Domů     Postrach všech památek? Turista!
Postrach všech památek? Turista!
18.7.2018

Odneste si jen fotky, zanechte jen stopy,“ hlásá moderní turismus. Jenže pak je tu také ten instinktivní značkovací reflex v nitru každého cestovatele. Už Flaubert se rozčílí při pohledu na pyramidy začátkem 19. století: „Všechno je počmárané jmény nějakých imbecilů!“

Po Římanech a Napoleonových vojácích zažívají pyramidy další masový útok rytců-amatérů s rozvojem turismu v 19. století. Když do Egypta přijíždí spisovatel Gustave Flaubert (1821–1880), neskrývá svou iritaci nad podobnými „umělci“.

„V Alexandrii nějaký Thompson ze Sunderlandu napsal své jméno dvoumetrovými písmeny na pompejský sloup,“ píše svému strýci. „Nemůžete se na ten sloup podívat, aniž byste neviděli jméno Thompson a aniž byste v důsledku toho museli na Thompsona myslet.

Ten kretén se stal součástí monumentu a zároveň se s ním zvěčnil.“ Dnes máme ochranu památek, seznamy kulturního dědictví a přísné postihy za vandalismus. Přesto jsou podobných Thompsonů ze Sunderlandu zástupy.

Za velké písmeno, kterou na zeď Kolosea vyryje v roce 2014, zaplatí ruský turista pokutu 24 000 dolarů.
Za velké písmeno, kterou na zeď Kolosea vyryje v roce 2014, zaplatí ruský turista pokutu 24 000 dolarů.

„K“ jako k…

Římské Koloseum ročně navštíví na 4 000 000 turistů. Každý z nich od roku 2014 může na starobylé památce „obdivovat“ velké písmeno „K“, kterým na místě zvěční sebe a svou hloupost ruský turista.

A protože za hloupost se platí, dostane za své grafity pokutu 24 000 dolarů. Loňský rok byla mezi přistiženými turistka z Francie. Ryla své jméno do zdi pomocí starověké mince, kterou našla na zemi.

„Nevěděla jsem, že se to nesmí,“ vyjádřila se na svou obranu cestovatelka, „dělají to všichni.“ Pár dní před ní je při tom samém přistižen i fotbalový reprezentant z Bulharska.

Z Everestu je každý rok vysbíráno 11 tun lidských exkrementů.
Z Everestu je každý rok vysbíráno 11 tun lidských exkrementů.

Výhled a čerstvý vzduch

Kde jsou lidé, tam je i odpad. Proud turistů na vrchol Everestu za sebou zanechá tolik obalů od jídla, prázdných kyslíkových bomb, konzerv a všeho, co odpadne od ruky, že o základním kempu (více než 5000 m n.

m.) se mluví jako o „nejvýše položené odpadní jámě světa“. Od základního kempu výš pak člověk neustále šlape do hromádek, a od psů nejsou.

„Pokud pijete a vaříte z roztátého sněhu, zároveň konzumujete i obsah něčích střev,“ říká horolezec Adrian Ballinger. Odpadní částice se navíc dostávají do ledovců a kontaminují zásobárny pitné vody.

Něco z koncentráku pro štěstí

Lovci suvenýrů a „něčeho na památku“ často touží po autentičtější upomínce z výletu než magnetce na ledničku „made in China“.

Může to být kus ulomeného krápníku, který rostl miliony let, aby se po zbytek věčnosti mohl tísnit v proskleném sekretáři vedle korálu z Velkého bariérového útesu a ostnatého drátu z Osvětimi.

„Nejsou to jen mladí lidé, někdy i učitelé a zahraniční turisté s sebou odnášejí věci,“ říká ředitel osvětimského muzea Piotr Cywinski. Bojuje s rozkrádáním artefaktů z expozic i s vandalismem.

Přes autentické vzkazy na stěnách cel od obětí nacistů se kupříkladu vyjímá i novodobé heslo od jednoho z turistů: „Dal jsem si tady práska.“

V roce 2013 se 15letý Číňan dočká mezinárodní ostudy, když do 3500 let starého reliéfu v chrámu v Luxoru vyryje informaci „Ding Jinhao byl zde“.
V roce 2013 se 15letý Číňan dočká mezinárodní ostudy, když do 3500 let starého reliéfu v chrámu v Luxoru vyryje informaci „Ding Jinhao byl zde“.

Naháči se selfie tyčí

Neúcta k cizí kultuře jako projev ignorance přijde znovu na přetřes před několika lety, kdy svět zasáhne módní vlna nudistického turismu. Cestovatelé se fotí zcela obnažení na nejposvátnějších místech světa.

V chrámech zarostlých do kambodžské džungle Angor Vat nebo v inckých ruinách Machu Picchu, které se stanou v roce 2014 Mekkou naháčů s fotoaparáty. Skupinka mladých turistů se v létě 2015 svlékne na nejvyšší hoře Malajsie Kinabalu. Jsou zatčeni a uvězněni.

Hora je totiž posvátná a mnoho z místních věří, že jejich jednání rozzlobí boha hory a způsobí následné zemětřesení o síle 5,9 stupně Richterovy škály, při kterém zahyne 18 lidí.

Vstup do chrámového komplexu Angkor Vat v Kambodži je podmíněn přísnými požadavky na dostatečně zahalující oblečení. To ale nepřekáží některým turistům, aby se v místech fotografovali zcela nazí.
Vstup do chrámového komplexu Angkor Vat v Kambodži je podmíněn přísnými požadavky na dostatečně zahalující oblečení. To ale nepřekáží některým turistům, aby se v místech fotografovali zcela nazí.
Foto: cdne.diariocorreo.pe video-images.vice.com static.timesofisrael.com cdn.cnn.com d36tnp772eyphs.cloudfront.net
Související články
Lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Lifestyle
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Lifestyle
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Lifestyle
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
Lukrécie Borgia: Krásná, chytrá a nešťastná…
Nádherné lokny vlasů jí padají až pod hýždě, alabastrová pleť nemá vadu a dokonalé poprsí ruší snění všech mužů, kteří se s ní setkají. Na koho upře své velké, oříškové oči, ten se v nich utopí. Lukrécie (1480–1519) platí za nejkrásnější ženu své doby. Mluví se o ní jako perle renesance… a také jako o […]
Měl francouzský král Ludvík XIV. nafukovací střeva?
Kromě krásných žen patří mezi vášně francouzského krále také vybrané jídlo. To, co spořádal on, by se vám ale jenom tak sníst nepodařilo. Byla by to náročná porce i pro dospělého. Chcete pozvání k němu na hostinu? Tak vítejte, před množstvím jídla na stole u Ludvíka XIV. (1638–1715) vám bude přecházet zrak. Polévky jsou v menu hned […]
reklama
věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz