Skip to content

Zvuk tak hlasitý, že odpařuje vodu. Vědecký experiment se vydařil

Jaký je nejhlasitější zvuk na světě? O tom nejspíše lze ještě debatovat, vědci ale nyní objevili takový, o kterém věří, že je to nejhlasitější zvuk, který je možný vytvořit pod vodou. Zvuk tak hlasitý, že dokáže proměnit vodu v páru.

Příčinou tohoto zvuku není ani podzemní zemětřesení, ani žádný z živočichů, jde o zvuk srážky drobné, vodní stíhačky, malého přístroje, který je asi tak z poloviny široký jako lidský vlas a ještě užšího laserového paprsku.

Zvuk, který taková kolize vydala není lidským uchem slyšitelný, byl totiž vytvořen ve vakuové komoře výzkumného centra Menlo Park v Kalifornii. Ale ve výsledku je to dobrý zpráva, srážka totiž vydala zvuk o síle okolo 270 decibelů.

Pro lepší představu, startující raketoplán NASA vydává zvuk o síle něco málo přes 200 decibelů.

Skutečnou sílu srážky odhalili mikroskopické devastující efekty, zachycené ultra slow motion camerou. Video, které vědci pořídili, zachycuje srážku, která reálně trvala asi 40 nanosekund a ukazuje, jak laser rozpůlil malý přístroj na dvě poloviny, zatímco se voda okolo mění vzniklým hlukem v páru, a od místa srážky se šíří silné vlny vibrací.

Tyto tlakové vlny představují právě sílu nově objeveného nejhlasitějšího zvuku. Kdyby byly ještě o něco silnější, dokázaly by podle vědců přivést vodu k varu. “Pokud by se voda díky zvuku začala vařit, zvuk by neměl médium, kterým by se šířil.

Vznikl by zvuk tak silný, že zničil své vlastní médium,” popsala Claudia Stan z výzkumného týmu, který experiment provedl.

Foto: dailymail.co.uk
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …