Domů     Pravda o Draculovi: Opravdu pil lidem krev?
Pravda o Draculovi: Opravdu pil lidem krev?

Kdo by neznal temného vládce Transylvánie, hraběte Draculu, který pil krev nevinným obětem, protože byl upír? Předlohou pro něj se stala skutečná historická postava, rumunský krutovládce Vlad III. Jaký byl jeho život a jak se reálně zbavoval svých nepřátel?

Když roku 1897 poprvé vydal irský spisovatel Bram Stoker (1847–1912) svoji knihu o hraběti Draculovi, rozpoutal tím šílenství zvané vampyrismus. Hraběte vylíčil jako podivína, žijícího osaměle na temném hradě Bran uprostřed Transylvánie (dnešní Rumunsko).

Chodil v černém, vyhýbal se slunci, spal v rakvi, a hlavně pil lidskou krev – byl totiž upír. Jako předlohu ke svému dílu si Stoker zvolil rumunského knížete Vlada III. Draculu (1431–asi 1477). Ve skutečnosti toho o něm ale mnoho nevěděl.

Svůj příběh postavil jen na legendách, které se skutečným Draculou měly jen pramálo společného.

Turecké vzdělání i mučicí praktiky

Vlad III. se narodil v sedmihradské pevnosti Sighisoara v zimě roku 1431. Jeho otec Vlad II. (1390–1447) nastoupil roku 1436 na trůn Valašského knížectví (země na jihu dnešního Rumunska), ale už v roce 1442 ho z něj vypudili nepřátelé, napojení na Uhry.

Aby se udržel u moci, zajistil si podporu Osmanské říše.

Svoji loajalitu vůči Osmanům musel prokázat tak, že na jejich dvůr odeslal své dva syny, Vlada a Radu. Vlad III. tak strávil část dětství jako rukojmí tureckého sultána. Díky tomu se mu dostalo vynikajícího vzdělání.

Seznámil se s filozofii, historií i světovými myšlenkovými proudy, studoval jazyky.

Zřejmě od Turků se seznámil s narážením na kůl.
Zřejmě od Turků se seznámil s narážením na kůl.

Krutý kníže „Narážeč“

Na druhou stranu ale musel přihlížet turecké krutosti. Je jisté, že se právě zde seznámil s praktikou narážení nepřátel, tedy svých krajanů, na kůl. Zanechala v něm natolik silný dojem, že ji později sám často využíval.

Dobře věděl, jak odstrašující účinek praktika má. Spočívala v zavedení ostrého kůlu do konečníku odsouzence.

Kůl byl následně vztyčen a člověk na něm naražený umíral dlouhé hodiny, zatímco mu dřevo pomalu projíždělo tělem a probodávalo vnitřnosti. Časté využívání této kruté metody mu vysloužilo přezdívku Tepeš neboli Narážeč na kůl.

Vládcem na dva měsíce

Roku 1447 povstali proti Draculově otci valašští šlechtici, bojaři, sesadili jej z trůnu a při útěku ho zabili.

Vláda nad Valašským knížectvím přešla do rukou Vladislava II. Valašského (zemřel 1456), mocně podporovaného sedmihradským šlechticem Jánosem Hunyadim (1387–1456).

Když se ti dva společně vydali na výpravu proti Turkům, zůstalo Valašsko nechráněné, čehož Vlad III. hned využil a s tureckou podporou vpadl do země. Roku 1448 se na dva měsíce stal valašským vládcem, než se Vladislav vrátil z boje.

Vlad III. připojil ke svému území i Valašsko.
Vlad III. připojil ke svému území i Valašsko.

Zpět na trůnu jako ochránce křesťanství

Podruhé se Vlad III. vojensky zmocnil Valašska v roce 1456, a to již s pomoci Jánose Hunyadiho, ke kterému se připojil a jež ho vybavil vojskem.

Za obratem ve smýšlení Hunyadiho i Maďarů stála turecká expanze. Sultánu Mehmedovi II. (1432–1481) se roku 1453 podařilo dobýt Konstantinopol, ke své říši si připojil i Valašsko.

Křesťanská Evropa si začala uvědomovat nebezpečí přicházející z východu, a proto se Vlad III. opět vrátil na valašský stolec, tentokrát jako ochránce křesťanství.

Jak si poradit s chudobou v zemi?

Když se dostal na trůn, musel se nejprve vypořádat s opozicí, tedy s vlivnými bojary. Stovky jich nechal narazit na kůly. O jeho krutosti se tradovaly nejrůznější zvěsti. Jednou měl například mezi kůly uspořádat hostinu.

Když si někdo z pozvaných začal stěžovat na zápach hnijících těl, nechal ho také narazit na kůl, ovšem na vyšší, aby byl na čerstvém vzduchu.

S chudobou v zemi si poradil tak, že pozval všechny chudé, staré a nemocné v zemi na hostinu na svůj hrad. Poté je všechny upálil. Jeho poddaní se ho báli natolik, že když nechal u studny v lese ležet zlatý pohár, nikdo se ho neodvážil ukradnout. Také své sloužící krutě týral, a to včetně dětí.

I přes jeho krutost se zasadil o rozkvět země.
I přes jeho krutost se zasadil o rozkvět země.

Hřeby přibité turbany

Na druhou stranu se snažil zlepšit situaci v zemi. Zasazoval se o šíření křesťanství a zakládal kláštery.

Hunyadim byl pověřen i ochranou transylvánské hranice, což byl moudrý krok, protože nepříteli rozuměl jako málokdo, a to nejen proto, že plynně ovládal turečtinu. Po nějaké době Osmanům přestal platit vazalský tribut.

Když se u jeho dvora zjevili sultánovi vyslanci domáhající se platby, požádal je Vlad, aby před ním „smekli“ své turbany. Věděl, že jim to víra zakazuje. Když dle očekávání odmítli, nechal jim turbany k hlavě přibít hřebíky.

Odvážně proti turecké přesile

Vlad III. také začal pořádat výbojné výpravy na turecké území. Když se o nich dozvěděl sultán Mehmed II., vyslal osmnáctitisícové vojsko, aby zničilo jediný valašský přístav. Střet s Draculou však přežilo jen 8 tisíc Turků.

To sultána rozlítilo a shromáždil 150tisícovou armádu, se kterou vstoupil na území Valašska s cílem si je podrobit.

Naděje Vladovy armády na úspěch byla malá, rozhodli se proto zaútočit na Turky v noci. Podařilo se jim zabít asi 15 tisíc mužů, sultán ale vyvázl.

S armádou pokračoval k hlavnímu městu Vladova knížectví, našel ho ale prázdné, pouze ozdobené kůly, na kterých viseli poražení Osmané.

Sultán nechal Vlada napíchnout na kůl.
Sultán nechal Vlada napíchnout na kůl.

Napichování krys na klacek

Vladova pozice v zemi však postupně slábla, oslaboval ji zejména jeho proturecky orientovaný bratr Rad. Dracula žádal o podporu nového uherského krále, Matyáše Korvína (1443–1490), syna Jánose Hunyadiho. Ten se však bál války s Turky, a Vlada proto nepodpořil.

Namísto toho nařídil válečníkovi Janu Jiskrovi z Brandýsa (1400–1469), který do jeho služeb vstoupil po skončení husitských válek, aby Draculu zajal.

Vladova vláda nad Valašskem tak skončila roku 1462. Ve vězení si prý z dlouhé chvíle nabodával na zostřené klacky aspoň krysy.

Skončil naražený na kůl

Roku 1475 byl Vlad z vězení propuštěn a o rok později se opět stal vládcem Valašska. Vojensky ho Korvín ale nepodpořil. Dracula měl tak velmi málo času na přípravu, než do země pronikla mohutná osmanská armáda.

Po pouhých dvou měsících vlády byl zabit v boji s Turky (i když jiná verze praví, že ho zabili nespokojení bojaři). Jeho hlava byla oddělena od těla a odvezena jako trofej do Konstantinopole (dnešní Istanbul), kde ji dal sultán nabodnout na kůl a vystavit.

Nesmrtelný Dracula

Jak se tedy lišil skutečný Dracula od své knižní podoby? Vlad III. nežil v Transylvánii (Sedmihradsko), byť se tam narodil, ale několikrát vládl v sousedním Valašsku. Hrad Bran, kam zasadil Stroker děj svého románu, Vlad nikdy nenavštívil.

I když některým lidem zcela jistě „pil krev“, zejména tureckému sultánovi, upírem nikdy nebyl.

Nesmrtelným se ale skutečně stal. V Rumunsku a Bulharsku je pokládán za lidového hrdinu, ve zbytku světa je jako nejslavnější upír všech dob znám dodnes.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Zajímavosti
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Zajímavosti
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Zajímavosti
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Zajímavosti
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
záhady a tajemství
Nehoda, nebo sebevražda? Jak zemřel Miroslav Tyrš?
Polední slunce nemilostivě pálí. Rolník pohledem přejede zčásti zorané pole a vydá se osvěžit k řece. Ötztalská Acha je tu pořádně divoká. Ve středu proudu, zaklíněné o kameny, omílá voda znetvořené lidské tělo bez nohy.   Národní obrozenec, historik umění, univerzitní pedagog, jeden ze zakladatelů Sokola, člen poroty pro výběr sochařské výzdoby Národního divadla… Ten […]
Sardinské nuragy: K čemu asi jsou?
Od 18. století př. n. l. do 2. století n. l. existuje na Sardinii takzvaná Nuragská kultura. Jméno dostane po nurazích, kamenných věžích ve tvaru komolého kužele. Zarážející je hlavně jejich počet. Na Sardinii jich je přes 6500! Kromě nuragů za sebou civilizace zanechá i náboženské komplexy s posvátnými nádržemi k uctívání kultu vody, sochy, ale […]
Stál na Rhodosu rozkročený gigant? Ale kdeže…
Pyramidy v Gíze, visuté zahrady, Diova socha, Artemidin chrám, Mauzoleum v Halikarnassu a… Kolos Rhódský! Sedmička divů starověkého světa, z nichž se dochoval jediný: Pyramidy. A stejně jako u Semiramidiných zahrad, i u kolosu se dodnes spekuluje, zda vůbec existoval.   Líčen je ale tak často a v mnohých detailech, že by bylo s podivem, […]
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h