Domů     Posvátná řeka Ganga: Očistná koupel pro živé i mrtvé
Posvátná řeka Ganga: Očistná koupel pro živé i mrtvé

Největší indická řeka prý sice pomáhá uzdravit tělo, ale pro vyznavače hinduismu je důležitější to, že očišťuje a léčí duši.

Také pomáhá zesnulým k tomu, aby se už nemuseli vracet na svět v novém těle a dosáhli stavu zvaného mókša neboli věčné blaženosti.

Legenda tvrdí, že Ganga je kdysi řekou, tekoucí v nebi. Pak dostane úkol, aby sestoupila na Zem, kde má pomoci králi jménem Bhagiratha, jehož předkové byli z trestu spáleni na popel.

Pouze očišťující voda Gangy je mohla vysvobodit a zajistit, aby jejich duše našly pokoj. Aby se při jejím dopadu Země neroztříštila na kusy, zachytí bůh Šiva Gangu do svých vlasů, když se vrhne z oblohy do pohoří Himálaj, kde pak pramení.

Ganga poté následuje krále Bhagirathu z hor přes pláně až k Indickému oceánu, kde spasí jeho mrtvé předky.

Zemřít ve Váranasí se považuje za velkou výhru. Pohřební hranice zde hoří prakticky neustále.(https://pixabay.com, autor: Rajesh Balouria)
Zemřít ve Váranasí se považuje za velkou výhru. Pohřební hranice zde hoří prakticky neustále.(https://pixabay.com, autor: Rajesh Balouria)

Matka Ganga

Od té doby hinduisté věří, že když Ganga mohla toto udělat pro ně, mohou všichni, jejichž popel bude vhozen do této řeky, hladce přejít do dalšího života anebo být osvobozeni od cyklu smrti a znovuzrození v jiném těle.

V hinduismu také existuje víra, že božské vody řeky Gangy očišťují ty, kteří se do ní ponoří a slouží k uzdravení těla i duše a zbavení se hříchů.

Tvrdí se dokonce, že pokud jediná kapka vody z Gangy, přenesená třeba i na velkou vzdálenost, dopadne na člověka, zbaví ho všech jeho provinění a poklesků. Tento veletok je po celé své délce 2500 km uctíván jako bohyně „matka Ganga“.

Smrt na břehu řeky

Mnoho měst na jejích březích je považováno za posvátná a slouží jako poutní místa. Tím nejvýznamnějším je Váranasí, ležící na západním břehu Gangy v indickém státě Uttarpradéš. Pro hinduisty je totéž, co pro muslimy Mekka a podle bájí ho stvořil sám bůh Šiva.

Hinduisté také věří, že kdo v tomto městě zemře a jeho popel bude vhozen do řeky, vymaní se z koloběhu převtělování a dosáhne blaženého stavu. Proto sem přichází mnoho starých lidí zemřít a v improvizovaném hospici v blízkosti krematoria pak čekají na smrt.

Své poslední dny tráví tím, že se snaží od kolemjdoucích vyžebrat peníze na jídlo a často také na posvátné dřevo pro pohřební hranici, které se dováží z hor. Na spálení jednoho těla je ho třeba koupit až 400 kilogramů.

Dnes je však zde už v provozu i klasické krematorium, kde je zpopelnění těla levnější, ale většina lidí chce kremaci tradiční.

Na březích Gangy to žije ve dne i v noci. (https://pixabay.com, autor: Tanuj Handa)
Na březích Gangy to žije ve dne i v noci. (https://pixabay.com, autor: Tanuj Handa)

Pro zdraví, štěstí i očištění

Ganga je však určena nejenom pro mrtvé. Davy lidí na jejích březích se den co den připravují ke koupeli, meditují, perou prádlo nebo třeba nabírají vodu. Tu si odnášejí i v plastových lahvích a používají při náboženských obřadech.

Živé má očistit od hříchů a podpořit zdraví i štěstí. A pokud někdo pustí po řece speciální svíčku, budou on i jeho blízcí dlouho živí a šťastní. Problém posvátné řeky je však už dlouho její obrovské znečištění.

Věřící se v ní koupou, pere se v ní prádlo, pastevci v ní myjí dobytek. Aby toho nebylo málo, továrny na jejích březích do ní vypouštějí odpadní vodu s obsahem těžkých kovů. Indy to ale neděsí. Řeka je posvátná a tím to pro ně zkrátka končí!

Rituál s názvem Pind Daan, jehož součástí jsou rýžové koláčky se sezamovými semínky, má pomoci duším zesnulých nalézt věčný pokoj. (https://pixabay.com, autor: Rajesh Balouria)
Rituál s názvem Pind Daan, jehož součástí jsou rýžové koláčky se sezamovými semínky, má pomoci duším zesnulých nalézt věčný pokoj. (https://pixabay.com, autor: Rajesh Balouria)

Tajemství vody

Tajemná síla vody v řece Ganga není jen pověstí. Vědci potvrdili, že má skutečně speciální vlastnosti. Nacházejí se v ní bakteriofágy, což je typ viru, který napadá bakterie a ničí je.

Jsou účinné i proti infekcím, rezistentním vůči více léčivům a je možné je využít k léčbě tuberkulózy, tyfu, pneumonie, cholery, úplavice a dalších vážných nemocí. V roce 2016 konstatovali indičtí experti, že s řadou z nich se setkávají vůbec poprvé!

Tím se vysvětluje to, že okolo znečištěné řeky nedochází k závažným epidemiím a voda se obvykle nekazí ani při delším skladování. Řeka Ganga není však jenom posvátnou řekou, ale má i velký ekonomický význam.

Slouží jako zdroj pitné i užitkové vody pro neustále rostoucí populaci, průmysl a zemědělství i jako plavební kanál.

Vody Gangy očišťují mrtvé i živé. (https://pixabay.com, autor: Rajesh Balouria)
Vody Gangy očišťují mrtvé i živé. (https://pixabay.com, autor: Rajesh Balouria)
Foto: https://pixabay.com, Titulka (https://pixabay.com, autor: Jeevan Singla)
reklama
Související články
Zajímavosti
Černá smrt: Morová rána přinesla nejen chaos, ale také pokrok
Pandemie bubonického moru, které se říká černá smrt, se z jižního Ruska rozšířila do Evropy v roce 1346, aby končila v roce 1353 opět v Rusku. Během pandemie černé smrti zemřelo 30 až 40 % populace, dle některých odhadů až 60 % populace, což by znamenalo 50 milionů lidí. Ani „černá smrt“ ale nebyla černobílá.   Morová rána měla […]
Zajímavosti
Chcete být milionářem? Legendární soutěž stvoří boháče i podvodníky
„Takže chcete béčko? A jste si jistý? Nemůže to být třeba áčko?“ pozvedává Vladimír Čech své husté obočí. „Jsem si jistý. Dejte bé,“ kývne soutěžící naproti němu. Snaha ho zviklat tentokrát moderátorovi nevyšla. Třeba příště. Je to tehdy velká událost, když v roce 2000 do České republiky dorazí soutěž Chcete být milionářem? s hlavní výhrou […]
Zajímavosti
Je Ferda Mravenec dělnice? A co je zač Brouk Pytlík?
Cvičí přesnou mušku, řeší politiku… To je Ferda Mravenec tak, jak by si ho mohly pamatovat naše (pra)babičky. Od konce 30. let udělá velký posun. Plní pětiletku, bojuje proti škůdcům a nadšeně se účastní brigád. Až později se zaplete s nafrněnou Beruškou. Celý Sekorův příběh má ale několik drobných háčků. Například, že Ferda není „ten“ […]
Zajímavosti
Bageta a croissant: Francouzské mňamky, které nejsou francouzské
Pokud byste měli vyjmenovat jídla typická pro Francii, určitě by mezi nimi nechyběla bageta a croissant. Jenže ani jedno jedno z těch dvou není tak úplně francouzské. Bageta Někdy až metr dlouhé pečivo z bílé mouky je symbolem Francie stejně jako třeba Eiffelovka. Prezident Emmanuel Macron (*1977) ji považuje za národní poklad a chce ji […]
reklama
lifestyle
Tajemství gastronomie: Jak se zrodilo carpaccio, sendvič a pizza Margherita?
Co je vlastně carpaccio? Dnes tak můžeme v podstatě nazvat všechno, co nakrájíme na tenké plátky a za syrova podáváme ochucené nebo se studenou omáčkou. Od hovězího masa se název s časem posune i na ryby – konkrétně lososa a tuňáka – a dokonce i na ovoce či zeleninu. Majonézy často nahradí olivový olej nebo […]
Diktát životního stylu: Délku špičky bot určuje král
Boty na tzv. platformě nejsou výstřelkem 20. století. Poprvé se objevily už na konci středověku. Říkalo se jim „chopine“ střevíce s vysokou podrážkou a staly se velmi populárními. Na rozdíl od běžných bot totiž chránily před bahnem a mokrem. První platformy mají korkovou nebo dřevěnou podrážku a vrchní část ze sametu. Jejich výrobě už na […]
Počátky toaletního papíru: Evropa ho dlouho považuje za luxus
První toaletní papír znali už Číňané od 6. stol. n. l. Pro jeho výrobu sloužil nejlevnější papír a rýžová sláma. Císařská dílna vyprodukovala ročně cca 750 000 listů. Na denní spotřebu tedy připadá 2056 listů. Většinu z nich patrně použily dámy, které tvořily větší část dvora. Ostatní národy se s mytím následujícím po tělesné potřebě vypořádávaly různě. Starověcí […]
Móda určená nohám: Co má sabotáž společného s botami?
„Znám vás jako své boty,“ říká se. A opravdu, boty o nás prozradí mnohé, a tak je tomu už od pradávna. Někdo klidně chodí bosky, jiný si potrpí na dlouhé špičky, kterými dává svému okolí na vědomí, že je Pan Někdo a užívá si vysoké společenské postavení. Makedonský král Alexandr Veliký (356 př. n. l. […]
reklama
historie
Čistota v minulosti: Ludvík XIV. se myl v pálence
Hygiena v minulosti netvořila vždy samozřejmou součást každodenních rituálů. Některé národy a civilizace si na ni potrpěly už ve starověku, jiné nikoliv. Jak tomu bylo třeba ve středověku? Skvělou ukázkou starověké hygieny je i palác v Knossu. V letech 2000–1200 př. n. l. v něm nechybí důmyslný systém na odvod vody z královniny koupelny a přístavku. V něm stojí zařízení podobné […]
Bitva u Sedanu: Z francouzské porážky se raduje celá Evropa
Nad pevností Sedan se třepotá bílý prapor. Píše se 1. září 1870 a Francie se právě vzdává německé armádě. Její porážka změní politickou mapu kontinentální Evropy. Od této chvíle už nehraje prim země galského kohouta a do popředí se naopak dere sílící Prusko… S příchodem nového dne, 1. září ve čtyři hodiny ráno, se začíná u […]
Záhadný a nakažlivý Syndrom K zachraňoval Židy před nacisty
Ačkoliv Itálii nezasáhl holokaust tak silně jako jiné evropské země, i zdejší Židé se na konci druhé světové války ocitli v ohrožení života. Aby je zachránili, přišli lékaři z římské nemocnice Fatebenefratelli s geniálním plánem – neexistující nemocí, které se nacisté báli a která lékařům pomohla ukrýt za zdmi nemocničního zařízení až stovky Židů… Situace židovských obyvatel v Itálii, […]
Firmy za 2. světové války: Hugo Boss šije pro Hitlerjungend, Allianz pojistí osvětimský koncentrační tábor
Jejich značka je symbolem kvalitní produkce. Spojuje je nelehká doba 2. světové války. Zatímco někteří jsou nacistům na ruku, jiní se snaží ze všeho elegantně vybruslit. Uniformy pro SS, hnědé košile pro SA nebo stejnokroje pro Hitlerjugend se ve 30. letech minulého století šijí v továrně člena NSDAP, módního návrháře a podnikatele Huga Bosse (1885–1948). Zaměstnává […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Černá smrt: Jak El Niño pomohlo rozsévat mor?
21stoleti.cz
Černá smrt: Jak El Niño pomohlo rozsévat mor?
Choroby jako je malárie, cholera, mor a influenza patří z historického úhlu pohledu mezi čtyři největší epidemiologické zabijáky. Právě podmínky doprovázející horkou fázi ENSO mimořádně nahrávají jeji
Zářivě bílá: Jak původně vypadaly egyptské pyramidy?
epochalnisvet.cz
Zářivě bílá: Jak původně vypadaly egyptské pyramidy?
Jsou důkazem lidské vynalézavosti a umu. Stojí už tisíce let a stále budí obdiv i řadu otázek. Jednou z nich je ta, jak vlastně pyramidy vypadaly v době svého postavení. O které rozdíly oproti dnešku
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Zakázaná horoucí láska
skutecnepribehy.cz
Zakázaná horoucí láska
Věděli jsme, že jsme pro sebe stvoření. Kdo by však čekal, že nás dožene osud a provalí se nevěra mého otce? Zamilovala jsem se do svého sourozence! S Davidem jsme se znali od plenek. Celý život jsme vyrůstali vedle sebe coby sousedé. Byli jsme nejlepší přátelé na život a na smrt a neudělali bychom bez
VIPLUXURY: Druhý život luxusního zboží
iluxus.cz
VIPLUXURY: Druhý život luxusního zboží
Exkluzivní bazar VIPLuxury byl založen už v roce 2017, a od té doby zprostředkovává prodej nákupu luxusního zboží světových značek. Postupem času se z jednoho obchodu staly hned tři, přičemž dva bazar
Svatý Jan pod Skalou: Dochází zde k zázračným uzdravením?
enigmaplus.cz
Svatý Jan pod Skalou: Dochází zde k zázračným uzdravením?
Na planetě je mnoho míst, která fascinují zároveň vědce i záhadology. My se vydáme do blízkosti tajemné jeskyně ve středočeské obci Svatý Jan pod Skalou, ve které měl v  minulosti žít poustevník svatý
Jak Darwinova evoluční teorie rozdělila svět…
21stoleti.cz
Jak Darwinova evoluční teorie rozdělila svět…
Psal se listopad 1859, když se na pultech objevila na pohled nevinná publikace s názvem „O původu druhů“. Netrvalo však dlouho, a pro svůj obsah rozdělila vědeckou obec na dva nesmiřitelné tábory, kte
4x Moravskoslezský kraj dětem
epochanacestach.cz
4x Moravskoslezský kraj dětem
Moravskoslezský kraj je krajem Beskyd, skvělého jídla a pití, ale nezapomíná se zde samozřejmě ani na dětičky. Kam je zde můžete vzít na parádní rodinný výlet? Malá ZOO V místech, kde kdysi stávala konírna Larischů, se nachází menší zookoutek Karviná-Fryštát (viz úvodní foto). Konkrétně ji naleznete v zámeckém parku Boženy Němcové. Obora se vzácnými dřevinami
Balanční deska pro rovnováhu
panidomu.cz
Balanční deska pro rovnováhu
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá
Samuraj Masakado: Jeho duch prý stále ovlivňuje dění v Tokiu
enigmaplus.cz
Samuraj Masakado: Jeho duch prý stále ovlivňuje dění v Tokiu
V dlouhé historii japonského hlavního města se údajně některé události nestaly nahodile, ale ovlivnil je duch legendárního samuraje z klanu Taira. Byl jím Masakado, jehož činy se výrazně zapsaly do dě
Proč tají nového přítele?
nasehvezdy.cz
Proč tají nového přítele?
O novém příteli mluví modelka a vítězka Miss Word 2006 Taťána Kuchařová (35) celou dobu v hádankách. Od loňského podzimu po troškách prozrazuje, že je po rozvodu s hudebníkem Ondřejem Brzobohatým (