Domů     Posvátná řeka Ganga: Očistná koupel pro živé i mrtvé
Posvátná řeka Ganga: Očistná koupel pro živé i mrtvé

Největší indická řeka prý sice pomáhá uzdravit tělo, ale pro vyznavače hinduismu je důležitější to, že očišťuje a léčí duši.

Také pomáhá zesnulým k tomu, aby se už nemuseli vracet na svět v novém těle a dosáhli stavu zvaného mókša neboli věčné blaženosti.

Legenda tvrdí, že Ganga je kdysi řekou, tekoucí v nebi. Pak dostane úkol, aby sestoupila na Zem, kde má pomoci králi jménem Bhagiratha, jehož předkové byli z trestu spáleni na popel.

Pouze očišťující voda Gangy je mohla vysvobodit a zajistit, aby jejich duše našly pokoj. Aby se při jejím dopadu Země neroztříštila na kusy, zachytí bůh Šiva Gangu do svých vlasů, když se vrhne z oblohy do pohoří Himálaj, kde pak pramení.

Ganga poté následuje krále Bhagirathu z hor přes pláně až k Indickému oceánu, kde spasí jeho mrtvé předky.

Zemřít ve Váranasí se považuje za velkou výhru. Pohřební hranice zde hoří prakticky neustále.(https://pixabay.com, autor: Rajesh Balouria)
Zemřít ve Váranasí se považuje za velkou výhru. Pohřební hranice zde hoří prakticky neustále.(https://pixabay.com, autor: Rajesh Balouria)

Matka Ganga

Od té doby hinduisté věří, že když Ganga mohla toto udělat pro ně, mohou všichni, jejichž popel bude vhozen do této řeky, hladce přejít do dalšího života anebo být osvobozeni od cyklu smrti a znovuzrození v jiném těle.

V hinduismu také existuje víra, že božské vody řeky Gangy očišťují ty, kteří se do ní ponoří a slouží k uzdravení těla i duše a zbavení se hříchů.

Tvrdí se dokonce, že pokud jediná kapka vody z Gangy, přenesená třeba i na velkou vzdálenost, dopadne na člověka, zbaví ho všech jeho provinění a poklesků. Tento veletok je po celé své délce 2500 km uctíván jako bohyně „matka Ganga“.

Smrt na břehu řeky

Mnoho měst na jejích březích je považováno za posvátná a slouží jako poutní místa. Tím nejvýznamnějším je Váranasí, ležící na západním břehu Gangy v indickém státě Uttarpradéš. Pro hinduisty je totéž, co pro muslimy Mekka a podle bájí ho stvořil sám bůh Šiva.

Hinduisté také věří, že kdo v tomto městě zemře a jeho popel bude vhozen do řeky, vymaní se z koloběhu převtělování a dosáhne blaženého stavu. Proto sem přichází mnoho starých lidí zemřít a v improvizovaném hospici v blízkosti krematoria pak čekají na smrt.

Své poslední dny tráví tím, že se snaží od kolemjdoucích vyžebrat peníze na jídlo a často také na posvátné dřevo pro pohřební hranici, které se dováží z hor. Na spálení jednoho těla je ho třeba koupit až 400 kilogramů.

Dnes je však zde už v provozu i klasické krematorium, kde je zpopelnění těla levnější, ale většina lidí chce kremaci tradiční.

Na březích Gangy to žije ve dne i v noci. (https://pixabay.com, autor: Tanuj Handa)
Na březích Gangy to žije ve dne i v noci. (https://pixabay.com, autor: Tanuj Handa)

Pro zdraví, štěstí i očištění

Ganga je však určena nejenom pro mrtvé. Davy lidí na jejích březích se den co den připravují ke koupeli, meditují, perou prádlo nebo třeba nabírají vodu. Tu si odnášejí i v plastových lahvích a používají při náboženských obřadech.

Živé má očistit od hříchů a podpořit zdraví i štěstí. A pokud někdo pustí po řece speciální svíčku, budou on i jeho blízcí dlouho živí a šťastní. Problém posvátné řeky je však už dlouho její obrovské znečištění.

Věřící se v ní koupou, pere se v ní prádlo, pastevci v ní myjí dobytek. Aby toho nebylo málo, továrny na jejích březích do ní vypouštějí odpadní vodu s obsahem těžkých kovů. Indy to ale neděsí. Řeka je posvátná a tím to pro ně zkrátka končí!

Rituál s názvem Pind Daan, jehož součástí jsou rýžové koláčky se sezamovými semínky, má pomoci duším zesnulých nalézt věčný pokoj. (https://pixabay.com, autor: Rajesh Balouria)
Rituál s názvem Pind Daan, jehož součástí jsou rýžové koláčky se sezamovými semínky, má pomoci duším zesnulých nalézt věčný pokoj. (https://pixabay.com, autor: Rajesh Balouria)

Tajemství vody

Tajemná síla vody v řece Ganga není jen pověstí. Vědci potvrdili, že má skutečně speciální vlastnosti. Nacházejí se v ní bakteriofágy, což je typ viru, který napadá bakterie a ničí je.

Jsou účinné i proti infekcím, rezistentním vůči více léčivům a je možné je využít k léčbě tuberkulózy, tyfu, pneumonie, cholery, úplavice a dalších vážných nemocí. V roce 2016 konstatovali indičtí experti, že s řadou z nich se setkávají vůbec poprvé!

Tím se vysvětluje to, že okolo znečištěné řeky nedochází k závažným epidemiím a voda se obvykle nekazí ani při delším skladování. Řeka Ganga není však jenom posvátnou řekou, ale má i velký ekonomický význam.

Slouží jako zdroj pitné i užitkové vody pro neustále rostoucí populaci, průmysl a zemědělství i jako plavební kanál.

Vody Gangy očišťují mrtvé i živé. (https://pixabay.com, autor: Rajesh Balouria)
Vody Gangy očišťují mrtvé i živé. (https://pixabay.com, autor: Rajesh Balouria)
Foto: https://pixabay.com, Titulka (https://pixabay.com, autor: Jeevan Singla)
Související články
Zajímavosti
Zrození povinné školní docházky u nás: Proč se jí církev a šlechta bála?
Vývoj jde v 18. století nezadržitelně kupředu, rozjíždí se manufakturní a strojní výroba, která si žádá obsluhu schopnou alespoň číst a psát. Nezbývá než podniknout radikální krok, posunout vzdělanost v rakouské monarchii alespoň na základní úroveň. Brzdou reformy škol je ale katolická církev a šlechta. Proč? Školy do té doby většinou fungují pod ochranou klášterů nebo bohatých […]
Zajímavosti
Hry v říši zvířat: Mají své zákonitosti?
Na základě důkazů zoologů z Univerzity v Idahu si zvířata hrají nejvíce v době, kdy se jejich nervové buňky a nervové systémy vyvíjejí nejrychleji. Hravější jsou prý pak údajně zvířata s delšími cykly dospívání, takže kupříkladu šimpanzi si hrají delší dobu a komplikovaněji než například ježci…   Prostřednictvím hraní poznávají mladá zvířata svět kolem sebe. […]
Zajímavosti
Výbuch Tambory: Nejničivější erupce novověku vyvolala hladomor
Erupce sopky byly tak mohutné, že se jejich celková energie vyrovná téměř 180 000 explozím hirošimské jaderné pumy! „Běsnění“ Tambory změní indonéský ostrov Sumbawa na nehostinnou pustinu a způsobí i krutou smrt statisíců lidí z celého světa! Z dálky se ozývá nepříjemné dunění. „Jako kdybyste naráz vystřelili ze dvou až tří děl,“ zapíše si tehdy do lodního […]
Zajímavosti
Jak a proč se jmenujeme? První příjmení se rodila ve 14. století
Jmenujete se třeba Martin Černý a sousedka například Jana Pekařová. Napadlo vás zamyslet se nad tím, odkud se vzalo vaše nebo její příjmení? Je to zajímavý příběh. Při jeho vyprávění se vrátíme o 700 let zpátky. Příjmení jsou hodně stará. Co na to říká jazykověda? Už po roce 1300 se u nás začínají objevovat první […]
reklama
záhady a tajemství
Kouzelný Lykúrgův pohár: Sloužily ve starém Římě nanotechnologie k odhalení jedu?
Jednou září smaragdovou zelení, podruhé rudě žhnoucí červení. Přitom nádoba vypadá jako úplně obyčejné sklo, jenom zdobené propracovanými reliéfy. To je ale omyl. Kouzlo římských sklářů odhalí vědci až na sklonku 20. století.   O nanotechnologiích jistě ještě hodně uslyšíme. Je v nich ukryta budoucnost mnoha oborů, na tom se dnes vědci shodují. Překvapivé je, že zřejmě […]
Ovládali Vikingové předchůdce GPS navigace?
Pravděpodobně jste se ve škole v hodinách dějepisu učili o středověkém řádění dobyvačných Vikingů. V průběhu 9. a 10. století si podmaní část britských ostrovů, zabydlí se v Grónsku i na Islandu. Tím ale jejich nájezdy nekončí. Přibližně na přelomu 10. a 11. století vedeni Leifem Erikssonem (asi 970–asi 1020) doplují až současnému kanadskému Newfoundlandu. Jak […]
Přinesly českému králi Václavovi II. hvězdy smůlu?
Čeští králové se v minulosti při svém státnickém rozhodování hodně řídili podle hvězd. Ty jim však nebyly vždy jenom příznivě nakloněny. Svoje by o tom mohl dopodrobna vyprávět třeba český král Václav I.   Zatímco korunovaci prvního českého krále Vratislava II. (po r. 1031–1092) nebo podpis Zlaté buly sicilské podle hvězd 26. září 1212 si bylo […]
3 travičky, které píší dějiny: Měla Kateřina Medicejská jedovou komnatu?
Směs bahna a močůvky pod okny pařížských domů nabírá rudý nádech lidské krve. Bartolomějská noc z 23. na 24. srpna 1572 je v plném proudu. Podle všeho iniciuje řádění francouzská královna Kateřina Medicejská (1519–1589). Nechvalně se tak zapíše do historie.   Ostatně, na dvoře ji za života manžela nikdo příliš nemusí, je nižšího původu a […]
reklama
historie
Váleční sloni: Tank s chobotem
Římská legie se řadí k boji. Zazní bubny a rozkazy centurionů. Vojáci se seřadí do linie, skryti za hradbou velkých štítů. Před nimi je řeka a za ní nepřítel. Překročit vodní tok nebude snadné, ale není nic, co by římská legie nezvládla. Na druhém břehu se pustí do boje. A začne vítězit! V roce 280 př.nl. stojí […]
Rozkvět a pád Babylonské říše
Babylonská říše se formovala postupně na břehu řeky Eufrat v dnešním Iráku již dva tisíce let před naším letopočtem. Dnes se v dané oblasti nachází převážně poušť, ale před čtyřmi tisíci lety se zde nacházela úrodná krajina s pravidelným přísunem srážek a teplým vlhkým podnebím. Nejprve se jednalo o městský stát v bezprostřední blízkosti města nazývaného v akkadštině Báb-ilí (Brána […]
Císař Leopold II. dal přednost nákupům před učenou diskusí
V 18. století se rodí nový fenomén – průmyslové výstavy. V Čechách se ta první odehrála v roce 1754 ve Veltrusích a nadšená z ní byla Marie Terezie. Z té další v roce 1791 v Praze zase císař Leopold II.   Když Marie Terezie projevuje zájem o všechno a během obchůzky se často zastavuje. Teď […]
Buffalo Bill: Nejslavnější jezdec Pony Expressu skončil u cirkusu
Milujete westerny a zkoušíte si představit, jaké by to bylo žít na Divokém západě? V amerických dějinách se tak obvykle označuje dění v západních oblastech USA v období po skončení občanské války Severu proti Jihu v roce 1865 a rokem 1890. Chcete si vyzkoušet, jak by se ti nosily kolty proklatě nízko? Nebýval to žádný med. Přežil ten rychlejší. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz