendárního šermíře Miyamota Musashiho,“ prozrazuje Stan Sakai o svém díle, které si po celých 30 let udržuje vysokou úroveň a je považováno za jeden z vůbec nejlepších comicsů. Dokazuje to i nejedna Eisnerova cena, což je takový comicsový Oscar.
Bugs Bunny: Prostořeký zlomyslník
Je prostořeký a ďábelsky vynalézavý. Tvoří dvojku s kačerem Daffym a terčem jeho zlomyslností je nejčastěji úhlavní nepřítel, lovec Elmer Fudd.
Porazí Hitlera i „Mikymause“
Poprvé se objeví 27. července 1940 v animované grotesce A Wild Hare a hned je z toho nominace na Oscara. Na vrchol popularity se vyšplhá za 2. světové války, kdy se postaví Hitlerovi, Mussolinimu a v uniformě amerického mariňáka i Japoncům.
Dnes má na kontě stovky animovaných grotesek sérií Looney Tunes a Melodie Merrie, desítky comicsů a také dva celovečerní filmy. Ač se během desetiletí jeho podoba mění, povaha a hlas zůstávají.
Dlouhých 49 let ho totiž dabuje herec Mel Blanc (1908–1989).
Dnes je škodolibý králík americkou kulturní ikonou, má hvězdu na hollywoodském chodníku slávy a jeho typickou hlášku „Co je doktore?“ v anketě z roku 1994 správně zařadí 92 procent účastníků.
V roce 1997 se jako první kreslená postava objeví na poštovní známce, čímž porazí svého hlavního rivala Mickey Mouse.
Roger: Hysterický zoufalec
Úzkostlivý strašpytel, který propadá hysterickým záchvatům, koktá, vlastní slušnou sbírku špatných vlastnost a je alergický na alkohol.
Oscara získává… králík!
Celosvětovou slávu získává v roce 1988, jako titulní postava americká komedie Falešná hra s králíkem Rogerem, který natočí režisér Robert Zemeckis ‚*1951).
Film kombinující hraný a animovaný film, natočený na motivy románu Garyho K. Wolfa Who Censored Roger Rabbit? Nadchl kritiku, filmovou akademii, která mu udělila tři Oscary a také diváky, kteří ho vynesli mezi nejúspěšnější filmy roku.
Samotný Roger se stal natolik oblíbeným, že se počátkem roku 1990 stal inspirací pro vznik oblíbených diskotékových tanečních kroků nazvaných klasicky „Roger Rabbit.“