Skip to content
reklama

Práce v klášterním skriptoriu: Jeden rukopis měl cenu vinice

Malý chlapec touží stát se písařem. V klášterní škole proto urputně maluje litery s nosem zapíchnutým do voskové tabulky. Jeho písmenka se ale pořád tak nějak divně křiví. Místo husího brku a pergamenu proto jako dospělý mnich skončí u okopávání klášterní zahrady.

Opisování rukopisů je ve středověkých klášterech výsadou jen těch vyvolených. Než mnich vezme poprvé do ruky pergamen, musí umět psát jako pánbůh. I proto se knihy vytvořené v klášterních písařských dílnách – skriptoriích – stávají drahým a žádaným zbožím.

V 10. nebo 11. století se dá jeden kodex (svazek jednotlivých listů svázaných ve hřbetu) vyměnit za vinici. Vévodkyně z Anjou v 10. století platí za opis sbírky kázání také v naturáliích. Dává 200 ovcí, tři tuny obilí a několik kuních kožešin.

Být při přepisování precizní a zároveň rychlý se proto mnichům štědře vyplatí. Mezi rekordmany podle spisovatele Lea Pavláta (*1950) patří Armén Hovhanes Mankaszarenc z 15. století. Za svůj život prý zvládl přepsat 132 knih.

„Dvaasedmdesát let opisoval Hovhanes knihy, v zimě i v létě, ve dne i v noci. Když se dožil pozdního věku, jeho zrak pohasl a jeho ruka se třásla, psaní mu činilo velké potíže. Zemřel v Pánu ve věku 86 let,“ uvádí jeho žák Zachariáš. Jen málokterý mnich se však může pochlubit takovou produktivitou…

Mniši si musí knihy určené k přepisu nejdříve přečíst. FOTO: Hans Adolf Hornemann (1866–1916)/Creative Commons/Public domain

Rozjímání během půstu

Práci ve skriptoriu řídí tzv. armarius. Například u řádu benediktinů odpovídá za to, že si mniši na začátku postní doby (před Velikonocemi) přečtou knihy určené k přepisu. Tehdy totiž mají více času rozjímat nad textem.

Pak už se pouštějí do díla. Na obsáhlejší knize obvykle pracuje více písařů najednou. Armarius musí ohlídat, aby některé pasáže nevznikly třeba dvakrát. Pokud obsah některých rukopisů považuje za nevhodný, zamezí k nim mnichům přístup.

Sehnat předlohu k opisování není jednoduché. Kláštery si mezi sebou rukopisy půjčují, případně jim dílo zadává k přepisu sám panovník nebo bohatý šlechtic. Mniši se neobejdou bez světského mecenáše, protože pergamen, který se na psaní používá, je velmi drahý.

Na rukopis padne několik set kůží. O něco levnější papír se třeba u nás poprvé objevuje až v roce 1310 v záznamech z městské knihy Starého Města pražského. Ještě v 16. století ale stojí jeho čtyři archy stejnou sumu jako půl kila masa.

blank
Jde o zdlouhavou celodenní práci, během které zvládnou sotva jednu stranu textu. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Nebezpečné psaní

Písmo se spíše maluje, než píše, a výsledkem celodenní práce mnicha je obvykle jediná stránka latinského textu. Černý inkoust, který písaři používají, se vyrábí z duběnky a jeho přesné složení patří mezi přísně střežená tajemství.

Podle jednoho z dochovaných receptů ze 14. století je ale na jeho přípravu třeba kromě duběnky arabská guma, vitriol (kyselina sírová) a dokonce i bílé víno. Základem odstínů červené je často jedovatý suřík (látka s obsahem olova) nebo sloučeniny rtuti.

Dánské výzkumy z roku 2008 prokázaly, že právě rtuť z inkoustu mnichům způsobovala onemocnění podobné malomocenství. Tzv. rubrikátoři označují ve skriptoriu červenou linkou (rubrica – latinsky rudka) začátky kapitol a odstavců.

Vypisují explicit (předchůdce tiráže) a incipit (začátek rukopisných knih, které nemají titulní stranu). Své práce si náležitě váží, protože třeba v Byzantské říši je používání purpurové, odstínu červené barvy, výsadou císaře.

Ostatním za její použití hrozí trest smrti.

blank
Tvorba iniciál je náročná a nebezpečná práce. Inkoust obsahuje i nebezpečné látky. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Negramotní malíři

Teprve po písařích přicházejí na řadu iluminátoři, kteří zdobí rukopisy iniciálami. Řada z nich je přitom negramotná. Písaři jim nechávají v textu mezery a vepisují jim tam i tzv. reprezentantu, malé počáteční písmeno, aby kvůli své neznalosti nevykreslili jiné.

Zaměstnat i miniátory (z latinského minium – rumělka, kterou při práci často používali), tvůrce obrázků, si mohou dovolit jen mimořádně bohaté dílny. Pro svázání se jednotlivé části textu značí buď čísly, nebo tzv.

reklamantami, vepsáním prvního slova následující složky na konec složky už opsané. Díky tomu nedojde k zpřeházení. Gotické vazby knih jsou pak nákladné, někdy opatřené i zámečkem, aby se ke spisu nedostal nikdo nepovolaný.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Jean Le Tavernier/Creative Commons/Public domain
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Jak si napravit játra
panidomu.cz

Jak si napravit játra

Víme, že játra jsou jedním z...
Skončila znovu Simona Lewandowská sama a hledá nového milence?
nasehvezdy.cz

Skončila znovu Simona...

Říkalo se, že SIMONA...
Galetka s medovými fíky
tisicereceptu.cz

Galetka s medovými fíky

Galetky mají neuvěřitelné kouzlo. Jsou...
RODINNÝ BEZVA FEST.
epochanacestach.cz

RODINNÝ BEZVA FEST.

I letos se můžete těšit na rodinný...
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
epochalnisvet.cz

Prsten z Atlantidy: Jediný...

V roce 1860 objeví francouzský egyptolog Marquis...
Ložnice v hávu přírody
rezidenceonline.cz

Ložnice v hávu přírody

Návrat k přírodě je trendem poslední doby a...
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
iluxus.cz

Certina zahalila své DS...

Hodinky DS Action Diver od značky Certina se...
Sociální sítě nás okrádají o spánek
21stoleti.cz

Sociální sítě nás okrádají o...

Vědci pátrali po příčinné souvislosti mezi zhoršující se kvalitou...
Podezřelá úmrtí nadějných vědců: Museli být umlčeni kvůli převratným objevům?
enigmaplus.cz

Podezřelá úmrtí nadějných vědců:...

Byli talentovaní, vzdělaní a považovaní za špičky ve...
Nedala jsem na řeči kamarádek
skutecnepribehy.cz

Nedala jsem na řeči kamarádek

Když jsem poznala Dana, byla jsem už...
Tajemství skotské hrobky Maeshowe: Ukrývá poklad nevyčíslitelné hodnoty?
enigmaplus.cz

Tajemství skotské hrobky...

Na skotském souostroví Orkneje se...
Podařilo se známému páru dokonale utajit rozvod?
nasehvezdy.cz

Podařilo se známému páru...

Vypadá to, že manželství...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha